Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Шешімдерді программалау | Мектеп: Жаңақала мектеп-гимназиясы |
Күні: 6/02 | Мұғалімнің аты-жөні:Шетеева А.С |
Сынып: 7 «а», «ә» | Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
Сабақ тақырыбы | Сызықтық алгоритмді программалау |
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 7.3.2.1- алгоритмді программалау тілінде жазу 7.3.3.2- сызықтық және тармақталу алгоритмдерін программаны өңдеудің кіріктірілген ортасыңда (С/С++, Python, Delphi, Lazarus) жазу |
Сабақ мақсаттары | Барлық оқушылар: С++ программалау тіліні аша алады. Математикалық өрнекті программалау тілінде жаза алады Оқушылардың басым бөлігі: Алгоритмді программалау тіліне аудара алады Кейбір оқушылар: есеп қойылымына байланысты алгоритм құрып, оны программалау тіліне аудара алады. Есептің шығару жолын түсіндіре алады. Программада көрсетілген операторлардың қызметін түсіндіре алады. |
Жетістік критерийлері | С++ программалау тілін аша алады. Математикалық өрнекті программалау тілінде жаза алады есеп қойылымына байланысты алгоритм құра алады Алгоритмді программалау тіліне аудара алады Есептің шығару жолын түсіндіре алады. Программада көрсетілген операторлардың қызметін түсіндіре алады. |
Тілдік мақсаттар | Синтаксис, симантика, идентификатор, оператор, параметр, Include, main, cout |
Құндылыққа баулу | Құрмет, ынтымақтастық, өмір бойы оқу. |
Пәнаралық байланыстар | Математика |
Алдыңғы білім | программалау тілі мен программалау жүйесін ажырата алады. Инетерфейс ұғымын біледі. |
Сабақ барысы |
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар |
Сабақтың басы | Оқушылармен амандасу. Түгендеу. Оқушыларды Альфавит бойынша топқа бөліну. Аттарының бас әріптерімен. Жеке жұмыс: Тапсырма-1: «Қауымдастық» ойыны. Оқушыларға алдын-ала ақ парақ таратылады, онда олар ұсынылған тапсырманы орындау керек. Оқушылар кезек бойынша өз идеяларын жария етеді. Бұдан әрі оқушылар келесі тапсырманы интерактивті тақтадан көрсетіледі: Оқушылар өз топтарында жауаптарын негіздемесімен талдайды және айтады. Бұдан әрі мұғалім жауапты көрсетеді. талдау арқылы ойлау әрекетін жандандыруды көздейді. Мәтіндік редактор Программа Трансятор С++ Синтаксис Семантика Идентификатор Операторлар Калькульятор Оператор Параметрлер Осылайша, оқушылар тақырып және сабақтың мақсатына шығады. | |
Сабақтың ортасы | Оқушыларға С++ бағдарламасы туралы видеороллик көрсетіледі. С++ бағдарламасындағы жұмыс істеу жолы түсіндіріледі. Мысал келтіру Тапсырма-3: Қолдану деңгейіндегі тапсырманы топпен талқылау. Түсіндіру Жеке жұмыс. Тапсырма-3: Есеп. Тік бұрышты төртбұрыштың ауданын табу Тапсырма-4: топтық тапсырма 1-топ: «Сөзжұмбақ». Бүгінгі сабаққа қажетті сөздерді табады. 2-топ: «Қажетті сөз». Бүгінгі сабақта өтілген терминдерді тауып түсіндіреді 3-топ: «Программалау» математикалық өрнекті программалау тілінде жазады. Бір-бірінің тапсырмасына дискриптор дайындайды бекітеді. Сол бойынша қалыптастырушы бағалау жүреді ҚБ: «Қызыл алма»,-өте жақсы «Сары алма»жақсы , «Көк алма»-көмек қажет | https://www.youtube.com/watch?v=iZrtPgMEK8M&t=55s Оқулықтан орындау, 115 бет |
Сабақтың соңы | Рефлексия жүргізу: Бүгін сабақта не алдыңдар Бүгін сабақта не жасадыңдар Үйге тапсырма: «бағалау» деңгейіндегі тапсырманы орындау, 116 бет | |
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз қабілетті оқушылардың алдына қандай тапсырмалар қоясыз? | Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? | Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз қабілетті оқушылардың алдына қандай тапсырмалар қоясыз? |
«Тапсырма» әдісі | Рефлексия. «Қызыл алма»,-өте жақсы «Сары алма»жақсы , «Көк алма»-көмек қажет | Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары |
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |