kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Қазақстан территориясындағы көне Түркілер

Нажмите, чтобы узнать подробности

Қазақстан территориясындағы көне Түркілер тақырыбына 5-сыныпқа арналған қысқа мерзімді сабақ жоспары

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Қазақстан территориясындағы көне Түркілер»



Қысқа мерзімді сабақ жоспары


Пәні: Қазақстан тарихы 5- сынып

Сабақтың тақырыбы: Қазақстан территориясындағы Көне түркілер

Сабақтың мақсаты: Білімділік: оқушылардың «түркі» сөзінің мағынасын ашуы, Түрік қағанатының құрылуы мен көне түркілердің тұрмысы мен мәдениеті, діни көзқарастары туралы білімдерін қалыптастыру; Дамытушылық: Оқушылардың өзіндік жұмыс дағдысын және біліктілігін дамыту. Тақырыпқа қорытынды жасап, пікір айтуға дағдыландыру; Тәрбиелік: тарих пәніне деген қызығушылық сезімдерін оята отырып, мәдениеттілікке, еңбексүйгіштікке, жауапкершілікке баулу.

Сабақтың әдісі: сын тұрғысынан ойлау, ой шақыру
Сабақтың көрнекілігі: ИБТ, слайд, үлестермелі қағаздар, бағалау белгілері, плакат, кестелер, түрлі-түсті қарындаштар, Бумын суреті

Сабақтың кезеңдері

Мақсаты

Модуль

Мұғалімнің әрекеті

Оқушының әрекеті

Тапсырма

Бағалау

Ұйымдастыру

Жеке жұптасып, шағын топта жұмыс істеуге дағдыландыру

ЖЕ

Сыныптағы психологиялық ахуалды орнатады, сәлемдесу, оқушыларды түгелдеу.

Сәлемдесу түрлерін орындайды


Шаттық шеңбері арқылы балалар бір-біріне сәттілік тілейді



Жаңа тақырыпқа шығу

Оқушылардың сын тұрғысынан ойлауын дамытып, ой шақыра білуге дағдыландыру,

СТО

Оқушыларды сөйлету.

Ой қозғату


Көшпелілер жайлы бейне үзіндіні көреді


Ноутбуктарда көрссетілген бейне үзіндіні қарап, не туралы екенін ұғу.


Жаңа сабақты меңгеру


Білім.

Оқушылардың сын тұрғысынан ойлауын дамыту

ЖӘТ

Тапсырма береді, бақылайды.


Интербелсенді тақта арқылы оқушылардың өз-өздерін бағалауына жағдай жасайды.

Оқушылар оқулық мәтінің пайдаланып, әр топ өз беттерінше тапсырманы орындайды. «Түрік», «жужандар», «қаған» сөздерінің мағынасын анықтайды, б.з.б. 1-мыңж.ортасы-тарихи кезеңін айыра алады. Әр топтан бір оқушы жауаптарын түсіндіреді

Оқулық мәтінің пайдаланып, «түрік», «жужандар», «қаған» сөзінің мағынасын анықтаңдар. Бос торларға қалып қойған әріптерді қойыңдар. Исторический период в середине 1-го тысячилетия н.э., связанный с этническими и политическими изменениями в степях Казахстана

Өзін – өзі бағалау

Түсіну

Топпен жұмыс жасап, бірін-бірі тыңдай білуге үйрету.

АКТ

Оқушылардың жауаптарын, атқарған жұмыстарын бақылайдығ бағдар береді.


Слайд арқылы дұрас нұсқасын ұсынады


Тапсырманы орындайды

Оқулықты пайдаланып, сұрақтарға тақтаға шығып, «иә» немесее «жоқ» деп жауап береді.


Сұрақ

Иә

Жоқ

1

До середины 6 века тюрки находились под властью жуан-жуаней

+


2

Впервые этноним «тюрк» встречается в китайских источниках в 445 году


-

3

Тюркский каганат образовался в 533 году


-

4

Основатель Тюркского каганата – Бумын каган

+



Өзін – өзі бағалау

Қолдану

Оқушылар өз бетінше әрекет жасайды;топ ішінде бірлесе жұмыс жасау арқылы бір-бірінен

үйренеді;

КБ

Әр топтан бір оқушы тақтаға шығып, сұрақтар мен оларға сәйкес жауаптарын сәйкестендіреді.

Оқушылар жеке мәтінмен танысады. Топта айтатын ойларын ортаға салып талқылап, жан-жақты дайындалады, тақтаға шығып, өз сызбаларын тұжырымдайды.

Оқулық мәтінің жетекшілікке ала отырып, Түрік қағанатының ыдырау себептерін «Ыстық орындық» әдісі арқылы анықтайды


Талдау

Қосымша материалмен жұмыс атқаруға үйрету

ЖӘТ

Таратпа материалдарды ұсынады. Тапсырмаларды орындатқызады

Терминдерді топтастырады, өз жауаптарын дәлелдейді.

Таратпа материал арқылы жұмыс атқару.

Келесі терминдерді топтастырып, өз ойларыңды дәлелдеңдер. Согдийцы, торговля, змея, скотоводство, синий волк, тат, земледелие, руническое письмо, «Диуани лугат ат-Тюрк», ремесло.

Гор-я культура

Религ-е поклонения




Вербальды

Синтез

Сөйлеу мәдениетін қалыптастыру. Өз ойларын еркін білдіруге дағдыландыру.

ТжДбо

Тапсырманы түсіндіріп, бағыт – бағдар бердім

Оқулық мәтінін пайдаланып, оқушылар ойларын тапсырма бойынша жобалайды, өз пайымдарын ұсынады.


5 жолды өлең құрастыру

Көшбасшының бағалауы

Бағалау

Ой қорытып, нақты шешім жасауға үйретіп, өздеріне сенімдерін арттыру;

ОүБ, Об

Сұрақ қояды

Өз ойларын топ ішінде талқылап, ортаға салады. Жауаптарын салыстырып, бір пікір шығарады.

Балалардың диалогы бойынша тапсырма: «Егер Түрік қағанаты ыдырамаса, онда Түрік қағанатының одан арғы дамуы қандай болар еді?»

Вербальды

Қорытынды

Ойларын еркін білдіруге үйрету

ЖӘТ

Стикер таратады

Сабақ қорытындысын шығарады

Кері байланыс орнату үшін, бағала упарағын толтырады


Үй тапсырмасы

Алған білімдерін есте сақтау


Үй тапсырмасын беру



Үй жұмысын жазып алады

Тақырыпты оқып, қайталау







Получите в подарок сайт учителя

Предмет: История

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 5 класс

Скачать
Қазақстан территориясындағы көне Түркілер

Автор: Мундуинова Кумысгуль Айтпайқызы

Дата: 20.11.2016

Номер свидетельства: 360610
