kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

?аза? диаспорасы

Нажмите, чтобы узнать подробности

?аза?тарды? тыс жерлерге к?шуі-?аза? диоспорасыны? ?алыптасуна себеп бол?анды?ын ашып к?рсету.

О?ушыларды? диоспорология ?ылымы жайында ж?не оны? нені зерттейтіні туралы т?сінік ?алыптасады.

О?ушыларды?  жеке ?абілеттеріне ?арай  тапсырмалар ж?не с?ра?тар  беру  ар?ылы.

Сыни т?р?ыдан ойлау ?дістерін саба? барысында ?олдану.

О?ытуды? жа?а т?сілдері

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«?аза? диаспорасы»

Қаралды _________ күні _____________

оқу ісінің меңгерушісі: К. Идирисова

Сыныбы: 11 «Ә»

Пәні: Қазақстан тарихы

Сабақтың тақырыбы

Қазақ диаспорасы

Мақсаты

Қазақтардың тыс жерлерге көшуі-қазақ диоспорасының қалыптасуна себеп болғандығын ашып көрсету.

Күтілетін нәтиже

Оқушылардың диоспорология ғылымы жайында және оның нені зерттейтіні туралы түсінік қалыптасады.

Барлық оқушыларды сабаққа тарту жұмысы

Оқушылардың жеке қабілеттеріне қарай тапсырмалар және сұрақтар беру арқылы.

Сабақтың әдісі

Сыни тұрғыдан ойлау әдістерін сабақ барысында қолдану.

Оқытудың жаңа тәсілдері

Құрал-жабдықтар

Үлестірме қағаздар, дидактикалық материалдар, Қазақстанның саяси картасы.

Сабақтың барысы: І. Кіріспе ІІ. Негізгі бөлім. ІІІ. Қорытынды бағалау.

Сабақтың кезеңдері

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Уақыт



Кіріспе

І. Ұйымдастыру. Оқушылардың назарын сабаққа аудару.

ІІ. 1-тапсырма. «Кім жылдам» сұрақ –жауап арқылы. Әр бір дұрыс жауап бір ұпай мен бағаланады.

  1. Тоқырау жылдарында шаруашылықтың құлдырауы нелерден көрініс берді?

  2. Тәуелсіздік жылдарындағы экономикадағы қиындықтар туралы не айта аламыз?

  3. Ұлттық валюта қашан , қандай жағдайда енгізілді? Ұлттық валютаның айналысқа енгізілуінің қандай маңызы болды?

  4. Мемлекеттік кәсіпорындарды жекешелендіру қалай жүргізілді?

  5. Халықтың әлеуметтік жағдайларының нашарлап кетуінің себептері туралы қандай пікір айта аласыңдар.


Сұрақ-жауап арқылы назарын сабаққа аудару.


Берілген сұрақтарға жауап береді.



3 минут



8

минут






Негізгі бөлім

IІІ. «Ой қозғау» әдісі арқылы жаңа сабақты ашу.

1-тапсырма. Тарихи терминдермен жұмыс.

  1. Диаспора –грек тілінде белгілі бір халықтың өз елінен тыс өңірге орын тебуін білдіретін ұғым.

  2. Диоспорология –диоспораның қалыптасу және тарихы мен динамикасын зерттейтін ғылым.

  3. Ирредента-этностың өз тарихи отанында тұрып жатқан, алайда ол аумақ түрлі себептермен өзге ел құрамына еніп, соған байланысты сонда қалып қойған етникалық азшылық.

V. Жаңа сабақ. Мәтінмен танысу. Қазақ диоспаорасының шетелдерде ұлғаюына қатысты XX ғасырдың І жартысындағы тарихи оқиғалар мен үдерістір туралы мәліметтермен танысу.

2-тапсырма. Жеке тапсырма.

  1. Ресей империясының отарлау саясаты. Ішкі Ресейден қоныс аударушылардың Қазақстанға ағылуы.

  2. XX ғасырдың қазақ диоспорасының күшеюіне ықпал еткен тарихи оқиғалары мен үдерістері.

  3. 1916 жылдағы ұлт-азаттық қозғалыс.

  4. Кеңес өкіметінің орнауы мен азамат соғысы.

  5. 20 жылдарындағы ұжымдастыру, ірі байларды тәркілеу, өнеркәсіпті индустриаландыру.

