kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Ежелгі Қазақстанға саяхат

Нажмите, чтобы узнать подробности

Ежелг адамдардың алғашқы кәсібін сипаттау  және зерттеу

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Ежелгі Қазақстанға саяхат»

Сабақ тақырыбы:

Ежелгі Қазақстанға саяхат


Мектеп:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 5

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Оқу мақсаты:

  • Ежелгі адамдардың алғашқы кәсібін сипаттау;

  • Көшпелі мал шаруашылығы мен егіншіліктін қалыптасуын сипаттау;

  • Еңбек құралдары мен қару-жарақ түрлерін сипаттау;

  • Ұлы Жібек жолының пайда болуын түсіндіру

Сабақ мақсаты

  • Ежелгі адамдардын өмірін біледі;

  • Шаруашылық пен кәсіп түрлерінің қалыптасуын көрсете алады;

Дискрипторлар

  • Көшпелі мал шаруашылығы мен егіншіліктің қалыптасуына ықпал еткен кем дегенде 3 факторды анықтайды;

  • Еңбек құралы мен оның сипаттамасын және қолдану аймағын сәйкестендіреді;

  • Жібек жолының негізгі бағыттарын көрсетеді;

  • Жібек жолының қалыптасуына әсер еткен экономикалық, саяси, әлеуметтік алғышарттарды анықтайды.


Тілдік міндеттер

Бірқатар факторлар келесі факторларға әсер етті, мысалы...

Ең басты өзгерістер / жетістіктер болды…

Бұл оқиға /өзгеріс маңызды болды / айтарлықтай, өйткені

Құндылықтардыдарыту

- өзін қандай да бір ұлттың өкілі ретінде сезіну

- өз елі үшін мақтаныш

- ұлттық сана-сезім

- жаһандық азаматтық

Пәнаралық

байланыстар

География, дүниежүзітарихы

АКТ қолдану

дағдылары

Интернет ақпарат материалдарын пайдалану.

Алдыңғы білім


Өткен тақырыпты қайталау.

Сабақ кезеңдері

Жоспарланған іс-әрекеттер

Дерек көздері

Сабақтың басы

10 мин




Сабақтың ортасы

70 мин













Ұйымдастыру кезеңі.

Ойын сабақ. Топтарға бөлу: егіншілер мен бақташылар. Сабақ тақырыбы мен ОМ таңыстыру.





Ойын кезеңдері:



  • «Шаруашылық» станциясы.

Топтар көшпелі мал шаруашылығы мен егіншіліктің қалыптасуына ықпал еткен кем дегенде 3 факторды анықтайды.

  • «Еңбек құралдары» станциясы.

Топтар еңбек құралдары мен олардың сипаттамасын сәйкестендіреді. Сұраққа жауап береді: «Қандай құралдармен ежелгі адамдар аңшылыққа, терімшілікке, балық аулауға барған?»

1

бифас

А

Тастан жасалған қыру-кесу құралы, орта палеолитке көп тән.

2

Гарпун

В

Ыдыс, дәнді қабығынан аршуға және үгуге арналған.

3

Бумеранг


С

Адамның алғашқы қолданған құралдарының бірі. Жерді қопсытуға, қазуға пайдаланған.

4

Балта

Д

Тесік, ұя, науаша оюға арналған құрал


5

Садақ

Е

Жебені атуға арналған суық қару

6

Қашау

С

Сабы ағаштан басына тасты байлап бекітетін шабу, жару құралы

7

Қазу таяғы

Ф

Түрі орақ формалы лақтыру құралы, негізінен лақтырылған жеріне қайта ұшып келеді

8

Дән үккіш, түйгіш


К

Су жануарларын аулау қаруы. Найзаға ұқсайды, сүңгісінде артқа қайырылған тістері болады және сабына ұзын арқан байланады.

9

Қырғыш


М

Екі жағы да өткір тас пышақ



  • «Адамдардың кәсібі» станциясы

Тапсырма: суретке қарап әңгіме құрастыр.

«Бақташылар» командасына



«Егіншілер» командасына



  • «Жібек жолы» станциясы.

  • Картаны сипатта, жібек жолның негізгі бағыттарын ата.

  • Жібек жолының пайда болуының алғышарттарын экономикалық, саяси, әлеуметтік бағыттарға топтастыр.

  • «Соңғы» станциясы.

Мәтіннен тарихи қателіктерді тап.

  • Егін орағы кезі келді. Танапқа алғашқы егіншілер шықты. Өздерінің жалпиған мұрындары мен алға шығып тұрған күшті жақтарымен оларға маймылға ұқсайтын. Қарақұмық масақтарын мыс және темір орақтармен орып жатыр. Егістік қасындағы шарбақтағы жылқылар кісінеп жатыр. Адамдар арасында үрей тараған. Себебі ауылға мамонттар табыны жылжып келеді.

  • Африка, 2 миллион жыл бұрын. Адамдарға ұқсас маймылдардың тобыры келе жатыр. Аяқ астынан қар жауып кетті. Барлығы тоңып қалды, теріден жасалған киімнің өзі көмектесетін емес. Әйтеуір бір үңгір тауып, соған барлығы тығылды. Барлығы тамыр, жаңғақ, кепкен қара нандарын алып жей бастады.Бір мезетте барлығы қорқыныштан шошып қатып қалды, себебі үңгірге динозавр жақындап қалған болатын. Енді әрі қарай не болады?

Қорытынды шығару.

Жинаған баллдарды санау. Жеңімпазды анықтау. Бағалау.

Мұғалім презентациясы







Таратпа

материалдар















Мұғалім презентациясы




Таратпа

материалдар






Сабақтың соңы

10 мин






Кері байланыс:

  • Қиын болды…

  • Бүгін мен білдім…

  • Қызықты болды…

Үй тапсырмасы. Қосымша ақпарат оқып келу.





Стикерлер

Қосымша ақпарат

Дифференциациялап оқыту – Оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетіжоғарыоқушыларғақандайміндеттер қоюды жоспарлайсыз?

Бағалау. Оқушылардың білімін қалай тексересіз?

Пәнаралық байланыс

Қауіпсіздік ережелері

АКТ-ны қолдану

Құндылықтарменбайланыс

(тәрбие элементі)

Талқылау үрдісі кезінде барлық оқушылардың бірегей қатысуын қадағалаймын.

Дәйекті дәлелдерге ғана негізделген қорытындыға жетудің мағынасының мәні, сыныптағы қабілеті төмен оқушы дәлелдерге негізделе отырып кем дегенде өзін ойын білдіре алады, ал қабілеті жоғары оқушы тәуелсіз, негізгі жауап береді.

Рефлексия

Сабақ мақсаты/оқу мақсаты қаншалықты жүзеге асты? Бүгін оқушылар нені үйренді? Оқыту ортасы қандай болды? Дифференциациялап оқыту өз мәнінде жүзеге асты ма? Өз уақытымды ұтымды пайдалана алдым ба? Жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен?


















Получите в подарок сайт учителя

Предмет: История

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 5 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
Ежелгі Қазақстанға саяхат

Автор: Анашева Гульнур Болысбековна

Дата: 22.05.2020

Номер свидетельства: 550977
