kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

"Қазақстанның ежелгі жартастарға салынған ежелгі суреттер"

Нажмите, чтобы узнать подробности

Разработка урока 5 класса о древных рисунках в пещерах

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«"Қазақстанның ежелгі жартастарға салынған ежелгі суреттер"»

Қысқа мерзімді жоспар

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Мектеп:


Күні: Мұғалім: Ізғали Жоламан

Сынып: Қатысқандар: Қатыспағандар.

Сабақ тақырыбы

Қазақстанның ежелгі жартастарға салынған ежелгі суреттер

Оқу мақсаты

5.2.1.1 алғашқы адамдардың наным- сенімдерін сипаттау

Сабақ мақсаты

Барлық оқушылар:

  • Алғашқы адамдардың тасқа салынған наным-сенім суреттерін ажыратады

Оқушылардың басым бөлігі:

  • Алғашқы адамдардың тасқа салынған наным -сенімдерін сипаттайды

Кейбір оқушылар:

  • Алғашқы адамдардың наным сенімдерін қазіргі өмірмен байланыстырады.

Бағалау критерийі

Білім алушы:

  • Алғашқы адамдардың наным -сенімдерін сипаттайды

  • Алғашқы адамдардың наным-сенімдері бойынша мысал келтіре алады.

Тілдік мақсат

Жазылымға арналған тіркестер:

«Адасқан сөйлемдер»

  1. Байлаймыз, қызыл, көлік, тимес, жіпті, үшін, көз.

  2. Май, үшін, қорғау, пәле-жаладан, тамызамыз, отқа.

Құямыз, шошынғанда, басқа, қорғасын

Диалогке арналған тармақтар:

  • Алғашқы адамдардың наным-сенімдері туралы өз ой-пікірін білдіре алады.

  • Мәтін мен суретті пайдалана отырып алғашқы адамдардың наным-сенімдеріне сипаттама бере алады.


Пәнге қатысты лексика және терминология:

-Терминология Тотемизм, әруақтарға табынушылық, Фетешизм, Анимизм

Құндылықтарға баулу

Осы тақырыпты оқыта отыра оқушыларды сабақ барысында имандылыққа, адамгершілікке баулу

Пәнаралық байланыс

Бейнелеу - жартастағы суреттермен жұмыс

Алдыңғы білім

Жартастағы суреттер арқылы адамдардың өмірі туралы біледі


Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Сабақтың басы






7 мин




Топқа бөлу . Мақал құрастыру.

Алдын ала кеспе қағаздарға бір мақалды бөліп-бөліп жазып, таратады,мақалды құрастыру тапсырылады.Осылайша топтар құрастырылады.


Жаңа тақырыбын ашу мақсатында оқушыларға сурет көрсетіледі


Сабақтың ортаы





















25мин




























10

мин





1. Суретте не көріп тұрсыңдар

2. Суретке ат қойындар

3. Бұл суреттің біздің сабағымызға қатысы қандай



1 тапсырма Алғашқы адамдардың наным -сенімдерін сипаттайды

Оқушылар мәтінді оқи отыра, төмендегі тапсырманы орындайды.

1 қадам Мәтінді түсініп оқы

2 қадам Мәтін ішіндегі термин сөздерді тауып жаз, анықтамасын айт

3 қадам "Артығын алып таста" әдісі: Оқушы артық ұғымдарды алып тастайды. Бұл оқушының түсіну дәрежесін көрсетеді.

/Анимизм, сармат, аруақ, мәйіт, Томирис, ғұн, құлшылық/

4 қадам Баянжүрек және Тамғалы петроглифтерін сипаттаңыз.


Баянжүрек петроглиф

Тамғалы петроглиф

Айырмашылығы



Ұқсастығы



5 қадам "Пікір алмасу" әдісі

Топ тақырыпқа қатысты 5 сұрақ дайындайды Бір-біріне сұрақ қою арқылы білімдерін шыңдайды.


Бағалау критерийі

Дескриптор

Алғашқы адамдардың наным -сенімдерін сипаттайды


-Мәтін ішіндегі термин сөздерге анықтама бере алады;

-Тақырыпқа қатысты сөздерді анықтайды;

- Баянжүрек петроглифінің айырмашылығын анықтайды;

- Тамғалы петроглифінің айырмашылығын анықтайды;

- Баянжүрек пен Тамғалы петроглифінің ұқсастығын анықтайды.









Суреттер , кесте















Кітап, қосымша материалдар




























3 мин





2 тапсырма. Суреттерге қарай отырып алғашқы адамдардың наным-сенімдерін сипаттап әңгіме құрастыр.

  • Орташа деңгейлі оқушылар үшін әңгіме құрастыруға арналған сұрақттар:

  1. Бұрын қандай наным-сенімдер болды деп ойлайсыздар?

  2. Қазір қандай наным-сенімдер бар?

  3. Үйден қандай наным-сенім байқайсыз?

  • Төмен деңгейлі оқушылар үшін әңгіме құрастыруға арналған тіркестер:

«Адасқан сөйлемдер»

  1. Байлаймыз, қызыл, көлік, тимес, жіпті, үшін, көз.

  2. Май, үшін, қорғау, пәле-жаладан, тамызамыз, отқа.

  3. Құямыз, шошынғанда, басқа, қорғасын.

  • Тапсырманы сәтті орындаған оқушылар смайлик арқылы марапатталып қолдау көрсетіледі



Бағалау критерийі

Дескриптор

Алғашқы адамдардың наным-сенімдері бойынша мысал келтіре алады.

  • Алғашқы адамдардың наным-сенімдерін ажыратады;

  • Суретке қарай отыра қазіргі кезден мысал келтіреді.




Стикер

Сабақтың соңы



Кері байланыс: «Медаль және миссия»


МЕДАЛЬ

МИССИЯ






Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз?

Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?

Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?




Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау






Қабілеті жоғары оқушылар үшін ежелгі наным-сенімдерді қазірмен байланыстыру мақсатында суретке қарап әңгіме құрастыру ұсынылады;

Орташа деңгейдегі оқушылардың қажеттілігін ескере отыра сұрақтар беріп, жауап бере отыра әңгіме құрастыру ұсынылады;

Төмен деңгейлі оқушылар осы тапсырманы жүзеге асыру үшін «Адасқан сөздер» әдісі арқылы қазіргі өмірмен байланысты анықтай алады.


  • 1 тапсырманы орындау барысында «Пікір алмасу» әдісі арқылы оқушыларға сұрақтар арқылы білімдерін пысықтау жоспарланды;

  • Оқушылармен кері байланыс орнату мақсатында «Айтарым бар» әдісі арқылы пікірлері мен сұрақтарын алу жоспарланды.

Жұмыс барысындағы техникалық қауіпсіздікті ескеру.








Получите в подарок сайт учителя

Предмет: История

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 5 класс

Скачать
"Қазақстанның ежелгі жартастарға салынған ежелгі суреттер"

Автор: Изгали Жоламан

Дата: 13.11.2017

Номер свидетельства: 438626
