kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Япония /2 урок/

Нажмите, чтобы узнать подробности

  1. О?ушылар?а Жапония мемлекеті туралы жалпы т?сінік бере отырып, екнші д?ниеж?зілік со?ыстан кейінгі Жапонияны? жа?дайы туралы ??гімелеу.
  2. Со?ыс салдарынан зор зиян шеккен мемлекетте (1945-1951 жж.) ж?ргізілген ?кімет реформаларыны? ма?ызын, Жа?а Конституция ?абылда?ан Жапонияны? 1950-1960 жылдары ?лемді та??алдыр?ан даму ?а?ынына т?скенін айту. Халы?ты? ?леуметтік жа?дайын жа?сарту мен бейбітшілікті ны?айту жолында?ы к?ресін айта келіп, сырт?ы саясатта?ы – А?Ш, КСРО ж?не ?ытаймен ара?атынасын мысалдармен д?лелдеу.
  3. ?аза?стан Респуьликасымен саяси-экономикалы? ?атынастар орнатып, ынтыма?тасты?ын дамытуда?ы р?лі таралы айтып беру. О?ушылар?а ?зге елдерді? тарихын о?ыта отырып,?з еліне деген с?йіспеншілігін ояту,?лтжандылы??а т?рбиелеу. 
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Япония /2 урок/ »

Сабақтың мақсаты:

  1. Оқушыларға Жапония мемлекеті туралы жалпы түсінік бере отырып, екнші дүниежүзілік соғыстан кейінгі Жапонияның жағдайы туралы әңгімелеу.

  2. Соғыс салдарынан зор зиян шеккен мемлекетте (1945-1951 жж.) жүргізілген үкімет реформаларының маңызын, Жаңа Конституция қабылдаған Жапонияның 1950-1960 жылдары әлемді таңқалдырған даму қақынына түскенін айту. Халықтың әлеуметтік жағдайын жақсарту мен бейбітшілікті нығайту жолындағы күресін айта келіп, сыртқы саясаттағы – АҚШ, КСРО және Қытаймен арақатынасын мысалдармен дәлелдеу.

  3. Қазақстан Респуьликасымен саяси-экономикалық қатынастар орнатып, ынтымақтастығын дамытудағы рөлі таралы айтып беру. Оқушыларға өзге елдердің тарихын оқыта отырып,өз еліне деген сүйіспеншілігін ояту,ұлтжандылыққа тәрбиелеу.

Көрнекілігі: Дүниежүзі саяси картасы,интер тақта, тірек – сызбалар,суреттер, слайттар.

Әдісі: Сатылай комплексті талдау технологиясы.

Түрі: Төл технологияны пайдалану арқылы жаңа білім беру.

Пән аралық байланыс: География ,экономика.

Сабақтың барысы:

I.Ұйымдастыру кезеңі: Амандасу,түгендеу, тілек айту, сабаққа назарын аудару.

II.Үй тапсырмасын пысықтауға арналған сұрақтар:

1.Фашизм терминін қалай түсінеміз?

2.Вестминстер статусы мәнін кілай түсінесіндер?

3.Халықтық майдан деген не?

4.Гестапо қандай ұйым және оның мақсаты?

5.Германиядағы жаңа саясаттың экономикаға тигізген әсері қандай?

6.дүниежүзілік экономикалық дағдарыстың салдары ?

III.Жаңа сабақ

Жоспары:

1. Екіші дүниежүзілік соғыстан кейінгі Жапонияның жағдайы.

2. Жапонияның экономикалық дамуы.

3. Жапонияның саяси жағдайы.

4 Сыртқы саясаты.





  1. Оқушылардың қызығушылығын арттырып, жаңа сабаққа зейінің аударту үшін бірінші қазіргі таңдағы Жапонияға тірек – сызба арқылы сипаттама береміз.

  2. Жапонияның екінші дүниежүзілік соғыстан кейін шетел қарулы күштері басып алған кездегі дамуында биліктің бірден АҚШ-қа өткенін, бұрынғы саяси партиялар таратылып, соғыс қылмыскерлерін Одақтас Кеңес пен Қиыр Шығыс Комиссиясы трибуналмен жазалағанын әңгімелеу. Оқушыларға Жапонияның соғыстан кейінгі дамуындағы жаңа партияларды тауып оқытып, тақтаға кесте түрінде жазып, мәнін ашуға көмектесу.

