| Мектеп: |
Күні: 01.10.18 | Мұғалімнің аты-жөні: |
Сынып: 8 «а» | Қатысқандар: | Қатыспағандар: |
Сабақтың тақырыбы | Компьютерлік желілер |
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | Түсіну, қолдану, бағалау, жинақтау |
Сабақтың мақсаты | 7.1.3.1 Компьютерлік желілерді топтастыру Барлығы: Компьютерлік желі туралы біледі Көпшілігі: Компьютерлік желілер топологиясын ажырата алады Кейбірі: Желінің типтерінің артықшылығы мен кемшілігін қарастыра біледі |
Бағалау критерийі | Желі туралы ұғымды қалыптастырады Желі топологиясының түрлерін біледі Желінің түрлерін топтастыра алады (смайликтер арқылы және сөзбен қолдау көрсету) |
Тілдік мақсаттар | Желі туралы түсінігін, оның түрлерін айта алады. Пәндік лексика мен терминология: Топология, шина, сақина, жұлдызша сөздерін түсіну Желі-сеть- net Топология - топология - topology Шина –шина- tire Жұлдызша –звезда - Star Сақина -кольцо- ring Сервер – сервер- server Сұхбатқа/хатқа арналған пайдалы сөздер: ... Интернет (МAN) – бұл бір қала, аудан, мемлекет ішіндегі біртектес мекемелер компьютерлерін біріктіреді. ... (WAN) – бұл бір-бірінен үлкен арақашықтықта орналасқан жергілікті желілердің бірігуі. Ең көп тараған желі ... болып табылады. |
Құндылықтарға баулу | Шығармашылық және сын тұрғысынан ойлау; қарым-қатынас жасау қабілеті; жауапкершілік |
Пәнаралық байланыс | физика, бейнелеу, орыс тілі, ағылшын |
Алдыңғы білім | Оқушылар нені біледі: Ақпараттың өлшем бірліктерін; Компьютердің жады түрлерін және қызметін; Файлдардың көлемін |
Сабақ барысы |
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері | Ресурстар |
Сабақтың басы 2 мин | Сабақ басында: - оқушылардың назарын шоғырландыру - оқушылармен бірге сабақ мақсаттарын/ ОМ анықтау; - берілген суреттер арқылы топқа бөлу - Жаңа тақырыпты оқушылар өздеріне берілген сурет арқылы анықтайды - Жаңа тақырып ашылады | Оқулық, Топқа бөлу бетшелері |
Сабақтың ортасы 5 мин 7 мин 7 мин 10 мин | №1 (жеке жұмыс) Ойланып желі топологиясының түрлерін жазыңдар Дескриптор: Білім алушы - Топология түрлерін біледі - Топология түрлерін ажырата алады №2 (жұптық жұмыс) Жергілікті есептеуіш желінің кеңінен тараған физикалық топологиясын атаңдар. - Сенің компьютерлік сыныбыңда 10 компьютер бар. Ол компьютерлерді желіге қосудың түрлі тәсілдерін ойластырыңдар. - Суретін салыңдар. - Кез келген екі абонент арасындағы ақпаратты жіберудің ең қысқа маршрутын қамтамасыз ететін оңтайлы тәсілді табыңдар. Дескриптор: Білім алушы - компьютерлерді желіге қосу түрлерін біледі - суреттей алады - желіге қосудың тиімді тәсілін біледі №3 (топтық жұмыс) Желінің типтеріне сәйкес біріктірудің артықшылығы мен кемшілігін қарастырып, кестені толтырыңдар: Дескриптор: Білім алушы - желінің түрлерін біледі - желі сымдарының құрылысын біледі - ақпарат алмасу мүмкіндігін біледі | Дәптер, қалам, үлестірме материал Оқулық, дәптермен жұмыс Үлестірме материал, кесте, интербелсенді тақта |
Сабақтың соңы 5-7 мин | Кері байланыс: «Ассоциация» әдісі 1-қадам: Әр топ берілген шеңбер ішіне «Желі» сөзін жазып, бүгінгі өтілген тақырып бойынша алынған ақпартты жазу 2-қадам: топтар флипчарттарын сағат тілі бағытымен алмасу және толықтыру жүргізу 3-қадам: әр топтан бір оқушы жазылған ақпараттарға тоқталып өту. Бағалау. Қалыптастырушы бағалау Үйге тапсырма: Шағын зерттеу жүргізіңдер. Әуежайда, ірі супермаркеттерде, үйде және сыныпта қандай желілер топологиясы қолданылатынын анықтаңдар. | Самайлик Күнделік |