Қазақстан тарихы 6 - сынып Ежелгі адамдардың қоршаған орта туралы түсінігі
Қазақстан тарихы 6 - сынып Ежелгі адамдардың қоршаған орта туралы түсінігі
6-сынып. Ежелгі Қазақстан тарихы
Сабақтың тақырыбы: §15 Ежелгі адамдардың қоршаған орта туралы түсінігі
Сабақтың мақсаты:
Оқушыларды ойындар арқылы тапқырлыққа, ізденімпаздыққа, алғырлыққа баулып, ежелгі адамдардың қоршаған орта туралы түсінігі, білімі, діни көзқарастар т.б. туралы айту.
Оқушылардың білімдерін жетілдіруге, қосымша ізденуге бағыт- бағдар беру, ой- өрісін дамыту.
Өнердің шығуы туралы баяндай отырып, мәдениеттілікке, имандылыққа, тапқырлыққа тәрбиелеу
Сабақтың түрі: Жаңа сабақты игеру. Тұжырымды ой айту
Күтілетін нәтиже:
Ойларын жетік жеткізе біледі.
Сыни тұрғыдан ойлау қабілеті дамиды.
Жұмыс нәтижесін көрсетеді
Тапсырмалар: топтастыру әдістері, постермен жұмыс диологтік тәсіл.
Әдісі: Блум таксономиясы, СТО, диалог, топпен жұмыс, жеке жұмыс.
Көрнекілік: сызба, кестелер
Пәнаралық байланыс: әдебиет, дінтану негіздері, ежелгі дүние тарихы
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Просмотр содержимого документа
«Қазақстан тарихы 6 - сынып Ежелгі адамдардың қоршаған орта туралы түсінігі»
6-сынып. Ежелгі Қазақстан тарихы
Сабақтың тақырыбы: §15 Ежелгі адамдардың қоршаған орта туралы түсінігі
Сабақтың мақсаты:
Оқушыларды ойындар арқылы тапқырлыққа, ізденімпаздыққа, алғырлыққа баулып, ежелгі адамдардың қоршаған орта туралы түсінігі, білімі, діни көзқарастар т.б. туралы айту.
Оқушылардың білімдерін жетілдіруге, қосымша ізденуге бағыт- бағдар беру, ой- өрісін дамыту.
Өнердің шығуы туралы баяндай отырып, мәдениеттілікке, имандылыққа, тапқырлыққа тәрбиелеу
Сабақтың түрі: Жаңа сабақты игеру. Тұжырымды ой айту
Күтілетін нәтиже:
Ойларын жетік жеткізе біледі.
Сыни тұрғыдан ойлау қабілеті дамиды.
Жұмыс нәтижесін көрсетеді
Тапсырмалар: топтастыру әдістері, постермен жұмыс диологтік тәсіл.
Әдісі: Блум таксономиясы, СТО, диалог, топпен жұмыс, жеке жұмыс.
Көрнекілік: сызба, кестелер
Пәнаралық байланыс: әдебиет, дінтану негіздері, ежелгі дүние тарихы
Сабақтың барысы: Шаттық шеңберін құру «Бір біріне,тілек айту»
Ұйымдастыру кезеңі
Оқу құралын тексеріп түгелдеу.
Оқушылар зейінін сабаққа аудару.
Топқа бөлу: 1 топ Неолит
2 топ Энеолит
Үй тапсырмасын тексеру
Жаңа сабақ
V.Блум таксономиясына құрылған тапсырмалар.
VІ. Қорытындылау,бағалау
VIІ. Рефлексия.
VІІІ. Үйге тапсырма.
ІІ.Үй тапсырмасын текскру:
Блум таксономиясы бойынша білімдерін бақылау:
Білу: «Миға шабуыл» әдісі.
1 топ, 2 топ атауларын түсіндіріп, өзідерінің атаулары бойынша бір біріне 3 – сұрақ қою.
Түсіну: «Ой қозғау» сатысы. Белсенді тақтада жұмыс.
1 – тапсырма : жылдарды сөйлету.
Б.з.б. 2,6млн -12 мың жыл - палеолит
Б.з.б.12 мың – 5 мың жыл - мезолит
Б.з.б 5 мың – 3 мың жыл – неолит
Осыдан мөлшермен 13 мың жыл бұрын - күрт жылыну
2 тапсырма: Сәйкестендір.
Бифас - бір қабат өңделген тас құралдың жүзін ұсақ кертік ойықтау
Ретуш әдісі – екі жағынан да өңделген қарапайым шапқы.
Микролиттер – саздан жасалған қыш ыдыс.
Көзе – ұзындығы 1-2 сантиметрдей ұсақ жаңқа тастардан жасалған құрал.
Жаңа сабақ :
Қолдану: Жаңа тақырыпты 2 топқа бөліп бір – біріне оқулықтан тақырыпты оқып түсіндіру.
Әр топқа тапсырма беру:
1 – топ: Мезолит – мысты тас заманындағы құралдарды салу.
2 – топ: Ежелгі адамдардың қоршаған орта туралы түсінігін суреттеу.
Талдау: Ашық тест орындау.
1топ: 1. Пиктография сөзінің анықтамасы. Жауабы: тасқа түсірілген хат суреттер. 2. Ежелгі адамдардың шығу тегін жануарлармен байланыстыруы. Жауабы: тотемизм. 3. Тас дәуірі қандай кезеңдерге бөлінеді? Жауабы: Палеолит- ежелгі тас ғасыры, мезолит-орта тас ғасыры, неолит-жаңа тас ғасыры.
2 топ: 1. Ежелгі адамдардың белгілі бір материалды затқа табынуы. Жауабы: фетишизм. 2. Тастан жасалған негізгі құралдарды ата. Жауабы: Қашау, қырғыш, балта, найзаның ұшы, пышақ, бұрғы. 3. Садақ пен жебе пайда болған дәуір. Жауабы: Мезолит
Жинақтау : «Кім жылдам?» жеке жұмыс .
Ежелгі адамдардың қоршаған орта туралы түсінігіне байланысты жаңа сөздерін теру
VІ Қорытынды. Ежелгі адамдардың қоршаған орта туралы түсінігіне түйін айту, бір сөйлем.
VІІ Кері байланыс: Сабақ маған ұнады? Не қиын болды? Менің ұсыныс пікірім.
VІІІ Үйге тапсырма: §15 Ежелгі адамдардың қоршаған орта туралы түсінігі