kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Неолит

Нажмите, чтобы узнать подробности

 Жетістікке жеткен адам көрсеткіші ретінде, пәнді сапалы меңгеруге қызығушылық таныту және ынталандыру

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Неолит»

БЖС ТЕХНОЛОГИЯСЫ «АУЫЗША САБАҚ – 1» КАРТАСЫ

Күнделікті жоспарлау.

Мерзімі: 25.10.2016 жыл

Сыныбы:

Пәні: Қазақстан тарихы

Тақырып: «Неолит ескерткіштері»

Мұғалім: Рымбаева Гүлімжан Рымбайқызы


Мақсаты: сабақта норматив талабына сай оқушылардың оқу материалын 63% меңгерудегі логикалық және сыни тұрғыдан ойлау шапшаңдығын, сөздік қорын, ақпараттық құзыреттілігін дамыту. Жетістікке жеткен адам көрсеткіші ретінде, пәнді сапалы меңгеруге қызығушылық таныту және ынталандыру.

Міндеті: технологиялық картаның міндетін орындау.

Жоспарланған нәтиже: қойылған мақсатқа жету.

1

Ұйымдастыру кезеңі мотивация

Оқушыларға картамен жұмыс тәртібі түсідіріледі. Сыныпты белсеңдіру үшін сөз көшбасшыға беріледі. Көшбасшы:

Біз жетістікке жетемізбе? .....ия

Біз 63% аламызба? ......ия

Онда сіздерге сәттілік....

Тақтаның жоғары оң жағына 63% нормасының саны қойылады.

1 кесте

2

Қабылдауды ұйымдастыру

7 сөз бастапқы кезең тірек сөздерді жазады. Мұғалім тақырып сөздердің мағынасын түсіндіреді. Сосын ол сөздерді жабады.

Есте сақтау 7- сөз 30 сек

1 сөз жіберсе минус белгігері ООМ-ға белгіленеді

3

Ұғынуды ұйымдастыру

Жаңа тақырып бойынша мәтінді оқиды.

1 парағы 3 минут

3 бет 9 мин оқиды

4

Түсінудің бірінші тексерілуі

Қарама-қарсы сұрау.

+; -; деп белгіленеді

5

Бастапқы пысықтауды ұйымдастыру

Сыни сұрау. 10 дұрыс жауап, 20 қате бұрмаланған сұрақтарға жауап береді

+; -; деп белгіленеді

6

Талдау Уақыт 5 мин

Тақырып бойынша сөздік қор өткізіледі.

Ең көп соз , ең аз сөз жазған оқушы оқиды.

Сөз нормативі -63

+; -; деп белгіленеді

7

Рефлексия

4-5 бағаларын нормаға сәйкес сабаққа талдау жасайды.Алға ұмтылуға ынталандырады.


8

Бағалар

Журналға баға қою нормативі

+4, +5 = 5

+3 = 4

+2 = 3

Сапа нормативі: 63% оқушы 5 алу керек.







Үй тапсырмасы

4 баға кем алған оқушылар үйге тапсырма беріледі.







І. Тірек сөздер.

Неолит, ескерткіш, тұрақ,қараүңгір, Сексеул, Ана ,Қызылорда

ІІ. Жаңа тақырып бойынша қарама-қарсы сұрақтар.

1.Неолиттік тұрақтар неше түрге бөлінеді.

2.Шөл даладағы ескерткіштердің бір ерекшелігі?

3.Қазақстан аумағында нешеге жуық неолиттік тұрақтар табылған.

4.Тұрақтардың ең көнесі нешінші мыңжылдыққа тән.

5.Ең көне тұрақтарының бірі?

6.Қараүңгір тұрағынан не табылды?

7.Археологтар қандай неолит тұрағын сипаттап жазды.

8.Ол қайда орналасқан?

9.Сексеул тұрағы немен шұғылданған?

10.Орталық Қазақстан Қарағанды,Зеленная Балка тұрағынан не табылған

11.Жезқазған өңірінен нешеге жуық тұрақ, жерлеу орындары табылды

12.Адам баласын қалай жерлеген?

13.Шығыс Қазақстан аймағынан табылған қоныстан не табылды?

14.Бұл қоныстан не табылды?

15.Неолит дәуірінде мекендеушілер немен айналысты

16.Бұл дәуірде әйел адамдар қандай қызмет атқарды?

17.Неолит дәуірінде қандай ру үстемдік етті

18.Неолит кезеңінде адамдар қандай рулық қауымда өмір сүрді

19.Аталық руға көшу қалай басталды?

20.Неолит дәуірі адамдары өзіндік дүниетанымы қандай болды?

21.Солтүстік Қазақстандағы Пеньки селосынан не табылды?

