Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі: 7.1В | Мектеп: Пән: Информатика | ||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | ||||||||
Сынып: 7 сынып | Қатысқандар: | Қатыспағандар: | |||||||
Сабақтың тақырыбы | Вирусқа қарсы қауіпсіздік | ||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 7.4.2.1 компьютерді зиянды программалардан сақтау | ||||||||
Сабақтың мақсаты | Барлығы:компьютерді зақымдайтын зиянды программаларды біледі. Көпшілігі: компьютердегі вирусты оның пайда болу белгілері бойынша анықтай алады. Кейбіреуі: зиянды программалардан сақтанып,компьютерге антивирусты орнатып, нысанды тексере алады. | ||||||||
Бағалау критерийі | 1.Компьютерге вирус жұққандығының белгілерін біліп, вирустардан сақтану шараларын қолданады. Компьютерді вирусқа тексере алады. | ||||||||
Тілдік мақсаттар | Пәнге тән лексика және терминология Вирус, антивирус, троян,спам диалог –жазылым үшін қажетті сөз тіркестері Вирус дегеніміз не. Спам деп нені түсінесің. | ||||||||
Құндылықтарға баулу | Оқушылар өзара қарым-қатынас жасау қабілеті мен өмір бойы білім алу құндылықтарын дарыту. | ||||||||
Пәнаралық байланыс | Биология,ағылшын тілі, орыс тілі пәндерімен байланыс тапсырмалар арқылы жүзеге асырылады. | ||||||||
Алдыңғы білім | Компьютерлік желілер туралы түсінік қалыптасқандықтан, желі бойынша таралатын вирустармен одан сақтану шараларын жүргізу жеңіл меңгеріледі деп пайымдалады. | ||||||||
Сабақ барысы | |||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
| Ресурстар | |||||||
Сабақтың басы 5 минут
| .Шеңбер бойына тұрғызып «Өрмекші торы» тренингі пайдаланып бір-біріне сәттілік тілеу. Мұғалім торды кез келген оқушыға жылы лебізін білдіріп, лақтырады.Жаттығу осылай жалғасады. Соңында желіге ұқсас «Өрмекші торы» пайда болады. Проблемалық жағдаят туындату: Компьютеріміздің жұмысы баяулап,файлдар ашылмай калу жиіледі.Ол не себептен деп ойлайсыздар? (Вирус) «Егер сіз ауырып қалсаңыз емделу үшін қандай шаралар қолданасыз?» (Болжамды жауаптар: дәрігерге барамын,дәрі ішемін) Ал компьютер «ауырса» қандай қауіпсіздік шараларын қолданамыз? Бүгінгі сабақтың тақырыбы қандай болуы мүмкін деп ойлайсыңдар. Оқушылар сабақтың тақырыбын ашып,мақсатын болжайды.
|
| |||||||
Білу 3 минут Сабақтың ортасы Түсіну 15минут Қолдану Топтық жұмыс 5минут | Вирус пен антивирус бағдарламаларының суреттері арқылы оқушыларды 2 топқа бөлемін. І-топ «Вирус» ІІ-топ «Антивирус»
bilimland.kz сайтынан бейнеролик көрсету арқылы тақырып туралы мағлұмат беріледі. «Түртіп алу» әдісі арқылы оқушылар осы бейнеролик арқылы қажетті ақпараттарды дәптерлеріне жазып алады. Сиқырлы конверт. Әр топқа тапсырма салынған конверт ұсынылады. «Ассоциация» әдісі арқылы берілген тапсырма бойынша топтастыру І-топ вирус және оның жұғу жолдары ІІ-топ вирустан қорғану программаларының түрлері Оқушылар өздері оқыған ақпарат туралы топқа талқылап,кеспе арқылы бейнелейді. Әр топ өз кеспелерін қорғайды.Топтар арасында өзара бағалау жүргізіледі. Вирустан қорғану бағдарламаларын сәйкестендіріп, анықтамасын толықтырыңыз.
Компьютерді зиянды программалардан сақтану үшін үнемі антивирустің көмегімен емдеп,тексеру қажеттілігін талқылайды.Оқушылар бірлесе отырып,талқылайды. | Вирус түрлері мен антивирус бағдарламалырының суреттері бар үлестірмелі қағаздар http://bilimland.kz/kk/home#lesson=16548 Конверттегі сұрақ А3, маркер Алматкітап баспасы Информатика 7 сынып 32-33 бет | |||||||
Сабақтың соңы 10 минут Талдау Жұптық жұмыс 5минут | Қалыптастырушы бағалау арқылы бағалаймын « Еркін микрофон» стратегиясы арқылы оқушылардан вирусқа қарсы қауіпсіздік шаралардың жүргізудің өмірде тұрмыста мамандық салаларында маңыздылығын бағалайды.
Рефлексия Ет тартқыш –алынған ақпаратты әліде қажет өңдеуді қажет етеді.чемодан-өзімен қажет мәліметті алдым. Қоқыс шелегі- бұл мәліметтер қажетсіз Келесі оқылым Үй тапсырма беру Антивирустық бағдарламаны орнату. Интернет көздерінен басқада антивирустық бағдарламалар туралы ақпарат жинақтау, тест жұмысын орындау | ||||||||