  6. 1929-1930 жылдардағы шаруалар қозғалысы мен 1931 -1933 жылдардағы ашаршылық

  7. 1941-1945 ж.ж Ұлы Отан соғысы.

Өз ойларын білдіре отырып, жаңа сабақ тақырыбын ашады.







Берілген тапсырманы дәптерлеріне орындайды, қорғайды.

5

минут






10 минут






Қорытын-ды .


3-тапсырма. Сұрақ-жауап арқылы сабақты бекіту.


Оқушылар берілген сұрақтарға жауап береді.

10

минут


Рефлексия


Бүгінгі сабақ қалай өтті.

Бүгінгі сабақ жайлы өз ойларын айтады.

2

минут

Бағалау

Критерийлер бойынша топтық және өзін-өзі бағалау. Сонымен қатар жиынтық бағалау.

өзін-өзі бағалайды.

5

минут

Үй тапсырма-сы

§ 38 оқып келу.

Күнделіктеріне жазу

2

минут


Қаралды _________ күні _____________

оқу ісінің меңгерушісі: К. Идирисова

Сыныбы: 10 «Ә»

Пәні: Дүниежүзі тарихы

Күні: 16.05.2016 жыл

Сабақтың тақырыбы

Ғылым мен мәдениеттің дамуы.


Мақсаты

XX ғ. басында мәдениеттің дамуы, өнер мен ғылымның дамуы туралы, ғылымның жаңа салалары туралы тақырыппен таныса отырып білетін болады.

Күтілетін нәтиже

Тапсырманы орындау барысында берілген тақырыптың мағынасы мен мазмұнын түсінеді.

Сабақтың әдісі

Оқытудың жаңа тәсілдері. Сыни тұрғыдан ойлау әдістері

Құрал-жабдықтар

Қосымша материалдар, кесте-сызбалар, кеспе қағаздар. Карталар.

Сабақтың барысы:

І. Кіріспе. ІІ. Негізгі бөлім ІІІ. Қорытынды бағалау.

Сабақтың кезеңдері

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Уақыт



Кіріспе

Ұйымдастыру

Оқушылардың назарын сабаққа аудару. Үй тапсырмасын сұрау. Сұрақ-жауап арқылы.

1-тапсырма.

  1. ШЫҰ құру туралы мәлімдемеге қай жылы қол қойылды?

  2. XX ғасырдың 90 жылдарында КСРО –да қандай кезең басталды?



Сұрақ-жауап арқылы назарын сабаққа аудару.


Берілген сұрақтарға жауап береді.


3 минут



10 минут








Негізгі бөлім

«Мағынаны тану» әдісі арқылы жаңа сабақты ашу.

  1. Мәдениет дегеніміз не?

  2. Ғасыр басындағы қазақ мәдениеті туралы не айта аламыз?

  3. Дәстүрлі қоғам дегеніміз не?

2-тапсырма. XX ғасырдың екінші жартысы мен XXІ ғасырдың басындағы мәдениет.

Ғалымдар

Ашқан жаңалықтары

Ашқан жаңалықтарының маңызы




3-тапсырма. БАҚ-тың қазіргі қоғамдағы қызметі туралы айтып беріңдер.


Өз ойларын білдіре отырып, жаңа сабақ тақырыбын ашады.


Берілген сұрақтарға түсініктерін баяндайды.




5 минут




15 минут



Қорытынды


Диолог әдісі арқылы сабақты қорытындылау.

Оқушылар берілген сұрақтарға жауап береді.


5минут

Рефлексия

Бүгінгі сабақ қалай өтті.

Бүгінгі сабақ жайлы өз ойларын айтады.



Бағалау

Өзін-өзі бағалау,жиынтық бағалау


5 минут

Үй тапсырмасы

§ 34 оқып келу.

Күнделіктеріне жазу

2 минут




Қаралды _________ күні _____________

оқу ісінің меңгерушісі: К. Идирисова

Сыныбы: 11 «Ә»

Пәні: Қазақстан тарихы

11.05.2016 жыл

Сабақтың тақырыбы

«Қазақстан -2030» ҚР ұзақ мерзімді бағдарламасы және «Қазақстан -2050» стратегиясы ; қалыптасқан мемлекеттің жаңа саяси бағыты

Мақсаты

ҚР Президенті Н.Ә Назарбаевтің қабылдаған стратегиялық даму бағдарламалары туралы және оның тарихы маңызына тоқталу.

Күтілетін нәтиже

Алған білімдерін,сыни тұрғыдан талдай отырып, қорытынды жасауға үйренеді

Сабақтың әдісі

Сыни тұрғыдан ойлау әдісін сабақ барысында тиімді пайдалану. Оқытудың жаңа тәсілдері. ОүБ.

Құрал-жабдықтар

Кестелер мен сызбалар, үлестірме қағаздар,

дидактикалық материалдар.

Сабақтың барысы:

І. Кіріспе

ІІ. Негізгі бөлім

ІІІ. Қорытынды бағалау.

Сабақтың кезеңдері

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Уақыт



Кіріспе

Ұйымдастыру.

Оқушылардың назарын сабаққа аудару.

Үй тапсырмасын сұрақ-жауап арқылы сұрап бекіту.

1-тапсырма.

  1. Қазақстанда саяси партиялардың құрылу тарихы туралы не білеміз?

  2. 1991 жыл 7 қыркүйекте қандай партия құрылды?

  3. 1993 жылдың соңына дейін қанша партия құрылды?

Сұрақ-жауап арқылы назарын сабаққа аудару.


Берілген сұрақтарға жауап береді.


3 минут



5 минут








Негізгі бөлім








«Мағынаны тану» әдісі арқылы жаңа сабақты ашу.

Мәтінмен жұмыс.

2- тапсырма: Н. Назарбаевтың «Қазақстан 2030» жолдауы.


Бағдарламаның ұзақ мерзімдегі даму жолы

Қаралған мәселелер

Қазақстан -2030











3-тапсырма. «Ой толғау» Болашақтағы Қазақстандықтардың бейнесі тақырыбында қысқаша эссе жазу.


Өз ойларын білдіре отырып, жаңа сабақ тақырыбын ашады.




Берілген сұрақтарға түсініктерін баяндайды.




Кестені дәптерлеріне орындайды.





5 минут









20 минут



Қорытынды


Диолог әдісі арқылы сабақты қорытындылау.

Оқушылар берілген сұрақтарға жауап береді.


5минут

Рефлексия

Бүгінгі сабақ қалай өтті.

Бүгінгі сабақ жайлы өз ойларын айтады.


Бағалау

Крийтерийлер арқылы бағалау ,жиынтық бағалау.



5 минут

Үй тапсырмасы


Тақырыпты оқып келу.

Күнделіктеріне жазу


2 минут


Қаралды _________ күні _____________

оқу ісінің меңгерушісі: К. Идирисова

Сыныбы: 11 «Ә»

Пәні: Қазақстан тарихы

12.05.2016 жыл

Сабақтың тақырыбы

«Қазақстан -2030» ҚР ұзақ мерзімді бағдарламасы және «Қазақстан -2050» стратегиясы ; қалыптасқан мемлекеттің жаңа саяси бағыты

Мақсаты

ҚР Президенті Н.Ә Назарбаевтің қабылдаған стратегиялық даму бағдарламалары туралы және оның тарихы маңызына тоқталу.

Күтілетін нәтиже

Алған білімдерін,сыни тұрғыдан талдай отырып, қорытынды жасауға үйренеді

Сабақтың әдісі

Сыни тұрғыдан ойлау әдісін сабақ барысында тиімді пайдалану. Оқытудың жаңа тәсілдері. ОүБ.

Құрал-жабдықтар

Кестелер мен сызбалар, үлестірме қағаздар,

дидактикалық материалдар.

Сабақтың барысы:

І. Кіріспе

ІІ. Негізгі бөлім

ІІІ. Қорытынды бағалау.

Сабақтың кезеңдері

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Уақыт



Кіріспе

Ұйымдастыру.

Оқушылардың назарын сабаққа аудару.

Үй тапсырмасын сұрақ-жауап арқылы сұрап бекіту.

1-тапсырма.

  1. Қазақстанда саяси партиялардың құрылу тарихы туралы не білеміз?

  2. 1991 жыл 7 қыркүйекте қандай партия құрылды?

  3. 1993 жылдың соңына дейін қанша партия құрылды?

Сұрақ-жауап арқылы назарын сабаққа аудару.


Берілген сұрақтарға жауап береді.


3 минут



5 минут








Негізгі бөлім








«Мағынаны тану» әдісі арқылы жаңа сабақты ашу.

Мәтінмен жұмыс.

2- тапсырма: Н. Назарбаевтың «Қазақстан 2030» жолдауы.