22.Ұсақ тастан не жасалды?

23.Қыш құмыралар заманы деп?

24.Неолит тұрақтарын атап бер

25.Неолит тұрақтарының ең көнесі

26.Қараүңгір қандай тұрақ

ІІІ. Жаңа тақырып бойынша сыни сұрақтар.

1.Неолит тұрақтары екіге бөлінеді.

2.Қазақстанда бұлақтық тұрақтар басым

3.Ең көне тұрақ б.з..б. 5 мыңжылдыққа тән

4.Қазақстан аумағындағы бұлақтық тұрақтар аз таралған

5.Ең көне тұрақ Қараүңгір

6.Неолиттік тұрақтар Қазақстанда 800 ге жуығы табылған

7.Неолит дәуірінде адамдар бау бақша саудамен айналысты

8.Неолиттік тұрақтар төртке бөлінеді

9.Археологтар Сексеул деген неолит тұрағын сипаттап жазды

10.Сексеул тұрағының маңында су қоимасы болған.

11.Жануарлардың қалдықтарын зерттеп қой мен сиырдың қаңқасы екенің аитты Иа

12.Адам баласын оннан солға жерлеген

13.Жезқазған жерінен 150 ге жуық тұрақтар табылды

14.Әйел адамдар бала күтіп, киім тігіп, жер өңдеумен айналысты

15.Неолит қыш құмыралар заманы деп аталады ма

16.Сексеул тұрағы Шығыс Қазақстан да табылды

17.Қазақстандағы тұрақтар ашық үлгіде

18.Неолит дәуірінде егіншілікпен, балық аулау, терімшілікпен айналысты

19.Неолит тұрақтарының ең көнесі б.з.б. 8 мыңжылдықта

20.Неолит тұрақтарының ең көне кезеңі Батпақ

21. Неолит дәуірінде орнаған аналық рулық қатынас

22.Ана - отбасы ұйытқысы

23.Жезқазған өңірінде 200 ге жуық тұрақ табылды

24.Қазақстанда 500 ге жуық неолиттік тұрақтар табылды

25. Неолиттік тұрақтар төрттке бөлінеді

26.Қазақстанда неолиттік тұрақтар көп кездеседі

IV. Эссе жазу






























БЖС ТЕХНОЛОГИЯСЫ «АУЫЗША САБАҚ – 1» КАРТАСЫ

Күнделікті жоспарлау.

Мерзімі: 27 .09.2016 жыл

Сыныбы:

Пәні: әдебиет

Тақырып: Абайдың қара сөздері

Мұғалім: Алпысова Меруерт Ерлановна


Мақсаты: сабақта норматив талабына сай оқушылардың оқу материалын 63% меңгерудегі логикалық және сыни тұрғыдан ойлау шапшаңдығын, сөздік қорын, ақпараттық құзыреттілігін дамыту. Жетістікке жеткен адам көрсеткіші ретінде, пәнді сапалы меңгеруге қызығушылық таныту және ынталандыру.

Міндеті: технологиялық картаның міндетін орындау.

Жоспарланған нәтиже: қойылған мақсатқа жету.

1

Ұйымдастыру кезеңі мотивация

Оқушыларға картамен жұмыс тәртібі түсідіріледі. Сыныпты белсеңдіру үшін сөз көшбасшыға беріледі. Көшбасшы:

Біз жетістікке жетемізбе? .....ия

Біз 63% аламызба? ......ия

Онда сіздерге сәттілік....

Тақтаның жоғары оң жағына 63% нормасының саны қойылады.

1 кесте

2

Оқушылардың субъектілік тәжірибесін өзектендіру

Өткен сабақ бойынша қарама – қарсы сұрақ қою.


ООМ 1 кезең жоғары, төмен нормаларын қоямыз

3

Қабылдауды ұйымдастыру

7 сөз бастапқы кезең тірек сөздерді жазады. Мұғалім тақырып сөздердің мағынасын түсіндіреді. Сосын ол сөздерді жабады.

Есте сақтау 7- сөз 30 сек

1 сөз жіберсе минус белгігері ООМ-ға белгіленеді

4

Ұғынуды ұйымдастыру

Жаңа тақырып бойынша мәтінді оқиды.

1 парағы 4 минут

5

Түсінудің бірінші тексерілуі

Қарама-қарсы сұрау.

+; -; деп белгіленеді

6

Бастапқы пысықтауды ұйымдастыру

Сыни сұрау. 10 дұрыс жауап, 20 қате бұрмаланған сұрақтарға жауап береді

+; -; деп белгіленеді

7

Талдау Уақыт 5 мин

Тақырып бойынша сөздік қор өткізіледі.

