kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Көмірсутектер арасындағы генетикалық байланыс

Нажмите, чтобы узнать подробности

Сабақ: №    Мектеп: Н.Островский атындағы Күршім №4 орта мектебі
Күні:    Мұғалімнің есімі: Нуриманова Н.А.
Сынып:  11а,б    Қатысқандар саны:    Қатыспапағандар саны:
Сабақ тақырыбы    Көмірсутектердің галогентуындыларының химиялық қасиеттері.Көмірсутектер мен галогеналкандардың арасындағы генетикалық байланыс.
Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары)    Көмірсутектер арасындағы генетикалық байланысқа реакция теңдеулерін жазу, көмірсутектер бойынша білімді бекіту.
Табыс критерийлері    Барлық оқушылар: 
    Көмірсутектердің кластарын және олардың жалпы формулаларын біледі, көмірсутектердің формулаларын жаза алады және номенклатурасын біледі.
    Оқушылардың басым бөлігі:  
    Көмірсутектердің кеңістіктегі құрылысын түсіндіре алады, массалық үлесі арқылы органикалық заттың формуласын анықтауға есеп шығара алады. Көмірсутектердің генетикалық байланысына байланысты түрөзгерістердің реакция теңдеуін жаза алады.
    Кейбір оқушылар: 
    Көмірсутектердің генетикалық байланысына байланысты күрделі түрөзгерістердің реакция теңдеуін жаза алады.
Алдыңғы оқу    Көмірсутектердің кластары туралы білімдерін қайталау, қорытындылау.
Жоспар
Сабақ кезеңдері
Жоспарланған уақыт    Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулар мен қатар, ескертпелерді жазыңыз)    Ресурстар
    Мұғалімнің әрекеті    Оқушылардың әрекеті    
1-кезең: Қызығушылықты ояту: 
- ұйымдастыру 
 
- үй тапсырмасын тексеру; 

 - белсенді әрекетке жұмылдырылады;

- ойлау жұмысына ынталандырылады

-қарастырылған тақырып бойынша бұрынғы білім еске түсіріледі;
(10мин)    1)    Амандасу. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру.. (1мин)
2)    Сабақтың тақырыбын айқындау, мақсатымен танысу. (1мин)
Көмірсутектердің пайдалануын слайдтан көрсету арқылы, бұл заттарды неден алуға болады деп, сұрақ қою арқылы тақырыпты айқындаймыз.
Сабақтың мақсатымен таныстыру.
- көмірсутектер және олардың туындылары туралы білімімізді қайталап, қорытындылай отырып, көмірсутектер арасындағы генетикалық байланыс туралы білімімізді толықтырамыз.
3)Топқа бөлу: (4мин)
Карточкалар тарату. Карточкадағы көмірсутектердің кластары туралы  мәліметтерге байланысты топқа бөлінеді.
4) Модель құрау(3мин) жұппен жұмыс
Формуласы берілген заттың  құрылымдық формуласының шарөзекті моделін құрап көрсетіңіз:
А) метилпропан;
Б) н-бутан
В) 2-метилбутан
5) жұппен жұмыс
Көмірсутектердің қасиеті
A    B    C    D    E    F
                    

    Сабаққа дайын, амандасады. Сабақтың тақырыбын слайд арқылы «Көмірсутектер және олардың туындылары» деп айқындайды.

Сабақтың мақсатымен танысады.


Карточкадағы мәліметтерге байланысты оқушылар үш топқа бөлінеді.

Берілген формулаларды модельдерден құрайды.

