Химия 8 сынып
Сабақтың тақырыбы: Иондық байланыс. Металдық байланыс
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: химиялық байланыс типтері, байланыс табиғаты, иондық және металдық байланыс туралы мағлұматтар беру.
Тәрбиелік: жеке тұлғалық қасиеттерін қалыптастыру, химиялық сауаттылыққа баулу.
Дамытушылық: ой - өрісін, қабілеттерін, жеке қасиеттерін дамыту.
Сабақтың әдіс - тәсілдері: СТО әдістері, деңгейлік тапсырмалар.
Ұйымдастыру формасы: жеке - дара, жұппен, топпен
Сабақта қолданылатын көрнекіліктер: интербелсенді тақта, үлестірмелі карточкалар.
Пәнаралық байланыс: физика, математика.
Сабақ кезеңдегі оқушылардың құзіреттілігін ашу: ақпараттық, коммуникативтік.
Сабақ барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі:
• сабақтағы жұмысқа оқушыларды баулу, мұғалімнің жинақтылығы, ұйымдастыру амалының жүйелігі (сабақтан сабаққа), Сәлемдесу; Оқушыларды түгендеу;
• Психологиялық ахуал тудыру: “Сабаққа сәттілік тілеу».
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру: баяндау әдісі арқылы өзара тексеру
1. Білімділік
Психологиялық тренингін өткізу. Өткен тақырыптар бойынша білімдерін тексеру.
Жалпы сыныппен жұмыс.
Өткенді саралау:.
Топшама № 1
А) Ковалентті байланыс дегеніміз не?
Ә) Химиялық байланыс түрлері мен бейорганикалық қосылыстардың кластарына ажыратыңдар: HF, H2, Br2O7, SiO2, F2, HNO3
Топшама № 2
А) Ковалентті полюссіз байланыс дегеніміз не?
Ә) Химиялық байланыс түрлері мен бейорганикалық қосылыстардың кластарына ажыратыңдар: H2SO4, O2, CI2O7, SO2, B2O7, CI2
1. Ой қозғау: «Жедел жауап»
• Сутегіндегі протон саны
• Периодтық жүйедегі элементтер саны
• Периодтық жүйені ұсынған
• Бейорганикалық қосылыстардың класс саны
• Электртерістілік деп
• Оттегіндегі нейтрон саны
2. Түсіндіру
Мұғалім мақсатқа жету жолдарын көрсетеді, ұйымдастырады. Сабақтың тақырыбын ашу. Оқушыларды топтарға бөлу.
Иондық байланыс деп – иондар арасындағы байланысты айтады. Металл мен бейметалл арасында түзіледі.
Ион – бұл электрон беру немесе алу нәтижесінде түзілетін зарядталған бөлшек.
Мысалы: Ас тұзы NаСІ.
Электрондарын беретін бөлшек оң ионға айналады (катион).
Электрондарын беретін бөлшек теріс ионға (анион) айналады.
1916 жылы неміс ғалымы Коссель ұсынды. Өзінің сыртқы валенттік электрондарына сай электрон бұлтын берген атомдар оң зарядты катиондарға, ал осы электрондарға сай бұлтты қосып алған атомдар терісзарядты анионындарға айналады.