Ұзақ мерзімді жоспар тарауы: 2-бөлім. Толғауы тоқсан қызыл тіл Мектеп: № 64 Күні: 16.11.17ж Қатысқандар: Қатыспағандар: Сынып: 7 Мұғалімнің аты-жөні: Адыльбаева Гүлжан Сержанқызы |
Пәні: | Қазақ әдебиеті |
Сабақтың тақырыбы: | Ш.Қанайұлы "Зар заман" өлеңі |
Оқу мақсаты (оқу бағдарламасына сәйкес): | Шығармадағы көркемдегіш құралдардың (символ, синекдоха, қайталау түрлері: эпифора, анафора, аллитерация, ассонанс, риторикалық сұрақ) қолданысын талдау (7.А/И3) |
Сабақ мақсаты: | Шығармадағы көркемдегіш құралдардың (символ, синекдоха, қайталау түрлері: эпифора, анафора, аллитерация, ассонанс, риторикалық сұрақ) қолданысын талдайды. |
Тілдік мақсат: | Символ, синекдоха, риторикалық сұрақ, анафора, эпифора |
Пәнаралық байланыс: | Тарих |
Құндылықтарға баулу: | Отансүйгіштік |
Алдыңғы білім: | Автор туралы ақпарат және "Зар заман" өлеңінің тақырыбы мен идеясын біледі. |
Табыс критерийлері |
Барлық оқушылар: | Көпшілік оқушылар: | Жекелеген оқушылар: |
а) Шығармадағы негізгі идеяны анықтайды. ә) Шортанбай заманы мен бүгінгі заманды салыстырады. | а) Шығармадағы көркемдегіш құралдарды табады | а) Шығармадағы көркемдегіш құралдарды табады және қолданысын талдайды. |
Уақыты | Кезеңдері | Сабақта жоспарланған жаттығу түрлері | Мақсаты | Бағалау | Ресурстар |
2 мин | Сабақтың басы Ұйымдастыру | Бір-бірлеріне жылы лебіз айту. | Жағымды ахуал қалыптастыру. | | |
3 мин | | Үй тапсырмасын сұрау. | Алдыңғы білімді еске түсіру | | |
5 мин | Сабақтың басы | Графикалық органайзер "Қос диаграмма" әдісі арқылы зар заман мен бүгінгі заманды салыстыру. . | Сыни тұрғыда қарап, салыстырады. | Қ/Б Шапалақ | |
9 мин | | Жұптық жұмыс. "Ойлан, жұптас, бөліс" әдісі. Өлең жолдарынан көркемдегіш құралдарды тауып, қолданысын талдау. | | Бағалау критерийі - Шығармадағы көркемдегіш құралдардың қолданысын талдайды Дескриптор - Өлең жолдарынан көркемдегіш тәсілді анықтайды. - Қолданысын түсіндіреді - Ойын 3-4 сөйлеммен тұжырымдайды . | Бағалау парағы, А 4 форматтағы қағаз. |
7 мин | | "Автор орындығы" әдісі бойынша Шортанбай Қанайұлымен сұхбат жүргізіледі. Оқушылар тарихшылар, әдебиетшілер, журналистер тобына бөлініп, авторға сұрақтар қояды. | Өлеңді жан-жақты талдау. | ҚБ (Қолпаштау, қошаметтеу) Тамаша! Жарайсың! | |
3 мин | Сергіту сәті | | Сергіту, ширату | | |
7 мин | Сабақтың соңы | Топтық жұмыс. "Жазбаша дөңгелек үстел" әдісі. Топ мүшелері "Бүгінгі заманның артықшылығын неден көресің?" деген сұраққа 1 сөйлеммен жауап береді. Жауап берген оқушы парақты көршісіне береді. Көршісі алдыңғы ой жүйелігін сақтап, мәтінді ары қарай жалғастырады. Соңында парақ иесі жазғандардың бәрімен танысып, мәтінді сыныпқа оқиды. | Тақырыпқа қатысты өзінің пікірін білдіреді, ой жүйелігін сақтайды. | ҚБ «Сэндвич» тәсілі арқылы бағаланады. (Екі жақсы, бір сын) | Интербелсенді тақта, бағалау парағы. |
1 мин | Үй тапсырмасы | Егер сен сол заманда колында билік күші бар адам болсаң, не істер едің? Өлең мазмұнын негізге ала отырып, жоспар жазып келу. | | | |
3 мин | Рефлексия. Кері байланыс. | "Маңызды аймақ" әдісі. Бүгінгі сабақтағы ең маңызды екі нәрсе, маңызды екі нәрсе және маңыздылығы аз екі нәрсені жазу. | Сабақтан қандай әсер алғандарын, нені білгендерін, не маңызды болғанын білу. | | Кері байланыс шеңбері |