kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Е? ?здік тарихшы

Нажмите, чтобы узнать подробности

Сайыс саба?ыны?  та?ырыбы:  «Е? ?здік тарихшы » сайысы

Саба?ты? ма?саты:

Білімділік:

?аза?стан тарихыны? кезе?деріне то?талу ар?ылы балаларды? на?ты деректерді к?ріп,бол?ан о?и?аларды? себептерін ж?не салдарын ??ып ?орытынды шы?ару?а  да?дыландыру.Тарихи т?л?аларды? орнын ба?алай білуге ?йрету.

Дамытушылы?:

Тарихи деректерді ?олдану ар?ылы балаларды? тарих саба?ын о?у?а ?ызы?ушылы?ын арттыру.Тарихи о?и?аларды баяндай отырып тарихи за?дылы?тарды? себебін т?сіндіру.Тарихты о?ытуда сараптама жасау?а да?дыландыру.

Т?рбиелілік:

Тарихи о?и?аларды о?ытуда балаларды?,о?и?алар?а ?з к?з?арастарын ?алыптастыру.Тарихи т?л?аларды о?ыта отырып,т?л?аларды? тарихта?ы орнын ба?алай білу.Мемлекеттік белгілерді о?ыту ар?ылы балаларды отан с?йгіштікке,патриотты??а т?рбиелеу.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Е? ?здік тарихшы»

СҚО Тайынша ауданы

Тайынша қаласы №5ОМ

Тарих пәні мұғалімі

Тілеутай Қ.М.

Сайыс сабағының тақырыбы: «Ең үздік тарихшы » сайысы



Сабақтың мақсаты:


Білімділік:

Қазақстан тарихының кезеңдеріне тоқталу арқылы балалардың нақты деректерді көріп,болған оқиғалардың себептерін және салдарын ұғып қорытынды шығаруға дағдыландыру.Тарихи тұлғалардың орнын бағалай білуге үйрету.


Дамытушылық:

Тарихи деректерді қолдану арқылы балалардың тарих сабағын оқуға қызығушылығын арттыру.Тарихи оқиғаларды баяндай отырып тарихи заңдылықтардың себебін түсіндіру.Тарихты оқытуда сараптама жасауға дағдыландыру.


Тәрбиелілік:

Тарихи оқиғаларды оқытуда балалардың,оқиғаларға өз көзқарастарын қалыптастыру.Тарихи тұлғаларды оқыта отырып,тұлғалардың тарихтағы орнын бағалай білу.Мемлекеттік белгілерді оқыту арқылы балаларды отан сүйгіштікке,патриоттыққа тәрбиелеу.


Көрнекілігі: Интерактивті тақта,слайдтар,портреттер,карточкалар.


Сабақтың әдісі: Ой толғау,баяндау,оқыту,шығармашылық жұмыс,топпен жұмыс.


Сабақтың түрі: Аралас сабақ.


Пәнаралық байланыс: Қазақ тілі мен Әдебиеті, информатика, музыка.

Сабақтың барысы:


Ұйымдастыру кезеңі:


Психологиялық дайындық: «Мен қазақпын» өлеңін сыныппен айту.






Армысыздар ма, құрметті ұстаздар, оқушылар және ойынға қатысушы сайыскерлер!


Ойын толқын, айналған қатты ағысқа,

Табылғандай танымда, жат дауыста.

Біреу озып келеді қатарынан,

Біреу қалып жатады асығыста.

Ойын толқын жатқанда асып, тасып,

Біреу мығым, біреулер шалыс басып.

Бұл ойыннан өтеді ғұлама ойлар,

Жеңсе де, жеңілсе де қалма жасып.


«Білекті бірді жығады, білімді мыңды жығады» деген дана халқымыз. Біз білім теңізінен жүзіп өткенде ғана еліміздің тірегі, сүйеніші боламыз! Сондықтан да бүгінгі «Ең үздік тарихшы » сайысына қош келіпсіздер!

Бүгінгі білім сайысын бағалайтын әділқазылар алқасын таныстыруға рұқсат етіңіздер!

Алдымен сайысымызды бастамас бұрын сайыскерлерімізді таныстырып өтейік.

    1. Жанболат.

    2. Әсет.Қ.

    3. Алтын.

    4. Әсет.А.

    5. Шерхан.

    6. Альмира.

    7. Мирас.

    8. Камшат.

    9. Қайрат.

    10. Нұрғиса.

  1. Ι тур «Қанат қақты»

(2 бөлімнен турады, 1-ші бөлімде жеңіл сұрақтар қойылады, қай оқушы бірінші боп қолын көтеріп жауап береді, соған қарай бағаланып отырады. 2-ші бөлімде астана рөлін атқарған қалаларды атап жазып шығуы керек. )

  1. ΙΙ тур «Самғау»(екінші турға бірінші турдан көп ұпай жинаған 4 оқушы ғана екінші турға өте алады. 2-бөлімнен турады, 1-ші бөлімде термин сөздердің анықтамасын айту керек, 2-ші бөлімде сөзжұмбақ шешу.)

