Сағат саны: 1 сағат | Күні: 12.10.2018 ж | Мұғалімнің аты-жөні: М.Байдулла |
Сынып: 8 (7) | Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
Сабақ тақырыбы | Абылай ханның ішкі және сыртқы саясаты |
Зерттеу сұрағы | Дербес Қазақ мемлекетін сақтап қалудағы Абылай ханның рөлі қандай? |
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаты | |
Сабақтың мақсаты | Абылай ханның өмірі туралы біледі Абылай тұсындағы қазақ хандығының ішкі жағдайын сипаттайды Абылай ханды қазақтың басқа хандарымен салыстырады |
Бағалау критерийлері | Білу мен түсіну - Абылай ханның өмірі туралы біледі; Абылай тұсындағы қазақ хандығының ішкі жағдайын сипаттайды Абылай ханды қазақтың басқа хандарымен салыстырады |
Тілдік мақсаттар | Абылай ханның өмірі мен Қазақ хандығын нығайту іс-әрекеттері туралы зерттеулерімен танысады (оқылым мен жазылым дағдылары) Пәнге қатысты лексика мен терминология Бытыраңқылық, үш жүздің басын қосу, орталықтанған мемлекет Диалог пен жазылымға пайдалы сөз тіркестері: Абылай ханның көздеген мақсаты… Қазақ хандығындағы ең басты өзгерістер / жетістіктер болды… Бұл оқиға/өзгеріс маңызды болды/ айтарлықтай, өйткені… Абылай ханның ішкі саясатының басты бағыттары... |
Құндылықтарды дарыту | «Мәңгілік Ел» идеясына сәйкес мемлекет тәуелсіздігін бағалай білу, отан тарихы мен тарихи тұлғаға деген құрмет Абылай ханның саясатын талдау барысында жүзеге асады. |
Пәнаралық байланыстар | Қазақ тілі пәні бойынша білімдері жаңа сөздермен жұмыс және айтылым, тыңдалым, жазылым барысында қолданылады. |
АКТ қолдану дағдылары | Бейнефильм, нотбукпен жұмыс. |
Бастапқы білім | ХVІІІ ғасырдың басында қазақ халқын аса ауыр зардаптарға душар еткен Отан соғысы туралы біледі. |
Сабақ барысы |
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар |
Қызығушылықты ояту 2-мин 3-мин | (Т) Ұйымдастыру сәті. Сыныпты топқа бөлу. Сабалақ Абылай Әбілмансұр | | | Ой шақыру. Тақырыпқа шығу. -Бұл суреттен нені көріп тұрсыз? -Қандай қорытындыға келдіңіз? Оқушылардың болжам жауаптары арқылы сабақ тақырыбы анықталады. Сабақ тақырыбы мен оқу мақсаттары таныстырылғаннан кейін бағалау критерийлеріне, тарихи концепт пен зерттеу сұрағына назар аударылады. Зерттеу сұрағы: Дербес Қазақ мемлекетін сақтап қалудағы Абылай ханның рөлі қандай? | Презентация Қосымша-1 Суреттер Қазақстан тарихы (көне заманнан бүгінге дейін) 3-том. – Алматы, 2010. Абылай хан /құраст. С.Дәуіт. – ғылым академиясы М.О.Әуезов атындағы әдебиет және өнер институты. – Алматы, 1993. Қосымша-2 Абылай хан. Қасымбаев Ж. – Алматы: Аруна, 2011ж. |
Мағынаны тану 15 мин 5 мин 5 мин 5 мин | 1-тапсырма. «Ақпаратты бөлісейік» Мәтінмен жұмыс Топтарға Абылай ханның өмірі туралы мәтіндер таратылады. Топтағы оқушылар мәтін мазмұнын оқып, топ ішінде талқылайды. Әр топ Абылай хан өмірінің әр кезеңіндегі өмірдерегі туралы игерген ақпаратты сыныптастарымен бөлісу үшін сынып алдында қорғайды. Топтар бір-бірін бағалайды. 1-топ. Бала Әбілмансұр; 2-топ. Сабалақ батыр; 3-топ. Абылай хан; Бағалау критерийі: Білу мен түсіну - Абылай ханның өмірі туралы біледі; Дескрипторы: 1-топ. Абылайдың балалық шағынан кемінде 2 маңызды мәлімет анықтайды; 2-топ. Абылайдың бозбала кезінен кемінде 2 маңызды мәлімет анықтайды; 3-топ. Абылайдың есейген тұсынан кемінде 2 маңызды мәлімет анықтайды. Кері байланыс. Топтық бағалау Топты бағалау критерийлері: - мазмұнды ашуы; -дескрипторға сәйкес жауап - сөйлеу шеберлігі; ҚБ: Медальондар арқылы бағалау «Абылай хан» бейнеролик Жұптық жұмыс Адасқан әріптер ҰРӘБЛІНАМС АЙЫЛБА ОҢЖАҒР АҚАЛСАБ ТАСТҮРІНКІ ҚБ: Өзін-өзі бағалау Жеке жұмыс Қалыптастырушы бағалау Сандар сыры 1711 ж 1730-1731 ж 1741-1742 ж 1771 ж 1781 ж Қазақтың қай ханын Абылай ханмен теңестірер едің?Неліктен? Бағалау критерийі: Даталармен жұмыс жүргізеді Абылай ханды басқа хандармен салыстырады Дескрипторы 1.Даталарды анықтайды 2. Абылай ханды қазақтың басқа хандарымен салыстырады ҚБ: Өзін-өзі бағалау | Қосымша-2 Карточкалар Қосымша-3 Мәтін-таратпалар |
Сабақтың соңы 5 мин | Рефлексия. Оқушылар кері байланыс парағына өздерінің білімдері қандай дәрежеде игергендерін көрсетеді Кері байланыс– «Қару-жарақ» әдісі «зеңбірек» -сабақ ұнады, толық түсіндім «берен мылтық» -сабақ ұнады, 1-2 сұрағым бар «шоқпар» - қиналдым, сұрағым көп | Қосымша-4 Парақша-карточкалар |
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? Саралау жұмыстары топтық , жұптық, жеке жұмыстарда көрініс табады | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? Сабақ барысында оқушылар өзін-өзі бағалайды, топпен жұмыста медальон арқылы бағаланады | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? | |
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |