Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: | 7.1 В Зат күйінің өзгеруі |
СЫНЫП 7 | Күні 6.10.2022ж |
Мұғалімі | Мухамжарова Манчук Жусупкалиевна |
Сабақтың тақырыбы: | Физикалық және химиялық құбылыстар. ЛЖ №3 «Химиялық құбылыстардың белгілерін тану» |
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 7.1.1.3. Физикалық және химиялық құбылыстарды ажырату |
Сабақ мақсаттары | Барлық оқушылар: |
Физикалық және химиялық құбылыстардың анықтамасын біледі; Физикалық және химиялық өзгерістерді атайды; Зат күйінің өзгерісін түсіндіреді (қайнау,қыздыру, булану); Физикалық және химиялық құбылыстарға мысалдар келтіреді; Сыртқы өзгеріске қарай құбылыс түрін анықтайды. |
Оқушылардың басым бөлігі: |
|
Кейбір оқушылар: |
Құбылыстар бойынша қорытынды жасайды; Өз зерттеулерін, тәжірибелерін ұсынады. |
Бағалау критерийі | Физикалық және химиялық құбылыстарды атайды; Физикалық және химиялық құбылыстарды анықтайды. |
Тілдік мақсаттар | Оқушылар: Күй өзгерісіне, химиялық құбылыстардың белгілеріне қатысты бақылауларын жазады және түсіндіреді. |
Негізгі сөздер мен тіркестер: |
Физикалық, химиялық құбылыстар, реакцияға түсу, балқыту, қатыру, қайнату, буландыру, булану, еріту, жандыру, айналдыру, қайтымсыз, бөлшек, қату, қайнау, энергия, жылу, температура, қыздыру, салқындау, сублимация, конденсация. |
Сыныптағы диалог/ жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер: Біздер.....байқадық |
Бөлшектер қозғалысы азайды/артты, себебі температура түсті/көтерілді |
Бөлшектер температура көтерілген кезде жылдамырақ қозғалды |
Мен су қатып қалды деп ойлаймын, себебі.......... |
Күйдің өзгеруі......... себепті болды |
Құндылықтарға баулу | Сын тұрғысынан ойлау, топтық жұмыс барысында өзара сыйластық, құрметпен қарау, ынтымақтастық, ашықтық, жауапкершілікті сезіну, білім алуға дайын болу. |
Пәнаралық байланыс | Жаратылыстану-заттың агрегаттық күйі. (5.3.) |
Алдыңғы оқу | Заттардың қатты, сұйық, газ тектес күйлері, заттардың құрылысы мен қасиеттері,бөлшектер теориясы туралы түсініктері бар. |
Сабақ барысы | |
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері | Ресурстар |
Сабақтың басы 8 мин | 1мин 2 мин 5 мин | Ұйымдастыру кезеңі І. Қызығушылықты ояту (көрнекілік символдар) топтарға жыл мезгілдерін бейнелейтін суреттер таратылады. (Қыс, көктем, күз) Бүгінгі тақырыптың физикалық және химиялық құбылыстар екені айтылады. Осы суреттерге қарап табиғатта болатын өзгерістерді (құбылыстарды) әңгімелеп береді. Мысалы: Көктемде қар ериді, жылғалардан су ағады. | Қағаз қиындылары |
Сабақтың ортасы 32 мин | 5 мин 3мин 2 мин 10 мин 2 мин 2 мин 6 мин | ІІ. Мағынаны тану (Жаңа материалды меңгерту.) . Тапсырма 1. Тәжірибе. І топ. Алманың қараюы. ІІ топ. Парафинді балқыту. ІІІ топ. HCL + AgNO3--- AgCl + HNO3 Тапсырма 2. "Бұл қандай құбылыс?" Электрондық оқулықтан "Әртүрлі тұз ерітінділері" тәжірибесі көрсетіледі. Сұрақ 1. Бұл қандай құбылыс? Неге? 2.Химиялық реакцияның қандай белгілері бар ? Дискриптор : -Айналада ,тұрмыста болып жатқан құбылыстарды түсінеді. − физикалық құбылыстарды ажыратады; − химиялық құбылыстарды ажыратады Жиксо-2 әдісі Тапсырма 3. Оқулықпен жұмыс. І топ "Физикалық құбылыс" ІІ топ "Химиялық құбылыс" ІІІ топ "Химиялық реакцияның белгілері" туралы постерге жазып қорғайды. Кері байланыс орнату. 1) Топта жұмыс істеу ұнады ма? 2) Өзге топтың бақылау нәтижелерімен келісесіздер ме? Неліктен? Тапсырма 4. Кестені толтыру (Жеке жұмыс) Тапсырмалар дифференциаланған «Ойды түйінде... » әдісін қолдану Дискриптор: - құбылыстарға өзі мысал келтіріп себебін жазады, -анықтамасын біледі. Тапсырма | Жауап | Химиялық құбылыс | Белгілері | Жүру жағдайлары | | | | | | | | | | | Электрондық оқулық (оқу жоспарындағы сайт) Бақылау парағы Химиялық құрал-жабдықтар, реактивтер |
Сабақтың соңы 5 мин | 3+2мин | Рефлексия: Жаңа сабақты меңгерудің тиімді жолдары қандай болды және қандай қиыншылықтар кездесті ? Үйге тапсырма. Үй жағдайында химиялық тәжірибелер жасау, зерттеу, бақылау нәтижелерін жазу. | Стикерлер, қорапшалар |
Қосымша ақпарат |
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? | Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
1.Топтық, жұптық жұмыстар арқылы оқушыларға өзара қолдау, көмек көрсету жүзеге асырылады. 2.Барлық оқушыларға құбылыстарға мысал келтіру, оларды анықтау себептерін білу тапсырмалары беріледі. Сынып оқушыларының басым бөлігіне құбылыстарға сызба құрастыру ұсынылса, қабілеті жоғары оқушыларға қорытынды жасау, өз зерттеулері бойынша тәжірибелерін ұсыну арқылы олардың білімдерін кеңейту. | 1. Оқушылардың қажетті білімдерін білу мақсатында ашық сұрақтар беріледі. 2.Топтық жұмыс арқылы оқушылардың бірлескен әрекетін бақылау, Дискрипторлар арқылы бағалау парақтарын толтыру. 3. Кері байланыс (ауызша) 4. Дайын үлгі жауап 5. Әр оқушының ОМ жеткендігін аныұтау үшін бағалау критерийлері мен дескрипторлар қолдану | Сергіту жаттығуы қимылмен көрсету: -қатып қалу; -қайнау; -бөлшектердің қозғалысы; -өзгеріс жасау; -жаңа заттың түзілуі. Қауіпсіздік техникасы ережелері - |