Қысқа мерзімді жоспар
Пәні: информатика
Сынып: 6 «А»Пән мұғалімі: Оразалиева Айжан Жабаевна
Мерзімі:22.10.2016ж
Тақырыбы:
Алгоритм және оның атқарушылары.
Мақсаты:
Білімділік: оқушыларға алгоритм және алгоритмнің атқарушылары туралы түсінік беріп, алгоритмнің жазу жолдарымен таныстыру.
Дамытушылық: оқушылардың пәнге деген қызығушылықтарын арттырып, ақыл-ойларын дамыту.
Тәрбиелік: өздігінен тақырыпты меңгеріп, жұмыс істеуге тәрбиелеу
Күтілетін нәтиже:
Бағалау критерийлері:
Әдіс-тәсілдер:
Сабақтың барысы:
Кезеңі
Уақыты
Мұғалімнің
іс-әрекеті
Оқушының іс-әрекеті
Бағалау
Ресурстар
І. Ұйымдастыру кезеңі:
3 минут
Сыныпты сабаққа дайындау, топтастыру
Яғни бұл кезеңде оқушылар ертегі кейіп керлері мен топқа бөлінеді
Топтың ережесі
1.Бір-бірімізді тыңдаймыз
2.Уақытты үнемдейміз
3.Топ мүшелерініңпікіріменсанасамыз
Оқушылар ертегі кейіркерлері жазылған қағаздарды алып өз топтарына жайғасады.
Өзін-өзі бақылау парақшаларын таратамын
Оқушылар жауап берген сұрақтарына ұпай қойып отырады.
ІІ. Үйжұмысынтексеру.
«Кім жылдам» ойын
5 минут
Тест жұмысы бойынша үй жұмысын тексерем, оқушылар оз жауаптарын кейін экраннан қарап дұрыс жауаптарын көреді.
- Қайсысы алғашқы есептеу құрылғысы емес?
- Шоттар
- Арифмометр
- Калькулятор
- Соробан
- Программа бойынша жұмыс істеген бірінші құрылғы:
- Арифмометр
- Холлерит машинасы
- Шоттар
- Беббидж машинасы
- Бірінші программалаушы кім?
- Чарльз Беббидж
- Герман Холлерит
- Ада АвгустаЛавлейс
- Блез Паскаль
- Қазіргі кезде компьютердің неше буыны бар?
- 3
- 4
- 5
- Анықталмаған
- Қай буынның компьютерлері дербес компьютерлер деп аталады?
- Екінші
- Үшінші
- Төртінші
- Бесінші
- Алғашқы ЭЕМ қай жылы пайда болды?
- 1946 ж.
- 1949 ж.
- 1980 ж.
- 1956 ж.
- Бірінші буын компьютерлерінің элементтік базасы – ол:
- Транзистор
- Интегралдық сызба
- Электрондық лампа
- Үлкен интегралдық сызба
- Екінші буын компьютерлерінің элементтік базасы:
- Транзисторлар
- Интегралдық сызба
- Электрондық лампа
- Үлкен интегралдық сызба.
Оқушыларға тест парақтарын таратамын. Олар орындарында отырып орындап экранға назар аударады
Оқу шылар тесттетерінде дұрыс жуаптарыын санап бағалау парқшаларына қояды.
Тест парқшалары
ІІІ. Жаңа сабақ.
2 минут
20 минут
Жаңа сабақ бастамас бұрын бірінші сабақтың тақырыбын ребус арқылы ашып алайық.
Бұл тарауда сендер алгоритмнің не екенін және алгоритмнің түрлерімен танысасыңдар. Әртүрлі алгоритм түрлерін құрып, ақпаратты модельдерді жасауды үйренесіңдер.
Алгоритм – берілген есепті шешудегі жасалатын әрекеттердің қарапайым етіліп жазылуы. Басқаша айтқанда, алға қойған мақсатқа жетуде немесе берілген есепті шешуде орындаушыға біртіндеп қандай әрекеттер жасау керектігін дәл көрсететін нұсқауларды алгоритм дейміз.
Алгоритм кез келген іс-әрекет бұйрық деп аталады.
Алгоритм тек қана адамдарға ғана емес, роботтарға және компьютерлерге де жазылады.
Алгоритмді жүзеге асырушыны орындаушы деп атайды.
Кез келген алгоритм «Соңы» деген бұйрықпен бітеді. Берілген бұйрық алгоритмнің орындалғандығын білдіреді.
Мысалы:
Шайды дәмдеу алгоритмі:
- Басы
- Ыстық сумен шәйнекті шаю
- Шәйнекке шай салу
- Қайнаған су құю
- 3-5 минут күту
- Шайды шыныаяққа құю
- Соңы
Бұл мысалдан байқағанымыздай кез келген алгоритмнің «Соңы» болады екен.
Алгоритмнің орындалу кестесі.
«Сөз жазу» алгоритмі.