Сөз нормативі -63

+; -; деп белгіленеді

8

Рефлексия

4-5 бағаларын нормаға сәйкес сабаққа талдау жасайды.Алға ұмтылуға ынталандырады.


9

Бағалар

Журналға баға қою нормативі

+4, +5 = 5

+3 = 4

+2 = 3

Сапа нормативі: 63% оқушы 5 алу керек.

10

Үй тапсырмасы

4 баға кем алған оқушылар үйге тапсырма беріледі.



І. Тірек сөздер.

Қара сөздер, ғақлия, философия, қазақ қалпы, тәрбие, проза

ІІ. Жаңа тақырып бойынша қарама-қарсы сұрақтар.

1.Абай қай жылдары өмір сүрді?

2.Абайдың неше қара сөзі бар?

3. Көркемдік, әлеуметтік, гуманистік шығармасы қалай деп аталады?

4.Қара сөздердің көлемі қандай болған?

5. Ең алғаш қай жылы жарық көрді?

6. 19 сөзі не туралы?

7.Адам қай уақытта іске жарайды деген екен?

8.Абайдың қара сөздері толық қашан жазылды?

9. Жиырма бесінші сөз не туралы? (Сократ пен Аристотель)

10. 5-ші сөзде не туралы айтылған?

11. Қай қара сөздерінде Абай ел мінезін сынайды?

12. Қара сөздер тақырыптарын қалай бөлуге болады?

13. Адам психологиясы, тәрбие туралы сөздерін ата?

14. Қара сөздеріде не туралы айтқысы келген?

15.Қара сөздер мен өлеңдерінің арасында қандай үйлесімдік бар?

16. «Ғақлиат тасдиқат» дегеніміз не?

17. Қара сөздер қай тілдерге аударылды?

18.Бұл сөздер неге қара деп аталды?

ІІІ. Жаңа тақырып бойынша сыни сұрақтар.

1.Қара сөдер өлең түрінде жазылған шығарма.

2.Абайдың 46 қара сөзі бар.

3. Қара сөздердің тақырыбы әртүрлі.

4. Алғаш 1918 жылы «Абай» журналында жарық көрген.

5.Қара сөздер орыс,

Қытай,француз тілдеріне аударған.

6.Абайдың айтуынша адам жүре келе ақылды болады.

7.Абайдың айтуынша естілерден естіп, жаманнан сақтану керек. 19 қ.с

8. Қырық алтыншы сөз тарихтық мақала очерк сияқты.

9. Жиырма бесінщі сөзде сократ пен Аристотель әңгімесі жазылған.

10. Бесінші сөз қазақ халқының жаман мінезін сынайды.

11. Қара сөздерінде имандылық тақырыбын қозғамаған.

12. Кейбір күрделі мәселелерді қара сөз жазу арқылы түсіндірген.

13. 1890 жыл мен 1898 жыл арасында жазылған бір алуан шығармалары - «қарасөз» деп аталады.

14. Абайдың қара сөздеріндегі пікірлерімен бірігіп, тұтас бір қазақ халқының философиялық концепциясын құрайды.

15.Дулат Абайдың алдында өткен сөз зергерлерінің мықтысы.

16. Ақынның «Змана сазы» деген жыр жинағы 1991 жылы шыққан.

17. (Ғақлия) - ұлы ақынның классикалық стильде жазылған прозалық шығармасы.

IV. Эссе жазу.



Қара сөздер

Ғақлия

философия

қазақ қалпы

тәрбие

проза










БЖС ТЕХНОЛОГИЯСЫ «АУЫЗША САБАҚ – 1» КАРТАСЫ

Күнделікті жоспарлау.

Мерзімі: 18 .10.2016 жыл

Сыныбы:

Пәні: әдебиет

Тақырып: Ахмет Байтұрсынов «Ақын ініме»

Мұғалім: Алпысова Меруерт Ерлановна


Мақсаты: сабақта норматив талабына сай оқушылардың оқу материалын 63% меңгерудегі логикалық және сыни тұрғыдан ойлау шапшаңдығын, сөздік қорын, ақпараттық құзыреттілігін дамыту. Жетістікке жеткен адам көрсеткіші ретінде, пәнді сапалы меңгеруге қызығушылық таныту және ынталандыру.

Міндеті: технологиялық картаның міндетін орындау.

Жоспарланған нәтиже: қойылған мақсатқа жету.

1

Ұйымдастыру кезеңі мотивация

Оқушыларға картамен жұмыс тәртібі түсідіріледі. Сыныпты белсеңдіру үшін сөз көшбасшыға беріледі. Көшбасшы:

Біз жетістікке жетемізбе? .....ия

Біз 63% аламызба? ......ия

Онда сіздерге сәттілік....

Тақтаның жоғары оң жағына 63% нормасының саны қойылады.

