Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Ақпаратты өлшеу және компьютер жадысы Мектеп: №185 жалпы білім беретін мектеп Мұғалімнің аты-жөні: Әділ Шынар Күні: Қатысқандар: 14 Қатыспағандар: 0 Сынып: 7 |
Сабақ тақырыбы | Ақпараттың өлшем бірлігі |
Оқу мақсаты | 1. Ақпараттың өлшем бірліктерін атап өту 2. Ақпаратты бір өлшем бірлігінен басқа өлшем бірліктеріне ауыстыруды жүзеге асыру |
Сабақтың мақсаты | Барлық оқушылар: Ақпараттың өлшем бірліктерін біледі. Ақпарат өлшем бірліктерінің шамаларын біледі. Оқушылардың басым бөлігі:. Ақпаратты бір өлшем бірліктен басқа өлшем бірлікке аудара алады. Ақпаратты сақтау құралдарының өлшемдерін анықтай алады Кейбір оқушылар: Жады көлеміне сиятын ақпарат санын біледі, тәжірибелік жұмыс жасай алады. |
Бағалау критерийі | Ақпараттың өлшем бірлігін біледі; Ақпаратты кіші өлшем бірліктен үлкен өлшем бірлікке ауыстыра алады; Ақпаратты үлкен өлшем бірліктен кіші өлшем бірлікке ауыстыра алады; Ақпарат көлемін есептей алады; |
Тілдік мақсаттар | П Мәтіндік лексика және терменология: Ақпараттың өлшем бірліктері ... Бит – бұл ... Үлкен бірліктен кіші бірлікке ауыстыру үшін ... керек Кіші бірліктен үлкен бірлікке ауыстыру үшін ... керек Түйінді сөздер және сөйлем: Единицы измерений информаций Units of information Бит binary digit Байт Byte Килобайт, мегабайт, гегобайт, , петабайт, эксабайт, зеттабайт, йоттабайт |
Құндылыққа баулу | |
Пәнаралық байланыс | Математика: Ағылшын: |
Алдыңғы білім | Ақпараттардың алуан түрлілігі және оларды өңдеудің тәсілдері Ребус шешу. «Ақпарат» Жасырылған сөзді үш тілде (қазақша, орысша, ағылшынша) айту. Кері байланыс сұрақ-жауап |
Сабақтың барысы |
| Жоспарланған жаттығулар | Ресурстар |
Сабақтың басы: | Оқушыларды үш топқа бөлу. Оқушыларға үлестірмелі қағаз таңдатылады: Ұзындық: см, м, дм, км Салмақ: гр, кг, т, ц Ақпарат: бит, байт, мбайт, кбайт Әр оқушы өзінің бағытына байланысты үш топқа бөлінеді. Кейін оқушыларға өздерінің қандай мақсатпен топтасқандарын айтады. Неге сендер бір топқа біріктіңдер? Сендер қандай қызмет атқарасыңдар? Қай топтың өлшем бірліктері түсініксіз сендерге? Олай болса бүгінгі сабағымызда сол өлшем бірліктер туралы үйренетін боламыз. | Оқушылар үлестірілген қағаз арқылы үш топқа бөлінеді |
Сабақтың ортасы: | Оқушыларға bilimland.kz сайты арқылы онлайн түрінде бейнеролик арқылы түсінік береді. Еске сақтаңдар: Түртіп алу стратегиясы бойынша бейнероликте көрсетілген өлшем бірліктерін дәптерлеріне жазады. Оқушыларға сұрақтар қойылады: (Жуан және жіңішке сұрақтар әдісі) Ақпараттың өлшем бірлігі не үшін керек? Бит дегеніміз не? Байт, кбайт, мбайт, гбайт, пбайт дегеніміз не? Өлшем бірліктер өзара қалай байланысты Берілген ақпарат өлшем бірлігін өсу ретімен орналастырыңыз: терабайт, кбайт, байт, гбайт, мбайт Саралау: « диалог және қолдау көрсету» тәсілі ҚБ: «Бір сөзбен» әдісі 1-тапсырма. «Сәйкестендіру» әдісі. Оқушылар топпен талқылап, әр топтан 2 оқушы шығып осы сайттағы интерактивті тапсырманы орындайды: Ұзындық тобы: Дұрыс және бұрыс жауаптарды таңдаңыз Салмақ тобы: Ұяшықтағы сөздерді тартып әкелу арқылы бос орынды толтырыңыз Ақпарат тобы: Тест тапсырмасы (5 сұрақ) Саралау: «Тапсырма» тәсілі. Білім деңгейі əртүрлі оқушыларға арналған тапсырмалар кіреді. ҚБ: Смайлик арқылы | http://bilimland.kz/kk/content/structure/1947-informatika_kk#lesson=16305 |