Слайдта берілген тапсырманы орындайды: сол жақ қатарда көмірсутектердің гомологтық қатары орналасқан.  Оң қатарда әрекеттесетін қаттардың формуласы. Астындағы таблицаларға екі қатардағы заттардың қайсысы бір-бірімен әрекеттесетінін анықтап, көрсетіңдер.    Презентация, карточкалар, шарөзекті модель
2-кезең: Мағынаны ажырату: ( 6мин)
- оқушылар өз тәжірибелері арқылы жаңа білім туралы өзіндік түсінік пен пікір қалыптастырады;
- жаңа білім жайлы өзіндік түсінік қалыптастырады    Көмірсутектер арасындағы генетикалық байланыс.(презентация арқылы түсіндіру)
Түрөзгерістерді топта орындату
Этан → этилен → ацетилен → бензол  
Метан → ацетилен → бензол→циклоалкан
Этил спирті →  этилен → 1,2 - дибромэтан
                                           ↓
                                     полиэтилен


    Түрөзгерістерді топта орындайды.    Презентация
3-кезең: 
Ой-толғаныс:  
(7мин)
-    анализ, өз ойлары мен түсініктерін өздері игерген мәліметтері арқылы жеткізеді;
-    синтез, бір-бірімен ой бөліседі
-    сабақ қорытындысы    
1.    Тест шешкізу, жауабы беріледі
2.    Есеп шығарту:

Оқушыларға деңгейлік есептер беру    Тесті орындайды, оқушылар бірін-бірі бағалайды.

Есеп шығарады.    Презентация
    А деңгейі    В деңгейі    С деңгейі
Молекулалық формуланы анықтауға арналған  есептер     Циклоалканның азот бойынша тығыздығы 2-ге тең. Циклоалканның формуласын анықтаңдар.     Сутек бойынша салыстырмалы тығыздығы 15-ке тең көмірсутектің  құрамындағы көміртектің массалық үлесі 80%, көмірсутектің формуласын анықтаңдар.    Ауа бойынша тығыздығы 2-ге тең 5,6г затты жаққан кезде 17,6г   СО2 және 7,2г Н2О түзіледі, заттың формуласын анықта.
Номенклатурасы мен
изомериясы     Атаңдар:а)
б)
Формула құрыңдар:
а) 2,2-диметилгексан
б) 2-метилбутен-2    С6Н12  гексанның 2 изомерін жазып атаңдар
Алынуы мен қасиеті    Реакция теңдеуін аяқтаңдар:
СН4 +  О2   →
        + H2→
C2H4+H2O→    Теңдеуді аяқта:
ClCH2-CH2-CH2Cl+Mg→
C2H5Cl + Na→    Түрөзгерісті орында:
С2Н5ОН→С2Н4→С2Н4Вr2
                     ↓
                     CO2

Білімді бекіту сұрақтары: сөйлемді аяқтау.
Келесі оқуға  арналған тапсырмалар (1мин)  (үй тапсырмасы)    «Болашақтың отыны» Эссе жазу (келесі тақырыппен байланысты)
Қосымша ақпарат    
Саралау - Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделіндіруді қалай жоспарлайсыз?    Бағалау - Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? (2мин)
3:2:1 әдісімен кері байланыс жасау
Бағалау парақшасынан нақты бағаны шығарып «Нысана» әдісімен бағалау.    Пәнаралық байланыс.
Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелерін орындау. АКТ құзыреттілік. Құндылықтармен байланыс.
    Оқушылар топ бойынша бірін-бірі бағалайды (нысана, бағалау парағы)    Эссе жаздыру арқылы қазақ әдебиетімен байланыс орнату.
Оқушы оқу мақсатына жетті, себебі:    Оқушы оқу мақсатына талпынды, себебі: 
Рефлексия
Сабақ / оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Оқу неге бағытталған болды? Жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер еңгіздім және неліктен?    
Қорытынды бағамдау
Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1. 
2.
Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1. 
2.
Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымда жетілдіруге көмектесетін не білдім? 

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Көмірсутектер арасындағы генетикалық байланыс»

Сабақ: №

Мектеп: Н.Островский атындағы Күршім №4 орта мектебі

Күні:

Мұғалімнің есімі: Нуриманова Н.А.

Сынып: 11а,б

Қатысқандар саны:

Қатыспапағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Көмірсутектердің галогентуындыларының химиялық қасиеттері.Көмірсутектер мен галогеналкандардың арасындағы генетикалық байланыс.

Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары)

Көмірсутектер арасындағы генетикалық байланысқа реакция теңдеулерін жазу, көмірсутектер бойынша білімді бекіту.

Табыс критерийлері

Барлық оқушылар:

Көмірсутектердің кластарын және олардың жалпы формулаларын біледі, көмірсутектердің формулаларын жаза алады және номенклатурасын біледі.

Оқушылардың басым бөлігі:

Көмірсутектердің кеңістіктегі құрылысын түсіндіре алады, массалық үлесі арқылы органикалық заттың формуласын анықтауға есеп шығара алады. Көмірсутектердің генетикалық байланысына байланысты түрөзгерістердің реакция теңдеуін жаза алады.

Кейбір оқушылар:

Көмірсутектердің генетикалық байланысына байланысты күрделі түрөзгерістердің реакция теңдеуін жаза алады.

Алдыңғы оқу

Көмірсутектердің кластары туралы білімдерін қайталау, қорытындылау.

Жоспар

Сабақ кезеңдері

Жоспарланған уақыт

Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулар мен қатар, ескертпелерді жазыңыз)

Ресурстар

Мұғалімнің әрекеті

Оқушылардың әрекеті

1-кезең: Қызығушылықты ояту:

- ұйымдастыру

- үй тапсырмасын тексеру;


- белсенді әрекетке жұмылдырылады;


- ойлау жұмысына ынталандырылады


-қарастырылған тақырып бойынша бұрынғы білім еске түсіріледі;

(10мин)

  1. Амандасу. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. . (1мин)

  2. Сабақтың тақырыбын айқындау, мақсатымен танысу. (1мин)

Көмірсутектердің пайдалануын слайдтан көрсету арқылы, бұл заттарды неден алуға болады деп, сұрақ қою арқылы тақырыпты айқындаймыз.

Сабақтың мақсатымен таныстыру.

- көмірсутектер және олардың туындылары туралы білімімізді қайталап, қорытындылай отырып, көмірсутектер арасындағы генетикалық байланыс туралы білімімізді толықтырамыз.

3)Топқа бөлу: (4мин)

Карточкалар тарату. Карточкадағы көмірсутектердің кластары туралы мәліметтерге байланысты топқа бөлінеді.

4) Модель құрау(3мин) жұппен жұмыс

Формуласы берілген заттың құрылымдық формуласының шарөзекті моделін құрап көрсетіңіз:

А) метилпропан;

Б) н-бутан

В) 2-метилбутан

5) жұппен жұмыс

Көмірсутектердің қасиеті

  1. O2

  2. Cl2

  3. HCl

  4. H2O

  5. KMnO4 ерітіндісі

  6. бромды су

  1. Алкандар

  2. Алкендер

  3. Алкиндер

  4. Алкадиендер

  5. Циклоалкандар

  6. Арендер

A

B

C

D

E

F









Сабаққа дайын, амандасады. Сабақтың тақырыбын слайд арқылы «Көмірсутектер және олардың туындылары» деп айқындайды.


Сабақтың мақсатымен танысады.







Карточкадағы мәліметтерге байланысты оқушылар үш топқа бөлінеді.


Берілген формулаларды модельдерден құрайды.


Слайдта берілген тапсырманы орындайды: сол жақ қатарда көмірсутектердің гомологтық қатары орналасқан. Оң қатарда әрекеттесетін қаттардың формуласы. Астындағы таблицаларға екі қатардағы заттардың қайсысы бір-бірімен әрекеттесетінін анықтап, көрсетіңдер.

Презентация, карточкалар, шарөзекті модель

2-кезең: Мағынаны ажырату: ( 6мин)

- оқушылар өз тәжірибелері арқылы жаңа білім туралы өзіндік түсінік пен пікір қалыптастырады;

- жаңа білім жайлы өзіндік түсінік қалыптастырады

Көмірсутектер арасындағы генетикалық байланыс.(презентация арқылы түсіндіру)

Түрөзгерістерді топта орындату

Этан → этилен → ацетилен → бензол

Метан → ацетилен → бензол→циклоалкан

Этил спирті → этилен → 1,2 - дибромэтан

полиэтилен




Түрөзгерістерді топта орындайды.