Бұйрық нөмірі
Алгоритмнің бұйрығы
Бұйрықтың орындалу нәтижесі
1
Қаламды ал
Қалам қолда тұр
2
«Ана» сөзін жаз
«Ана» сөзі жазылды
3
Қаламды орнына қой
Қалам үстелге қойылады
4
Соңы
Алгоритм орындалды
Оқушылар ребус шешеді.
Оқушылар даптерлеріне қысқа мағлұмат жазып алады.
Бұл жерде қай топ тапсы сол топ өздерінің бағалау парақшаларына 2-ұпайдан қояды.
Жаңа түсініктер тақтада көрсетіліп тұрады.
Енді, алгоритмнің жазылу формаларымен танысайық. Алгоритмді әртүрлі формада ұсынуға болады. Алгоритмнің жазылу формалары көбіне орындаушыға тәуелді болады.
Алгоритмнің мынадай формалары ұсынылады:
- Сөздік формада
- Графикалық
- Алгоритмдік тілде
- Программалау тілінде.
Жаңа біз алгоритмдер қарастырған болатынбыз. Осы қарастырған алгоримдер қай формаға жатады деп ойлайсындар?
Алгоритмді ыңғайлы түсіну үшін графикалық әдіс қолданылады. Оны блоксызба деп атайды.
Блок-сызбада әр іс-әрекет фигуралардың көмегімен сипатталады.
Екі санды қосу алгоритмі.
Берілген алгоритм кез келген екі сан үшін орындалады. Есептеу барысында алгоритмде берілгендерді және есептеу нәтижесін кез келген әріппен белгілейміз. Оны айнымалы деп атаймыз. Біздің мысалда берілгендерді а және в деп белгілеп, ал алгоритм нәтижесін с деп белгілейміз.
IV. Сабақты бекіту.
Компьютермен жұмыс.
3 минут
2 минут
№1 тапсырма
І топ «Толағай»
ІІ топ «Алтын сақа»
ІІІ топ «Ер Төстік»
Оқушылар өз топтарына түскен ертегілер желісінің кішігірім алгоритмін жазып оқып береді дұрыс үйлессе ұпай алады.
Оқушылар өз ұпайларын қояды
2 минут
5 минут
Тапсырма №2
«Ағашты өсіру» алгоритмінің реттілігін
дұрыс орналастырыңдар.
Тапсырма №3 Paint бағдарламасында бағдаршам суретін салу
Тапсырма
- Paint бағдарламасын ашыңыз.
- Сурет салу алаңын үлгідегідей екі бөлікке бөліңіз
- Бір бөлігіне бағдаршамды салуға қажетті геометриялық фигураларды сызып, қажетті атаулармен атаңыз
- Екінші бөлігіне «көшіру – қою» («скопировать - вставить») командаларын орындау арқылы бағдаршам суретін сызыңыз.
«Ағашты өсіру»
Оқушылар
- Paint бағдарламасын ашады
- Сурет салу алаңын үлгідегідей екі бөлікке бөледі.
- Бір бөлігіне бағдаршамды салуға қажетті геометриялық фигураларды сызып, қажетті атаулармен атаңыз
- Екінші бөлігіне «көшіру – қою» («скопировать - вставить») командаларын орындау арқылы бағдаршам суретін сызады.
Слайд
V. Сабақты қорытындылау. (ашық тест орындау).
3 минут
Қазір тақтада сұрақтар жауаптарымен беріледі. Егер жауабымыз дұрыс болса, жасыл қағазды, қате болса сары қағазды көтеру керек.
- Алгоритм дегеніміз -.
берілген есепті шешудегі жасалатын әрекеттердің дәл және қарапайым етіліп жазылуы.
- Алгоритм орындаушысы адам бола алмайды.
- Кез келген алгоритмнің соңы болады.
- Блок-сызба алгоритміндегі іс-әрекет дегеніміз: ромб.
- Блок-сызбада алгоритмнің басы мен соңы берілетін фигура эллипс.
Оқушылар алдарындағы қызыл, жасыл, сары пақрақтарын көтеріп отырып жауап береді.
Бағалау парақтарына дұрыс жауап берген оқушы қояды.
Слайд
Рефлекция
1 минут
Сабақтағы эмоционалдық жағдайды анықтау. (күншуақ)
Сіздердің столдарыңызда күннің суреті жатыр, оның бетіне қараңыз, сол және оң жақ беті әртүрлі: сол жақ қуаныштың белгісі, оң жақ көңілсіз. Егер сіздерде сабақтан кейін
жақсы көңіл-күйлеріңіз қалса, онда сол жақ бетіне айшық суретін салыңыз. Егер жоқ болса, оң жағы.
Оқушылар өздерін эмоцияларын парақшаға жазады,
Парақшалар беріледі.
Үйгетапсырма:
1 минут
Оқушыларға үйде алгоритим құрып келеді.
Тамақ істеу алгоритмі:
Киім өтектеу алгоритмі
Үй тапсырмасын орындау алгоритмі
«Алгоритмдер және оның атқарушылары.»
VІІ. Бағалау.
1 минут
Оқушылардың бағалау парағындағы бағаларды қараймын бағалаймын. Әр оқушы жұмысын өзі бағалайды.