  2. ΙΙΙ тур «Шарықтау» (үшінші турға екінші турдан көп ұпай жинаған 2 оқушы ғана өте алады.2-бөлімнен турады, 1-ші бөлімде әр оқушыға 4 сурақтан қойылады, 2-ші бөлімде сөздерді рет-ретімен орналастыру керек)

  3. Қорытынды. Осы аталған турлардан озық щыққан оқушы «Ең үздік тарихшы» атағына ие болады.

Ι тур «Қанат қақты»

1-бөлім



1. Конституция қай жылы, қай күні қабылданды? (1995 жылы, 30 тамыз)

2. Ш.Уәлиханов қай жылы туды? (1835 жылы)

3. 1993 жылғы 28 қаңтарда қандай оқиға болды? (Қ.Р. бірінші Конституциясы қабылданды)

4. Ұлттық теңгеміздің айналымға енген уақыты? (1993ж 15 қараша)

5. 1993 жылғы 28 қаңтарда қандай оқиға болды? (Қ.Р. бірінші Конституциясы қабылданды)

6. . Ы.Алтынсарин кім? (Ағартушы – ғалым)

7. Сақтардың жаужүрек әйел патшасы? (Томирис)

8. ҮІІ қысқы Азия олимпиадасы қай елде өткізіледі? (Қазақстан)

9.Алтын Орданың негізін қалаған хан (Батый)

10. Адамзат тарихы дамуының ең алғашқы кезеңі (тас дәуірі)

11. Ежелгі "Тік жүретін адам" өкілі (синантроп)

12. Ежелгі адамдардың ең алғашқы кәсібі (терімшілік)

13. "Саналы адам" сүйегі алғаш рет табылған үңгір ( кро-маньон)

14. Қайырхан кім? (Отырар қаласының билеушісі)

15 .Қазақтың қай ханы алғаш Ресей бодандығын қабылдауға ниет білдірді? (Әбілқайыр хан)

2-бөлім

Астана рөлін атқарған қалаларды жаз.

1920-1924 жылдары Орынбор қаласы,

1924-1928 жылдары Қызылорда ,

1928 жылдан Ақмола астана болғанша Алматы осы міндетін атқарды.

ІІ тур. «Самғау»

1-бөлім.

1. «Нумизматика» деген не?

Ақшаны зерттейтін ғылым саласы?

2. «Геральдика» деген не?

Елтаңбаны зерттейтін ғылым саласы

3. «Археология» деген не?

Заттай дерек көзін зертейтін ғылым

4. «Этноним» дегеніміз не?

(ру, тайпа, ел, халық, ұлт аттары)

2-бөлім. Сөзжұмбақ шешу.



А

 

 

 

 

 

 


 

 

 

З

 

 

 

 

Қ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

А

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

Қ

 

 

 

 

 



 

С

 

 

 

 

 


 

 

 

Т

 

 

 


 

А

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

Н

 

 


Қарағанды, Ақтөбе, Жезқазған, Атырау, Талдықорған, Семей, Астана, Алматы, Шымкент.


ΙΙΙ тур «Шарықтау»

1-бөлім.

Әр оқушыға жеке-жеке сұрақ қойылады. Оқушы «ия» немесе «жоқ» деп жауап беруге тиіс.

Бірінші оқушыға:

  1. Қазақстан Республикасының әнұранының сөзінің авторы – Нұрсұлтан Назарбаев (ия)

  2. 1999 жыл. Елорда Астанаға көшірілді. (жоқ) ( 1997 жылы көшірілді)

3. 1994 жыл. Мемлекеттік Рәміздер бекітілді. (ЖОҚ) (1992 жылы бекітілді)

4. Томирис- сақтардың патшасы (ия)


Екінші оқушыға:

1. 1996 жыл.29 тамыз жаңа Ата Заң қабылданды. (жоқ) (1995 ж.30 тамыз)

2. Елтаңбаның авторы - Жандарбек Мәлібеков (ия)

3. 1993 жыл. Тұңғыш Конституция қабылданды. (ия)

4. 2000 жыл. Мәдениетті қолдау жылы.

2-бөлім.

1. Махамбет Өтемісұлы«Ереуіл атқа ер салмай» өлеңінің авторы,

2. Ыбырай Алтынсарин ағартушы-педагог

3. Абылай хан Сабалақ атанған

  1. Нұрсұлтан Назарбаев елбасы

  2. Әбу Насыр әл-Фараби ғұлама ғалым,

  3. Құрманғазы Сағырбайұлы күйші,

( ағартушы-педагог, күйші, елбасы, ғұлама ғалым, Сабалақ атанған , «Ереуіл атқа ер салмай» өлеңінің авторы)


Қорытынды.








Получите в подарок сайт учителя

Предмет: История

Категория: Уроки

Целевая аудитория: Прочее

Скачать
Е? ?здік тарихшы

Автор: Тілеутай ?анат Ма?жанович

Дата: 24.01.2016

Номер свидетельства: 282082
