Сабақ тақырыбы: | Ақпаратты тасымалдау |
Сабақ негізделген оқу мақсаты | Ақпарат қасиеттері туралы білімін қалыптастыру |
Сабақ мақсаттары | Барлық оқушылар: |
|
Оқушылардың басым бөлігі: |
|
Кейбір оқушылар: |
|
Тілдік мақсат | Оқушылар: Ақпараттың қасиеттері туралы түсініктерін қалыптастырады. |
Негізгі сөздер мен тіркестер: |
шындық,толықтық, дұрыстық, дәлдік, өзектілік, құндылық |
Сыныптағы диалог үшін пайдалы тілдік бірліктер: 1.Ақпараттың қасиеттерін ата? 2.Шындық қасиетіне мысал келтір 3. Толықтық қасиетіне мысал келтір 4. Дұрыстық қасиетіне мысал келтір 5.Дәлдік қасиетіне мысал келтір 6.Өзектілік қасиетіне мысал келтір 7.Құндылық қасиетіне мысал келтір |
Талқылауға арналған тармақтар: |
1.Қандай жағдайда алынған хабар сендер үшін құнды болмақ? 2.Сенімді ақпарат сенімсіз ақпаратқа айнала ала ма? 3.Қандай жағдайларда қысқаша ақпарат қажет? |
Жазылым бойынша ұсыныстар: |
шындық,толықтық, дұрыстық, дәлдік, өзектілік, құндылық сөзінің үш тілде аталуын білу |
Алдыңғы тақырып | І тарау. Ақпарат және ақпараттық үдерістер.Әлемнің ақпараттық көрінісі |
Жоспар |
Жоспарлаған уақыт | Жоспарлаған жаттығулар (төмендегі жоспарланған жаттығулармен қатар ескертпелерді жазыңыз) | Ресурстар |
Басталуы 10 минут Қаламсап әдісі | Шаттық шеңберін құру «Қаламсап» әдісі АКТ-да деңгейлік тәжірибелік жұмыстарды дұрыс орындау. Жаңа тақырыпты қорытындылау. Ұйымдастыру. Санау арқылы 2 топқа бірігу. «Қаламсап» әдісі. 1.Информатика ғылымы немен айналысады? 2.ақпарат дегеніміз не? 3.Ақпараттың қандай өлшем бірліктерін білесіңдер? 4.Адам ақпаратты қалай қабылдайды? 5.Ақпарат қандай түрде болуы мүмкін 6.Сендерді қоршаған нысандардың сандық ақпараты қандай болуы мүмкін? 7.Адам өмірінде ақпарат қандай рөл атқарады? 8.Адам ақпаратты қалай сақтайды? 9.Ақпаратты беру үдерісі біржақты болу мүмкін бе? | Үлестірмелер, оқулық, жұмыс дәптері |
Ортасы 15 минут Практикалық жұмыс 10 минут | Оқушы білгендерін тыңдай отырып, жаңа сабақ тақырыбымен және мақсатымен таныстыру. Ендеше, бүгінгі жаңа сабағымыз «Ақпараттың қасиеттері.». Слайдтар және оқулық арқылы жаңа сабақты түсіндіру. Ақпараттың қасиеттері 1)шындық, 2)толықтық, 3)дұрыстық, 4) дәлдік, 5)өзектілік, 6)құндылық Оқушыларға ақпараттық қасиеттердің түрлеріне мысал келтіре отырып сабақты түсіндіремін. Оқулықтағы 15-16 бет Оқушылар оқулық пен слайдтағы тақырыптарды түсініп керек жерін дәптерлеріне жазып алады. Оқушыларға практикалық тапсырманы орындауға беремін. Оқулықтағы 17 бет Оқушылар дәптерге және компьютерге практикалық тапсырманы орындайды. | Оқулық, интерактивті тақта Оқулық, дәптер, компьютер |
Аяқталуы 10 минут | Өтілген тақырыпты қайталау үшін «ұшақ» әдісі арқылы қорытындылаймын Оқушылар қағаздан ұшақ жасайды. Ұшақ қанатына тақырыпқа қатысты сұрақтар жазып (әр оқушы жеке жазады) І топ оқушылары ІІ топқа, ІІ топ оқушылары І топқа лақтырады Критерийлер арқылы өзін-өзі бағалау. Топтық жиынтық бағалау. Үйге тапсырма: §2 «бағдаршам » әдісі арқылы кері байланыс алу. «қызыл» түс-түсінген жоқпын «сары»түс- әлі де сұрақтарым бар «жасыл»түс-барлығы түсікті | Жиынтық бағалау парағы Оқулық, күнделік Үлестірме қағаздар |
Қосымша ақпарат: Информатика 6-сынып Арман-пв баспасы, авторы Е.А. Вьюшкова, Н. В. Параскун, Б. Қ. Әбенов 2014 жыл |
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? | Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? | Пәнаралық байланыс. Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері АКТ-мен байланыс. Құндылықтардағы байланыс |
| | |
Рефлексия Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма?бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарланған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? | Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз. |
|
Қорытынды бағамдау. Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз?) 1: 2: Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз?) 1: 2: Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? Кері байланыста жазылған ұсыныстар мен сұраныстарға негізделемін. |