-
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Оқушыларды Excel кестелік процессорындағы диаграммалар жүйесімен таныстыру және әртүрлі типтегі диаграммалар құруды үйрету
Дамытушылық: Диаграммаларды тұрғызу және оларды өңдеу мен безендірудің негізгі әдістерін компьютерлік технология көмегімен меңгертіп, танымдық қызығушылықтары мен белсенділіктерін дамыту
Тәрбиелік: Компьютерлік сауаттылық пен өз бетінше еңбектенуге тәрбиелеу
Сабақтың түрі:аралас сабақ
Сабақтың формасы: жекелей жұмыс
Сабақтың көрнекілігі: ДК, PowerPoint презентация,интерактивті тақта, проектор,карточкалар.
Программалық қамсыздандыру: MS Excel, MS PowerPoint
Пәнаралықбайланыс: биология жәнетарихпәні
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастырушылық кезеңі.
- оқушылармен сәлемдесу;
- оқушылардың зейінін сабаққа аудару;
- сабақтың мақсатымен таныстыру;
- бағалау парағы таратылады.
-
ІІ. Үйтапсырмасынтексеру.
Үй жұмысы өткен тақырып бойынша жасалған тест жұмысы арқылы тексеріледі. Тестің кілті соңынан ілінеді. Оқушылар қателерін өздері тексереді де, бағалау парағына бағаларын жазады.
1. Excel-97 кестесіндегі бағаналар саны қанша болады?
А) 255;Б) 256;В) 65536.
2. Excel-97 кестесіндегіқатарлар саны қаншаболады?
А) 255;Б) 256;В) 65536.
3. Электрондықкестеұяшығынақандаймәліметтеренгізугеболады? (қатежауабынкөрсетіңіз)
А) графикалық объект;Б) формула;В) мәтін.
4. Электрондықкестегеформулаларқандайбелгішеменбасталыпжазылуыкерек?
А) бөлу белгісінен кейін;Б) = теңдік белгісінен кейін ;В) бос орыннан кейін.
5. А1 мен С3 аралығындағы мәндердің қосындысын есептеуге арналған функцияны көрсетіңіз:
А) СУММА ( А1, С3);Б) СУММА (А1:С3);В) СУММ (А1:С3).
6. Электронды кестенің бағаналары әдетте қалай белгіленеді?
А) латынәріптерімен;Б) араб цифрларымен;В) В1, А2, W314 түрінде.
7. Электрондыкестеніңқатарларыәдеттеқалайбелгіленеді?
А) римсандарымен;Б) латынәріптерімен;В) сандармен.
8. Мынамәліметтердіңқайсысынкестелік процессор мәтінретіндеқабылданады?
А) =СУММ (А1:С3);Б) А2+В2;В) =А2+В2.
9. MicrosoftExcelкестелік процессоры қалайіскеқосылады?
А) Программаы – MicrosoftExcel ;Б) Пуск – Стандартные – MicrosoftExcel ;
В) Пуск – Программы – Microsoft Excel.
10. Ең бірінші электрондық кестелер қай жылы пайда болды?
А) 1980;Б) 1981;В) 1989.
Жауабы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Б
В
А
Б
В
А
В
Б
В
А
ІІІ. Жаңа сабақ.
Теориялық бөлім. Бұл бөлімде жаңа тақырыпты демонстрациялаудан тұрады, жаңа тақырыпты PowerPoint программасында жасалған слайдтар бойынша түсіндіремін. Оқушылар интерактивті тақтадан көріп, оқып, қажетті жерлерін дәптерге жазып отырады.
Практикалық бөлім. Бұл бөлімде оқушылардың жаңа тақырыпты компьютерлік технология көмегімен қалай меңгергендерін тексеруге арналған тапсырма беремін.
Тапсырма.
Адам массасының 65 %-і, жануарлар массасының 50%-і, үй жануарлары массасының 59%-і, үйректер массасының 70%-і, балықтар массасының 75%-і және медуза массасының 99%-і су. Аталған организмдердегі судың проценттік мөлшерін мынадай диаграмма типтерінде көрсетіңіз:
1) діңгектік (гистограмма);
2) пирамидалық.
Адам
Жануарлар
Үйжануарлары
Үйректер
Балықтар
Медуза
65%
50%
59%
70%
75%
99%
IV. Сабақтыбекіту.
Жаңасабақтыбекітугедеңгейліктапсырмаларберіледі. Әроқушысолтапсырмалрғабайланыстыдиаграммалартұрғызады.
1-деңгей.
Абылай ханның өмірі туралы деректерді енгізіп келесі диаграммаларды тұрғызыңыз:
Жалпыға бірдей діңгектік (гистограмма) диаграмма тұрғызыңыз.
Жалпыға бірдей пирамидалық диаграмма тұрғызыңыз.
Туған жылы
Таққа отырган жылы
Қайтыс болған жылы
- 1711
- 1771
- 1781
-
2-деңгей
1997-2000 жылдардағы экономикалық тұтыну секторындағы баға өзгерісі төмендегі кестеде сипатталады. Осы кестедегімәліметтербойыншадиаграммаларқұрыңыздар.
1. Жалпығабірдейконустық диаграмма тұрғыз;
2. Азық-түлік тауарларына дөңгелек диаграмма тұрғызыңыз
3. Азық-түлік емес тауарларға пирамидалық диаграмма тұрғызыңыз
1997 1998 1999 2000
Азык-тулік тауарлары 102,4 98,7 123,3 112,3
Азык-тулік емес тауарлары 102,1 98,7 121,4 102,7
3-деңгей
Кестеге мәліметтерді пайдалана отырып келесі диаграммаларды тұрғызыңыз:
Тек қазақтар үшін дөңгелек диаграмма тұрғызыңыз.
Тек орыстар, украиндар, белорустарүшіндөңгелек.
Тек басқаларыүшіндөңгелексектордықұрыңыз;
Диаграммадағымәліметтердіформаттаңыз
1939 1959 1970 1979 1989 1997
Казактар
38 30 32,6 36 39,4 50,7
Орыстар, украиндар, белорустар 51,5 52,5 51,1 48,1 43,3 37,7
Баскалары 10,5 17,9 16,3 15,9 16,3 11,6
V. Сабақтықорытындылау.Ақпараттық диктант алынады.
Мәлiметтердi көрнекi түрде бейнелеудiң бiр тәсiлi (диаграмма).
Диаграмма түрлері (стандартты, стандарттыемес)
Диаграмманыорналастыруқадамы (4 қадам)
Диаграмма шеберініскеқосукомандасы (Вставка – Диаграмма)
Диаграмма аралығынтағайындауқадамы (2 қадам)
Диаграмма типінжәнетүрінтаңдауқадамы (1 қадам)
Диаграмма типтерінің саны (14)
Диаграммағақосымшатүсініктемелер мен элементтеренгізуқадамы (3 қадам)
Ақпараттыұяшыққаенгізубатырмасы (Enter)
Электрондықкестедегіқатар саны (65536)
9-10 жауаптар дұрысболса – «5»
7-8 жауаптар дұрысболса – «4»
6-дан төменболса – «3»
4-тен төмен – «2»
VI. Оқушыларды бағалау.
Өздері қойған бағалау парағындағы бағалары бойынша қорытынды баға шығару
VII. Үйге тапсырма
осы мектептегі тек 8 сыныптардың ер балалар мен қыз балаларын анықтайтын диаграмма жасауға арналған мәліметтер кестесін дайындап келу (дәптерге)