kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Қазақстандағы монғол шапқыншылығы.

Нажмите, чтобы узнать подробности

Шыңғыс ханҚазақстан мен Орта Азияға жорықты Жетісу арқылы жүргізбекші болды. Өз басының жауы болған найманның ханы Күшлік ханды талқандап, бай қалалары бар Жетісуды өзіне қарату үшін оған Жебе ноян бастаған әскер жіберді.Жетісуды Шыңғыс хан көп қарсылықсыз басып алды. Оны бағындырғаннан кейін Шыңғыс ханның Мәуереннахрға, сол кезде Орта Азияны билеп отырған Хорезм мемлекетіне қарсы жол ашылды. 150 мың адамдық қол Орта Азияны бағындыруға аттанды. моңғолдарОтырарға таяп келгенде моңғолдардың басшысы Шағатай мен Үгедей бастапан бірнеше түменді қаланы қоршау үшін қалдырып, әскерлердің Жошы бастапан басқа тағы бір шоғыры Сыр бойымен төмен бағыттады.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Қазақстандағы монғол шапқыншылығы.»

ҰМЖ тарауы: 7.3.А ХІІІ-ХVғасырдың Іжартысындағы Қазақстан

Мектебі: Шамалған станциясындағы қазақ орта мектебі

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Бекдисенова Роза Умаргалиевна

Сынып: 7

Қатысқандар -

Қатыспағандар -

Сабақтың тақырыбы

Қазақстандағы монғол шапқыншылығы.

Оқу мақсаттары

6.3.1.6.Картаны қолдану арқылы ХІІІ-ХУғ.мелекеттердегі саяси үдерістерді анықтау.

6.3.1.5.Отырардағы қорғаудағы қала халқының ерлігін сипаттау.

Сабақ мақсаты

Барлығы: Монғол империясының саяси құрылымын біледі.

Көбісі:Монғолдардың Қазақстанға шапқыншылығы туралы біледі;

Кейбірі: Шапқыншылық зардаптары мен ұлыстардың құрылуын талдайды.

Ойлау деңгейі

Білу,түсіну қолдану, талдау

Бағалау критерийі

Монғол мемлекетінің саяси құрылымын анықтайды.

Тілдік мақсаттар

Негізгі ұғымдар: .Құрылтай,түмендіктер,дарғы,бектер.

Талқылауға арналған сұрақтар:Неліктен Шыңғысхан әскерлері Отырарды алты ай бойы ала алмады?

Диалогқа арналған сұрақтар: Жасақ заңы қандай бөлімдерден тұрады?

Жазылымға арналған тапсырмалар:Эссе «Шыңғысхан»

Құндылықтарға баулу

Шығармашылық және сын тұрғысынан ойлау

Пәнаралық байланыс

Дүниежүзі тарихы

Алдыңғы білім

Шыңғысхан туралы біледі.

Сабақтың барысы

Жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар






Басталуы



















Ортасы


























Соңы
























Сәлемдесу.

Оқушыларды түгендеп, олардың назарын сабаққа аудару.

Ашық тест тапсырмаларымен жұмыс.

1. Монғол империясы қашан құрылды?

2. Шыңғысқан туралы қандай аңыздарды білесің?

3. Нояндар деген кімдер?

4. «Яса» заңына сипаттаңдар.



ІІІ. Жаңа сабақтың жоспары:

1. Шапқыншылық қарсаңындағы Қазақстан

2. Монғолдардың Қазақстан аумағын жаулап ала бастауы.

3. Отырар-қаһарман қала.

4. Ұлыстардың құрылуы.


Қысқаша Монғол империясы туралы үзінді көру.


Жаңа сөздерді қайталаймыз.

1.заң,яса,басқақ,төре,ноян.



Мәтінмен жұмыс.


1-қадам - мәтінмен жұмыс.


Топтағы оқушылар мәтінмен оқып танысады.


2-қадам – топтық жұмыс бес саусақ әдісімен мәтіндегі негізгі мәліметтерді ашады.




1.Монғол шапқыншылығынан Отырардан басқа қандай қалалар зардап шекті?

2.. Қазақ жерлері қандай ұлыстарға енді?


116-беттегі дерекпен жұмыс.


1.Марко Поло Шыңғысханды қалай сипаттайды?

2.Сендер Шыңғысханды қалай сипаттайсыңдар?





ШЫҢҒЫСХАН



Кері байланыс



Білемін

Білдім

Білгім келеді










Қорытынды:116-117беттегі тапсырмаларды орындап, қорытындылаймыз.


Үйге тапсырма: «Шыңғысхан » Эссе жазу.















деректер




















Суреттер










карта

Саралау – сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз?

Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?

Бағалау – сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырысыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау






Рефлексия

Сабақ / оқу мақсаттары

шынайы ма?

Бүгін оқушылар не

білді?

Сыныптағы ахуал қандай болды?

Мен жоспарлаған сара-

лау шаралары тиімді болды ма?

Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және

неліктен?










Жалпы бағалау

Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқу мен оқытуға қатысты)

1:

2:

Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді(оқытуды да оқуға қатысты)

1:

2:

Сабақ барысында мен сынып н емесе жекеленген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?

















Получите в подарок сайт учителя

Предмет: История

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 7 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
Қазақстандағы монғол шапқыншылығы.

Автор: Бекдисенова Роза Умаргалиевна

Дата: 18.01.2018

Номер свидетельства: 450810