Жаңа партиялар

Қандай бағыт ұстанады

Демократиялық

Либералдық

Социалистік

Коммунистік

Буржуазиялық

Буржуазиялық

Оппозициялық

Оппозициялық



2. Жапонияның экономикалық дамуы

  1. Соғыстан кейінгі халықтың әлеуметтік-экономикалық жағдайына сипаттама бере отырып, үкімет жүргізген (1946-1949 жж.) реформаның маңызын ашу. Жердің иесі болып келген помещиктен артық жер алынып, шаруаларға берілгендігін, фермерлік шаруашылық дами түскендігін реформаның бірінші жетістігі деп есептеуге болады. Екіншіден, жұмысшылар мен ұсақ кәсіпорындардың иелерімен ұжымдық келісімге барып жұмыс істеуге, ереуілдерге шығуға құқылы болды, 8 сағаттық жұмыс күні белгіленді.

Жапонияның экономикалық дамуы, 1950-1960 жылдардағы қарқынына тоқталып, сұрақтар қою арқылы басталады.

  1. Екінші дүниежүзілік соғыстан кейін Жапорияның өндіріс орындары қандай өзгерстерге ұшырады?

  2. Жапония экономикасын кім қолдады?

  3. Көп ұзамай ірі жетістіктерге жеткен қандай ірі өндіріс орындарын білесіңдер?

  4. 1950-1960 жылдарда Жапония экономикалық дамудың қандай жолын таңдады?

Жапония алдына қойған мақсатын, әсіресе, басқа елдерде қолданыла қоймаған жаңалықтарды іске қосу, өте қажетті өнімдерді шығару, оның сапасына мән беру арқылы даму жолына түскенін айтқан орынды. Жапония біраз жылдың ішінде өзінің ұлттық өнімдерімен әлемді таңқалдыра бастады.

Жапония осы аталған елдерде кәсіпшілікпен шұғылданып, оны табыстың көзіне айналдырып, жылдан-жылға молайтуға ұмтылған. Дегенмен де Жапонияның тау-кен байлығы жоқтығынан соңғы жылдары дағдарысқа ұшырап келе жатқандығын да айта кеткен жөн. Бірақ жапондықтар экономика құрылымын өзгертіп, өндіріс жабдықтарын жаңартып, компьютерлер мен роботтарды, жаңа технологияларды көптеп шығарып, дағдарыстан өтіп, алға ұмтылып келеді.

Ал АҚШ пен Жапония арасындағы қарым-қатынас Америка әскерлерін, әскери базаларын Жапон аралдарына орналастыруға құқық берілген күннен бастап нығая түсті. 1960 жылы Жапония – АҚШ «Өзара ынтымақтастық және қауіпсіздік кепілі туралы» жаңа шартқа қол қойды. Қазіргі кезеңде екі ел тығыз байланыста, сауда айналымы жоғары екені туралы ⁄Жапонияның саяси жағдайы.

Бұл тақырыпта Жапонияның саяси өмірі мен жағдайына сипаттама беріледі. Оның саяси өміріндегі өзгерістерді кесте түрінде түсіндіру ұсынылады.

Кезеңдері

Саяси ұйымдар

1954 ж.

Либералдық

ЛДП

Демократиялық

1993 ж. ортасына дейін

4 саяси партия:


→ 1) социалистік (СП)

2) коммунистік (КП)

3) демократиялық (ДП)

4) социализм және Коэйто

(Таза саясат партиясы)



1980 ж. соңында

«Жаңа көкжиек»

ЛДП

«Жапон демократиялық партиясы»

1993 ж. көктемде

Парламент сайлауында жеңіп,

үкіметті «Жаңа көкжиек» басқарды. Өкілі Хос000акава.

1996 ж. қаңтарына дейін

СДП – - Т.Мураяма

премьер- - коалициялық

министрлер - үкімет құрды

ЛДП – - Р.Хасимото

1996 ж. тамызда

ЛДП 500 орынның 207-сін жеңіп алды

Парламент сайлауы

СДП Сакигаке бастама жасады.

1998 ж.

