kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Берел қорғандары

Нажмите, чтобы узнать подробности

Берел қорымы – сақ дәуірінен сақталған тарихи ескерткіш.


Шығыс Қазақстан облысы Катонқарағай ауданында Бұқтырма өзенінің оң жағалауында Берел ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 7 – 8 км жерде орналасқан. Қорым солтүстігінде Берел және Бұқтырма өзендерінің қосылған жерімен, оңтүстігінде Қансу өзенімен, ал батысы мен шығысында таулармен шектелген Бұқтырма өзенінің оң жағасындағы алаңда орналасқан.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Берел қорғандары»


Сабақ жоспары

Ұмж тарауы:

Мектеп:Шамалған ст. қазақ орта мектебі

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Есова.Р

Сынып:5

Қатысқандар саны:


Қатыспағандар саны:

Сабақтың

тақырыбы:


Берел қорғандары


Сабаққа негізделген оқу мақсаты

5.2.1.2 ежелгі тайпалардың дүниетанымын сипаттау

5.2.2.3 археологиялық ескерткіштерді сипаттау

Сабақ мақсаты










Барлық оқушылар істей алады:

Берел археологиялық ескерткішінің құрылысын сипаттайды.

Оқушылардың көпшілігі істей алады:

Берел қорымының ерекшеліктерін түсіндіреді.

Кейбір оқушылар істей алады:

Бесшатыр, Шілікті ескерткіштерімен салыстыра отырып, ерекшеліктерін ажырата алады.

Ойлау деңгейі

Білу,түсіну,қолдану

Бағалау критерийлері

Білу және түсіну дағдысы: Берел археологиялық ескерткішінің құрылысымен танысады.

Қолдану дағдысы: Берел қорымның кем дегенде үш ерекшелігін анықтайды.

Сыни ойлау мен талдау дағдысы: Өзге ескерткіштермен салыстыра отырып, ерекшеліктерін ажыратады.

Пәнаралық байланыс

Сабақ кезінде география, бейнелеу пәндерімен байланыс орнатылады

Құндылықтарға баулу

Туған жеріміздің тарихында бірнеше мыңжылдықтар бар, оның беттерінде ата-бабаларымыздың ұлы істері сақталған . Оқушылармызға тарихи жәдігерлерді таныстырып ұлттық танымы мол ұрпақ қалыптастыру.


Тілдік мақсат

Пәнге қатысты лексика мен терминология

Қорым, тайпа, археология, сақтар, саркофаг, бальзамдау, мәңгі тоң қабаты.

Оқытудың тілдік мақсаты: Берел қорымы туралы әңгімелейді (айтылым дағдысы); Берел адамының бір күнгі өмірінен шағын әңгіме құрастырады, күнделік жазады (жазылым дағдысы);

"Берел қорымының берері мол" атты бейнематериалды тыңдайды (тыңдалым дағдысы); Тақырып бойынша мәтінмен жұмыс жасайды (оқылым дағдысы).

Диалог құруға /жазылымға қажетті сөздер топтамасы:

Берел қорымының басқа қорымдардан ерекшелігі.......

Қорымнан табылған құнды жәдігерлер сақтардың мәдениеті

туралы......ақпарат береді

Алдыңғы оқу

Неліктен Шілікті мен Бесшатыр «патша қорғандары» деп аталады.

Жоспар

Жоспарланған уақыт

Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар ескертпелерді жазыңыз

Ресурстар

Басы

7 минут
































Ортасы 25 минут





























Оқушылармен сәлемдесу

«Пазлдар» арқылы топқа бөлу. (Бесшатыр, Шілікті, Берел қорымдарының суреттері)

1. Бесшатыр

2. Шілікті

3. Берел

Оқушыларға суреттің фрагменттері беріледі.



Әр оқушы қолындағы фрагментті сәйкестендіріп өзінің тобын табады.

Әр топтың суреттерінің артында сүрақ жазылған, топпен сұраққа жауап береді.

1. Неліктен Шілікті мен Бесшатыр "патша қорғандары деп аталады.

2. "Әлеуметтік теңсіздік" дегенді қалай түсінесіз?

3.Шілікті де қандай заттар табылды

4.Обалары саны қаншау Шілікті және Бесшатырда

3. Берел қорымынан табылған олжалар сақтардың мәдениетін қалай сипаттайды. (Оқушылар өткен сабақ бойынша бастапқы 2 сұраққа жауап береді, 3-ші сұраққа сабақ барысында жауап аламыз)

«Миға шабуыл»

"Берел қорымының берері мол" тақырыбындағы бейне- роликті көрсету арқылы сабақ тақырыбын анықтау.

Сұрақ:

1. Бейне көрсетілімде не туралы айтылды?

2. Сіздер бұл бейне көрсетілім бойынша не айталасыздар?

3. Бүгінгі сабақта не туралы айтамыз деп ойлайсыздар?

Оқушылардың ойларын тыңдағаннан кейін сабақ тақырыбы мен оқу мақсаттары айтылады.

Топтық жұмыс: ЖИГСО

Әр топқа тапсырмалар беріледі. Оқушылар мәтінді оқиды.

