kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Информатика ашық сабақтар

Нажмите, чтобы узнать подробности

Деректерді енгізу, редакциялау және пішімдеудің түрлерімен танысады. Оқытудағы жаңа  әдіс-тәсілдер. Топпен жұмыс жасаудың тиімділігі.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Информатика ашық сабақтар»



Ж. Еділбаев атындағы № 18 мектеп – гимназиясы









Ж.Еділбаев атындағы № 18 мектеп – гимназиясы коммуналдық мемлекеттік мекемесінің информатика пәнінің мұғалімі

Ниязбекова Ақнур Ильясовна

іс-тәжірибесінен әдістемелік құрал.



















Түркістан қаласы

2016-2017 оқу жылы



Информатика пәнінің мұғалімі Ниязбекова Ақнұрдың

озық іс-тәжірибесін тарату әдістемелік жинағы.





Әдістемелік бірлестік отырысында қаралған

2016 жыл №____ Түркістан қаласы №18Ж.Еділбаев атындағы мектеп – гимназиясы коммуналдық мемлекеттік мекемесінің

Информатика пәнінің мұғалімі

Ниязбекова Ақнұр Илясовнаның

«Оқушыларды сыни тұрғыдан ойлату арқылы ақпараттық-коммуникативтік құзіреттіліктерін дамыту»





Бұл әдістемелік құралда жаңа педагогикалық технологияларды информатика сабақтарында қолданып, оқушылардың білімін, қызығушылығын арттыру жолдары қарастырылған. Әдістемелік құрал жалпы информатика пәні мұгалімдеріне комекші құрал ретінде ұсынылады.

( Әдістемелік құрал)







Мазмұны



  • Мұғалім туралы жалпы мәлімет

  • Анықтама

  • Шығармашылық тақырыбына сиаттама

  • Ашық сабақтар


А) «Атау жазулар мен

суреттерді пішімдеу »

Ә) «Деректерді енгізу, редакциялау,

пішімдеу.Ұяшықтармен жұмыс.

Практикалық жұмыс»

Б) «Excel-дің графикалық

мүмкіндіктері. Диаграммаларды

салу. Практикалық жұмыс»













Мұғалім туралы жалпы мәлімет




Аты-жөні:

Ниязбекова Акнур Ильясовна

Туған жылы: 27.03.1982 ж

Ұлты: қазақ

Білімі: жоғары

Мамандығы: информатика

Жалпы өтілі: 17 жыл

Пед өтілі: 16 жыл

Мақсаты: Сапалы білім, саналы тәрбие беру

Шығармашылық жұмыстың тақырыбы:


« Информатика пәнін оқытуда оқушылардың шығармашылық және

логикалық қабілеттерін арттырудың тиімді жолдары »








А Н Ы Қ Т А М А


Түркістан қаласындағы №18 Ж.Еділбаев атындағы мектеп - гимназиясы коммуналдық мемлекеттік мекемесінінде 2000 жылдан бастап қызмет етіп келе жатыр. Осы жылдар ішінде үздіксіз еңбектенудің арқасында өз мамандығының шебері екендігін көрсете білді.

Елімізде білім беру саласында жаңа ақпараттық технологиялар жүйесі сабақ берудің жаңаша әдісі болып отыр.

Осыны ескеріп информатика пәнінің мұғалімі Ниязбекова Ақнұр сабақ беретін сыныптарда оқушылардың қызығушылығын арттыру мақсатында әртүрлі жаңа технология элементтерін қолданып, оқушыларды өз бетінше ізденуге, шығармашылық қабілетін жетілдіруге көп назар аударады. Ол қала көлемінде және мектепшілік өтетін іс-шараға белсене араласады

1. Сертификат «Front Page және Flash Macromedia бағдарламаларының

көмегімен Web –сайт құру » 19.09.2015 жыл

2.Свидетельство интернет –проекта «Копилка уроков –сайт для учетелей »

«Акт технологиясы арқылы ұлттық ойындарды дәріптеу » тақырыбында

сабағым жарияланған. 25.11.2015 ж

3. Свидетельство интернет –проекта «Копилка уроков –сайт для учетелей »

«Деректер енгізу , редакциялау ,пішімдеу. Ұяшықтармен жұмыс. »

тақырыбында сабағы жарияланған. 25.11.2015 ж

4. Свидетельство интернет –проекта «Копилка уроков –сайт для учетелей »

«Файлдар , бумалар және жарлықтар » тақырыбында сабағым жарияланған.

