Сабақтың тақырыбы : Ғажайыптар әлемі
Сабақтың мақсаты; 1. Тарау бойынша оқушылар білімін бақылау, білімдерін тиянақтау.
2. Оқушыларды белсенділікке тәрбиелеу өз бетінше жұмыс істеу дағдыландыру
3. Логикалық тапсырмалар арқылы оқушылардың шығармашылық қабілетін дамыту.
Сабақтың түрі –бекіту,қорытындылау.
Сабақтың әдісі –интерактивтік
Сабақтың барысы
I Ұйымдастыру кезеңі.
Оқушыларды 3-топқа бөлу.Әр топ ат қойып,оны қорғау.Топ басшыларын сайлау.
II Мақсат қою кезеңі
Интеллектуалдық және танымдық біліктер мен даңдыларынжетілдіру.
III Оқушылар білімін тексеру,бекіту кезеңі.
1. Сергіту сәті.
Оқушыларға репродуктивті тапсырмалар беріледі.Әрбір сауалға нақты тез жауап беру керек.
<<Дулыға>> тобына қойылатын сұрақтар.
1 <<Мық>> дегеніміз не?
2 Айша бибі кесенесі қайда орналасқан?
3 Қожа Ахмет Йассауи кесенесін кім салдырды?
4 Наурыз мейрамы қашан аталады?
5 Алаша хан кесенесін кім салдырды?
6 Төкпе күйдің майталман шебері кім?
7 Ауызша тарихқа не жатады?
8 Шежіре дегеніміз не?
<<Шежіре>>тобына қойылатын сұрақтар.
1 <<Дың>> дегеніміз не?/ислам дәуірінен бұрынғы құрылыс /
2 Жошы хан күмбезі қайда орналасқан?
3 Қожа Ахмет Йассауи кесенесін кім салдырды?
4 Әлемдегі ең көне кітаптардың бірі/<<Авеста>>/
5 <<Ұлыс>> сөзінің мағынасы
6 Шертпе күйдің майталманы
7 Қазақ шежіресін кім жазды?/Һур Жұсып/
8 Ағаш үй неше қанатты болады?
<<Дастан>>тобына қойылатын сұрақтар.
1 <<Дін >> дегеніміз не?
2 Қарахан кесенесі қайда орналасқан?
3 <<Пантеон >> дегеніміз не?
4 Ағаш үй неше бөліктен тұрады?
5 Көне түріктердің құлптастары
6 Дінді зерттейтін ілім
7 Саз аспаптары неше түрге бөлінеді? /5/
2. Оқушының психикалық механизмдерін дамытуға,яғни көру,есту, зейін,емте сақтау,ойдау қабілеттерін жетілдіру мақсатында.
а/ Көру қабілетін дамыту
/Берілген сөздер 3 қайтара оқып шығып,содан соң оны алып қою/ сұрақтарға жауап беру.
Шаңырақ Ұлт
Алаш Домбыра Ұрпақ Шекпен
- Соңғы сөз неше әріптен тұрады?
- Қанша сөз тек бір буыннан тұрады?
- Қанша сөз <<қ>> әріпімен аяқталады?
- Әнұранда кездесетін сөздер бар ма?
ә/Есту қабілетін дамытатын тапсырма.
Күмбез,кесене,наурыз,күй,шежіре,сәукеле,кебеже,уық, сықырлауық.
- 2-3 рет оқып беру,оқушы есте неше сөз сақтағанын тексеру/
б/ Зейінді дамыту.Анықтама беру.
1.XI-XII ғ.салынған ғимарат/Айша бибі кесенесі/
2. XIIIғ.Күйдірілген кірпіштен салынған күмбез
3.1396-1404 жылдары салынған кесене4.Қазақ халқының шешендік сөз өнері дамыған ғасыр/XYIII/
5.Ән өнерінің Алтын ғасыры/XIX/
6. IX-Xғ.ғ өмір сүрген ойшыл /Қорқыт/
7. Будда діні бізге қайдан енді?/Үндістан/
8. Қазақстан жерінен Азия елдеріне таралған ежелгі діндердің бірі.
Тарихи диктант
Қазақстанның ән өнерінің аса дамыған орны
Көкшетау, Баянауыл, Қарқаралы сияқты табиғатты көркем көшпелі салт дәстүрді,еркіндікті бергі заманға дейін ұстанған қасиетті жерлер
Әр түрлі деңгейдегі іздену тапсырмаларын орындау \ ребус, сөзжұмбақтар жұмбақ суретсалу\
Сәйкестендіру
Жас келіндөңгелек кимешек
Оқушы білімін бағалау
Үйге тапсырма беру
Просмотр содержимого документа
«Ғажайыптар әлемі»
Алматы облысы Панфилов ауданы Еңбекші ауылы
«Е. Сыпатаев атындағы орта мектеп мектепке дейінгі
шағын орталығымен» КММ тарих және дінтану
пәнінің мұғалімі М. А Қанапияева
Сабақтың тақырыбы : Ғажайыптар әлемі
Сабақтың мақсаты; 1. Тарау бойынша оқушылар білімін бақылау, білімдерін тиянақтау.