Бағдарламаның ұзақ мерзімдегі даму жолы

Қаралған мәселелер

Қазақстан -2030











3-тапсырма. «Ой толғау» Болашақтағы Қазақстандықтардың бейнесі тақырыбында қысқаша эссе жазу.


Өз ойларын білдіре отырып, жаңа сабақ тақырыбын ашады.




Берілген сұрақтарға түсініктерін баяндайды.




Кестені дәптерлеріне орындайды.





5 минут









20 минут



Қорытынды


Диолог әдісі арқылы сабақты қорытындылау.

Оқушылар берілген сұрақтарға жауап береді.


5минут

Рефлексия

Бүгінгі сабақ қалай өтті.

Бүгінгі сабақ жайлы өз ойларын айтады.


Бағалау

Крийтерийлер арқылы бағалау ,жиынтық бағалау.



5 минут

Үй тапсырмасы


Тақырыпты оқып келу.

Күнделіктеріне жазу

2 минут

Қаралды _________ күні _____________

оқу ісінің меңгерушісі: К. Идирисова

Сыныбы: 10 «Ә»

Пәні: Қазақстан тарихы

12.05.2016 жыл


Сабақтың тақырыбы: Қоныстандыру саясатының зардаптары. ХХ ғасыр басындағы қазақ ауылы

Сабақтың мақсаты: XX ғ. басындығы қазақ ауылының жағдайы, жер мәселесі,рулық қатынастардың өміршең болуының себебін біледі

Сабақтың жоспары

  1. Көші-қон саясатының басты мақсаты.

  2. Қазақ жеріне қоныстандырудың алғашқы кезеңі

  3. Қоныс аударудың жаңа кезеңі

  4. Ұйғырлар мен дүнгендердің Жетісуға қоныс аударуы

Сабақ басында мұғалім Ресейдің 1861 жылы ақпандағы «Басыбайлылық құқықты жою» Ережесін оқушылардың есіне түсіру.

Сабақты әрі қарай жалғастырып ереже шыққаннан кейінгі Ресейдегі шаруалар толқуын, шаруалардың жаппай шет аймаққа көше бастауын, Ресей үкіметінің «Қоныстандыру басқармасын» құрып, қоныстандыруды заңдастырғанын айта отырып, оның түпкілікті мақсатын ашып көрсету.

Сызбамен жұмыс.

Патша өкіметінің шаруаларды Қазақстанға қоныстандырудағы мақсаты

  1. Ресейдің орталық аудандарындағы күшейіп келе жатқан толқуды әлсірету.

  2. Жерсіз қалған шаруаларға шет аймақтардан құнарлы жер беріп, жер мәселесін шешу.

  3. Шет аймақтарға қоныстанушылардың санын көбейтіп, олардың арасынан бай-кулактарды шығарып, өзіне тірек дайындау.

Екінші мәселені оқушылардың өздігінен оқып-үйренуін ұйымдастыру арқылы мәтінмен жұмыс жасау.

Сұрақтарды карточкаға жазып, әр партаға жеке беру.

Сұрақтар:

  1. Қазақ жеріне казактар мен орыс шаруаларын қоныстандыру қашан басталды?

  2. Батыс Сібір Бас басқармасының 1866 жылғы 20 қазандағы мәлімдемесі қандай мәселе көтерді?

  3. Ресей үкіметі тағайындаған жергілікті билік басында отырған басшылардың қоныстандыруға байланысты пікірі қандай болды?

  4. ХІХ ғасырдың 70-жылдарының ерекшелігі неде?

  5. Жетісу облысында қоныстандыруға байланысты қандай «ереже» шықты, ол бойынша қоныстанушыларға қандай жеңілдіктер беріледі?

  6. Қоныс аударудың жаңа кезеңі қай кезден басталды, ерекшелігі неде?

  7. Қоныс аударудың қазақ халқына қандай зардабы болды? Оны немен дәлелдейсіңдер?

Мұғалім «Ұйғырлар мен дүнгендердің Жетісуға қоныс аударуы» туралы мәселені түсіндіру кезінде мына мәселеге тоқталғаны жөн: Қытай мемлекетінің қол астында болған ұйғыр халқының жағдайы зорлық-зомбылыққа қарсы күресі, тіпті олардың жеңіске жетуі, Ресей үкіметінің әрекеті, 1881 жылғы орыс-қытай келісімі, ұйғырлар мен дүнгендердің Қазақстанға қоныс аударуы. Одан әрі қарай түсіндіру барысында сызбаны пайдалануға болады.

