Тақырыбы 20 | Сәулет ескерткіштері |
Мақсаты | Орта ғасырлардағы сәулет өнері, архитектуралық құрылыс жүйелерін аша отырып,олардың тарихтағы алатын орнын анықтау. Қазқстандағы сәулет өнері туындыларынан мысалдар келтіре отырып оқушылардың танымдық қабілеттерін дамыту. Орта ғасырлардағы сәулет өнерінің туындыларын қазіргі заманғы архитектураның озық үлгілерімен салыстыра отырып, оқушылардың сәулет өнеріне деген сүйіспеншілігін арттыра отырып,эстетикалық тәрбие беру. |
Жалпы мақсат | Тақырып бойынша ойларын айқын тұжырымдайды;Диалогтік оқытудағы жоғары және төменгі мәртебелі сұрақтарды қойып үйренеді. Оқушының сыни ойлауы қалыптасады |
Күтілетін нәтиже | Тақырыпты түсініп оқып, талдай білуге жағдай жасайды, бір-біріне ортақ шешім қабылдауға үйренеді |
Қолданылатын әдіс-тәсілдер | Кім жылдам, Кім алғыр, Әңгіме. бөліс,Жалғасын тап |
Қолданылатын ресурстар | маркерлер, портреттер, тақта, стикерлер, ноутбук |
Ұйымдастыру кезеңі | Сәлемдесемін. Түгендеймін, сабаққа қатысуына жақсы сөздер айтамын. Түрлі түсті стикерлермен топқа бөлемін. | Мұғаліммен сәлемдеседі. Бір-біріне қарама қарсы тұрып өздерінің жақсы тілектерін айтады |
Сабақ кезеңдері | Тапсырма | Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушылардың іс-әрекеті |
Білім Қызығушылық тарын ояту | «Кім жылдам» Сұрақтар слайдта әр топқа Сұрақтар: Қазақ халқының материалдық мәдениетіне нелер жатады? Қазақтардың баспанасы? Киіз үйдің қасиеттері,түрлері? Үй жиһаздарына нелер жатады? | Үйге берілген тапсырманы сұрақ-жауап арқылы еске түсіру. Слайдта үй тапсырмасын қайталауға сұрақтар жасалып, тақтада көрсетіледі. | Мұғалім берген тапсырманы орындау, слайдта жазылған барлық қайталау сұрақтары мен тапсырмалар тақтада беріліп, әр топ өз білгендерін, білетіндерін нақты дәлелдермен жауап береді |
Қолдану | Тақырыпқа қатысты әңгіме құрастыру арқылы жинақтайды Тақырып: Сәулет ескерткіштер | Тарау бойынша білімдерін жинақтау үшін әр топқа тақырып төңірегінде шағын әңгіме жазу тапсырылады | Әр топ өзара тақырыпқа қатысты шағын әңгіме жаза отырып өз ойларын жинақтайды ортаға шығып әңгімелерін оқиды |
Талдау | Слаидта көрсетілген бейнефильмді қарайды. | Бейнефильмді көріп талдау жасайды. | Бейнефильмді көреді,түсіндіреді, талдайды |
Жинақтау | Шығармашылық тапсырма Әр топ өздерінің тапсырмаларын орындау кезінде мына кестеде көрсетілген сұрақтарға да жауап жазуы тиіс.Бұл кестеге қазақша айтылуын жазады,ағылшынша,орысша айтылуы ауызша орындалады. Күмбез, кесенелер | Орналасқан жері мен тұрғызылған мерзімі | Бабаджа - қатын Мавзолей Бабаджи Хатун Babaji Khatun mausoleum | XI-XII ғас. Тараз 18 шақ.жерде XI-XII век, город Тараз XI-XII century, the city of Taraz | Қожа Ахмет Иассауи кесенесі Мавзолей ходжи Ахмет Яссауи The mausoleum of Khoja Ahmed Yassaui | XIVғас.аяғы XV ғас. Басы.Түркістан Начало XIV века, XV век, Туркестан The beginning of the XIV century, XV century, Turkestan | Жошы хан күмбезі Купол Джучи Jochi Khan dome | XIII ғас.Жезқазған.Сол-шығ қарай 50 шақ. XIII век, Жезказган, 50 км к северо-востоку XIII century, Zhezkazgan, 50 km north east | Айша бибі кесенесі Мавзолей Айша биби The mausoleum of Aisha Bibi | XI-XII ғас. Тараз 18 шақ.жерде XI-XII век, Тараз XI-XII century, Taraz | Қарахан кесенесі Мавзолей Карахан Karahan mausoleum | XI ғас. Тараз қал. Батысында XI век, в западной части города Тараз XI century, in the west of the city of Taraz | (кітап,суретпен жұмыс, жинақтау, бағалау) (5 мин | Мұғалім жаңа тақырыпқа байланысты тапсырма қағаздарын таратады | Оқушылардың мақсаты берілген кестені орындайды. |
Бағалау | Өзін-өзі бағалау (2 мин) Бағдарша, бағалау парақшалары | Бағалау парақшасы мен бағалау шкаласын тарату | Өзін өзі топпн бағалайды |
Рефлексия | Стикерлерді толтыру | Оқушыларға стикер толтыруды ұсыну | Ұсынылған стикерді толтыру |