kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

"Растырлық және векторлық кескіндерді салыстыру"

Нажмите, чтобы узнать подробности

Сабақтың тақырыбы: Растырлық және векторлық  кескіндерді салыстыру

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары(оқу бағдарламасына сілтеме): растрлық және векторлық графика артықшылықтары мен кемшіліктерін бағалау

Оқу мақсаттары:

Барлығы: Векторлық және растрлық графиканың ұқсастықтарын мен айырмашылықтарын білу

Басым бөлігі:Сипаттамасы бойынша растрлық және векторлық графиканы анықтай алу

Кейбірі:Растрлық және векторлық графикада жұмыс істей алу

Бағалау критерийлері

-Векторлық және растрлық графиканың ұқсастықтарын мен айырмашылықтарын біледі

-Сипаттамасы бойынша растрлық және векторлық графиканы анықтай алады

-Растрлық және векторлық графикада жұмыс істей  алады

Тілдік мақсаттар

Лексика терминология:

Векторлықкескін – Векторная графика – Vektorgraphics

Растрлық графика – Растровое изображение  - Rastergraphics

Құндылақтарды дарыту:
Мәңгілік елге пaтриоттық сезімін ояту;

Қарым-қатынас жасау қабілеті;

Достық және айналасындағыларға қамқорлық көрсету;

Пәнаралық байланыстар: Қазақ тілі, орыс тілі, ағылшын тілі, математика.

Алдыңғы білім: Векторлық бейнелерді құру

Сабақ барысы:

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

          5 мин

             5 мин

Ұйымдастырукезеңі

  1. Сәлемдесу
  2. Оқушыларды түгендеу.

Ынтымақтастық атмосферасын құру. Оқушылар

«Жүректен - жүрекке»  арқылы бір-біріне жақсы тілектер айтады.Топтастыру кезеңі

Суреттер арқылы топқа бөлу

  1. Растрлық кескін тобы
  2. Векторлық кескін тобы

«сұрақ-жауап» әдісі арқылы үй тапсырмасын сұрау:

Растрлық кескін тобы

  1. Векторлық кескін дегеніміз не?
  2. Векторлық кескін құруға арналған қандай программаларды білесіңдер?
  3. ImageBot редакторы дегеніміз не?
  4. Inкscape қосымшасындағы маңызды қызмет атқаратын неше қызмет тақта бар? Оларды атаңдар.

Векторлық кескін тобы

  1. Inкscape қандай программа?
  2. Векторлық кескіннің  қандай редакторлары бар?
  3. Үнсіз келісім бойынша құжат өлшемі қандай пішімде болады?
  4. Қосымшада құрылған кескін қалай экспортталады.

Oқушылaрды уәждік бaғaлaу

«керемет»,

«жақсы»

Сабақтың ортасы

               8 мин

               5 мин

               6 мин

                    8 мин

«Миға шабуыл» әдісі арқылы оқушыларға сұрақ қойып  жаңа сабақты ашамын.

  1. Кескін дегеніміз не?
  2. Кескіндердің қандай түрлерін білесіңдер?

Мұғалімнің түсіндіруі: Оқушыларға жаңа сабаққа мағлұмат беремін.

1. Тапсырма   « Венн»диаграммасы

Растырлық және векторлық кескіндерді салыстырады.

Дескриптор:

  • Топтағы оқушылар тапсырманы Венн диаграммасына салады
  • Векторлық және растрлық графиканың ұқсастықтары мен айырмашылықтарын ажыратады.
  • Векторлық және растрлық графиканың артықшылықтары мен кемшіліктерін біледі.

Бағалау: «Басбармақ» әдісі

  1. Тапсырма: Сәйкестендіру кестесін толтыру

 

Тақта атауы

Қызметі

Мүмкіндіктері

1

Құрал - саймандар тақтасы

 

 

2

 

Таңдалған нысан-ның түсін беруді қамтамасыз ету

 

3

 

 

Таңдалған құралдардың баптауларымен жаңарып отырады

Дескриптор:

- тақтаатауларындұрыстабабіледі;

- тақтаатауларыныңатқаратынқызметтеріндұрыстабабіледі;

- мүмкіндіктеріндұрыстабабіледі.

3-тапсырма. Практикалық жұмыс

Геометриялық түрлі пішімдерді салу: шеңбер, тіктөртбұрыш, жұлдызша т.б.

