Сабақтың тақырыбы:
1931 – 1933 жылдардағы аштық салдары
Мақсаты
1ХХ ғ. 30-ж. Қазақстандағы қасірет, Қазақстандағы ауыл шаруашылығын ұжымдастырудың демографиялық салдары, Қазақтардың республикадан тыс аймақтарға жаппай қоныс аударуы туралы оқушылардың білім деңгейін зерттеу, қосымша ақпараттар бойынша жан-жақты білім қорын молайту.
2.жеке, жұппен,топта жұмыс жасау дағдыларын жетілдіру, сыни тұрғыдан ойлауға, салыстырмалы талдау жасауға, жүйелі қорытындылауға үйрету және шығармашылық қабілеттерін шыңдау және тарихи шындық тұрғысынан бағалау қабілеттерін қалыптастыру.Өзара ынтымақтастықты және өзара баға беруді дамыту.
3.Ұжымдасып өзара көмек көрсете білуге баулу, өзара сыйластыққа үйрету. Елін жерін ойлаған зиялылардың іс-әрекетінің негізінде ұлтын отан сүйгіштікке тәрбиеге тәрбиелеу.
Сабақ міндеттері
Оқушылардың білімділігін, біліктілігін сұрақ арқылы анықтау;
Әр оқушыны өзіндік ойын ашық ұтымды жеткізу арқылы ойлау, сөйлеу мәдениетін дамыту;
Оқушылар интербелсенді тақтамен жұмыс жасау шығармашылығын жетілдіру.
Сабақ қадамдары
1. Жаңа сабақты толық игеру;
2. Тұжырымды ұтымды ой айту;
Күтілетін нәтиже
· Оқушылар өз ойларын нақтылап жеткізеді.
· Бірлесе жұмыс жасау арқылы өзара бірлік, сыйластық, ынтымақтастық ахуалы қалыптасады.
· СТО әдістері арқылы пәнге деген белсенділіктері артады
Сабақтың уақыты
45 минут
Сабақ әдісі
Блум таксономиясы; СТО стратегиялары, топпен жұмыс
Ресурстар
Интербелсенді тақта; үлестірмелі парақша, кестелер, карта, ватман, маркер,
Сабақ жоспары
Үйге тапсырма
І. Ұйымдастыру кезеңі: мақсат қою,топқа бөлу.
ІІ.Сабақ барысы. Блум таксономиясы бойынша.
III.Рефлексия
IҮ. Үйге тапсырма беру.берілген тақырыпты оқып, қайталап қосымша материалдардан алып келу, Салыстыру кестені толыртып келу.
1921-1922 жылдардағы аштық
1930-1932 жылдардағы аштық салдары
Болу себептері
Аштыққа ұшыраған аймақтар
Ашығушылар саны
Іс-шаралар ұйымдастыру
Зардаптары
Сабақтың барысы
Блум бойынша
жіктеу
Мақсат
Мұғалімнің әрекеті
Оқушының әрекеті
Ұйымдастыру формасы
Күтілетін нәтиже
Білу
Қазақстандағы ұжымдастыру туралы ойларын жан - жақты ортаға салу.
Қызығушылықты ояту кезеңі.
Логикалық сұрақтар бойынша
Үй тапсырмасы арқылы жаңа тақырыпқа енуге жаңа жетелейтін сұрақтар қою.
Сынып оқушылары сұрақтарға жауап береді
Әр топқа логикалық сұрақтар
1. Қазақстанда шаруаларды ұжымдастыру қалай жүрілді?
2. Ұжымдастыру болған кезінде қандай келеңсіздікке жол берілді деп ойлайсыңдар?
3. Қазақстанда ұжымшарға біріктіру қандай қарқынмен жүргізілді?
4. Ұжымдастыру шаралары туралы қазақ зиялыларының көзқарастары қандай болды
Топпен жұмыс
Сұрақтарға жауап береді.
Өткен тақырыпты бүгінгі өмірмен байланыстырып. ойдан ой туғызып жауап береді.
Түсіну
Тақырыпты игерту.
Ой қозғау
Жаңа тақырыптың басталғанын түсіндіріп өту.
Қосымша түсінік беру
Әр оқушы өз білгендерін түсініктерін,ой-пікірлерін ортаға салу
СТО, жеке диалогтік
Сыни ойлап жауап береді
топпен жұмыс жасау.
Кері байланыс орнайды, ынтымақтаса жұмыс жасап, шығармашылыққа шыңдалады.
Қолдану
1931-1932 жылығы қуаңшылық пен ашаршылық себептерін ашу
Мәтінмен жұмыс
Ақпарат арқылы
жұмыс беру.
Барлық топта «1931-1932 жж ашаршылық» қосымша ақпаратты интернет желісінен пайдалануға болады
Диалогтік тәсіл, топтық жұмыс.
АКТ қолданады.
Пәнге қызығушылығы артады.
Талдау
Адамның пайда болуы туралы пікірлерді талдау
Нақты материал бойынша тапсырманың орындалуын
1.1931-1932жж.ашаршылық себептері неде?
2.неліктен қазақтар басқа жерге босып кете бастады?
Топтық жұмыс
Ауызша талдау жасайды, өз пікірлерін білдіреді
Жинақ
тау
Жаңа сабақтан алған білімдерін тапсырмалар арқылы бекіту.
Ой қортындыАлған білімді жинақтақызу
Тақырыптың түйінін постерге жазу, жинақтайды
Сыныпта қорғау
Логикалық ойлау қабілеттері артады.
Бағалау
Ойын жинақтауға дағдыландыру.
Рефлексия жаздыру
-Бүгінгі сабақтан білдім, үйрендім
-Қиын болды, жеңе білдім
-Үйренбедім, түсінбедім
Жеке жұмыс
Өзіндік бағалауы қалыптасады.