25.11.2015 ж

5.Заманауи білім беру жүйесі : идеялар , тәжірбиелер , ізденістер «Материалдар жинағы » №7 Шымкент .2015

6. «Халықаралық Код сағаты» акциясының аясында, «Қазақстанда код

сағаты» тақырыбында өткізілген жарыста 5-6 сынып оқушылары марапатталды.

7. Свидетельство интернет –проекта «Копилка уроков –сайт для учетелей »

«Атау жазулар мен суреттерді пішімдеу » тақырыбында сабағым жарияланды. 22.04.2016 ж

8. Свидетельство интернет –проекта «Копилка уроков –сайт для учетелей »

«Информатика пәнінің алғырлары » тақырыбында сайыс сабақ жарияланды. 22.04.2016 ж

9. Свидетельство «Инфоурок» сайтында «Информатика пәнінің алғырлары» тақырыбында сайыс сабағым жарияланды. 23.04.2016 ж

10. Свидетельство «Инфоурок» сайтында «Атау жазулар мен суреттерді пішімдеу » тақырыбында сабағым жарияланды. 23.04.2016

11. «100 ҚАДАМ: НҰРЛЫ БОЛАШАҚ » атты ғылыми -тәжірбиелік студенттік конференциясында жасаған баяндамасының өзектілігі мен жаңашылдығы үшін 6 «А» сыныбында оқитын оқушым Әшімхан Аяужан диплом мен марапатталды және еңбегі 2015 жылдың 2-ші желтоқсанында кітапқа жарияланды.

12. ІY Республикалық «Зерек » атты оқушылардың ғылыми жұмыстары сайысында 5 «г» сынып оқушысы Болат Аяулым ІІІ орынға ие болды.

Астана 05.04 . 2016 ж.

Қорыта келе жаңа технологиялық әдістерді қолдана отырып сапалы және терең білім беру, олардың ойлау, есте сақтау, көру қабілеттерін жетілдіру, уақытты дұрыс пайдалану. Сабақты мазмұнды да, қызықты өткізу мұғалімнің жеке басының интелектісін оқу іс- әрекетін, өтілетін тақырыбының мазмұнын аша білу. Яғни, жеке тұлғаны дарынды, білімді де білікті етіп шығару мұғалімнің педагогикалық шеберлігі деп білемін.

Мұғалімнің жаңашыл ізденіс, озық іс-тәжірибесі қала көлемінде таратуға лайық.



18 Ж.Еділбаев атындағы №18

мектеп-гимназиясының директоры Д.Құдайбергенов



Директордың оқу ісі жөніндегі орынбасары Г.Жүнісбекова







П І К І Р





Білім-біліктілікке жеткізер баспалдақ,

ал біліктілік- сол білімді іске асыра білу дағдысы.

XXI ғасыр-қарыштап дамыған білім ғасыры. Ғылым мен білімнің дамуына қызмет ету –еліміздің болашағына қызмет ету. Елбасымыз Нұрсұлтан Әбішұлы Назарбаевтың:

«Еліміздің ертеңі – бүгінгі жас ұрпақтың қолында, ал жас ұрпақтың тағдыры – ұстаздардың қолында», «Болашақта өркениетті дамыған елдердің қатарына ену үшін заман талабына сай білім қажет. Қазақстанды дамыған 30 елдің қатарына жеткізетін, терезесін тең ететін -білім». Сондықтан, қазіргі даму кезеңі білім беру жүйесінің алдында оқыту үрдісінің технологияландыру мәселесін қойып отыр.

       Оқытудың әртүрлі технологиялары сарапталып, жаңашыл педагогтардың іс-тәжірибесі зерттеліп, мектеп өміріне енуде. Заман талабына сай сабақ беру әдіс-тәсілдері де жаңарып, жаңаша технологиялар мен модульдар анықталуда.

