История Казахстана тесно связана с племенем и государством канлы. которые существовали 5-6 века до нашей эры и 3 века нашей эры. канлы жили на териитории Южного Казахстана в долине реки Сырдарья. Главными противниками канлов были их соседи уйсуни которые вели с канлами перманентную войну.Для продолжения успешной войны с усунями канлы объединяются в правителем северных гуннов ЧЖИ-ЧЖИ. Союз был не долгим, видя то, что новый союзник не справлется с усунями канлы рассторгают союз с гуннами
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Тәсілдер: Сыни тұрғыдан ойлау технологиясы, ақпараттық- коммуникативтік технология, денсаулық сақтаушы технология.Жигсо, Трек-сызба,Синквейн,Логикалық шынжыр
Сабақтың мақсаттары:
Білімділік:Оқушылар осы сабақта қаңлы мемлекеті туралы біледі,оның орналасқан жерін, астанасын, халық санын, мәдениетін біліуі тиіс.
Дамытушылық: Оқушылар сабақта жеке, жұпта және топта жұмыс істейді. Интербелсенді тақтамен жұмыс істеуін дамыту.
Тәрбиешілік: Оқушылар жұпта және топта жұмыс істегенде бір-бірінді тындау, қурметтеу керек.
Сабақтың барысы
Ұйымдастурышы кезеңі
Сыныппен амандасамын
Сабақта отырған оқушыларды тексеремін
Осы сабақ ашық сабақ деп айтамын
Сыныпты 2 -3 топқа бөлемін, әр топта 3-4 оқушы
Оқушылар тақтадан 2 түрлі қағаздарды тандайды
1 түрі қағаздар 1 топқа сәйкес, 2 түрі қағаз 2 топқа сәйкес.
Әр топта спик-таймерды сайлаймын
Үй жұмысын тексеру кезеңі
Оқушылар өз топтарында өткен тақырыпты трек-сызба ретінде флипчартқа жазады – 4 мин. ішінде
Жазып болған сон, әр топтан 1 оқушыдан тақтаға шығып айтып береді-3 мин.
Айтып болған сон мен үй жұмысының қорытындысын істеймін.
Жаңа тақырыпты оқу
1 Түсіну
Оқушылар осы сабақтың мақсаттарын айтып береді
Айтып болған соң мен тақырыпты 4 тақырыпшаға бөлемін, әр тақырыпша 1 оқушыға
Оқуға 3 минут.
Оқып болған соң оқушылар топта бір-біріне айтып береді, соған 4 минут беремін, оқып және бір-біріне айтып болған соң, оқушылар 3 минута трек – сызбаны жасайды.
Жасап болған соң тақтаға шығып қорғайды- 3 минут.
Сергіту – 1,5 минут
2. Қолдану
Сұрақ ретінде интербелсенді тақтада шығарылады
1сұрақ
Қаңлылардың астанасы
Жауабы:Битянь
2 сұрақ
Қаңлылардың саны қанша болды?
Жауабы:600 мың адам.
3 сұрақ
Әскердің саны қанша болды?
Жауабы: 120 мың әскер
4 сұрақ
Ханға билеуге кімдер көмектесті?
Жауабы:Уәзірлер
5 сұрақ
Қаңлы мемлекеті қанша иелікке бөлінді?
Жауабы: 5 иелікке
6 сұрақ
Неліктен қаңлыларда құлшылық дамыған жоқ?
Барлық сұрақтарға айтып болған сон мен 3 кезен бастаймын
Қолдану
Интербелсенді тақтада картамен жұмыс істеймін
Сақ-парадараия, сақ-тиграхауда, және сақ-хаомаварга, үйсіндер мен қаілылардың орналасқан жерін көрсету керек.
Келесі тапсырма. Оқушылар мәдениеттерін атарын және орналасқан жерін салыстыру керек.
Осы тапсырмаларға 3 минут беремін
Талдау
Логикалық кестені құру. Не бірінші, не екінші орында тағы басқа
Мемлекет
Табиғат жағдайы
Қалалар
Шаруашылық
Халық
Сауда-сатық
Патша
Мәдениет
Тапсырма істеу үшін 5 минут беремін
Синтез
Синквейн құрастыру
Бағалау.
1 топтың спик-таймеры топтастарға баға қояды, ал топтастар спик-таймерге баға қояды, солай сияқты 2 топ бағалайды