Презентация

3-кезең:

Ой-толғаныс:

(7мин)

  • анализ, өз ойлары мен түсініктерін өздері игерген мәліметтері арқылы жеткізеді;

  • синтез, бір-бірімен ой бөліседі

  • сабақ қорытындысы


  1. Тест шешкізу, жауабы беріледі

  2. Есеп шығарту:

Берілгені шешуі

D(ауа)=2 1.формула бойынша молекулалық

ω(С)=82.76% массасын табамыз

ω(Н)=17.24% М(С Н )=D(в) М(в);

М(С Н )= 2 ·29=58 г/моль.

-------------------- 2. Зат мқлшерін анықтаймыз

С xНy =? υ( С)= ω/А =82.76/12=6.7 моль

υ( Н)= 17.24/1=17.24 моль

С:Н=6.7 :17.24 =1:2

Қарапайым формуласы СН2

Негізгі формула С4Н10












Оқушыларға деңгейлік есептер беру

Тесті орындайды, оқушылар бірін-бірі бағалайды.


Есеп шығарады.

Презентация


А деңгейі

В деңгейі

С деңгейі

Молекулалық формуланы анықтауға арналған есептер

Циклоалканның азот бойынша тығыздығы 2-ге тең. Циклоалканның формуласын анықтаңдар.

Сутек бойынша салыстырмалы тығыздығы 15-ке тең көмірсутектің құрамындағы көміртектің массалық үлесі 80%, көмірсутектің формуласын анықтаңдар.

Ауа бойынша тығыздығы 2-ге тең 5,6г затты жаққан кезде 17,6г СО2 және 7,2г Н2О түзіледі, заттың формуласын анықта.

Номенклатурасы мен

изомериясы

Атаңдар:а)

б)

Формула құрыңдар:

а) 2,2-диметилгексан

б) 2-метилбутен-2

С6Н12 гексанның 2 изомерін жазып атаңдар

Алынуы мен қасиеті

Реакция теңдеуін аяқтаңдар:

СН4 + О2

+ H2

C2H4+H2O→

Теңдеуді аяқта:

ClCH2-CH2-CH2Cl+Mg→

C2H5Cl + Na→

Түрөзгерісті орында:

С2Н5ОН→С2Н4→С2Н4Вr2

CO2


Білімді бекіту сұрақтары: сөйлемді аяқтау.

Келесі оқуға арналған тапсырмалар (1мин) (үй тапсырмасы)

«Болашақтың отыны» Эссе жазу (келесі тақырыппен байланысты)

Қосымша ақпарат


Саралау - Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделіндіруді қалай жоспарлайсыз?

Бағалау - Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? (2мин)

3:2:1 әдісімен кері байланыс жасау

Бағалау парақшасынан нақты бағаны шығарып «Нысана» әдісімен бағалау.

Пәнаралық байланыс.

Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелерін орындау. АКТ құзыреттілік. Құндылықтармен байланыс.


Оқушылар топ бойынша бірін-бірі бағалайды (нысана, бағалау парағы)

Эссе жаздыру арқылы қазақ әдебиетімен байланыс орнату.

Оқушы оқу мақсатына жетті, себебі:

Оқушы оқу мақсатына талпынды, себебі:

Рефлексия

Сабақ / оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Оқу неге бағытталған болды? Жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер еңгіздім және неліктен?


Қорытынды бағамдау

Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1.

2.

Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1.

2.

Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымда жетілдіруге көмектесетін не білдім?






Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Химия

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 11 класс

Скачать
Көмірсутектер арасындағы генетикалық байланыс

Автор: Нуриманова Назым Алибековна

Дата: 26.11.2016

Номер свидетельства: 362875