Дескриптор:

  • Фигуралар мен объектілердің суретін салады
  • Фигуралар мен объектілердің түсін өзгерте алады.

Интеро белсенді тақта

АКТ

Оқулық

Стикер

Сабақтың соңы

               3 мин

Сабақ соңында оқушылар "Инсерт"әдісі арқылы  рефлексия жүргіземін:

Мен үшін түсінікті

Менің білетініме сай келмейді

Жаңа ақпарат

Мені таң қалдырды немесе түсініксіз

 

 

 

 

Үй тапсырмасы:Растрлық және векторлық бейнелерді оқу

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бұл  бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру ұшін пайдаланыңыз.  Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

         

Сабақ  барысында

«сұрақ-жауап», «миға шабуыл», әдістерін қолдандым  Саралау  тапсырмасы Оқушылардың кабілеттерін ескере отырып сараланған тапсырмасын бердім.

І-тапсырма барысында «Венн» диаграммасын орындады. Оқушылар Растрлық және векторлық кескіннің артықшылығы мен кемшілігін, ұқсастығы мен айырмашылығын жазды. ІІ – тапсырма барысында. Үлестірме қағаз бердім, әр оқушы кестені толтырады. Оқушылар үлестірме қағаз арқылы екі кескінді салыстырады. ІІІ – тапсырма барысында.

Кейбір оқушылар компьютерде  тапсырманы орындайды.

  • Үй тапсырмасын пысықтау барысында оқушылaрды уәждік бaғaлaу«жaқcы», «керемет» cөздeрімeн бaғaлaдым;
  • Вeнн диaгpaммacын opындaғaндa   2 топты геометриялық фигуралармен бағаладым. Берілген әр геометриялық фигуралар арқылы олар өз деңгейлерін білді.
  •  Кесте толтыру тапсырмасында «Басбармақ» әдісімен бағаладым.
  • Қошеметтеу, мадақтау бағалау әдісін сабақты қорытындылау барысында  қолдандым. Ынталандыру, қолдау көрсету.

 

Жалпы бағалау

Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:

2:

Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:

2:

Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«"Растырлық және векторлық кескіндерді салыстыру"»

Сабақтың тақырыбы: Растырлық және векторлық кескіндерді салыстыру

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары(оқу бағдарламасына сілтеме): растрлық және векторлық графика артықшылықтары мен кемшіліктерін бағалау

Оқу мақсаттары:

Барлығы: Векторлық және растрлық графиканың ұқсастықтарын мен айырмашылықтарын білу

Басым бөлігі:Сипаттамасы бойынша растрлық және векторлық графиканы анықтай алу

Кейбірі:Растрлық және векторлық графикада жұмыс істей алу

Бағалау критерийлері

-Векторлық және растрлық графиканың ұқсастықтарын мен айырмашылықтарын біледі

-Сипаттамасы бойынша растрлық және векторлық графиканы анықтай алады

-Растрлық және векторлық графикада жұмыс істей алады

Тілдік мақсаттар

Лексика терминология:

Векторлықкескін – Векторная графика – Vektorgraphics

Растрлық графика – Растровое изображение - Rastergraphics

Құндылақтарды дарыту:
Мәңгілік елге пaтриоттық сезімін ояту;

Қарым-қатынас жасау қабілеті;

Достық және айналасындағыларға қамқорлық көрсету;

Пәнаралық байланыстар: Қазақ тілі, орыс тілі, ағылшын тілі, математика.

Алдыңғы білім: Векторлық бейнелерді құру

Сабақ барысы:

Сабақтың жоспарланған кезеңдері


Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

5 мин









5 мин














Ұйымдастырукезеңі

  1. Сәлемдесу

  2. Оқушыларды түгендеу.

Ынтымақтастық атмосферасын құру. Оқушылар

«Жүректен - жүрекке» арқылы бір-біріне жақсы тілектер айтады.Топтастыру кезеңі

Суреттер арқылы топқа бөлу

  1. Растрлық кескін тобы

  2. Векторлық кескін тобы

«сұрақ-жауап» әдісі арқылы үй тапсырмасын сұрау:

Растрлық кескін тобы

  1. Векторлық кескін дегеніміз не?

  2. Векторлық кескін құруға арналған қандай программаларды білесіңдер?