1 кесте

2

Оқушылардың субъектілік тәжірибесін өзектендіру

Өткен сабақ бойынша қарама – қарсы сұрақ қою.


ООМ 1 кезең жоғары, төмен нормаларын қоямыз

3

Қабылдауды ұйымдастыру

7 сөз бастапқы кезең тірек сөздерді жазады. Мұғалім тақырып сөздердің мағынасын түсіндіреді. Сосын ол сөздерді жабады.

Есте сақтау 7- сөз 30 сек

1 сөз жіберсе минус белгігері ООМ-ға белгіленеді

4

Ұғынуды ұйымдастыру

Жаңа тақырып бойынша мәтінді оқиды.

1 парағы 4 минут

5

Түсінудің бірінші тексерілуі

Қарама-қарсы сұрау.

+; -; деп белгіленеді

6

Бастапқы пысықтауды ұйымдастыру

Сыни сұрау. 10 дұрыс жауап, 20 қате бұрмаланған сұрақтарға жауап береді

+; -; деп белгіленеді

7

Талдау Уақыт 5 мин

Тақырып бойынша сөздік қор өткізіледі.

Сөз нормативі -63

+; -; деп белгіленеді

8

Рефлексия

4-5 бағаларын нормаға сәйкес сабаққа талдау жасайды.Алға ұмтылуға ынталандырады.


9

Бағалар

Журналға баға қою нормативі

+4, +5 = 5

+3 = 4

+2 = 3

Сапа нормативі: 63% оқушы 5 алу керек.

10

Үй тапсырмасы

4 баға кем алған оқушылар үйге тапсырма беріледі.





І. Тірек сөздер.

Қоғам қайраткері, Қырық мысал, араб жазуы,публицист,милләт

ІІ. Жаңа тақырып бойынша қарама-қарсы сұрақтар.

1.А.Байтұрсынұлы қай жылдары өмір сүрді? (1872-1937)

2. А.Байтұрсынұлы кім болған?

3. ең алғаш қай жерде білім алған?

4.1891 жылы не болады?

5. Қай уездерде оқытушы болады?

6. Нешінші жылдан саяси өмірге араласады? 1905ж

7.Петиция дегеніміз не?

8.Қарқаралы петициясында не туралы жазылған?

9. Қай жылы тұтқындалды?

10. Алғашқы еңбегін ата?

11. «Маса» жинағының негізгі идеясы не?

12. Кімдердің өлеңдерін аударған?

13. Қандай өлеңдері бар?

14. «Ақын ініме» өлеңі кімге арналған?

15.Өлеңде не туралы айтылған?

16.Өлеңнің тақырыбы, идеясы неде?

17. Неліктен Ахмет қоршаған ортаға сын көзімен қарайды?

18. Ахметтің достары кімдер болған?

ІІІ. Жаңа тақырып бойынша сыни сұрақтар.

1.Ахмет Байтұрсынов қоғам қайраткері.

2.Ахмет ұлттық жазудың реформаторы.

3. Ақынның «Маса» деген жыр жинағы бар.

4. «Қырық мысал» жинағына әңгімелер еңген.

5. «Маса» жинағына күлкілі әңгімелер еңгізілген.

6.Ахмет әдебиет теориясын зерттемеген.

7.Ақын қоғамдағы оқиғаларға оң көзқараспен қараған.

8. 1909 жылы ақын тұтқындалған.

9. 1913-1918 жылдары «Қазақ» газетін шығарған.

10. А.Байтұрсынов аудармашылықпен айналысқан.

11. «Ақын ініме» өлеңі Абайға арналған.

12.Өлеңді Ахмет иронимен жазған.

13. Өлеңде халыққа сүйікті болғың келсе, олардың құқығын қорға деп айтқан.

14.Қарқаралы петициясында халыққа білім беру туралыф сөз қозғалған.

15.Қарқаралы петиясы Қоянды жәрмеңкесінде жазылған.

16. Ахмет қазақ тіл білімі мен әдебиетінің негізін салушы.

17. Атасы Шошақ немересі Ахмет өмірге келгенде ауыл ақсақалдарынан бата алып, азан шақырып атын қойған.

18. 1895-1909 жылы Ақтөбе, Қостанай,Қарқаралы уездеріндегі орыс-қазақ мектептерінде оқытушы болған.

IV. Эссе жазу.

Милләт-араб сөзі, халық, ұлт.











Қоғам қайраткері

Қырық мысал

араб жазуы

публицист

милләт




Получите в подарок сайт учителя

Предмет: История

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 6 класс

Скачать
Неолит

Автор: Рымбаева Гүлімжан Рымбайқызы

Дата: 08.11.2016

Номер свидетельства: 356742
