Мета уроку: ознайомити учнів з основними подіями та датами існування Запорізької Січі у ІІ половині ХVII ст.; з’ясувати закономірності розташування Чортомлицької Січі; навчити учнів характеризувати відносини Запорізької Січі з Гетьманщиною; з’ясувати роль Запорізької Січі в історії України; узагальнити і систематизувати знання учнів з теми «Українські землі в 60-80-ті роки ХVII ст.
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Просмотр содержимого документа
«Розробка уроку з предмету"Історія України" »
Історія Укр. -8 кл.
Тема уроку: ЗАПОРІЗЬКА СІЧ У ДРУГІЙ ПОЛОВИНІ ХVIIст.
Мета уроку: ознайомити учнів з основними подіями та датами існування Запорізької Січі у ІІ половині ХVII ст.; з’ясувати закономірності розташування Чортомлицької Січі; навчити учнів характеризувати відносини Запорізької Січі з Гетьманщиною; з’ясувати роль Запорізької Січі в історії України; узагальнити і систематизувати знання учнів з теми «Українські землі в 60-80-ті роки ХVII ст.; формувати критичне мислення школярів; розвивати в учнів інтерес до історії рідного краю; виховувати повагу до історичного минулого України, патріотизм.
.
Тип уроку: комбінований.
Хід уроку
І. Організаційний етап
1. Привітання вчителя.
Дорогі діти, з усіх цінностей, якими володіє людина, найсуттєвішими є ті, що передаються нам у спадок. Передаються як наш родовід та літопис, як мова і традиції. Щоб їх осягнути та оцінити, використати на благо майбутнього, треба їх досконало вивчати. Сьогодні ми з вами здійснимо мандрівку в історичне минуле і побачимо наш край на історичній мапі України другої половини ХVII ст.
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
Перевірка домашнього завдання.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу, формування вмінь навичок.
Оголошення теми, повідомлення завдань і очікуваних результатів, мотивування навчальної діяльності.
Вчитель: тема сьогоднішнього уроку «ЗАПОРІЗЬКА СІЧ У ДРУГІЙ ПОЛОВИНІ ХVII ст.» (тема уроку записана на дошці). Учні, запишіть її у зошит.
Діти, на сьогоднішньому уроці ми розглянемо такі питання:
(на дошці прикріплює питання плану уроку, три аркуші однакового кольору)
ПЛАН УРОКУ.
1. Запорізька Січ у складі Гетьманщини.
2. Участь запорожців у війнах проти Польщі, Османської імперії та Кримського
ханства. І. Сірко.
3. Політика уряду щодо Запорізької Січі.
Вчитель: Бажаю вам на уроці успішної праці, цікавих відкриттів. А ще навчитися: (називає очікувані результати уроку):
• встановлювати співвідношення подій і дат та їх віддаленість від сьогодення;
• визначати та застосувати у мовленні поняття і терміни “кошовий отаман”,
“Чортомлицька Січ ”, “низові козаки” тощо;
• характеризувати постать Івана Сірка; визначати особливості його внутрішньої
та зовнішньої політики;
• називати основні історичні джерела, що стосуються теми; використовувати їх
для оцінки діяльності Івана Сірка;
• визначати роль Запорізької Січі в історії України другої половини ХVII ст;
• характеризувати відносини Запорізької Січі з Гетьманщиною та урядом
Вислів 2: АВТОР «ІСТОРІЇ РУСІВ»: «СІРКО БУВ ЛЮДИНОЮ ДИВОВИЖНОЮ Й РІДКІСНИХ РИС. ЯК ПОДУМАТИ, ТО ЩОДО ХОРОБРОСТІ, КМІТЛИВОСТІ Й УСІХ ВІЙСЬКОВИХ УСПІХІВ ТА ПРИ ДОСТАТНІЙ КІЛЬКОСТІ ВІЙСЬКА ВІН ЛЕГКО МІГ ЗРОБИТИСЯ ТАМЕРЛАНОМ ЧИ ЧИНГІСХАНОМ, СЕБТО ВЕЛИКИМ ЗАВОЙОВНИКОМ…»
У ході уроку ви кожен для себе з’ясуєте правдивість цих тверджень, висловите свої міркування або заперечення стосовно них.
Вчитель:
Перше питання, яке ми сьогодні розглянемо: «Запорізька Січ у складі Гетьманщини».
