kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Вирусқа қарсы қауіпсіздік

Нажмите, чтобы узнать подробности

7.4.2.1 – компьютерді зиянды программалардан қорғау.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Вирусқа қарсы қауіпсіздік»


Брандмауер – бұл__________арқылы, компьютерге вирустар мен вирустық құрттардың түсуін______________, хакердің шабуылын ___________________бағдарламалық немесе аппараттық қамсыздандыру.

Қалып кеткен сөздер: тоқтатады, блокка қояды, қалдырып кетеді, рұқсат береді, рұқсат бермейді, интернет, жергілікті желі


Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Желілер және қауіпсіздік

Мектеп: С.Қ. Нұрмағамбетов атындағы №10 орта мектебі

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Даулетбекова Г.Н.

Сынып: 7

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Вирусқа қарсы қауіпсіздік.

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

7.4.2.1 – компьютерді зиянды программалардан қорғау.

Сабақтың мақсаты

        • Білім алушылар компьютерді вирустарға тексере алады, вирус жұқтырудың алдын алу шараларын сипаттайды

  • Компьютерде вирустың бар екендігін анықтайды

  • Антивирустық бағдарламаларды жүктеп, орнатады

Бағалау критерийлері

  • Брандмауердің қызметін түсіндіреді

  • Компьютерді зиянды программалардан қорғау үшін антивирустік бағдарламаларды қолданады.

Тілдік мақсаттар


Оқушылар:

- Интернетті пайдалану кезінде қауіпсіз жұмыс қағидаттарын қолдана алады.

Пәндік лексика және терминология:

  • брандмауер, вирус, өзін-өзі тарату, құрт, трояндық бағдарлама

Диалог құруға/жазылымға қажетті сөздер:

  • Мен өз компьютерімде келесі вирустан қорғаныс құралдарын жиі пайдаланамын...

  • Біз .. .тәрізді профилактикалық шараларды ұсынамыз

Құндылықтарға баулу

-қарым-қатынас жасау қабілеті іске асырылады;

-өзгелердің көзқарасына құрметпен қарауды іске асырады.

Пәнаралық байланыс

Интернетті пайдалану логикалық ойлауы негізінде қалыптасады. Информатиканың термин сөздері жиі Ағылшын тілінде кездеседі.

Алдыңғы білім


Оқушылар «авторлық құқық» және «плагиат» ұғымдарының желісіз байланыстарын пайдалану артықшылықтарын біледі, файлдармен бірлесе жұмыс істей алады, құжатқа құпия сөз орнатады және ақпаратты авторына сілтемемен қоса сүйемелдей алады

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері


Ресурс

Сабақтың басы





















Сабақтың ортасы



Ұйымдастыру кезеңі

Жағымды ахуал қалыптастыру мақсатында және оқушы есімдерін еске еске түсіру үшін «Есім-акроним» әдісін қолданамын. Дастан-дарындымын, Ажар-ақкөңілмін...

  • Топқа бөлу

«Пазл» әдісі бойынша оқушылар өздері таңдаған қима қағаздағы сөздермен Антивирус, Брандмауер, Вирус сөздерін құрастыру арқылы топқа бөлінеді.

Топ мүшелері өткен сабақтан алған білімдерін «Өрмекші торы» әдісімен бір-біріне сұрақ қою арқылы жауап береді. Әр білім алушы бағалау парақшасына өз жауаптарына сәйкес әр жауапқа + таңбасын қою арқылы өзін бағалайды.

Мұғалім «Коментарий» әдісі арқылы әр жауаптан кейін білім алушыларды ынталандыру мақсатында, қалыптастырушы бағалау жүргізеді.

Сабақтың тақырыбы, мақсаты мен бағалау критериі және топтық жұмыстың құндылықтары жазылған парақша барлығына таратылады.

Күтілетін нәтиже:Білім алушылар брандмауер қызметін біледі, антивирустық программаны пайдалана алады

Білім алушылардан бүгінгі сабақ мақсатын сұрау арқылы, әр қайсысыларының назары мақсатқа жетуге бағытталады.

Жаңа тақырып бойынша интербелсенді тақтаға шығарылған 3 сілтемесі бар слайдты көрсету арқылы білім алушыларды дереккөздерді тиімді пайдалануды дағдыландыру мақсатында «Дереккөздер» әдісін пайдаланып, әр топ бөлек өз видеороликтерін 3 компьютерден көреді.

«Ойлан, жұптас, талқыла» әдісі арқылы топтар өз видеоларынан көргенін, өткен сабақтағы білімдерімен ұштастыра отырып постер жасап жазғандарымен бөліседі.

Мұғалім, білім алушылардың бір-бірлерінің көзқарастарына сыйластықпен қарауын, мұқият тындау қасиеттерін дағдыландыру мақсатында білім алушыларды «Прогресс білдіру» әдісі арқылы бағалайды.













Бағалау критерийі Білім алушы

  • Компьютерлік желілер түрлерін анықтайды.

  • Сипатына қарай ауқымды және жергілікті желілерді анықтайды

  • Компьютерлік желілерді сыммен және сымсыз желілерге бөледі.

  • Компьютерді зиянды бағдарламалардан қорғау үшін антивирустік бағдарламаларды қолданады

  • Брандмауэрдің қызметін түсіндіреді

Ойлау дағдыларының Қолдану

деңгейі Жоғары деңгей дағдылары

Орындау уақыты 15 минут



Ал әр топ өкілі өз достарының ойларын жинақтап «Бір ауыз сөз» әдісі арқылы қалған екі топты, келешекте кемшіліктерді болдырмау мақсатында кері байланыс береді.