Оқушыларды қоныс аударған ұйғырлар мен дүнгендердің әлеуметтік жағдайымен таныстыру.

Қоныстанушылардан құрылған болыстар:

  • Жаркент

  • Кетпен

  • Ақсу-Шарын

  • Малыбай

  • Қарасу

Сұрақ-жауап әдісі арқылы бүгінгі сабақты бекітіп, қорытынды жасау.

Сұрақтар:

  1. Ұйғырлар мен дүнгендердің негізгі кәсібі қандай болған?

  2. Қандай көкөністер өсірген?

  3. Қоныстанушылар мен жергілікті халықтар арасында қандай қатынастар болған?

Үй тапсырмасы. Тақырыпты оқып келу.

Қаралды _________ күні _____________

оқу ісінің меңгерушісі: К. Идирисова

Сыныбы: 10 «А»

Пәні: Қазақстан тарихы

Сабақтың тақырыбы: XIX ғ. екінщі жартысында Қазақстанға Ресейлік және XX ғ. басында шетелдік капиталдың ене бастауы.

Сабақтың мақсаты: XIX ғ.екінші жарты/ы Қазақстанның Ресейге қосылуының аяқталуы экономикадағы түбегейлі өзгерістер-Қазақстанның жалпыресейлік экономикаға тартылуын ашып көрсете алады.

Күтілетін нәтиже. Экономикалық даму нәтижелерін салыстыра отырып,қорытынды жасауға үйренеді.

Сабақтың барысы:

  1. Ұйымдастыру кезеңі

Үй тапсырмасын сұрау:

  1. Шаруаларды Қазақстанға қоныс аударудың негізгі себептерін атаңдар.

  2. Қоныс аудару ісін жылдамдату себебі неде?

  3. Столыпиннің аграрлық саясатының мәнін түсіндіріңдер.

  4. Қазақстанға шаруалардың жаппай ағылуының салдары қандай?

  5. Қоныстанушылардың негізгі шаруашылық түрлерін атаңдар.

  6. Қазақстан Республикасы көп ұлтты мемлекет. Біздің еліміздегі халықтар арасындағы қарым-қатынастар туралы не айта аласыңдар?

Жаңа тақырып.

№1 тапсырма. Оқулықпен жұмыс. Кесте толтыру.

«ХІХ-ХХ ғ. аралығындағы сауданың дамуы».

Керуен саудасы


Алыпсатарлық

Алыс ауылдары аралап жүріп алыпсатарлықпен айналысатындар, сапасы төмен тауарларды малға айырбастады.

Жәрмеңке

Айырбас сауданың ірі бекеттері жәрмеңкелік сауда орталықтарына айналды, сауда орындары қалаларда ғана емес, гарнизондарда, станицаларда, темір жол бекеттерінде де ашылды. Анағұрлым ірі әрі белгілілері Семей облысы қарқаралы уезіндегі Қоянды жәрмеңкесі (оны Ботов жәрмеңкесі деп те атайды). Қарқаралы жәрмеңкесі.

Шет елмен сауда

Шекаралық аудандарда Қазақстан мен Қытай арасындағы сауда-экономиклық байланыстар нығайды. Сауда орталықтары- Омбы, Петропавл, Семей, Верный, т.б.

Кестемен жұмыс.

Құлжа сауда келісімі.

25 шілде, 1851 ж.

Петербург келісімі. 12 ақпан, 1881 ж.




Оқушылар сабақ тақырыбымен танысу барысында төмендегі кестені толтырады:

«ХІХ ғ. сауданы дамуы»

мемлекеттер

ХІХ ғ. сауданың сипаты

Сауда орталықтары

Тауар түрлері

Қазақ халқының өнімдері

Ресейдің еуропалық бөлігінің тауарлары

Орта Азия тауарлары

Қытай тауарлары

Қазақ хандықтары







Ресей







Орта Азия мемлекеттері







Қытай







Сабақты бекіту:

  1. ХІХ ғ. сауда саласында қандай өзгерістер болды?

  2. Орта Азиямен керуен саудасы қалай дамыды?

  3. Сауданың дамуында көлік қатынасы қандай рөл атқарды?

Үйге тапсырма: тақырыпты оқып келу.

Бағалау кезеңі.



Қаралды _________ күні _____________

оқу ісінің меңгерушісі: К. Идирисова

Сыныбы: 10 «Ә»

Пәні: Дүние жүзі тарихы


Сабақтың тақырыбы: Екінші дүниежүзілік соғыстың басталуы.

Сабақтың мақсаты:

Соғыстың ауқымы, қимылдарының сипаты, кезеңдері, Германияның КСРО-ға соғысы және Тынық мұхитындағы соғыс қимылдары туралы біледі.

Сабақтың түрі: жаңа тақырыпты меңгеру

Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі

Оқу құралын тексеріп түгелдеу

Оқушылар зейінін сабаққа аудару

ІІ.Үй тапсырмасын сұрау:

  1. 1929-1933 жылдары дүниежүзілік экономикалық дағдарыс халықаралық қатынастардың дамуына әсер етті ме?

  2. Тоталитарлық мемлекеттің сыртқы саясаттағы ерекше белгілерін анықтаңдар

  3. Соғыс ошақтары қай аймақтарда және қай уақыттарда пайда болды?

  4. Ұлтар Лигасының Германия, Италия және Жапонияның басқыншылығын тоқтатуға неге шамасы келмеді?

  5. Басқыншыларды «қолпаштау» саясатының мәні неде?

  6. Соғыс қарсаңында КСРО-ның жүргізген сыртқы саясатын қалай бағалайсыңдар.

Жаңа сабақтың жоспары:

  1. Германияның Польшаға шабуылы

  2. Батыс майдандағы жағдай

  3. Африка мен Балқандағы соғыс

  4. Германияның КСРО-ға шабуылы. Ұлы Отан соғысы.

  5. Азия мен Тынық мұхиттағы шабуылдың белсенділендірілуі

Мәтінмен жұмыс: Кесте толтыру.

Жылдар

Негізгі оқиғалар




Сабақты бекіту:

  1. Ұлы Отан соғысының алғашқы айларында Кеңес армиясының ірі сәтсіздіктерінің себептерін атаңдар.

  2. Мемлекеттік қорғаныс комитеті қашан құрылды және оның қандай уәкілдік құқықтары болды?

  3. 1941-1942 жылдардағы кеңес-герман майданындағы ірі шайқастарды атаңдар

  4. Картаны пайдаланып Жапон армиясының Қиыр Шығыс пен Тынық мұхиттағы соғыс қимылдарын әңгімелеп беріңдер.

  5. Кеңес армиясының Мәскеу түбіндегі жеңісінің мәнін анықтап беріңдер

  6. Перл-Харбор Американ флоты мен армиясы неліктен ойсырай жеңілді?

Бағалау:

Үйге тапсырма: тақырыпты оқып келу.






Қаралды _________ күні _____________

оқу ісінің меңгерушісі: К. Идирисова

Сыныбы: 11 «Ә»

Пәні: Дүниежүзі тарихы

Күні:

Сабақтың тақырыбы

XX ғасырды аяғы –XXI ғасырдың басындағы халықаралық қатынастар


Мақсаты

БҰҰ халықаралық қатынастар жүйесінің өзгерісі жағдайындағы қызметі. Халықаралық лаңкестік мәселесі туралы ой қозғайды,

кең түрде мәлімет жинақтайды.

Күтілетін нәтиже

Әр түрлі кезеңдердегі тарихи оқиғаларды салыстыра біледі, тарихи оқиғалардың маңызын талдай біледі.

Сабақтың әдісі

Сыни тұрғыдан ойлау әдісін сабақ барысында тиімді пайдалану. Оқытудың жаңа тәсілдері

Құрал-жабдықтар

Дүниежүзінің саяси картасы,

кестелер мен сызбалар, үлестірме қағаздар.

Сабақтың барысы:

І. Кіріспе. ІІ. Негізгі бөлім ІІІ. Қорытынды бағалау.

Сабақтың кезеңдері

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Уақыт



Кіріспе

Ұйымдастыру

Оқушылардың назарын сабаққа аудару. Үй тапсырмасын сұрау. Сұрақ-жауап арқылы.

1-тапсырма.

        1. КСРО-дағы «қайта құру» халықаралық қатынастарға қалай әсер етті?

        2. 80-жылдардағы кеңес-американ қатынастары қандай сипатта болды?

        3. 1979-1989 жылдар аралығында қандай оқиғалар болды?

        4. 1970 жылдардың соңы мен 1980 жылдардың басындағы халықаралық жағдайдың нашарлау себептері неде?



Сұрақ-жауап арқылы назарын сабаққа аудару.


Берілген сұрақтарға жауап береді.


