kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Қазақ халқының шығармашылық дәстүрі

Нажмите, чтобы узнать подробности

қазақ халқының шығармашылық дәстүрі.15-16 ғасырлардығы қазақ ақын-жыраулардың шығармашылығы.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Қазақ халқының шығармашылық дәстүрі»

Сабақтың тақырыбы: § 46-47. Қазақ халқының шығармашылық дәстүрі
Мақсаты:
 Білімділік:
Оқушыларды ХҮ-ХҮІ ғасырлардағы қазақ ақын-жыраулардың шығармашылығы туралы, саз өнері мен музыкалық аспаптармен жан-жақты таныстыра отырып, танымдық түсініктерін қалыптастыру;
 Дамытушылық:
Сабақ барысында оқушылардың тарихи танымдық, ойлау, талдау, салыстырып, қорытынды жасау қабілеттерін дамыту;
 Тәрбиелік:
Оқушыларды өз елінің тарихын, тілін, дінін, ұлттық құндылықтарын құрметтеуге, Отанын сүюге, ұлтжандылыққа тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: аралас

Әдісі: оқу, іздену, толғаныс, жинақтау, қорытындылау, сто

Пәнаралық байланыс: әдебиет,бейнелеу.

Көрнекілік: суреттер, көрме, ұлттық аспаптар,карточкалар, флипчарт

Сабақтың барысы:

І.Ұйымдастыру кезеңі.3 мин

Оқушылармен амандасып,оларды түгендеу. Сабаққа дайындығын тексеремін. Оқушыларды жыл мезгілдері бойынша 3 топқа бөлу.Мысалы: әр оқушы қыс айлары-1 топ, жаз айлары-2 топ т.с.с .Әр топтағы оқушылар алдарында жатқан қағаздағы топ мүшелері рөлдерін бөліп алады.Әр топ мүшесі өз жұмысына жауапты. 

II. Үй тапсырмасын тексеру.8 мин: §44-45. Қазақ халқының мәдениеті

Үй тапсырмасын “Кір жаятын жіп” стратегиясы арқылы тексеру.Әр топтан 2-3 оқушы шығып, өздері қалаған киімді таңдап алады да, сол киімнің артында жазылып тұрған сұрақтарға жауап береді.  Ал енді оқушылар тақырыбымызды қорытындылайық.   Сөз арасында   өткен тақырыпты жаңа сабақпен байланыстырамын.   

ІIІ. Оқушылардың қызығушылығын ояту. (Ой шақыру әдісі)3 мин

Балалар, мен сендерге шағын корме жасадым. Қарандаршы бұл жерден нені көріп тұрсындар? Дұрыс айтасыңдар балалар, Қазақтың музыкалық аспаптары. Осы аспаптарда кімдер ойнайды және де бұл аспаптарға әнді кімдер жазады? Иә, дұрыс ақын-жыраулар. Ал тағы қалай айтуға болады? Шығармашылық дәстүр. Иә, өте дұрыс.Ендеше біздің бүгінгі өтетін тақырыбымыз қалай аталады?. Қазақ халқының шығармашылық дәстүрі . Иә, дұрыс айтасыңдар.

Ал енді оқушылар,дәптерлеріңді ашып бүгінгі күнді және тақырыпты жазып қойыңдар.Дәптерлеріне БББ кестесін сызып , оның 3-ші бағанына нені білгілерің келетінін жазып қойыңыздар.

4 тапсырма.Insert арқылы оқушылардың сабақты қалай игергенін тексеру.2мин


Нені білемін?

Нені білдім?

Нені білгім келеді? 




Ал енді кімнің не жазғанын оқып шығайық.Иә, ендеше бүгінгі сабағымыздың мақсаты: қазақ ақын-жыраулардың шығармашылығы туралы, саз өнері мен музыкалық аспаптармен жан-жақты танысу.

IҮ. Жаңа сабақ.10 мин

«Джигсо» әдісін қолдана отырып, оқушыларға оқулықпен жұмыс жасату, параграфтағы әр мәтін бойынша топтарға бөлу. Мәтінмен әр топ жеке жұмыс жасайды. Ақпаратты өз бетінше ұғынады және меңгере алады. (Флипчарт, маркер)Ітоп-ақын-жыраулар, ІІ топ- саз өнері, ІІІтоп-қазақтың музыкалық аспаптары

Сергіту сәті. 2 мин

Оқушыларды біраз сергітіп алу үшін «Қолдағы хат» ойыны ойналады.