Жеке жұмыс. Білім алушылар кітаппен жұмыс істейді. «Вирус» анықтамасын, түрлерін, «Insert» әдісі арқылы, сабақта айтылған түсініктерді ұмытып қалмас үшін дәптерлеріне түртіп алады. Антивирустық программалардың 4 түрінің атауын жазады.


Слайд, пазл






тоқыма жіп





Интербелсенді тақта


https://bilimland.kz/kk/courses/informatika-kk/6-synyp/lesson/virusqa-qarsy-bahdarlamalar


https://bilimland.kz/kk/courses/informatika-kk/6-synyp/lesson/aqparatty-qorhau


http://WWW.youtube.com/watch?v=m9fulBDg8RU

























Жұптық жұмыс

1. Жұптасып компьютердегі антивирус программасын анықтаңыз

2. Компьютерді вирусқа сканерлеңіз

3. Компьютердегі брандмауерді ашып, қызметін дәптерге жазыңыз.

Дискриптор: Білім алушы

  • Компьютердегі орнатылған антивирус программасын анықтайды

  • Компьютерді вирусқа сканерлейді

  • Брандмауер түсінігін анықтайды


Топтық жұмыс .

  1. «Диагноз» әдісі

Берілген кеспе қағаздар арасынан вирус жұқтырған компьютер белілерін табыңыздар

Кеспе қағаздар арқылы төмендегі вирусты жұқтыру белгілеріне араластырылып компьютердің қалыпты жағдайындағы белгілер де беріледі. Топ мүшелері ақылдасып талдап ажыратады.

Вирусты жұқтыру белгілері:

  • компьютер әдеттегіден баяу жұмыс істейді;

  • компьютер сұрауларға жауап бермейді және жиі бұғатталады;

  • әрбір бірнеше минут сайын жүйенің істен шығуы және қайта жүктелуі болады;

  • компьютер өз бетінше қайта жүктеледі және ақаулармен жұмыс істейді;

  • қосымшалар дұрыс жұмыс істемейді немесе қосылмайды;

  • дискілер және дисксалғыштар қол жетімсіз;

  • қателіктер туралы ерекше хабарламалар пайда болады;

  • компьютерді сөндіргеннен кейін ОЖ жүктелмейді:

  • қосалқы құрылғылар командаларды «орындамайды»

  • сақталған файлдардың құрамы өзгереді;

  • бумалардың құрамы өзгереді: файл белгілері жойылады, ярлык пайда болады;


  1. «Бос орынды толтыр» әдісі. Аталған терминнің анықтамасындағы бос орындарына сәйкес сөздер қатарынан керекті сөздерді тауып қойыңыз.











Дескиптор: Білім алушы

  • Вирусты жұқтыру белгілерін біледі

  • Брандмауер анықтамасын біледі.

Білім алушылардың ойын жинақтау мақсатында «2 шындық, 1 өтірік» әдісі қолданылады. Білім алушылар кезекпен тақырыпқа байланысты 2 шын және 1 өтірік сөйлем айтады.

Мұғалім жеке, жұптық, топтық тапсырмалар бойынша білім алушыларды «Түсініктеме» әдісі арқылы қалыптастырушы бағалау жүргізеді.

слайд













слайд












Кеспе қағаздар





Слайд


















Слайд

парақша

Сабақтың соңы


Үйге тапсырма ретінде білім алушылардың қосымша ақпарат көздерімен жұмыс істеу дағдыларын қалыптастыру мақсатында http://sd-company.su/article/help_computers/computer_virus сайтынан «Зомби-компьютер» түсінігімен танысу

Кері байланыс: Келесі сабақта мұғалімге оқу мақсататына жету үшін негізделген «Сұрақтар қобдишасы» әдісі қолдану арқылы, білім алушылар сабақта түсініксіз болған мәселелерді қағазға түсіріп, қобдишаға салып кетеді.

Білім алушылар кесте арқылы сабақ мақсатының орындалғанын көрсететін нәтиже негізінде өз –өздерін бағалайды.



Слайд

қорапша











СаралауСіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?

БағалауСіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық сақтау технологиялары.

Сабақта сергіту жаттығулары мен белсенді жұмыс түрлерін қолдану.

Осы сабақта қолданылатын

Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары

Тапсырма тәсілі арқылы оқушының практикалық жұмысын дамыту үшін келесі жұмыс ұсынылады:

Вирус атауларының шығу тарихын түсіндір

Мәселен: Троян, Құрт, Брайн, Мелиса


Оқушылардың қабылдау деңгейіне қарай «Дереккөздер» тәсілін қолдана отырып, төмендегі сұрақ бойынша электронды ақпарат көздерінен мәлімет тауып келу:

Брендмауер туралы не білесің?

  • https://kk.wikipedia.org/wiki


Компьютерлік вирустар мен Вирустан қорғау программалары түсініктерін Венн диаграммасына салып түсіндіру

Мұғалім сабақ барысындағы тапсырмаларды өз-өзін бағалау кестесі арқылы білім алушының сабақ мақсатына жеткендігін + санау арқылы бағаланады.


Сабақтың соңында «Сұрақтар қобдишасы» арқылы оқушылардан тиімді кері байланыс алынады.

Ширату жаттығу: Білім алушыларға бос уақытын табиғаттың әсемдігін сезіну, достарымен өткізу маңыздылығын түсіндіру мақсатында жағымды әуен мен слайдшоу ретінде табиғат көріністер көрсетіледі.






Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Информатика

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 7 класс

Скачать
Вирусқа қарсы қауіпсіздік

Автор: Даулетбекова Гульжан Нурмахановна

Дата: 07.12.2019

Номер свидетельства: 530746