Сабақтың соңы: | 2-тапсырма: Топтық жұмыс: Өлшем бірлікті өсу ретімен жазу: 23 мбайт, 45 гбайт, 7000 бит, 34 эксабайт, 5 зеттабайт, 4 йоттабайт Дискриптор: Ақпарат көлемін салыстыра алады Кіші өлшем бірліктен үлкен өлшем бірлікке аудару жолын айта алады Үлкен өлшем бірліктен кіші өлшем бірлікке аудару жолын айта алады Саралау: «Бағалау» әдісі. Оқушының білімін жақсартуды, түзетуді қажет ететін салаларды анықтаймын ҚБ: Топтар бірін- бірі бағалайды. «Бас бармақ» арқылы бағалау 2-тапсырма: Жұптық жұмыс Флешкада 1200 мбайт бос орын бар. Ақпараттар: информатика.docx (719 кб) Тест.pptx (0,40039 мб) Ит.bmp (81920 бит) Табиғат. jpeg (287744 байт) Әнұран.avi (819200 кб) Әнұран.wav (70000 кб) Осы ақпараттың қайсысы флешкаға сиятынын есептеп анықтады Дискриптор: ҚБ: «Бір сөзбен» («Өте жақсы», «жақсы», «бағытың дұрыс, бірақ...») Саралау: «Қорытынды» тәсіл. Барлық оқушылар бір тапсырманы орындасада, олардың нәтижелері әр түрлі болады. 3-тапсырма: Жеке жұмыс Компьютердегі қатқыл диск көлемін және жедел есте сақтау жады көлемін анықтайды. Петабайтқа, битке айналдырады. Оқушы тапсырманы аяқтаған жағдайда қосымша тапсырма ұсынылады. Дискриптор: Компьютерлік жады көлемін қарай алады; ҚБ: «Жұлдызша» әдісі Саралау: «Қарқын» тәсілі Бекіту: «Сөйлемді толықтыру» әдісі Мына сөйлемді толықтырыңыз: Мен бүгін … жаттап алдым. Әр топтан бір оқушы өзінің сөйлемін айтады. Ал қалған оқушылар материалды қаншалықты меңгергенін білу үшін бірқатар наразылық сұрақ қояды. Саралау: «диалог және қолдау көрсету» тәсілі ҚБ: «Екі жұлдыз, бір тілек» | Тақтаға әр топтан бір оқушы шығып А4 қағазға өсу ретімен орналастырылған өлшем бірліктерді қай өлшем бірлікке аударып салыстырғанын және қалай аударғандарын айтып түсіндіреді. Оқушылар ақпарат өлшем бірлігін мегабайтқа айналдырып, флешкаға қай ақпаратты салатынын әр оқушы өзінше ұсынады. |
Қосымша тапсырма |
Егер 256 беттен 95 жол мен 80 символдан тұратын кітапты 2 гб флешкаға жазса, флешкада қанша орын қалады? |
Саралау | Бағалау | Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
«диалог және қолдау көрсету» тәсілі, «Қарқын», «Бағалау»,. «Тапсырма», «Қорытынды» тәсілдері | ҚБ: смайлик арқылы ҚБ: «Екі жұлдыз, бір тілек» ҚБ: «Бір сөзбен» ҚБ: «Жұлдызша» | Оқушылар партада дұрыс отыруын қадағалау. АКТ-ны уақытылы қолдану. Компьютермен жұмыс жасау алдында, жұмыс кезінде және жұмыс аяғында қолданылатынережелерін сақтау |
Үй тапсырмасы | 1.1 және 1.2 тақырыбын оқу және «ең үлкен өлшем бірліктер» тақырыбына хабарлама дайындау |
Сабақ бойынша рефлексия «Көңіл күйіңді білдір» | Бүгінгі сабақтан алған әсерлеріңіз? | | Саған сабақтың қай бөлігі ұнады? | Жаңа тақырып | | Топтық жұмыс | | Жұптық жұмыс | | Жеке жұмыс | | Бекіту | | Мен үшін ... жаңалық болды | | |