31 желтоқсан

Дз. Обути сайланды

ЛДП → Е.Мори (2000 ж. көктем)

2001 ж. сәуірде

Консервативті партия → Дзьюнтиро Коидзуми

Үкіметті

Комэйто және консервативті партия

2003 ж.

ЛДП Комейтомен бірге коалициялық үкімет құрды.

2006 ж. қыркүйек

С.Абэ

ЛДП

Ясуо Фукудо

2008 ж. шілде

Хоккайдо аралында Great – 8 Үлкен сегіздік саммиті өтті.



4 Сыртқы саясаты.

Бұл мәселені Жапонияның басқа елдермен қарым-қатынас жасауға ерікті болғанын, бірақ КСРО бастаған социалистік елдер, соның ішінде Ресей мемлекетімен белгілі бір шешімге тоқтамай келе жатқанын айту.

Корей мәселесіне келгенде, Жапония АҚШ – пен бірігіп, оған әскери базаларына өз аралдарын беріп, әскери күштерін құрастырды.

Жапонияның КСРО-мен қатынастарына 1954 –жылдан ыңғай беріліп, 1956 жылы 19 қазанда «Екі ел арасындағы араздықты тоқтату және дипломатиялық қатынастарды қалпына келтіру туралы Декларацияға» қол қойылғанмен, бітім туралы мәселе жер дауына байланысты әлі шешілмей келеді

Жапония Қытай арақатынасы 1972 жылы реттеліп, 1978 жылы бітімге қол қойылды.

Қазіргі Жапония жоғары дамыған елдердің алғы шебінде. Қазақстан мемлекетімен саяси-экономикалық қатынастар орнатып, ынтымақтастығын орнатуда.

Жапония компаниялары Қазақстанда мұнай-газ кендерін ашып, оларды өңдеу ісіне, түсті металдар қорларын бірігіп пайдалануға белсене атсалылып келеді.

Жапонияның сыртқы саясаты

1-ші топ

Сұрақтар

АҚШ -қа байланысты

Екінші дүниежүзілік соғысқа дейінгі


Екінші дүниежүзілік соғыстан кейінгі




2-ші топ

Сұрақтар

Ресейге байланысты


Екінші дүниежүзілік соғысқа дейінгі


Екінші дүниежүзілік соғыстан кейінгі




3-ші топ

Сұрақтар

Қытайға байланысты

Екінші дүниежүзілік соғысқа дейінгі


Екінші дүниежүзілік соғыстан кейінгі




Бекіту сұрақтары:

\1. Басқыншылық кезіндегі Жапониядағы өзгерістер туралы әңгімелендер.

2.КСРО мен Жапония арасындағы бейбіт келісімщартқа дайындық қалай жүрді және КСРО 1951 жылы бұл келісімшартқа неге қол қоймады

3.Жапониядағы қандай саяси партияларды білесіңдер және олар 1990 жылдарда қандай жағдайларды басынан өткізді

4.Жапонияның 1950-1960 және 1970-1990 жылдардағы сыртқы саясаты туралы әңгімелеңдер.

4-жұмыс. Баспасөз материалдары, тағы басқа қосымша құжаттарды пайдаланып, Жапония мен Қазақстан арасындағы қатынасқа сипаттама беріңдер:

а. Экономика саласында

ә.Сауда саласында

б.Мәдени, т.б. салаларда

Қорытынды: Бүгінгі күні екі ел арасында достық қарым-қатынас орнап, ұтымды байланыстар орнауда. Жапония 1980-1990 жылдардан компьютерлер, автомобильдер, бейнеқұралдар т.б. техникалық құрал-жабдықтарды көптеп шығаруда Қазақстанға қаржылай қарыз беріп, өздерінің іс-тәжірибесін ірі компаниялар арқылы таныстырғандығын, қазіргі кезде Қазақстанмен ынтымақтастығы зор екенін айтамын.



















