kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Урок по химии

Нажмите, чтобы узнать подробности

Саба?ты? ма?саты:
а)білімділік: О?ушылар?а халы? арасында ежелден ?олданып келе жат?ан металдар туралы, оларды? ?асиеттері мен периодты? ж?йедегі орны, адам?а ?ажеттілігі туралы, ?олдану аясыны? ке?дігі туралы білімдерін толы?тыру.
б) дамытушылы?:    Сын т?р?ысынан ойлауды дамыту технологиясы ар?ылы о?ушыларды? ?зіндік ж?мыс?а да?дыландыру ж?не сараптау, о?ушыларды? логикалы? ойлау ?абілетін, т?л?алы? ?асиеттерін дамыту.
в) т?рбиелік:   О?ушыны ?з бетінше ж?мыс істеуге, бірлесіп ж?мыс жасау?а, ?згені? пікірімен санасу?а т?рбиелеу.
Саба?ты? типі:                 Жа?а білімді ме?герту
Саба?ты? т?рі:                 Жа?а технология?а негізделген аралас саба?
Саба?ты? ?дістері:          Сын т?р?ысынан жазу мен о?у технологиясыны?    ?дістері, с?ра?-жауап,  ?лестірмелі кестелер.
Саба?ты? формасы:        ?жымды?, топты?, жеке

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«урок по химии»

Сабақ жоспары

Сабақтың тақырыбы. Металдарға жалпы сипаттама және олардың тірі организмдегі ролі.


Сабақтың мақсаты:

а)білімділік: Оқушыларға халық арасында ежелден қолданып келе жатқан металдар туралы, олардың қасиеттері мен периодтық жүйедегі орны , адамға қажеттілігі туралы, қолдану аясының кеңдігі туралы білімдерін толықтыру.

б) дамытушылық: Сын тұрғысынан ойлауды дамыту технологиясы арқылы оқушылардың өзіндік жұмысқа дағдыландыру және сараптау, оқушылардың логикалық ойлау қабілетін, тұлғалық қасиеттерін дамыту.

в) тәрбиелік: Оқушыны өз бетінше жұмыс істеуге, бірлесіп жұмыс жасауға, өзгенің пікірімен санасуға тәрбиелеу.

Сабақтың типі: Жаңа білімді меңгерту

Сабақтың түрі: Жаңа технологияға негізделген аралас сабақ

Сабақтың әдістері: Сын тұрғысынан жазу мен оқу технологиясының әдістері, сұрақ-жауап, үлестірмелі кестелер.

Сабақтың формасы: Ұжымдық, топтық, жеке

Сабақтың көрнекілігі: Электронды оқулық, электронды слайдтар,

интерактивті тақта,флипчарттар, металдар, қышықылдар мен су, химиялық ыдыстар т.б.

Пәнаралық байланыс: физиология, медицина, экология

Сабақ барысы

  • Ұйымдастыру кезеңі

1.Оқытушының оқушылармен сәлемдесу, түгелдеу
2.Оқушыларды төрт топқа бөліп отырғызу.
3.Психологиялық тренинг. «Менің көңіл күйім неге ұқсайды»


Оқушыларды бағалау параға арқылы бағалау.

Өткен тақырып бойынша оқушылар білімін тексеру



Төрт топта отырған әр оқушыға өткен тақырыптар бойынша тапсырмалар беріледі. (Оқушылар орындарында отырып тапсырманы орындап, бір – бірінің тапсырмаларын тексетіп бағалайды, жауабы тақтада көрсетіледі).

І – топ.

ІІ - топ

Элемент

Оксид

Негіз

Қышқыл

Тұз

P






CaO






Fe(OH)3






H2SO4






NaCl

Mg






CO2






Zn(OH)2






H3РO4






AlCl3

Бейорганикалық қосылыстардың негізгі кластарына арналған баламалы тест тапсырмалары

Генетикалық қатар бойынша толтырыңыз.




Оксидтердің аталуы

Формуласы

Жіктелуі

Магний оксиді





Қышқылдық оксид


N2O5




Екідайлы оксид

Кремний оксиді




Cr2O3




Негіздік оксид

ІІІ – топ

Үлгіге қарап реакция теңдеулерімен мысал келтіріңіз.

Реакция

Сілтілер

Ерімейтін негіздер

Белсенді металл + су



Негіздік оксид + су



Тұз + сілті



Тұз + сілті





ІҮ – топ. Кестені толтыр.

Атауы

Формуласы

Қасиеті

Салыстырмалы молекулалық массасы

Литий гидроксиді






Екідайлы



Cu(OH)2





Ерімейтін негіз

90

Темір (ІІІ) гидроксиді





Al(OH)3



Қызығушылығын ояту.

(Оқушыларға Қ. Мырзалиевтің «Менделеев кестесі» өлеңін оқи отырып, оқушылардан өлеңде неше металл элементтің аты аталатындығын табу жөнінде тапсырма бердім).

Балалықпен байқамаппын, ол кездерде аңғалмын, 
Менделеев кестесіне қарап тұрып таң қалдым.
Таң қалдым да ойға шомдым, жасырамын несіне,
Химия емес, осы кесте салды өмірді есіме.
Кім ойлаған формулалар қозғайды деп шеріңді,
Ұядағы әр элемент бір тағдыр боп көрінді.
Анау емес, мынау емес –
титан болу сырың ба?
О, жасаған! Титан неге жиырма екінші орында?
Темірдей деп мақтаушы едік, Темірдің де кезі өткен
Кезі өтпесе, тұрар ма еді 26 - шы кезекте.
Былқ етпейтін сабырлы да, салмақты болғасын,
Тоғызыншы қатарға әрең ілігіпті қорғасын.
Ал орнын сұрама сен
Айтуға оны ұялам
Сығалайды ол бейшара ақырғы бір ұядан. элементтер ішінде де қатты сірә, қақтығыс,

Шылапшындық мысыңнан да тұр кейіндеу ақ күміс.
Күміс дейміз
Күмістің де өмір емес өмірі –
Екінші емес,
Үшінші емес –
Қырық жетінші нөмірі.
Қалай саған ұнай ма бұл?
Ұнаса егер, ал тыңда:
Жүлделі орын тимей қалған платина,
Алтынға!
Жетпіс сегіз,
Жетпіс тоғыз –
Екеуінің кезегі
Екеуі де жаратқаннан бір қиянат сезеді.
Тас - талқанын шығарғысы келгендей бір шетінен,
Платина сұп - сұр болып, қаны шыққан бетінен
Құрметті тор тимесе егер шын асылда бар ма айып?
Өз орынын күте - күте кеткен алтын сарғайып.



Сонда болалар бүгігні өтетін жаңа сабақ «Металдарға жалпы сипаттама және олардың тірі организмдегі ролі».

Дәптерді ашып күннің реті мен тақырыпты жазамыз.

Металл мәнін кім біледі? Сұрақтарға жауап беру.Ой қозғау.

Барлық жай заттар қандай 2 топқа бөлінеді?

Қанша металл белгілі?

Металдар қандай агрегаттық күйде болады?

Түсті металдарды ата?

Металдардың электор терістілігі?



Мағананы тану

І. Элктрондық оқулық, металдардың периодтық кестедегі орны мен табиғатта таралу.

Li, K, Ca, Na, Mg, Al, Zn, Cr, Fe, Ni, Sn, Pb, H, Cu, Hg, Ag, Pt, Au

Табиғатта тек қосылыс түрінде кездеседі Табиғатта қосылыс және

Тұздар және оксидтер құрамында бос күйінде де болады




Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Химия

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 10 класс

Скачать
урок по химии

Автор: Асанбекова З?уре Кубелдесовна

Дата: 05.02.2016

Номер свидетельства: 288655
