Ұзақмерзімді сабақ жоспары: 6.2В Компьютерлік графика Күні: Сынып: 6 | Мектеп: Мұғалім аты-жөні: Қатысқандар саны: қатыспағандар: |
Сабақтың тақырыбы | Векторлық суреттерді құру () |
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 6.2.2.2 векторлық суреттерді құру және өңдеу |
Сабақтың мақсаты | векторлық суреттерді құру және өңдеу |
Бағалау критерийлері | Графикалық редакторды қолдану арқылы векторлық графиканы құра алады |
Тілдік мақсаты | Оқушылар: Векторлық графиканың тағайындалуын атай алады. Векторлық суретті құру үшін құралдарды атай алады және оларды қолдану принципін сипаттай алады. Пәнге тән лексика мен терминология: Растрлық сурет, Векторлық сурет, пиксель, графикалық примитив, бұрмалау, графика сапасы, файл көлемі, ұлғайту. Хаттар мен диалогтарға арналған пайдалы сөйлемдер: Векторлық графиканың функциялары… Осы суретті құру үшін ... қолдану қажет |
Сабақтың тақырыбы | Ынтымақтастық, тиімді байланысқа түсу дағдыларын білім беру, нақтылап айтқанда, жұптық және топтық жұмыс арқылы дамыту. |
Пәнаралық байланыс | Практикалық тапсырманы орындаған кезде бейнелеу өнерімен байланысты. Бағдарлама интерфейсін қолданған кезде ағылшын тілімен байланысты. |
Алдын ала білімдер | Оқушылар геометриялық примитив негізінде қарапайым векторды құру дағдылары, векторлық суретті құруға арналған редактордың құралдары мен командалардың тағайындалуы мен принциптерін біледі |
Сабақтың барысы |
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған жұмыстары | Ресуртар |
Сабақтың басы 0-7 мин | Ой козғау. Артығын алып таста. Суреттерді зерттеп, өз болжамдарын айтады Жауап: 2018 – сан (қалғаны – графика) | Презентация. Слайд 2 |
Сабақтың ортасы 8-25 мин | Мұғалім ребусты шешуді ұсынады Мұғалім бейнежазбаны қарастыруды ұсынып, балаларға компьютерлік графиканың әр түрінің ерекшелігі туралы ресурстарды айтады (растрлық, векторлік). Мультфильм «Почемучка. Растрлық және векторлік графика» (фрагменттер: 9.12 – 11.02, 11.51 – 12.11, 12.24 – 12.54, барлығы 1,5 мин) | презентация. Слайд 3-4 https://www.youtube.com/watch?v=RLJdYZSCj1c |
26-37 мин | Мұғалім тапсырма береді. Жұп болып, артықшылықтар мен кемшіліктерді талқылап, кестені толтырыңыз. Жұп арасында жауаптарды салыстыру және өзара бағалау. Егер тұжырымдар әртүрлі болса, талқылаңдар, неге оқушылар әртүрлі түсінді. Дұрыс жауаптармен салыстыру. | Растрлық сурет | Векторлық сурет | Қалай қалыптасады? | Әртүрлі түсті нүктелерден (пиксельдерден) | Объектілерден (нүкте, сызық, шеңбер және т.б.) | Масштабталу процесі кезінде қалай өзгереді? | Кішірейткен кезде майда бөлшектердің анықтығы жоғалады. Үлкейткен кезде қадамдық әсер пайда болады. | Сапасын жоғалтпайды | Бояу принципі | Әрбір пиксель боялады | Фигура толығымен боялады | Графикалық редакторлардың атауы | bmp, gif, jpg | cdr, ai, svg | | Қосымша 1.1. |
Сабақтың соңы 38-40 | 5. Рефлексия «Жетістік баспалдағы». Мұғалім оқушыларға сабақтың аяғына қай баспалдақта екенін анықтауды ұсынады. | Презентация. Слайд 9 |
Дифференциация – Сіз қандай әдіспен көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Дарынды оқушылар алдына қандай мақсаттар қоюды жоспарлайсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды ұғыну деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? Бағалау әр оқушының орындаған тапсырмалары бойынша жүргізіледі. | Денсаулық және техника қауіпсіздігін сақтау ЕТ, эргономика кабинеттерінде ТҚ ескерту Сабақ барысында оқытудың белсенді әдісін пайдалану. |
Дифференциация тапсырмаларда көрініс табады. АКТ-нің дамыған дағдылары бар оқушыға бағытталған бағдар бар. | Өзін-өзі бағалау, бірін-бір бағалау. Мұғалім бағалайды | ӘК-мен жұмыс. ТБ негізгі ережелері |
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаты/оқыту мақсаты шынайы болды ма? Барлық оқушылар оқыту мақсатына жетті ме? Егер жоқ болса, неге? Сабақта дифференциация дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақытша кезеңдері көтерілді ме? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды және неге? | Бұл бөлімді сабақ барысында оқушылардың ойлануы үшін пайдаланыңыз. Сабағыңыз туралы ең қажетті сұрақтарға сол бағанада жауап беріңіз. |
|
Жалпы бағалау Сабақтың қандай екі аспекті жақсы өтті (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысы жақсартуға не мүмкіндік берер еді (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында мен сынып туралы, олардың жетістіктері туралы не анықтадым/келесі сабақтарда неге көңіл бөлу керек, жеке оқушылардың қиыншылықтары? |