Ниязбекова Ақнұр өз сабақтарында және сыныптан тыс уақытта  ұйымдастырылған іс –шараларда ақпараттық технологияларды пайдалана отырып өз дәрежесінде өткізе біледі.

Мектеп жұмысы мен оқушы жетістіктерін өрістетудегі негізгі тұлға-мұғалім.

Сабақ беретін барлық сыныптарын сабақты түрлендіріп, 7 модульді бір- бірімен байланыстырып, әр түрлі әдіс- тәсілді қолданып, түрлендіріп өтуде .








Директордың оқу ісі жөніндегі орынбасары Г.Жүнісбекова

















Ашық сабақтар



















Қысқа мерзімді жоспар

Тексерілді

оқу ісі меңгерушісі --------------------------

Күні:


Сыныбы: 6 «А» -сынып


Пәні: информатика


Тексерілді:___________

Тақырыбы

Атау жазулар мен суреттерді пішімдеу

Мақсаты

қосылған жазбалар мен суреттерді пішімдеудің дағдыларын қалыптастыруға ықпал ету;

логикалық ойлау, есте сақтау, зерделілік қабілеттерді және мәтінмен жұмыс жасау дағдыларын жетілдіруге ықпал ету.

Оқушылар білуі muic:

нысандарға жүргізілетін операцияларды

Окушылар үйренуі muic:

нысандарды топтастыруды , нысандардың орналасуын, мәтіндегі нысандарды өзгертуді .

Сабақтың әдіс-тәсілдері:

«Сәйкестендіру » , «Ойлан ,бірік, бөліс » әдісі, «Кім жылдам » әдісі,



Уақыты

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушылардың іс-әрекеті

Ресурстар, көрнекі құралдар

Кіріспе

5 мин

Ұйымдастыру кезеңі

Оқушылармен сәлемдесу

Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру

Гүл арқылы 2 топқа бөлу.

  1. Топ – Жазбаларды пішімдеу тобы;

  2. Топ – Суреттерді пішімдеу тобы.



Мұғаліммен сәлемдеседі.

Оқушылар гүл таңдау арқылы 2 топқа бөлінеді

Гүл


«Сәйкестендіру»

4 мин

  1. Перне

  1. Міндеті

  1.  Кіші және бас әріп режимдеріне ауыстырып, қосады

  1. Tab

  1.  Енгізу пернесі. Меңзерді мәтіннің жаңа жолына көшіреді

  1.  Меңзердің оң жағындағы әріптерді, символдарды өшіреді

  1.  Мәтінге абзацты қояды

Оқушылар берілген тапсырманы орындайды

Парақша

«Кім жылдам»

5 мин

1. Компьютердің миы.

2. Компьютердің ішкі жады.

3. Компьтердің экранына ақпарат қандай құрылғының көмегімен шығады?

4.Принтердің неше түрі бар?

5.Қағаздағы кескінді түсіріп дисплей экранына шығаруға арналған құрылғы.

6. Іске қосу- батырмасын ата.

7. Әр түрлі графикалық кескіндерді салуға, редакциялауға мүмкіндік беретін бағдарлама.

8. Баспа құралы.

9. Бүкіл жер шарын қамтитын көптеген әр түрлі компьютерлер және компьютерлік желілердің жиынтығы.

10. Әр түрлі қорларды, мысалы, бағдарламаларды, құжаттарды  және принтерлерді брігіп пайдалану үшін бір-бірімен жалғастырылған компьютерлер тобы.


Оқушылар мұғалім қойған сұраққа жауап береді


Жаңа сабақ

Мәтін- 5мин

Постер- 4 мин

Қорғау- 6 мин

Жаңа сабақ бойынша екі топқа тапсырмалар бөліп береді. Оқушылар үшін жаңа ақпарат – атау жазулар мен суреттерді пішімдеу тақырыбымен танысады. «Ойлан ,бірік , бөліс » әдісі арқылы қарапайым тапсырмалар беріліп оқушылар постермен жұмыс жасайды.

Оқушылар жаңа тақырыпты оқып, топпен талқылап постерге түсіреді.