3 минут



10 минут








Негізгі бөлім

«Мағынаны тану» әдісі арқылы жаңа сабақты ашу.

  1. ШЫҰ құру туралы мәлімдемеге қай жылы қол қойылды?

  2. XX ғасырдың 90 жылдарында КСРО –да қандай кезең басталды?

2-тапсырма. Кестемен жұмыс.

Жылдар

Негізгі оқиғалар

1

1985 жыл

М.С. Горбачев КОКП ОК Бас хатшысы болды.

2

1989 жыл

Социалистік жүйе ыдырады.



Өз ойларын білдіре отырып, жаңа сабақ тақырыбын ашады.


Берілген сұрақтарға түсініктерін баяндайды.




5 минут




15 минут



Қорытынды


Диолог әдісі арқылы сабақты қорытындылау.

Оқушылар берілген сұрақтарға жауап береді.


5минут

Рефлексия

Бүгінгі сабақ қалай өтті.

Бүгінгі сабақ жайлы өз ойларын айтады.



Бағалау

Формативті бағалау, өзін-өзі бағалау,ынталандыру әдісі,

жиынтық бағалау


5 минут

Үй тапсырмасы


Күнделіктеріне жазу

2 минут










Қаралды _________ күні _____________

оқу ісінің меңгерушісі: К. Идирисова

Сыныбы: 10 «Ә»

Пәні: Дүниежүзі тарихы

Сабақтың тақырыбы

Соғыстың аяқталуы.БҰҰ құрылуы


Мақсаты

Екінші дүниежүзілік соғыстың аяқталуы КСРО және оның одақтастарының соғыста жеңіске жетуін және БҰҰ құрылуы және бұл ұйымның негізгі атқаратын қызметі туралы біледі.

Күтілетін нәтиже

Топтық тапсырмалар орындау арқылы өз беттерімен жұмыс жасай алады, ойлау қабілеттерін дамытады.

Сабақтың әдісі

Сыни тұрғыдан ойлау әдісін сабақ барысында тиімді пайдалану. Оқытудың жаңа тәсілдері

Құрал-жабдықтар

Дүниежүзінің саяси картасы,

кестелер мен сызбалар, үлестірме қағаздар.

Сабақтың барысы:

І. Кіріспе. ІІ. Негізгі бөлім ІІІ. Қорытынды бағалау.

Сабақтың кезеңдері

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Уақыт



Кіріспе

Ұйымдастыру

Оқушылардың назарын сабаққа аудару. Үй тапсырмасын сұрау. Сұрақ-жауап арқылы.

1-тапсырма.

  • Екінші дүниежүзілік соғыстың басталу себептері қандай?

  • Екінші дүниежүзілік соғыс қай уақытта басталды?

  • 1939-1941 жылдардағы Германия, Италия, Жапония соғыс күштерінің сәтті әрекеттерінің себептерін ашыңдар.

  • Антигитлерлік одақ қай жылы құрылды?

  • Қырымдағы халықаралық конференция қандай мәселелерге ерекше көңіл бөлді?


Сұрақ-жауап арқылы назарын сабаққа аудару.


Берілген сұрақтарға жауап береді.


3 минут



10 минут









Негізгі бөлім

«Мағынаны тану» әдісі арқылы жаңа сабақты ашу.

  1. БҰҰ қашан құрылды?

  2. Берлин конференциясында қандай мәселелер қаралды?

БҮҮ кестесін толтыру.

Білгенім

Үйренгенім

Үйренгім келеді





2-тапсырма.

  1. БҰҰ атқаратын қызметі туралы қысқаша мәлімдеме жазу.


Өз ойларын білдіре отырып, жаңа сабақ тақырыбын ашады.


Берілген сұрақтарға түсініктерін баяндайды.




5 минут




15 минут



Қорытынды


Диолог әдісі арқылы сабақты қорытындылау.

Оқушылар берілген сұрақтарға жауап береді.


5минут

Рефлексия

Бүгінгі сабақ қалай өтті.

Бүгінгі сабақ жайлы өз ойларын айтады.



