Сабақ: | Мектеп: Шамалған станциясындағы қазақ орта мектебі |
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: Сыдыкова Роза |
Сынып:5 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы: | Сақ патшайымы Томирис |
Сабақ негізделген оқу мақсаты | 5.3.2.1.-Қазақстан территориясындағы ерте көшпелілердің халықаралық сахнадағы орнын анықау. |
Сабақтың мақсаттары | Барлық оқушылар істей алады: Қазақстан территориясындағы ерте көшпелілердің халықаралық сахнадағы орнын анықтай алады |
|
Оқушылардың көпшілігі істей алады: 1.Томиристің басқа патшайымдардан ерекше болғанын ажырата алады. 2.Сақтарда әскери демократияның ішінде әйел ролі жоғары орында екен анықтайды. |
|
Кейбір оқушылар істей алады: 1.Сақтардың тарихи сахнада орны ерекше болғанын дәлел келтіре алады. 2.Ұлы көшбасшы Томирис патшайымға өзіндік көз-қарасын білдіріп, баға береді. |
|
Бағалау критерийлері | 1.Сақ патшасы Томирис туралы біледі. 2.Қазақстан территориясы ерте көшпелілердің халықаралық сахнадағы орнын біледі. |
Пәнаралық байланыс | География, әдебиет, дүние жүзі тарихы |
Құндылықтармен байланыс | Ержүректікке, Отан сүйгіштікке тәрбиелеу |
Тілдік мақсат | Оқушылар:Сақ патшайымы Томирис туралы айта алады |
Негізгі сөздер мен тіркестер (массагет,скиф,патшайым) |
|
Сыныптағы диалог/ жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер |
Талқылауға арналған сұрақтар Сақтардың ерліктері нені дәлелдейді? Томиристің саясаты қандай болды? |
|
Сіз неліктен Томиристі патриот екенін айта аласыз ба? |
|
Тыңдалым,жазылым бойынша ұсыныстар: |
Мәтінмен жұмыс жасайды, кесте толтырады |
Алдыңғы оқу | Сақтар туралы жалпы түсініктері бар |
Жоспар |
Жоспарланған уақыт | Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар ескертпелерді жазыңыз | Ресурстар |
Басы Білу | | Оқушыларды сапқа тұрғызып, 1-3 дейін санау арқылы топқа бөлу Алтын ереже құру қажеттігі туралы айту. Әр топқа бағалау парағын таратып беру. Фигуралармен бағалау әдісімен бағалау үшін фигуралар таратып беру Миға шабуыл әдісін пайдалану арқылы үй тапсырмасына қатысты сұрақтар Үйге берілген тапсырманы сұрақ-жауап арқылы сұраймын. Сақтар туралы не білесіндер ? Сақтар деректерде қалай аталады? Патша деген не | АКТ |
Ортасы Түсіну Қолдану | | Миға шабуыл. Бейне баян арқылы оқушылар сабақтың тақырыбын ашады, мақсатын қоя алады Тақырыбы: Сақ патшайымы Томирис Бейне баян Әр топқа тапсырма тарату арқылы тараудан не біліп не үйренгендерін қағаз бетіне түсіреді, постер арқылы қорғайды 1-топ:Сақ 2-топ: Томирис 3-топ: Жауынгер Тапсырмалар: 1 топ-Тарихи деректерде Томиристің қандай патшайым болғанын көрсетеді. 2 топ: Томиристің ерліктерімен танысады. 3 топ: Томириске қарсы болған тайпалар туралы атайды Кері байланыс « 2 жұлдыз, 1 тілек» Бағалау критерий № | Критерий | балл | 1 | Томирис патшайымның кім екенін біледі | | 2 | Томиристің ерлігі мен беделіне сипаттама бере алады | | 3 | Сақ тайпасына қарсы шыққан көршілес елдер туралы мағына алады | | 2-тапсырма. «Сұрақ жауап әдісі» арқылы көрсетілген суреттерге байланысты жорамал сұрақтарға жауап береді. Дискриптор: -Суретке байланысты жорамал сұрақтарға жауап береді; -Суреттеге адамды атайды; -Әскери демократияның ішінде әйел затының орнын біледі 3-тапсырма.Томирис патшайымға сипаттама беру. «Кесте толтыру »әдісі арқылы аумағы | үлесі | Мінезі | Ерлігі. | | | | | Дискриптор -Сақ тайпасының аумағын көрсете алады; -Сақтардың мінез-құлқымен танысады; -Томиристің сақ қоғамындағы беделін сипаттайды; -Томиристің ерлігін анықтайды; -Томиристің үлесін көрсетеді. | Постер маркер |
Қорытынды |
| Тарихи диктант: Томирис ... өмір сүрді. Кейбір деректе ... атымен аталды. Томиристің қас жауы ... елінің билеушісі... болды.Тұмардың ұлы... Кирге тұтқынға түседі.Томирис Кирге соғыс ашып «аңыз бойынша шайқаста ... жеңіп Кирдің ... алады» Томирис тарихта орны ... ... ретінде қалды. Рефлексия : Оқушылардың білімін тексеру үшін қалыптастырушы бағалаудың түрлері пайдаланылды. “бағдаршам”, “екі жұлдыз, бір тілек”, арқылы бағалаймын. Сонымен бірге бағалауда дескрипторлардың атқаратын рөлі ерекше, олар арқылы оқушының білімінің деңгейі нақты көрінеді | |
Қосымша ақпарат |
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жопарлайсыз? 1.Топтық, жұптық жұмыстар арқылы оқушыларға өзара қолдау, көмек көрсету жүзеге асырылады. 2. Барлық оқушыларға мифтер мен аңыздарға мысал келтіру, олардың кейіпкерлерін анықтай білу тапсырмалары беріледі. 3 Қабілеті жоғары оқушыларға қорытынды жасау, . | Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? | Пәнаралық байланыстар, қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері, АКТ-мен байланыс. Құндылықтардағы байланыс |
Қабілетті оқушыларға шығармашылық, іздену тапсырмаларын, теориялық талдауды күрделендіріп беремін. Оқушыларға кері байланыс арқылы қолдау көрсетіп отырамын. Оқушылардың қызығушылығын ояту үшін « Миға шабуыл», «Сұрақ- жауап» ,кесте толтыру» « иә,жоқ» әдістерін қолдандым. | Дискриптор Кері байланыс арқылы Екі жұлдыз бір тілек | Таныстырылымдар, слайд материалдары, бейнелі сөздерді презентация арқылыкөрсетемін. Сабақ басында техникалық қауіпсіздік ережесімен таныстырамын. Тапсырма араларында көз жаттығуларын орындатамын |
Рефлексия | Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз. |
- Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма? - Бүгін оқушылар не білді? - Сыныптағы ахуал қандай болды? - Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? - Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? - Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? | |
Қорытынды бағамдау |
Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да оқуды да ескеріңіз)? 1. 2. Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да оқуды да ескеріңіз)? 1. 2. Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? |