Плакат

Стикер

Ресурстар


Тәжірибелік жұмыс

(10 мин )



А деңгейі

1. Мынадай түрдегі құжат құрыңдар :

Дүйсенбі






Сейсенбі






Сәрсенбі






Бейсенбі






Жұма






Сенбі






Жексенбі






2. Күнтізбені толтырыңдар, демалыс және мереке күндерін қызыл түспен ерекшелеңдер.

В деңгейі


1. Экранда кез келген бұрын сақталған мәтінді ашыңдар.

2. Құжатқа суреттер қорынан екі сурет кірістір: ағаш және алма

С деңгейі

Тапсырма : Компьютерлік және ұйымдастыру техникасын сататын фирманың ашылу салтанатына шақыру қағазын жасау.

Оқушылар берілген тапсырманы компьютерде орындайды.




Компьютер

Ресурстар

Сергіту сәті

(2 мин)

Ана туралы жыр әні



Өзіңді тексер !

(2 мин)

Өтілген тақырып бойынша оқушылардан 179 бет тест алу

Оқушылар берілген тапсырманы 2 минут ішінде орындайды.

Тест

Бағалау


Бірін-бірі бағалау

Топтық бағалау

Балдық бағалау

Үйге тапсырма беру



Үйге тапсырма беру

Тұсаукесер туралы жалпы мәліметтер жинап келу

Берілген тапсырмаларды күнделікке жазып алады.


Рефлексия

(2 мин)


Оқушылар тақырыпты түсінген, түсінбеген сұрақтарын кері байланыс парағына жазып кетеді



































Тексерілді

оқу ісі меңгерушісі --------------------------


Күні:


Сыныбы: 8-сынып


Пәні: информатика


Сабақтың тақырыбы

Деректерді енгізу, редакциялау, пішімдеу. Ұяшықтармен жұмыс. Практикалық жұмыс

Сабақтың мақсаттары

Барлық оқушылар:

. Электрондық кестенің міндеті мен мүмкіндіктерін біледі ?

Оқушылардың басым бөлігі:

. MS Excel процессорының негізгі ұғымдарын меңгереді.

Кейбір оқушылар:

. MS Excel процессорында деректерді енгізу, редакциялау және пішімдеуін тәжірбие жүзінде көрсетеді.


Тілдік мақсат

Оқушылар:

Компьютерде электрондық кестемен жұмыс жасай алады .

Негізгі сөздер мен тіркестер:

дерек , редакция , пішім , ұяшық

Сыныптағы диалог үшін пайдалы тілдік бірліктер:

Сандық деректер : жалпы , ақшалай, пайыздық, дата пішімі

MS Excel процессорынның қызметін білу, тәжірибеде күнделікті қолдану.

Кестелік процессор қандай деректер типімен жұмыс істейді?

Сіз неліктен ... екенін айта аласыз ба?

Кестенің ұяшықтарындағы деректерді пішімдеуге арналған командалар қайда орналасқан ?

Жазылым бойынша ұсыныстар:

Ұяшық-ячейки-, пішім-формат-,сан- цифр-number

Күтілетін нәтиже

Деректерді енгізу, редакциялау және пішімдеуін түрлерімен танысады. Алған теориялық білімдерін тәжірбие жүзінде жұмыс істеуді және жан-жақты ізденуді меңгереді. Топпен жұмыс жасаудың тиімділігін және өзін - өзі бағалауды үйреніп өмірде тиімді қолдана біледі.

Модульдер

СТО, АКТ, Джигсо , Көшбасшылық

Әдіс –тәсілдер

Оқытудағы жаңа әдіс –тәсілдер , оқыту үшін және оқуды бағалау, сәйкестендіру кестесімен жұмыс жасау , сұрақ –жауап, ойлан, бірік, бөліс сергіту, жеке жұмыс, басбармақ әдісі

Көрнекіліктер

Суреттер , стикерлер, маркерлер, плакат, акт, үлестірмелер, оқулық , түрлі түсті қағаздар.

