Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 5.3 В. Талқылау және программалау | Мектеп: Экономикалық лицей |
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: Шарипханова М.М. |
Сынып: | Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы: | Анимациялық графиканы құру. Ойын программалау ортасында нысандар мен оқиғалардың анимациясын құру. |
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 5.3.2.2 алгоритмді сөз түрінде ұсыну 5.3.1.1 ойын ортасындағы программалау кезеңінде (Лого, Scratch) нысандар мен оқиғалардың анимациясын құру. 5.3.3.1 тармақталу және цикл командаларын ойын ортасындағы программалау кезеңінде қолдану Лого, Scratch) |
Сабақтың мақсаты | Барлық оқушылар: Scratch программасындағы анимация жасау командаларын атап, команда қасиеттерін түсіне алады. Scratch программалау ортасында ойын түрінде анимация әзірлейді. Басым бөлігі: Scratch программасында оқушылар түстерді таңдап, әртурлі фигуралар қоя алады. Кейбір оқушылар: Scratch программасында әр түрлі кескіндермен анимация құра алады. |
Бағалау критерийі | Scratch бағдарламасында нысандармен жұмыс жасай біледі Сызықтық, тармақталған, циклдық алгоритмнің командаларын қолданып бағдарлама құрады. Scratch бағдарламасында фонды, қадам санын өзгерте отырып анимация құра алады. |
Тілдік мақсаттар | Оқушылар істей алады: Scratch бағдарламасында нысандардың атауларын дұрыс қолдана алады. Пәндік лексика мен терминология: Спрайт, скрипт, графика, сахна, блок, команда, сенсор, оператор Scratch, аlgorithm, programming code, programming language, interface, project, an object, avatar, animation, motion, operators, sound. |
Құндылыққа баулу | Компьютерлік сауаттылықты арттыру |
АКТ, стратегиялар | Өз бетімен АКТ-ны қолдана алатын, шығармашыл, инновациялық өзгерістерге бейім, ізденімпаз тұлға қалыптастыру. |
Пәнаралық байланыс | Математика, ағылшын тілі, орыс тілі |
Тақырып бойынша алдыңғы білім | Scratch программалау ортасындағы блоктар ұғымы және оның түрлері, олардың қызметтері, блоктармен жұмыс жасау. |
Сабақтың барысы |
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері | Ресурстар |
Сабақтың басы 10 мин | 1. Ұйымдастыру: «Сократтық шеңбер» құрғызу 1 минутта. Оқушылар бір біріне ағылшын тілінде жаксы тілектер айтып жағымды ахуал туғызады. Қауіпсіздік техникасы ережелері еске түсіріліп отырылады 2. Алдыңғы білім: Үй тапсырмасын қайталау «Тарсия» әдісі бойынша Критерий: Оқушылар сұрақтарға жауап іздеп, фигураларды сәйкестендіреді. Екі қатар бірін бірі бас бармақ әдісі мен бағалайды. Дискриптор: Фигураларда берілген сұрақтардын жауабын табу арқылы пирамида құрастыру. Критерий: Ресурстағы берілген ребусты шешеді, шешімін айтады. Тапсырма: Ресурстағы берілген ребусты шеш, шешімін айт! (анимация, графика) Дискриптор: Карточкадағы берілген ребусты шешті, нәтижесін айтты. Ребусты шешу арқылы жаңа сабақтың тақырыбы ашылады. (екі топқа екі ребусты шешу беріледі, «анимация», «графика»). | Оқулық, компьютер, интерактивті тақта, слайд, Scratch бағдарламасы жұмыс дәптері, карточка. Оқушыларды уәждік бағалау «жақсы», «өте жақсы» сөздерімен бағалау. |
Сабақтың ортасы 25 мин Сергіту сәті Сабақтың соңы 5 мин Рефлексия | І деңгей Критерий: Берілген командалардың қай блокқа жататындығын анықтайды, сәйкестендіреді. Тапсырма: Берілген командалардың қай блокқа жататындығын анықтап, сәйкестендір! 1 қатар: № | Скрипт атауы | Блог атауы | 1 | | Операторлар блогы Операторы | 2 | | Сенсорлар блогы Сенсоры | 3 | | Басқару блогы Управление | 4 | | Басқа да блоктар Другие блоки | 5 | | Оқиғалар блогы События | 2 қатар: № | Скрипт атауы | Блог атауы | 1 | | Дыбыс блогы Звук | 2 | | Қылқалам блогы Перо | 3 | | Қозғалыс блогы Движение | 4 | | Мәліметтер блогы Данные | 5 | | Түр блогы Внешность | Дискриптор: Берілген командалардың қай блокқа жататындығын анықтады, сәйкестендірді. ІІ деңгей Жеке жұмыс Практикалық жұмыс Критерий: Кез-келген кейіпкерді таңдайды. Кейіпкерді қозғалысқа келтіре отырып, шеңбер және көпбұрыш фигураларын тұрғызады. Тапсырма: Қажетті кейіпкерді таңда, шеңбер және көпбұрыш фигурасын тұрғазатындай қозғалысқа енгіз. Дискриптор: Қажетті кейіркерді таңдады, тиісті алгоритмді құра отырып кейіпкерді қозғалысқа келтірді. Ән тыңдау арқылы жаттығу жасау. ІІ деңгей: Жеке жұмыс Практикалық жұмыс Критерий: Берілген категория бойынша кейіпкерді таңдайды, фонды таңдайды. Кейіпкерді қозғалысқа келтіреді, диалог құрады, диалог cөздерін үш тілде жазады. Тапсырма: Берілген категория бойынша кейіпкерді таңда, фонды таңда. Кейіпкерді қозғалысқа келтір, диалог құр, диалог cөздерін үш тілде жаз. Кейіпкерлер: 1. «Животные» 2. «Люди» 3. «Фантастика» 4. «Транспорт» 5. «Предметы» Дискриптор: Берілген категория бойынша кейіпкерді таңдады, фонды таңдады. Кейіпкерді қозғалысқа келтірді, диалог құрды, диалог cөздерін үш тілде жазды. Критерий: Kahoot.it сервисінде тест сұрақтарына жауап береді: Тапсырма: Kahoot.it сервисінде тест сұрақтарына жауап бер! Блоктар топтамасы басқаша қалай аталады? (блоктар палитрасы) Көк түсті блок қалай аталады? (қозғалыс блогы) Scratch программалау ортасында нысанды қалай атайды? (спрайт) Scratch 2 ортасының кеңейтілімі қандай? (.sb2) Scratch программалау ортасы неше блоктан тұрады? (10) Дискриптор: Kahoot.it сервисінде тест сұрақтарына жауап берді Үйге тапсырма: §24,25 оқу. Оқушылар өздерінің сүйікті кейіпкерлері анимациясының бағдарламасын дәптерге жазып келеді. Бүгінгі сабақ бойынша кім қандай әсер алды, түс бойынша(жасыл-бүгінгі басақ қызықты болды, сары-сабақ жақсы өтті, бірақ тағы кішкене практикалық жұмыс жасау қажет, қызыл-сабақ мен үшін түсініксіз болды) смайликтерді орнатамыз. | Көзге арналған жаттығулар жасау |
Саралау – Сіз қандай тəсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? | Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? | Денсаулық жəне қауіпсіздік техникасын сақтау |
Оқушылардың жеке қабілеттерін ескере отырып, деңгейлік тапсырмалар, сәйкестендіру кестесін, жеке, топтық тапсырмаларды орындайды. | Дискрипторда көрсетілген әдістер бойынша бағалау жүреді. Scratch – те жасаған жұмыстарын тексере отырып, кері байланыс беремін. | Компьютермен жұмыс жасау барысында қауіпсіздік техника ережелерін сақтау, көзге арналған жаттығулар орындау. |