Бекіту (10 мин)

«Фишбоун» немесе «Балық қанқасы» әдісін пайдалану.

Әр топқа балықтың қанқасы салынған флипчарт таратамын, қанқаның басында қарастырылатын проблема белгіленеді.






Оқушылар жоғарғы сүйекшелеріне сұрақтар жазып, басқа топтарға үлестіреді. Келесі топ төмеңгі сүйекшелеріне жауаптарын белгілеп, қайтарады. Қорытындыға түйінді ойларын жазады. Бағалау парағы сабақ басында таратады. Сыныпты бағалап, бүгінгі сабақтың білім сапасын, орта балын шығару. Топ басшысы толтырып отырады.

Рефлексия.3 мин

Оқушылар бүгінгі сабақта нені біліп үйренгендеріңді қалған екі бағанға жазасыңдар.Оны оқушыларға оқытқызып, талқылау

Нені білемін?

Нені білгім келеді? 

Нені білдім?





Бағалау 3 мин:

Бағалау парақшасы арқылы бағалау.Оқушылармен бірігіп жиынтық баға қою.

Р/С

Оқушының аты-жөні

Үй тапсырмасы

Топтық тапсырма

Жеке тапсырма

Қорытынды баға

1






2






3






4






5







XV ғасырлардағы ақын- жыраулар

XVI ғасырлардағы ақын жыраулар

XVII ғасырлардағы ақын жыраулар







Үй тапсырмасы 1 мин: кестені толтыру. Қосымша деректер дайындау

































































ІІ. Үй тапсырмасын тексеру.

1 Материалдық мәдениет деп нені айтамыз?

Жауабы: тұрғын үй, киім-кешек,тағам түрлері, құрал-сайман,қару жарақ

2 киім-кешегі

3 ұлттық тағамдар

4Рухани мәдениет

Наным-сенім,діні,тілі,ойлау жүйесі,әдет-ғұрып,салт-дәстүр

5Қазақ ертегілері

Алтын сақа,Ертөстік,Аламан мен Жоламан,Асан Қайғыт.б.

6Батырлар жыры

Оған дастандар жатады. Ер Тарғын. Қамбар. Алпамыс. Ер Сайын т.б.





1. ХҮғ. Ақын-жыраулардан кімді білесін?

Асан Қайғы,Қотан ақын, Қазтуған Сүйінішұлы

2. Ішекті музыкалық аспаптар?

Жетіген, шертер,домбыра, қобыз

3. ХҮІ-ХҮІІғ.ғ. Ақын-жыраулардан кімді білесін?

Доспамбет, Марғасқа,Жиембет,Ақтамберді,Шалкиіз,Бұқар

4. Саз өнері қай кезден дами бастады?

Б.з.б. ІІІғ.бастап

5. аспап жасауға қандай ағаштарды пайдаланған?

Қайың, шырша, емен ағаштары

6.қандай музыкалық аспаптар білесін?

Сазсырнай, сырнай, сыбызғы, адырна ұран

7. Үмбетей жырау қай жерде өмір сүрген?

Ерементау ауданында

8. Абылай ханның ақылшы биі?

Бұқар жырау

9. Есім ханның ең жақын жорық жырауы?

Марғасқа жырау





































































Р/С

Оқушының аты-жөні

Үй тапсырмасы

Топтық тапсырма

Жеке тапсырма

Қорытынды баға

1






2






3






4






5






















Р/С

Оқушының аты-жөні

Үй тапсырмасы

Топтық тапсырма

Жеке тапсырма

Қорытынды баға

1






2






3






4






5






















Р/С

Оқушының аты-жөні

Үй тапсырмасы

Топтық тапсырма

Жеке тапсырма

Қорытынды баға

1






2






3






4






5



























Получите в подарок сайт учителя

Предмет: История

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 7 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
Қазақ халқының шығармашылық дәстүрі

Автор: Рахметова Самал Каирбековна

Дата: 06.12.2016

Номер свидетельства: 366485
