САБАҚ: | Мектеп: «Қойтас орта мектебі» КММ г |
Күні: | Мұғалімнің есімі: Имошкен Гүлнұр |
СЫНЫП: 5 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы: Компьютердің құрылғылары |
Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары) | 5.1.1.1- процессор мен қатты дискінің қызметін қарапайым деңгейде түсіндіру. |
Сабақ мақсаттары | Компьютер және оның құрылғыларымен танысу. Процессор мен қатты дискінің қызметін қарапайым деңгейде түсіндіру. Компьютер негізгі және қосымша құрылғыларын дұрыс пайдалана білу. Әділ бағалауды қамтамасыз ету. Ұйымшаңдыққа, береке-бірлкпен өзара дұрыс қарым-қатынас жасай білуге тәрбиелеу. |
Бағалау критерийі | Компьютер құрылғылары туралы біледі. Негізгі құрылғылары мен қосымша құрылғыларын ажырата алады. Компьютер, оның негізгі және қосымша құрылғыларының атқаратын қызметтерін біледі. Сабақта меңгерген білімдерін практикалық және теориялық түрінде қолдана алады. Жүйелік блоктың ішкі құрлысы туралы терең білім алады. Білімін жинақтайды, рефлекция жасайды. |
Тілдік мақсат | Пәндік лексика мен терминология: Компьютер, құрылғылар, процессор, монитор, пернетақта, тышқан, қатты дискі, пиксель, аналық тақша, принтер, сканер, модем. |
Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер: |
Оқушылардың кәсіби сөздерді сауатты айтуын қадағалау. Discuss the chart that is created. Which is the most popular fruit choice? How do we know? Has every learner’s choice been recorded? How can we check? Ask learners if they can think of other questions that we might have investigated. If ideas are not forthcoming, ‘lead’ the discussion by suggesting – what else could we have put in the basket? What other things could we try, to see if people have favourites? What other questions could we have asked about our fruit basket? Take ideas and ask – What do you think the result might be? What would the pictogram look like? |
Жазылым бойынша ұсыныстар |
Компьютермен жұмыс жасаудағы жиі қолданылатын құрылғыларды дәптерге түсіру. |
Құндылықтарға баулу | Мәңгілік ел: Қазақстандық қоғамның барша қазақстандықтарды біріктіретін, қоғамдық келісімнің негізін қалайтын басты құндылықтары: қоғамымыздағы ұлттық бірлік. |
Қолданылатын әдіс-тәсілдер | СТО, «Пазл», «Сәлеметсіз бе!», «Қар кесегі», «Миға шабул», ЖИГСО әдісі |
Қолданатын ресурстар | Интерактивті тақта, слайдтар, маркерлер, стикерлер, оқулық, дәптер |
Пәнаралық байланыс | Музыка, сурет |
Тақырып бойынша алдыңғы білім | Компьютерде зиян келтірмей қалай жұмыс істеуге болады? |
Кезеңдер Уақыт өлшемі | Сабақтың жоспарланған іс-әрекет | Қолданылатын әдістерге ұсыныс | Ресурстар |
Ұйымдастыру кезеңі 3 мин. | Сәлемдесу, оқушыларды түгендеу. «Сәлеметсіз бе!» әдіс тәсілі арқылы ынтымақтастықты қалыптастыру. «ПАЗЛ» әдңсң арқылы екі түрлі түс қағазда «Компьютер» және «Құрылғы» сөздері құрастыру арқылы топқа бөлу. | Оқушылар екі қолының саусақтарын бір-біріне түйістіре бастап былай дейді: Бас бармақ – әрқашан Сұқ саусақ – әр жағдайдада Ортаңғы саусақ – үлкен Аты жоқ саусақ-жетістіктер Шынашақ түйіскенде-тілеймін | Қағаз |
Үй тапсырмасы 3 мин | «Қар кесегі» әдісі арқылы үй тапсырмасын тексеру. | Екі топ үй жұмысына берілген тапсырмалар бойынша «Қар кесегі» әдісі арқылы сұрақтарға жауап береді. | Қағаз |
«Миға шабул» 4 мин | Оқушыларға жаңа тақырыпқа байланысты тапсырма беріледі, мәліметтерді топтастырып постер жасату. Жеке, жұптық, топтық жұмыс жасайды. | Топ оқушылары берілген уақыт ішінде өз көмекшілері оқулық арқылы берілген тақырып бойынша ізденіс жұмыстарын жүргізеді, мәліметтерді топтайды және постер жасау арқылы қорғайды. | Оқулық, А3, маркер |
«Білу» «Түсіну» «Талдау» «Жинақтау» мин | «Білу» Компьютердің негізгі және қосымша құрылғылары. «Түсіну» неліктен компьютер құрылғылары қосымша және негізгі деп бөлінеді? «Талдау» Монитордың түрлері туралы ақпаратты оқулықтан іздеп, нәтижені дәптерлеріне жазады. «Жинақтау» «Менің компьютерім» сөзіне шығарма жазу. | ЖИГСО әдісі. Әр қадам тапсырмаларына нұсқау беру, тексеру. Топ бойынша жасалған жұмыстарды тексеру. | таратпа қағаздар |
Қолдану 10 мин | Практикалық жұмыс: Деңгейлік тапсырмалар арқылы беріледі | Жеке жұмыс | Компьютер |
Рефлексия 5 мин | «Даналық ағашы» Екі түсті стикер беріледі. Сабақ соңында оны даналық ағашы салынған плакатқа ілу керек. Даналық ағашқа ілінген стикер арқылы сабақ бойынша ойларын қорытады. | Жасыл сткер – «Сабақ өте жаөсы әрі қызықты, бәрі түсінікті болды, сабақтымеңгергеніме қуаныштымын» Қызыл стикер – «Сабақты жақсы меңгере алмадым, көңіл – күйім жоқ». Стикерлер арқылы мұғалім | Плакат Стикерлер |
Сергіту сәті 3 мин | Музыка әуені арқылы жаттығу жұмыстарын жасау | Жаттығу жасай отырып оқушылар дене қозғалысын жасай отырып бойларын, ойларын сергітеді. | Музыка әені |
«Бағалау» смайликтер | Оқушылар өзін-өзі бағалау үшін смайликтер тарату Көңіл-күй смайликтері | Смайликтер таратылып беріледі. Бағалау парағына бағалар арқылы | Саусақтар |
Қорытынды 4 мин | Сабақтың соңына дейін әр оқушы тапсырмаларды 1- деңгейден бастап үлгергенше орындайды, қалғанын үйге алады.Сабақтың соңғы үш минутында әзірге сыныпта жинаған балл санын әр оқушы өздерінің жеке бағалау парағын белгілейді. Оқушылар бір бірін бағалайды. Барлық балл мониторингке тіркеледі. | Бағалау парағы арқылы бағалау. Үй тапсырмасын оқушылар күнделікке жазады. | Смайликтер |
1.Жалпы білім беретін мектептің 5-сыныбына арналған оқулық ...........Г.А.Көмеева, Ү.М.Ділманова
2. Жалпы білім беретін мектептің 5-сынып мғалімдеріне арналған........... Г.А.Көмеева, Ү.М.Ділманова
Графикалық органайлар қолданун.