2. Оқушыларды белсенділікке тәрбиелеу өз бетінше жұмыс істеу дағдыландыру
3. Логикалық тапсырмалар арқылы оқушылардың шығармашылық қабілетін дамыту.
Сабақтың түрі –бекіту,қорытындылау.
Сабақтың әдісі –интерактивтік
Сабақтың барысы
I Ұйымдастыру кезеңі.
Оқушыларды 3-топқа бөлу.Әр топ ат қойып,оны қорғау.Топ басшыларын сайлау.
II Мақсат қою кезеңі
Интеллектуалдық және танымдық біліктер мен даңдыларын жетілдіру.
III Оқушылар білімін тексеру,бекіту кезеңі.
1. Сергіту сәті.
Оқушыларға репродуктивті тапсырмалар беріледі.Әрбір сауалға нақты тез жауап беру керек.
тобына қойылатын сұрақтар.
1 дегеніміз не?
2 Айша бибі кесенесі қайда орналасқан?
3 Қожа Ахмет Йассауи кесенесін кім салдырды?
4 Наурыз мейрамы қашан аталады?
5 Алаша хан кесенесін кім салдырды?
6 Төкпе күйдің майталман шебері кім?
7 Ауызша тарихқа не жатады?
8 Шежіре дегеніміз не?
Шежіретобына қойылатын сұрақтар.
1 дегеніміз не?/ислам дәуірінен бұрынғы құрылыс /
2 Жошы хан күмбезі қайда орналасқан?
3 Қожа Ахмет Йассауи кесенесін кім салдырды?
4 Әлемдегі ең көне кітаптардың бірі//
5 сөзінің мағынасы
6 Шертпе күйдің майталманы
7 Қазақ шежіресін кім жазды?/Һур Жұсып/
8 Ағаш үй неше қанатты болады?
Дастантобына қойылатын сұрақтар.
1 дегеніміз не?
2 Қарахан кесенесі қайда орналасқан?
3 дегеніміз не?
4 Ағаш үй неше бөліктен тұрады?
5 Көне түріктердің құлптастары
6 Дінді зерттейтін ілім
7 Саз аспаптары неше түрге бөлінеді? /5/
2. Оқушының психикалық механизмдерін дамытуға,яғни көру,есту, зейін,емте сақтау,ойдау қабілеттерін жетілдіру мақсатында.
а/ Көру қабілетін дамыту
/Берілген сөздер 3 қайтара оқып шығып,содан соң оны алып қою/ сұрақтарға жауап беру.
Шаңырақ Ұлт
Алаш Домбыра Ұрпақ Шекпен
Соңғы сөз неше әріптен тұрады?
Қанша сөз тек бір буыннан тұрады?
Қанша сөз әріпімен аяқталады?
Әнұранда кездесетін сөздер бар ма?
ә/Есту қабілетін дамытатын тапсырма.
Күмбез,кесене,наурыз,күй,шежіре,сәукеле,кебеже,уық, сықырлауық.
/2-3 рет оқып беру,оқушы есте неше сөз сақтағанын тексеру/
б/ Зейінді дамыту.Анықтама беру.
1.XI-XII ғ.салынған ғимарат/Айша бибі кесенесі/
2. XIIIғ.Күйдірілген кірпіштен салынған күмбез
3.1396-1404 жылдары салынған кесене 4.Қазақ халқының шешендік сөз өнері дамыған ғасыр/XYIII/
5.Ән өнерінің Алтын ғасыры/XIX/
6. IX-Xғ.ғ өмір сүрген ойшыл /Қорқыт/
7. Будда діні бізге қайдан енді?/Үндістан/
8. Қазақстан жерінен Азия елдеріне таралған ежелгі діндердің бірі.
Тарихи диктант
Қазақстанның ән өнерінің аса дамыған орны
Көкшетау , Баянауыл, Қарқаралы сияқты табиғатты көркем көшпелі салт дәстүрді ,еркіндікті бергі заманға дейін ұстанған қасиетті жерлер
Әр түрлі деңгейдегі іздену тапсырмаларын орындау \ ребус , сөзжұмбақтар жұмбақ суретсалу\
Сәйкестендіру
Қыздар кестелі кимешек
Әжелер үкілі бөлік
Келіншектер сәукеле
Жас келін дөңгелек кимешек
Әйелдер жаулық
Оқушы білімін бағалау
Үйге тапсырма беру
Шешендік өнерге байланысты « өнер алды қызыл тіл » тақырыбында эссе жазу