Авторы: Мықтыбек Таңірберген Бақытжанұлы
Алматы қаласы, Махатма Ганди атындағы №92 мамандандырылған лицейдің химия пәні мұғалімі
Сабақтың тақырыбы: Көмірсутектер мен олардың туындыларының арасындағы генетикалық байланыстар
Сабақтың мақсаты: Көмірсутектер мен олардың туындыларының арасындағы генетикалық байланыстар туралы түсінік қалыптастыру
Білімдік: Көмірсутектер мен олардың туындыларының арасындағы генетикалық байланыстарға теңдеулер құрастыру
Дамытушылық: Химиялық қасиеттерінің реакция теңдеулерін жаздыра отырып әрқайсысын өзіне тән ерекше қасиеттерін анықтауға білімдерін дамыту.
Тәрбиелік: ұқыптылыққа, тазалыққа тәрбиелеу.
Сабақтың типі: Жаңа білімді меңгерту сабағы
Сабақтың әдіс-тәсілі: сұрақ-жауап, түсіндіру.
Негізгі түсініктер: генетикалық байланыс, көмірсутек
Таным деңгейлері: оқыту, тәрбие, дамыту мақсаттары | Мұғалімнің іс-әрекеті | Сабақтың мазмұны | Оқушының іс-әрекеті |
Ұйымдастыру кезеңі. | сәлемдесу; - келмеген оқушыларды анықтау; -оқушылардың сабаққа назарын аударуды ұйымдастыру. | Оқушылардың назарын сабаққа аудару. Ой толғандыру. | Мұғаліммен амандасады. Оқушылар бүгінгі сабаққа қажетті құрал – жабдықтарын алады. |
Өткен сабақты қайталау | Өткен сабақты қайталау тапсырмаларын беру. | Арендердің алынуын және химиялық қасиеттерін жазыңдар. | Арендердің алынуын және химиялық қасиеттерін жазады |
Жаңа сабақ. Танысу, білдіру, бағдар | Мәтінмен жұмыс | Көмірсутектермен танысуды бастағанда, құрамы екі элементтен — көміртек пен сутектен тұратын қосылыстардың түрлері сан алуан және олардың санының орасан көп. Қанықпаған көмірсутектердің арасында құрамында бірнеше қос байланысы немесе бірнеше үш байланысы бар қосылыстар, сол сияқты молекуласында әрі қос байланысы, әрі үш байланысы бар қосылыстар да болады. Молекула құрамында бірнеше бензол ядросы болатын қосылыс түрлері де бар. Көмірсутектер түрлерінің сан алуандығы мен санының көптігі енді түсінікті болды. Бұл құбылыстың басты себебі, көміртек атомының ерекше қасиетіне байланысты екен. Көміртек атомы өзара тізбектеліп тe, тармақталып тa, цикл түзе де жалмасумен қатар, жай (дара), еселі (қос және үш) байланыстар арқылы қосылыстар түзетінін білдіңдер. | Электролиттік диссоциация ұғымымен танысады. |
Жаңа сабақты бекіту. Сәйкестендіру/ салыстыру: Түсінік қалыптастыру, елестету, тақырып құндылықтарын тану | Түсіндірілген жаңа сабақ бойынша тапсырмалар. Өз бетінше жұмыс жасауға бағыт-бағдар беру. | А деңгейі CH4 →C2H2 → C6H6 → C6H12 → C6H14 C6H6 → C2H2 → CO2 →C C2H6 → C2H5Cl → C4H10 → C4H8Cl2 → C8H16 | Берілген тапсырмалар арқылы оқушы өзін-өзі бағалайды. |
Зерттеу, қолдану, реттеу, көзқарас | Тапсырманы орындауға нұсқау береді | Оқушылар өз бетімен жұмыс жасайды. | |
Сабақтың шығармашылық кезеңі. Жалпылау/қорытындылау | Жаңа тақырыпты нақтылау. | Көмірсутектер мен олардың туындыларының арасындағы генетикалық байланыстарға оқушылар өз бетінше мысалдар келтіріп генетикалық тізбек құрастырады. | Берілген тапсырманы орындайды, логикалық қорытынды жасайды, өзін-өзі бағалайды. |
Бағалау, үй тапсырмасы | Үй тапсырмасына нұсқау беру. | Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау. Х11. 126 бет 2,7,8,10 тапсырмаларды орындау | Әр оқушы үй тапсырмаларын күнделіктеріне жазып алады. |