Жапония






Туы ---------------



Астанасы-----------Токио



Ақша бірлігі---------Йен



Жер көлемі----------279 мың км2



Халқы---------- 126 млн.адам



Ресми тілі----------- Жапон тілі



Мемлекеттік құрылымы----------- Конституциялық монархия





Синтоизм---Әруаққа табыну



Діндері

Буддизм ----------- Рухқа табыну

Тойота

Шетке шығарылатын автокөліктер Ниссан

Хондо



Бір ұлтты ел

Ерекшелігі Сауаттылық деңгейі 99%

Орташа өмір ұзақтығы 79 – 80 жас аралығы

Бірінші дүниежүзілік соғыс жылдарындағы

Жапония



Дамыған мемлекетке айналды

Қытайдағы Шандунь аралы

Орталығы

Тынық мұқиттағы Маршал,

Каролипа,Мариан аралдары



Антанта жағында

1916 жылы соғысты: Құпия келісім бекітті

Кэнсэйто (Конституциялық)

Буржуазияның

мүдделерін қорғаушы

партиялар

Сэйюкай(саяси достық қоғамы)



Елдің әлеуметтік

жағдайы: 1.Заңдар қатая түсті

2.Жұмыс күні – 10 сағат

3.Салық көбейді

4.Тауарлардың бағасы өсті

Ауыр индустрия өнеркәсібі ------1.Соғыс машиналары

2.Қару – жарақтар

3.Теңіз кемелерін шығаратын кәсіпорындар өркендеді



Жапон қаржыгерлерінің саясаты-----------------Инвестициясын Қытай,Корей елдеріне салды.





Бірінші дүниежүзілік соғыстан кейінгі Жапония



Әскери техника

Металл өндіру

Кезеңнің ерекшелігі

Машина жасау

Химия салалары



Қытайдың Шандунь аралы

Тынық мұқиттағы аралдар

Жапония отарлары

1922 ж.Приморье

1925 ж.Солт.Сахалин аралы



Сэйюкай партиясы

1932 – 1934 жылдары саяси партиялар Минсэйто партиясы

Какусин Кураби партиясы





1920 – 1930 жылдардағы дағдарыс:1.Кәсіпорындар жабылды.

2.Жұмыссыздық көбейді

3.Елде саяси күрес күшейді





1932 ж.Жапония Қытайдың солтүстік – шығыс Маньчжоу-го қуыршақ мемлекетін құрды.









Екінші дүниежүзілік соғыс қарсаңындағы Жапония



Кезеңнің ерекшелігі: Жапонияның Қытайды

жаулап алуға кірісуі







1939 ж. Көктем – жаз айлары Монғолияға шабуыл жасау





1938 ж. Қақтығыс КСРО мен Жапония





1941 ж. 15 сәуір 5 жылға шабуыл жасамауға Пактіге қол қойды





Үндіқытай

Индонезия аралы

1940ж. Жапония өзіне

Малайзия

Сингапурды







1940 ж.27 қыркүйек 1.Жапония «Үштік факті» одағын құрды.

2.Германия

3.Италия







Екінші дүниежүзілік соғыс кезеңіндегі Жапония





Жапонияны жойқын соғысқа итермелеген Жапон милитаристері



Жаулап алған жерлері:1.Оңтүстік – шығыс Азия

2.Қиыр шығыс халықтары

3.Қытай,Үндіқытай елдері

4.АҚШ – тың Гавай аралындағы Перл-Харбор базасы

Ядролық соғыстың басталуы: АҚШ Атом бомбасын





Хиросима Мақсаты д\ж

елдерін сескендіру

Жапонияның екі қаласы

Нагасакиге тастады



Жапонияның жеңілуі 1.1945ж.2 қыркүйек Жапония тізе бүкті

2.Жапон елі егемендігінен айырылды

3.тайвань,Корея,Қытай мемлекеттері азаттық алды.

Маңызы Шығыстағы соғыс ошағы жойылды,Жапония экспансиясы тоқтатылды.

IV.Бекіту,бағалау.

V.Үйге:&10.Тақырыпқа құжат дайындау





















С а р т о м а р о р т а м е к т е б і











\Ашық сабақ\



Тақырыбы: Жапония



























Өткізген:Тарих пәнінің мұғалімі Абдрахманов М.Е.



2013 жыл

ИМ

ПЕ

РА

ТОР

















Жа

по

ния























Хок

Кай

до





























«Әлемде сыртқы сауда айналымында 3-ші орында тұрған ел

Жапонияның символына айналған адам

Үлкен сегіздік саммиті өткен арал




Получите в подарок сайт учителя

Предмет: История

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 9 класс

Скачать
Япония /2 урок/

Автор: Абдрахманов Марат Еркинович

Дата: 18.03.2015

Номер свидетельства: 188284