Бағалау

Өзін-өзі бағалау,ынталандыру әдісі,

жиынтық бағалау


5 минут

Үй тапсырмасы

§28 оқып келу

Күнделіктеріне жазу

2 минут










Қаралды _________ күні _____________

оқу ісінің меңгерушісі: К. Идирисова

Сыныбы: 11 «Ә»

Пәні: Дүниежүзі тарихы

16.05.2016 жыл

Сабақтың тақырыбы

XX ғ. екінші жартысы –XXI ғ. басындағы мәдениеттің дамуы


Мақсаты

XX ғ. екінші жартысындағы –XXI ғ.басындағы ғылым мен мәдениеттің дамуындағы ортақ және айрықша ерекшеліктерді қарастырады және салыстыру.

Күтілетін нәтиже

Әр түрлі кезеңдердегі тарихи оқиғаларды салыстыра біледі, тарихи оқиғалардың маңызын талдай біледі.

Сабақтың әдісі

Сыни тұрғыдан ойлау әдісін сабақ барысында тиімді пайдалану. Оқытудың жаңа тәсілдері

Құрал-жабдықтар

Дүниежүзінің саяси картасы,

кестелер мен сызбалар, үлестірме қағаздар.

Сабақтың барысы:

І. Кіріспе. ІІ. Негізгі бөлім ІІІ. Қорытынды бағалау.

Сабақтың кезеңдері

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Уақыт



Кіріспе

Ұйымдастыру

Оқушылардың назарын сабаққа аудару. Үй тапсырмасын сұрау. Сұрақ-жауап арқылы.

1-тапсырма.

  1. ШЫҰ құру туралы мәлімдемеге қай жылы қол қойылды?

  2. XX ғасырдың 90 жылдарында КСРО –да қандай кезең басталды?



Сұрақ-жауап арқылы назарын сабаққа аудару.


Берілген сұрақтарға жауап береді.


3 минут



10 минут








Негізгі бөлім

«Мағынаны тану» әдісі арқылы жаңа сабақты ашу.

  1. Мәдениет дегеніміз не?

  2. Ғасыр басындағы қазақ мәдениеті туралы не айта аламыз?

  3. Дәстүрлі қоғам дегеніміз не?

2-тапсырма. XX ғасырдың екінші жартысы мен XXІ ғасырдың басындағы мәдениет.

Ғалымдар

Ашқан жаңалықтары

Ашқан жаңалықтарының маңызы




3-тапсырма. БАҚ-тың қазіргі қоғамдағы қызметі туралы айтып беріңдер.


Өз ойларын білдіре отырып, жаңа сабақ тақырыбын ашады.


Берілген сұрақтарға түсініктерін баяндайды.




5 минут




15 минут



Қорытынды


Диолог әдісі арқылы сабақты қорытындылау.

Оқушылар берілген сұрақтарға жауап береді.


5минут

Рефлексия

Бүгінгі сабақ қалай өтті.

Бүгінгі сабақ жайлы өз ойларын айтады.



Бағалау

Өзін-өзі бағалау,ынталандыру әдісі,

жиынтық бағалау


5 минут

Үй тапсырмасы

§ 34 оқып келу.

Күнделіктеріне жазу

2 минут








Ресейдің 18-20 ғасырлардағы патшалары

Патшалар

Билік құрды

Маңызды оқиғалар


1

Анна Иоановна

1730-1740 ж.ж



2

Елизавета Петр

1741-1761 ж.ж.



3

ІІІ Петр

1761-1762 ж.ж



4

ІІ Екатерина

1762-1796 ж.ж



5

І Павел

1796-1801 ж.ж



6

І Александр

1801-1825 ж.ж



7

І Николай

1825-1855 ж.ж



8

ІІ Александр

1855-1881 ж.ж



9

ІІІ Александр

1881-1894 ж.ж



10

ІІ Николай

1894-1917 ж.ж







Ресейдің 18-20 ғасырлардағы патшалары

Патшалар

Билік құрды

Маңызды оқиғалар


1

Анна Иоановна

1730-1740 ж.ж



2

Елизавета Петр

1741-1761 ж.ж.



3

ІІІ Петр

1761-1762 ж.ж



4

ІІ Екатерина

1762-1796 ж.ж



5

І Павел

1796-1801 ж.ж



6

І Александр

1801-1825 ж.ж



7

І Николай

1825-1855 ж.ж



8

ІІ Александр

1855-1881 ж.ж



9

ІІІ Александр

1881-1894 ж.ж



10

ІІ Николай

1894-1917 ж.ж












Получите в подарок сайт учителя

Предмет: История

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 11 класс

Скачать
?аза? диаспорасы

Автор: Карашбаева Тамара Парахатовна

Дата: 20.05.2016

Номер свидетельства: 329030