а) Вчитель розповідає про те, як розгорталися стосунки Запорізької Січі з Гетьманщиною.
б) Робота з картою.
Діти, зверніть увагу на екран телевізора. Перед нами карта «Україна в 1659-1667 роках». Розгляньте уважно карту.
Знайдіть територію Правобережної України, Лівобережної України, Слобідської України, Запоріжжя.
Під владою яких держав перебували українські землі?
Де знаходилась Чортомлицька Січ?
в) Робота в групах. Узагальнювальна бесіда за запропонованими джерелами.
Завдання для першої групи: з’ясувати, як була об лаштована Чортомлицька Січ. Завдання для другої групи: з’ясувати, що у фортифікації Січі вражало найбільше? Де її було закладено?
Друге питання плану уроку: Участь запорожців у війнах проти Польщі, Османської імперії та Кримського ханства. Іван Сірко.
Вчитель: Діти, увага на екран (на екрані галерея історичних діячів). Перед вами портрети історичних діячів, серед них - кошовий отаман Сірко. Визначте постать, яка випадає із запропонованого ряду. Чому ви так вважаєте?
Вчитель:
а) розповідає про постать Івана Сірка. Показує на карті (на екрані) напрями походів козацького війська під проводом І.Сірка на Крим.
б) Діти, глибше образ Івана Сірка нам розкриють козаки, Сіркові сподвижники, які присутні на нашому уроці.
Рольова гра. Троє учнів (козаки) розказують про Сірка, його подвиги, зачитують лист турецькому султанові.
Вчитель: Діти, саме останній, з почутих нами від козаків, фрагмент відображено на картині І.Рєпіна «Запорожці пишуть листа турецькому султанові». Увага на екран. (на екрані фрагмент картини Рєпіна «Запорожці пишуть листа турецькому султанові»). Як ви думаєте, котрий з козаків Іван Сірко? Опишіть ставлення товариства до нього.
Учні, вдома ви підготували проекти про Івана Сірка. Матеріали ваших робіт будуть використовуватися в історичному кабінеті нашої школи.
Наступне питання, яке ми розглянемо: політика уряду Московії щодо Запорізької Січі.
а) Робота з підручником.
Вчитель: дайте відповіді на запитання:
Які завдання виконувала московська залога, перебуваючи на Чортомлицькій Січі?
Які таємні настанови виконувала московська залога?
Яким було становище Січі після укладення Андрусівського перемир’я?
б) вправа «Мікрофон».
Вчитель: Учні, висловіть свої прогнози щодо подальшої долі Запорізької Січі, виходячи із реалій тогочасної ситуації довкола козацької держави.
Учні по черзі висловлюють свої міркування у мікрофон.
IV. Узагальнення знань та закріплення навчального матеріалу.
а) Встановлення співвідносності подій та дат.
Вчитель зачитує уривки цитат та пропонує учням впізнати події, визначити їхні дати та віддаленість подій від сьогодення.
1. «Не випадково, коли його за намовою недоброзичливців було ув’язнено й відправлено до Сибіру, про його звільнення клопотався сам польський король»
2. «Перед початком Національно-визвольної війни Запорізька Січ була на Микитиному Розі. Напружені взаємини Запорізької Січі з гетьманським урядом спричинили до зміни її розташування. Запорожці перенесли свою столицю з Микитиного Рогу до гирла річки Чортомлик».
б) Робота з термінологічним словничком.
Запишіть у термінологічний словничок такі назви:
Чортомлицька Січ
Кошовий отаман
Низові козаки
Усно поясніть значення цих назв (діти пояснюють). Вдома запишете визначення згідно формулювання вашого підручника.
VІ. Підсумки уроку.
Вчитель: на початку уроку перед вами було поставлене завдання з’ясувати правдивість тверджень про Івана Сірка, висловити свої міркування або заперечення стосовно них. Давайте пригадаємо ці вислови. (1 учень зачитує вислови з дошки). Прошу висловитися.
Чи справдилися наші очікування щодо результатів роботи на уроці? Що ми робили і чого навчилися?
Якою ми визначили роль Запорізької Січі в історії України другої половини ХVIIст.?
Які нові поняття та терміни ми вивчили?
Діти, прошу звернутися до Індивідуальних листків самооцінки та заповнити їх.
Прошу здати їх мені, для виведення вашої оцінки. На дошці записано домашнє завдання. Запишіть його у щоденники.