Күні: 9.03.2016ж | Информатика | 9 сынып |
Сабақтың тақырыбы Сабақтың мақсаты Оқытудағы күтілетін нәтиже Сабақтың көрнекілігі Сабақтың типі Сабақта қолданылған әдіс тәсілдер, формалары | «Екіөлшемді массив» Оқушыларға екіөлшемді жиымдар туралы білімдерін қалыптастыру Оқушылар Паскаль бағдарламалау тілінде екіөлшемді жиымдармен жұмыс істеп үйренеді, программа құрады, екіөлшемді жиымдармен жұмыс істеу дағдылары дамиды. Ақпараттық мәдениетке тәрбиеленеді. Интерактивті тақта, презентация, компьютер, үлестірмелі қағаздар, PascalABC бағдарамалау тілі, ActivInspire бағдарламасы, KAHOOT! Жаңа білімді меңгеру СТО стратегиялары, «INSERT әдісі», топтық жұмыс |
Сабақ кезеңдері | Мұғалім әрекеті | Оқушының іс-әрекеті |
Ұйымдастыру | Сәлемдесу. Суреттер арқылы топқа бөлу | Сәлемдесу, топқа бөліну |
Білу | Қағаздағы суреттерді анықтау, мағынасын түсіндіру | Анықтау, қайталау. Өткен сабақты еске түсіре отырып, жаңа сабақтың тақырыбын ашу |
Түсіну | Түсіндірме. Екіөлшемді жиымдар туралы үш беттік презентацияны 3 минутта қарап шығу. Түсінгендеріңді өз сөздеріңмен айтып шығыңдар. | Сипаттау, анықтау, түсіндіру, жеткізу |
Қолдану | A-деңгейі. 1)А(3,4) екіөлшемді жиым элементтерінің көбейтіндісін есептейтін программа құрыңдар. 2)А(4,4) екіөлшемді жиымның оң таңбалы элементтерінің санын анықтайтын программа құрыңдар. B-деңгейі. 1)А(3,4) екіөлшемді жиымы берілген. Мәндері теріс элементтерінің қосындысын және оң элементтерінің көбейтіндісін есептейтін программа құрыңдар. 2) А(5,9) екіөлшемді жиым элементтерінің арифметикалық ортасын есептейтін программа құрыңдар. C-деңгейі. 1) Бас диагональдың астындағы ең үлкен элементті табу керек. 2) B(4,4) екіөлшемді жиымның бас диагональінен жоғары орналасқан «0» санына тең элементтер санын анықтайтын программа құрыңдар. | Өздері шығара алатын есепті таңдап, программасын құрады. |
Талдау | А (3,3) матрицасының оң элементтерінің қосындысын табу программасы берілген. Программаның әр жолын дұрыс ретпен орналастырыңыз. Program matr; Const n=3; Var I,j,k:integer; A:array[1..n,1..n] of integer; Begin for i:=1to n do for j:=1to n do begin read (A[I,J]); if A[I,J]0 Then k:=k+A[I,J]; end; writeln (k:3): end. | ActivInspire бағдарламасында амалдарды ретімен қойып шығады |
Жинақтау | Kahoot! бағдарламасында шағын тест. | Тест сұрақтарына жауап береді. |
Бағалау | Бүгінгі өтілген тақырып бізге болашақта керек пе? Неліктен? | Қойылған сұраққа жауап береді |
Үйге тапсырма беру | A-деңгейі. 1. А(3,4) екіөлшемді жиымы берілген. Мәндері теріс элементтерінің қосындысын және оң элементтерінің көбейтіндісін есептейтін программа құрыңдар. 2. А(5,9) екіөлшемді жиым элементтерінің арифметикалық ортасын есептейтін программа құрыңдар. B-деңгейі. 1. Бас диагональдың астындағы ең үлкен элементті табу керек. 2. B(4,4) екіөлшемді жиымның бас диагональінен жоғары орналасқан «0» санына тең элементтер санын анықтайтын программа құрыңдар. C-деңгейі. 1. A(5,5) екіөлшемді жиымны берілген. Негізгі диагональідан төмен орналасқан элементтерін «0» санына ауыстыру, жоғары орналасқан элементтерді «3» санына, диагональ элементтерді «7» санына ауыстыру программасын құрыңдар. 2. Әрбір элементі Yij =Aij2 болатын Y матрицасын құру керек. | |
Кері байланыс | INSERT әдісі V – бұрыннан білемін + - жаңа ақпарат ? - білгім келеді - - менің ойыма кері | |