Дереккөздер

Информатика: Оқыту қазақ тілінде жүргізілетін жалпы білім беретін мектептің 8-сыныбына арналған оқулық. / Е.А. вьюшкова ,Н.в.Параскун, Б.Қ.Әбенов-Астана: «Арман Пв» баспасы, 2016 ж

Интернеттен алынған ақпараттар

Оқуға арналған тапсырма

Оқулық 134 бет. § 24

оқушылардың өз бетінше іздену жұмыстары.

Алдыңғы тақырып

Microsoft Excel кестелік процессор. Кестелік процессордың терезе интерфейсі. Электрондық кестелердің негізгі ұғымдары.






Уақыты

Сабақтың кезеңі

Сабақтың мазмұны


Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс - әрекеті

ресурс

4 мин

Ұйымдастыру кезеңі



1.Оқушылармен сәлемдесу , түгендеу

2. Жағымды ахуал туғызу «Қозғалыстағы сурет»

Шеңбер бойы айнала барлығымыз бір-біріміздің арқамызға қағаз қойып, алдымыздағы адамның бейнесін қағазға түсіресіздер.

Топқа бөлу.

Гүлдердің суреттері бейнеленген үлестірмелерді таңдай отырып, біркелкі суреттер топтасып, топ құрасыздар.

3. Қауіпсіздік ережесін ескерту

1.Оқушылар мұғаліммен сәлемдеседі.

2.Топ басшысы оқушыларды түгендеп жоқ оқушыларды мұғалімге хабарлайды.

Үлестірме қағаздарды таңдай отырып, топ құрады.

1-топ –«Қызғалдақ »

2-топ – «Раушан »


\








Суреттер





5 мин

«Сәйкестендіру» кестесімен жұмыс жасау



Оқушылар берілген кестені толтырып, дәптерге түсіреді.


Оқулық , үлестірме,

маркер

15

Негізгі бөлім

Тапсырма. Жаңа тақырыпты « Жигсо әдісі» бойынша оқып, талқылап, постер дайындайсыздар. Топта: баяндамашы, көшбасшы, уақыт қадағалаушы болып рөлге бөлінесіздер. Белгілермен формативті бағалау жасайсыздар. Белгілер төмендегідей:

- өте жақсы

- жақсы

- жаман емес

Бір –біріне қонаққа келу арқылы берілген тапсырманы талқылайды. Уақыт сақшысы уақытты есептейді, баяндамашы баяндауға дайындалады, көшбасшы реттеп отырады. Әр топ бір-бірлеріне бағалау жасайды.


2 мин

Сергіту сәті

-Аудиожазбаны тыңдай отырып, айтылған әрекеттерді жасайсыздар.

Аудиожазбаны тыңдайды, әрекеттерді жылдам жасайды.

Проектр

Зарядка

«Ниш»

10 мин

Жеке жұмыс

Практикалық жұмыс.

3- тапсырма . MS Excel-дегі формулалар

Оқушылар берілген тапсырмалар бойынша практикалық жұмыстарды комьютерде орындайды.


Акт

оқулық



Тексерілді

оқу ісі меңгерушісі --------------------------


Күні:


Сыныбы: 8-сынып


Пәні: информатика


Сабақтың тақырыбы

Excel-дің графикалық мүмкіндіктері. Диаграммаларды салу. Практикалық жұмыс .

Сабақтың мақсаты

EXCEL-дің графикалық мүмкіндіктері, диаграммамен жұмыс істеу, графикалық объектілерді біріктіру туралы білімдерін қалыптастырады;

Жан-жақты болуға, өз бетімен жұмыс істеуге тәрбиеленеді;

Оқушылардың есте сақтау және зейіндік қабілеттерін дамытады, пәнге деген қызығушылығын арттырады.

Күтілетін нәтиже

EXCEL-дің графикалық мүмкіндіктері, диаграммамен жұмыс істеу, графикалық объектілерді біріктіру туралы білімдері қалыптасады. Оқушылардың есте сақтау және зейіндік қабілеттері дамиды, пәнге деген қызығушылығы арттады.

Модульдер

СТО, АКТ

Әдіс-тәсілдер

Оқытудағы жаңа әдіс –тәсілдер , оқыту үшін және оқуды бағалау, ой қозғау, сергіту, жеке жұмыс, «Сазды қобдиша» әдісі, БББ кестесі.

