?ытай мемлекеттіні? ??рылуы мен Цинь патшалы?ы, шаруашылы?ы мен ?о?амды? ??рылысы мен ?лы Жібек жолы туралы т?сіндіру. Сол кезе?дегі мемлекетті? ?алыптасуы мен ерекшеліктері мен дамуын о?ушы?а жеткізу.?з еліні? тарихын білумен ?атар, ??рметтеуге, ?лтжандылы??а, адамгершілікке т?рбиелеу. О?ушыларды? тарихи о?и?алар ж?нінде ?з к?з?арасын ?алыптастырып, ой ?орыту?а да?дыландыру.
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Просмотр содержимого документа
«Ежелгі ?ытай мемлекеттіні? ?алыптасуы мен дамуы»
Ақпанның он жетісі.
§ 20 Ежелгі Қытай мемлекетінің қалыптасуы мен дамуы
Үй жұмысы
Тренинг жаттығу“Молоко”- сөзінен мұрын сөзін шығару.
Жауабы:Молоко- сүт- түс- сон- нос- мұрын
Жаңа сабаққа көшу
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Қытай мемлекетінің құрылуы, дамуы, Цинь патшалығы, шаруашылығы мен қоғамдық құрылысы мен Ұлы Жібек жолы туралы түсіндіру. Сол кезеңдегі мемлекеттің қалыптасуы ерекшеліктері мен дамуын оқушыға жеткізу.
Тәрбиелік: Өз елінің тарихын білумен қатар, құрметтеуге, ұлтжандылыққа, адамгершілікке тәрбиелеу.
Дамытушылық: Оқушылардың тарихи оқиғалар жөнінде өз көзқарасын қалыптастырып, ой қорытуға дағдыландыру.Түрлі танымдық тапсырмалар арқылы оқушылардың тарихи танымын кеңейту, өткен және қазіргі оқиғалармен салыстыра білуге үйрету.
Сабақтың түрі:Ашық сабақ
Сабақтың әдіс-тәсілдері:Оқушылар оқиды, түсінеді, топта өз ойларын ортаға салып, талқылайды және сұраққа жауап береді. Постер қорғайды
Пән аралық байланыс:
Ежелгі дүние тарихы
Қазақстан тарихы
Сабақ моделі
Сабақ барысы
Жаңа сабақты түсіндіру әдісі
Ұйымдастыру кезеңі
Үй тапсырмасын сұрау әдістері
Сабаққа қатысып отырған оқушыларды ұйымдастыру
Оқу құралдарын түгелдеу, реттеу
Өткен сабақпен байланыстыра түсіндіру.
Ойын элементтерін қолдану арқылы.
Картаны , сызбаларды қолдана отырып түсіндіру
1. Ауызша талдату
Бекіту.Тапсырмалар.
Оқушылардың білімдерін анықтау, бағалау.
Жоспары:
Алғашқы мемлекеттер.
Цинь патшалығы.
Шаруашылығы мен қоғамдық құрылысы
Ұлы Жібек жолы
Ұлы Жібек жолындағы әр түрлі тауарлар тасып жүрген саудагерлер арасындағы талас-тартыс.
Оқушылардың аты- жөні
Үй жұмысы
1.
Постер
3.
2.
5.
Келісемін келіспеймін
6
4.
Сұрақтар мен жауаптар
Қорытынды ұпай
Баға
Шкала Ұпай
8-9=5 1, 2, 3
5-7=4
1-4=3
Дискуссиялық өрнек.
Келісемін Келіспеймін
1. Қытай мемлекетінің жерінде
Хуанхэ және Янцзы екі өзені бар.
2. Батыстағы және Солтүстіктегі көшпелілер
жиі шабуыл жасамаған.
3. Ел 36 әкімшілік бөлікке бөлінді.
Қорған топырақтан, тастан, кірпіштен
биіктігі 8 метр, ұзындығы 3000 километр.
5. Б.з.б. III ғасырға дейін Чжоу мемлекеті
өмір сүрді.
6. Әдетте жер 8 бөлікке бөлінді.
7. Б.з.б. III мыңжылдықта Қытайда
жібек маталар жасалды.
8. Солтүстіктен піл сүйегі, қымбат
тастар әкелінді.
Сұрақтар мен жауаптар
1. Алғашқы қытай тайпалары қай жерлерде өмір сүрді? Шан- Инь мемлекеті ше? 2. Бір орталыққа бағынған Цинь мемлекеті қалай құрылды? Цинь Ши Хуанди деген кім? 3. Ауыл шаруашылығы қалай дамыды? 4. Қолөнер мен сауда қалай дамыды? 5. Чжоу мемлекеті қай ғасырда өмір сүрген? 6. Цинь билеушілері қаржыны қалай жинаған? 7. Ин Чжен хуанди атағын қай жылы алған? 8. Цинь патшалығы неше әкімшілік бөлікке бөлінген? 9. Ұлы Қытай қорғаны неден қалай жасалынған? 10.Жібек маталардың ерекшеліктері неде?
Үйге тапсырма:
§20-21 Басқыншылық жорықтар, көтерілістің алғышарттары, халық көтерілістері.
Бағалау
Бүгінгі тақырып бойынша не білеміз? Оқушылардыңой пікірінтыңдау.