  3. ImageBot редакторы дегеніміз не?

  4. Inкscape қосымшасындағы маңызды қызмет атқаратын неше қызмет тақта бар? Оларды атаңдар.

Векторлық кескін тобы

  1. Inкscape қандай программа?

  2. Векторлық кескіннің қандай редакторлары бар?

  3. Үнсіз келісім бойынша құжат өлшемі қандай пішімде болады?

  4. Қосымшада құрылған кескін қалай экспортталады.

Oқушылaрды уәждік бaғaлaу























«керемет»,

«жақсы»

Сабақтың ортасы

8 мин




5 мин










6 мин


















8 мин




«Миға шабуыл» әдісі арқылы оқушыларға сұрақ қойып жаңа сабақты ашамын.

  1. Кескін дегеніміз не?

  2. Кескіндердің қандай түрлерін білесіңдер?

Мұғалімнің түсіндіруі: Оқушыларға жаңа сабаққа мағлұмат беремін.

  1. Тапсырма « Венн»диаграммасы

Растырлық және векторлық кескіндерді салыстырады.

Дескриптор:

  • Топтағы оқушылар тапсырманы Венн диаграммасына салады

  • Векторлық және растрлық графиканың ұқсастықтары мен айырмашылықтарын ажыратады.

  • Векторлық және растрлық графиканың артықшылықтары мен кемшіліктерін біледі.

Бағалау: «Басбармақ» әдісі

  1. Тапсырма: Сәйкестендіру кестесін толтыру


Тақта атауы

Қызметі

Мүмкіндіктері

1

Құрал - саймандар тақтасы



2


Таңдалған нысан-ның түсін беруді қамтамасыз ету


3



Таңдалған құралдардың баптауларымен жаңарып отырады

Дескриптор:

- тақтаатауларындұрыстабабіледі;

- тақтаатауларыныңатқаратынқызметтеріндұрыстабабіледі;

- мүмкіндіктеріндұрыстабабіледі.

3-тапсырма. Практикалық жұмыс

Геометриялық түрлі пішімдерді салу: шеңбер, тіктөртбұрыш, жұлдызша т.б.

Дескриптор:

  • Фигуралар мен объектілердің суретін салады

  • Фигуралар мен объектілердің түсін өзгерте алады.

Интеро белсенді тақта


АКТ


Оқулық



























Стикер

Сабақтың соңы

3 мин




Сабақ соңында оқушылар "Инсерт"әдісі арқылы рефлексия жүргіземін:

Мен үшін түсінікті

Менің білетініме сай келмейді

Жаңа ақпарат

Мені таң қалдырды немесе түсініксіз






Үй тапсырмасы:Растрлық және векторлық бейнелерді оқу


Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру ұшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы



Сабақ барысында

«сұрақ-жауап», «миға шабуыл», әдістерін қолдандым Саралау тапсырмасы Оқушылардың кабілеттерін ескере отырып сараланған тапсырмасын бердім.

І-тапсырма барысында «Венн» диаграммасын орындады. Оқушылар Растрлық және векторлық кескіннің артықшылығы мен кемшілігін, ұқсастығы мен айырмашылығын жазды. ІІ – тапсырма барысында. Үлестірме қағаз бердім, әр оқушы кестені толтырады. Оқушылар үлестірме қағаз арқылы екі кескінді салыстырады. ІІІ – тапсырма барысында.

Кейбір оқушылар компьютерде тапсырманы орындайды.

  • Үй тапсырмасын пысықтау барысында оқушылaрды уәждік бaғaлaу«жaқcы», «керемет» cөздeрімeн бaғaлaдым;

  • Вeнн диaгpaммacын opындaғaндa 2 топты геометриялық фигуралармен бағаладым. Берілген әр геометриялық фигуралар арқылы олар өз деңгейлерін білді.

  • Кесте толтыру тапсырмасында «Басбармақ» әдісімен бағаладым.

  • Қошеметтеу, мадақтау бағалау әдісін сабақты қорытындылау барысында қолдандым. Ынталандыру, қолдау көрсету.


Жалпы бағалау


Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:

2:


Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:

2:


Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?


Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Информатика

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 6 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
"Растырлық және векторлық кескіндерді салыстыру"

Автор: Кульдибаева Асем Аскаровна

Дата: 16.01.2019

Номер свидетельства: 495545


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Проверка свидетельства