Көрнекіліктер

Маркерлер, плакат, акт, үлестірмелер, оқулық, түрлі түсті қағаздар, стикер

Дереккөздер:

Информатика: Оқыту қазақ тілінде жүргізілетін жалпы білім беретін мектептің 8-сыныбына арналған оқулық. –Алматы: «Мектеп» баспасы , 2008 ж, 128 -бет

Интернеттен алынған ақпараттар

қосымша дидактикалық материлдар

Оқуға арналған тапсырма:

Оқулық 107-111 бет. § 30

оқушылардың өз бетінше іздену жұмыстары.

Оқулық 8.1-8.2-8.3 тапсырма. Компьютердегі тәжірибелік жұмыс, А деңгейі, В деңгейі, С деңгейі


Уақыты

Сабақтың кезеңі

Ресур-сы

Сабақтың мазмұны

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс - әрекеті

4 мин

Ұйымдастыру кезеңі



Суреттер

1.Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу

2. Жағымды ахуал туғызу.

«Уақыт шеңбері» жаттығуы.

Шеңбер бойында тұрып, оқушылар бір-бірлеріне сұрақтар қояды. Сұраққа жауап беру арқылы бір-бірлеріне өткізеді.

Жұптық жұмыс.

Санау арқылы жұп құрады.

3.Оқу құралын алу

4. Қауіпсіздік ережесін ескерту


1.Оқушылар мұғаліммен сәлемдеседі.

2.Топ басшысы оқушыларды түгендеп жоқ оқушыларды мұғалімге хабарлайды.

Шеңбер бойы тұра қалып, бір-біріне доп лақтыру арқылы сұрақтар қойып, жауап алады.


5 мин

Ой қозғау:


Үлестірме

  1. Диаграмма деп нені айтады ?

  2. Диаграмма құрудың негізгі түрлерін атаңыз.

  3. Ұяшықтарды пішімдеу қалай орындалады ?


Оқушылар сұрақтарға жауап береді. Талантты және дарынды оқушылар өздерін көрсетуге мүмкіндік алады.

Өз­-өзін бағалау

Топ басшысы бағалау

Белгілермен бағалау

Жиынтық бағалау



10

Негізгі бөлім

Электронды оқулық

Электронды оқулықтан теорилық мәліметті игереді.


Жаңа тақырыпты дәптерге түртіп алады.




15

Жеке жұмыс

Үлестірме

Практикалық жұмыс.

Диаграмма құру

Диаграмма тұрғызудың:

1-ші қадамы – диаграмма типін тандау. Диаграмманың 14 типі бар.

2-ші қадамы – диаграммадағы мәліметтер аралығын енгізу

3-ші қадамы – диаграмманың тақырыбын, мәнін енгізу

4-ші қадамы – диаграмманы қайда орналастыру керек



Оқулықпен жұмыс

Практикум

5- тапсырма . Диаграмманы құру .

Өз­-өзін бағалау

Топ басшысы бағалау


2 мин

Сергіту сәті

Проектр

Зарядка

«Ниш»

Бейнежазбаны көре отырып, әрекеттерді жасайсыздар.

Бейнежазбаны көре отырып, әрекеттерді жылдам жасайды.

5 мин

«Сазды қобдиша» әдісі

Қобдиша

Қобдишаға салынған сұрақтарды ұсыну.

Қораптан алынған сұрақтарға жауап беру

Белгілермен бағалау

Жиынтық бағалау


2 мин

Рефлек-сия

БББ кестесі

БББ кестесін тарқтау

БББ кестесін толтыру

2 мин

Үйге тапсырма



Компьютерлік желілердің негізгі ұғымдары жергілікті желі . Ауқымды компьютерлік желілер тақырыбында іздену.

Оқушылар үй жұмысын күнделікке жазып алады.










































18



Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Информатика

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 7 класс

Скачать
Информатика ашық сабақтар

Автор: Ниязбекова Акнур Ильясовна

Дата: 24.01.2017

Номер свидетельства: 383153
