ХҮІІІ – ғасырдағы қазақтардың материалдық мәдениеті
ХҮІІІ – ғасырдағы қазақтардың материалдық мәдениеті
Оқушылардың оқытудың қандай деңгейде тұрғаны, қандай бағытта даму керек және қажетті деңгейге қалай жету керектігін анықтау үшін өзін-өзі және өзара бағалаудың түрлі әдістерін ұйымдастырдым. Әр тапсырма бойынша қалыптастырушы бағалау түрлері болды.
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Просмотр содержимого документа
«ХҮІІІ – ғасырдағы қазақтардың материалдық мәдениеті»
Мұғалімніңаты-жөні: Загитва М.З.
Сынып: 7в
Сабақтың тақырыбы:ХҮІІІ – ғасырдағы қазақтардың материалдық мәдениеті
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары
7.2.2.4 – қолданбалы өнердің жетістіктерін бағалау
Сабақтың мақсаты
Барлық оқушылар: Қолданбалы өнердің жетістіктерін бағалай алады.
Көпшілігі: Көшпелілер мәдениетінің маңызын ашып айта алады.
Кейбір оқушылар: Материалдық мәдениет пен рухани мәдениетті бір - бірімен салыстырып, талдау жасай алады.
Ойлау дағдыларының деңгейлері
Білу, түсіну, қолдану
Тарихи концепт
-ұқсастық және айырмашылық
-дәлел .
Бағалау
критерийлері
- Қолданбалы өнердің жетістіктерін бағалайды.
- Көшпелілер мәдениетінің маңызын ашып айтады.
- Материалдық мәдениет пен рухани мәдениетті бір - бірімен салыстырады, талдау жасайды.
Тілдік мақсаттар
Пәнге қатысты лексика мен терминология: кесене, жебе, киіз үй, сандық, садақ, жебе, ер тоқым, жүген
Құндылықтарға баулу
- Отансүйгіштік;
- ұлттық сана – сезім;
- сын тұрғысынан ойлау;
- өмірде қолдану;
- өмір бойы оқуға дайын болу.
Пәнаралық байланыстар
Технология, музыка, қазақ әдебиеті.
Бастапқы білім
Материалдық мәдениет пен рухани мәдениетке жататын ұғымдарды өмірде кездестірген
Сабақ барысы
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
Сәлемдесу. «Амандасу» тренингін өткізу арқылы жағымды психологиялық ахуал орнату. Оқушыларды үш жүздің тайпалары арқылы 3 топқа бөлу.
«Қар көшкіні» әдісі арқылы сұрақ жауап өткізу . Қолдарындағы қар кесегін бір-біріне лақтыра отырып сұрақтар қояды.
ҚБ: лайк, дизлайк.
Қызығушылықты ояту «Ойлан, тап!»
Оқушылардың сабақ қызығушылығын арттыру және сабақ тақырыбына шығу мақсатында, оқушылардың назарына суреттер ұсынылып, сұрақ қойылады.
Суреттен нені байқап тұрсыңдар?
Оқушыларды сабақтың тақырыбымен, оқу мақсаттарымен және бағалау критерийлерімен таныстыру.
Оқушыларға жетелеуші сұрақтар қойылады.
Мәдениет дегеніміз не?
Біз қандай мәдениетке жататын заттарды білеміз?
Оқушылар мәдениет туралы БББ стратегиясын толтырады.
Мақсаты: Бұл әдіс оқушылардың өздерінің қазіргі білім деңгейін, оларда қандай олқылықтар бар екенін анықтауға; өз оқуының табысты болуын қамтамасыз ету мақсатында жоспарлауға және зерттеуден кейін қандай жаңа ақпарат зерделенгенін талдауға арналған стратегия ретінде пайдаланылады.
Бүгінгі сабағымыздың зерттеу сұрағы:
Қазақ халқының қандай мәдениетін бүгінгі күні жиі өмірде кездестіресіңдер.
«Үш қадамдық сұхбат» әдісі Төрт адамнан тұратын топтарды жұптарға бөлеміз:
А және Ә, Б және В.
1-қадам. А Ә-дан сұхбат алады, ал Б В-дан сұхбат алады.
2-қадам, керісінше. Ә А-дан сұхбат алады, ал В Б-дан сұхбат алады.
3-қадам. Әр оқушы өз жұбы туралы ақпаратпен төрт адамдық топ ішінде бөліседі.
Мақсаты:
Ақпарат алу, терминдерді түсінуді дамыту, алынған ақпаратты өңдеу және талдау дағдыларын, бақылаушы рөлі арқылы өзінің іс-әрекеттеріне талдау жасау дағдыларын дамытуға бағытталған тәсіл.
«Айналмалы бекет» әдісі
Барлық оқушылар:
Топтар бірлесе отырып бекеттер тақырыптарына байланысты өз ойларын жазып өтеді. Өз орындарына келген топ беккеттерінде жазылған тұжырымдарды қорытындылап, өз ойларын қосып ортаға салады.
1-бекет «Ер тоқым»
2-бекет «Көкпар»
3-бекет «Саятшылық»
Дескриптор:
-Қазақ халқының дүниетанымын сипаттайды
-Мәдениетттердің мағынасын аша біледі
-Көкпар ойынының ерекшеліктерін атап айта алады
-Саятышылық кәсібінің мәнін анықтайды
Өзін-өзі бағалау, өзара бағалау.
Бармақ көрсету әдісі арқылы
«алақан немесе жұдырық» арқылы бағалайды
«Бағдаршам» түстерімен мұғалімнің бағалауы
«Қызыл түс» 1 сұрақ қамтылған
«Сары түс» 2 сұрақ қамтылған
«Ж асыл түс» барылық сұрақтар қамтылған
Сабақ басында оқушылардың ойын жинақтау үшін сергіту сәті өткізіліп, психологиялық ахуал қалыптастыру. Топтық жұмыс. Жас ерекшелігіне қарай тапсырмалар дайындау.
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылды. Оқушылардың барлығы ОМ қол жетті.
Сабақта саралау дұрыс жүргізілді.
Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды.
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.