1. Шілікті тобы: Қорымнан табылған заттардың тізімін жасайды. 2. Бесшатыр тобы: Жерлеу ғұрпынан үш сұрақ құрастырады. 3. Берел тобы: Шілікті, Бесшатыр қорымдарымен салыстыра отырып, үш ерекшелігін анықтайды.


Критерий

Дескриптор

Берел обасындағы жерлеу ерекшелігін дүниетанымымен байланыстырып сипаттайды


- Берел қорымынан табылған жәдігерлерді атады;

- Берел қорымының жерлеу ғұрпын анықтады;

- Берел қорымының өзге қорымдардан ерекшелігін ажыратты;

Не? Не? Қандай?

1. Шілікті тобы: Не таңқалдырды?

1. Сақ тайпаларының күрделі жерлеу құрылысын салуы мен мәңгілік тоң қабатында мәйітті шірітпей сақтау технологиясын- бальзамдауды білуі.

2. Жылқыларды адаммен бірге жерлеуі.

3. Шеберлердің зергерлік бұйымдарды алтыннан шебер жасауы.

4. Киізден, жүннен жасалған бұйымдардың 2500 жыл сақталуы.

2. Бесшатыр тобы: Не қызықтырды?

Сақ тайпаларының табиғат жағдайларын, климат ерекшеліктерін, түрлі өсімдіктердің қасиеттерін білуі.

3. Берел тобы: Қандай деректер қынжылтты?

Көптеген қорғандардың тоналуы. Адамдармен бірге жерлеу үшін көп жылқыны құрбандыққа шалуы.



Критерий

Дескриптор

Мәтін бойынша таңқалдыратын, қызықтыратын, қынжылтатын деректерді табады


-Мәтін бойынша таңқалдыратын оқиғаны тапты;

-Мәтіннен қызықтыратын жағдайларды тапты;

-Мәтіннен қынжылтатын деректерді тапты.



Тарих тақтасын құрастыру: оқушыларға 2500 жыл бұрын өмір сүрген Берел адамының бір күнгі өмірін суреттеуге тапсырма беріледі.

1. Шілікті тобы: Берел адамының бір күнгі өмірін сипаттайтын 3-4 сурет салады.

2. Бесшатыр тобы: Берел адамының бір күнгі өмірін сипаттайтын 10 сөйлемнен тұратын әңгіме құрайды.

3. Берел тобы: Берел адамының бір күнгі өмірін сипаттайтын күнделік жазады.



Критерий

Дескриптор

Берел адамының бір күнгі өмірін суреттейді


-Берел адамының бір күнгі өмірін суретпен сипаттады.

-Берел адамының бір күнгі өмірін сипаттайтын әңгіме құрады.

-Берел адамының бір күнгі өмірін сипаттайтын күнделік жазды.




Жұптық жұмыс: Диалог құру .

( Тілші мен археолог ) Сөйлеу дағдысы.

Тілші археологқа Берел қорымы бойынша сұрақтар қояды.

1- сұрақ. Қорым дегеніміз не?

2-сұрақ. Берел қорымы қай жерде орналасқан?

3-сұрақ. Берел қорымы қашан табылды?

4-сұрақ. Оны зерттеушілер кімдер?

5-сұрақ. Берел қорымынан табылған құнды заттарды ата?

Әр жұпқа әр түрлі сұрақтар беріледі.

Диалог жазуға пайдалы сөздер тізбегі:

Тайпа,тайпалық бірлестік, абыздар,жауынгерлер,егіншілер мен малшылар

Мемлекет,көсем,патша, әскери демократия, археология, оба, қорған,ескерткіш

ат әбзелдері

Жұптарды қалған оқушылар бағалайды.


















Суреттер, пазлдар



Сабақтың соңы



5 мин







3 мин



























1-топ Қорым

2-топ Көсем


Осы сөздерге бес жол өлең құрастыртыңыз

Кері байланыс







Сұрақтар жазылған парақшалар

Қосымша ақпарат



Денсаулық сақтау технологиялары.

Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері.

Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?




Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері,денсаулық,АКТ-мен байланыс





Топтық, жұптық,

жеке жұмыс болды.

Оқушылар ой қоры-тынды жасады, тап-сырмалар бойын-ша 3-тен артық дәлелдер келтірді Әдіс-тәсіл-дерді бағыттауда айты-лым, жазылым,

тыңдалым дағдыла-ры қалыптасты

Сабақтың әр кезеңінде оқушылардың материалды меңгеруі қандай деңгейде екенін анықтау үшін бағалау критерийіне сәйкес топтар өзара бір-бірін бағалайды, мұғалім оқушыларды өзі бағалайды, оқушылар өзін-өзі бағалайды.


Денсаулық сақтау технологиялары.

Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері.

Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары

Рефлексия

Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.

- Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма?

- Бүгін оқушылар не білді?

- Сыныптағы ахуал қандай болды?

- Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма?

- Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе?

- Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?








































Получите в подарок сайт учителя

Предмет: История

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 5 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
Берел қорғандары

Автор: Есова Райса Сагидуллаевна

Дата: 17.01.2018

Номер свидетельства: 450505
