kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Физикалық және химиялық құбылыстар.

Нажмите, чтобы узнать подробности

Жаңа форматтағы сабақ жасалған ҚМЖ  физикалық және химиялық құбылыс

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Физикалық және химиялық құбылыстар.»



Ұзақ мерзімді жоспардың бөлім:

7.1ВЗаттардың агрегаттық күйінің өзгеруі.

Мектеп:


Күні:Сынып: 7

Мұғалім: Але К

Қатысқандарсаны:Қатыспағандар саны:

Сабақтың

тақырыбы

7.1.1.3Физикалық және химиялық құбылыстар

3зертханалық тәжірибе

Химиялық реакциялардың белгілері.

Оқу мақсаты: 7.1.1.3Физикалық және химиялық құбылыстарды ажырату.

Сабақ мақсаттары:

Барлық оқушы:

Физикалық және химиялық құбылыстардыажыратады

Басым бөлігі:

Күнделікті өмірмен байланыстыра отырып,физикалық және химиялық құбылыстарды салыстырады, мысал келтіреді,түсіндіреді.

Кейбірі:

Физикалық және химиялық құбылыстарға зерттеу жүргізеді.

Бағалау критерийі

-физикалық және химиялық құбылыстарға анықтама береді

-физикалық және химиялық құбылыстарға күнделікті өмірден мысал келтіреді, салыстырады,түсіндіреді.

Тілдік мақсаттар

Оқушылар қоршаған ортадағы физикалық және химиялық құбылыстардың белгілеріне қарай жазады, өздігінен мысал келтіреді

Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: Құбылыстар,химиялық,физикалық құбылыс ,реакция,газ, тұнба, шіру.

Сыныптағы диалог:

Құбылыс дегеніміз.........себебі

Құбылыстар нешеге ........ бөлінеді

Қорғасының балқуы.................... құбылыс

Сүттің ашуы............. құбылыс

Құндылықтарға баулу

4. Индустрияландыру мен инновацияларға негізделген инновациялық өсу

Елімізде ғылым саласының шешуші реформалары,білім беру жүйесін жаңғырту жүргізілуде, техникалық және кәсіби мамандарды даярлаудың жаңа тиімді жүйесін жасау

Пәнаралық байланыс

Табиғаттағы жүріп жатқан құбылыстар жайлы айта отырып, жаратылыстану және физика пәндерімен байланыс орнату

Алдыңғы білім

5.3А 5.4.1.1 өлі табиғатта болатын үдерістер

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Сабақтың басы

Ұйымдастыру

(3 мин)




















Сабақтың ортасы


3 минут











5 минут










10 мин






































5 мин









10-минут


Жағымды ахуал қалыптастыру.

«Бауырсақ» әдісі арқылы оқушылардың назарын сабаққа аудару.


Топқа бөлу. «Мозайка»

Қағаз қиындылары арқылы оқушыларды топтастыру. Суреттер: мұз, су, бу.

Осы үш суретті құрастыру арқылы оқушылар 3 топқа бірігеді.


«Мен саған,сен маған»әдісі арқылы оқушыларға үлестірме сұрақтар таратылады. Сұрақтар мазмұны төмендегідей болуы мүмкін:

-қоспа деп нені айтады?

-заттар және таза заттар дегеніміз не?

-элемент дегеніміз не?

-ауа райына қатысты су қандай өзгерістерге қалай ұшырайды?

-бұл қай құбылысқа жатады?

Оқушыларды мадақтау.

І. Қызығушылықты ояту.

Тапсырма 1.Топтық жұмыс.«Еркін талқылау» әдісі арқылы

3топтың алдына 3 түрлі зат беріп,осы заттардың физикалық қасиеттерін

1топ су,

2 топ темір,

3топ бензиннің физикалық қасиетін сипаттау ұсынылады

Дескриптор

1. Заттың агрегаттық күйін айтады

2. Заттың түсін, иісін, электр тогына әсерін болжайды


«Түсіндірмелі - иллюстративті» әдісі арқылы слайд көрсетіліп, мұғалім жаңа сабақтан мағлұмат беріп өтеді.

/мұғалім түсіндірмесі/

Слайдтың мазмұны төмендегідей болуы мүмкін

- сабақтың тақырыбы

- сабақтың мақсаты

- табиғаттағы құбылыстар

- физикалық құбылыстарға мысал

- химиялық құбылыстарға мысал

Тапсырма 2. Топтық жұмыс«Дұрыс немесе қате» әдісі (true or false)бойыннша құбылыстарды ажырату. Тұжырым дұрыс болатын болса, оқушылар Т әріпін жазады, ал егер қате болса Ғ әріпін жазуы тиіс.


Құбылыс аты

Құбылыс түрі

жауабы

Сүттің ашуы

Физикалық


Темірдің таттануы

химиялық


Судың булануы

физикалық


Отынның жануы




Дескриптор.

1.Құбылыстарды ажырата алады

2.Кемінде 7 тұжырымнан бесеуін дұрыс таба алады


ІІІ. Жеке жұмыс.

Тапсырма 3.

№3 Зертханалық жұмыс. «Химиялық реакциялардың белгілері»

Қауіпсіздік ережесін еске түсіре отырып,

  1. Қантты жағу

  2. Табақшаға ас содасының ұнтағын салып, үстіне 1 мл сірке қышқылының ерітіндісін құйыңдар

  3. Сынауыққа 1 мл мыс сульфатының (ІІ) ерітіндісін құйып,үстіне 2 мл натрий гидрооксиді ерітіндісін қосыңдар


Дескриптор

1.Қауіпсіздік ережесін айтады

2.Зерделеу жұмысын жүргізеді

3.Бақылауларын кестеге түсіреді

4.Қорытынды жасайды

Жұмыс барысы мен тапсырма үлгілері «Қалыптастырушы бағалау тапысырмалары жинағында» 14-15 бетте келтірілген.Сабақ жоспарына қосымшада көрсетіледі.

Топ бірін-бірі бағалайды



Бауырсақ суреті


Мозайка суреті





Оспанова М.Қ. Химия

7-сынып

24-бет






























Слайдтар, видеороликтер

(bilimland.kz)




























Кеспе қағаздар

Нұсқау беру және түсіндіру



















Қауіпсіздік ережесі белгілері

Қант,ас содасы, табақша,сынауық,


4-минут









Сабақтың соңы

(3мин)





2минут

Топтық жұмыс

«Серпінді сауалдар» әдісі арқылы тақырып бойынша оқушылар сұрақтарға жауап береді.

Сұрақтар төмендегідей нұсқада болуы мүмкін

1.Физикалық және химиялық құбылыстардың бір-бірінен қандайайырмашылықтары бар?

2. Химиялық реакция дегеніміз не?

3. Заттарды құраушы бөлшектер физикалық және химиялық құбылыстар

кезінде қандай өзгерістерге ұшырайды?

Кері байланыс.

(жазбаша)

1.Мен бүгінгі сабақта.....................білдім.

2.Болашақта ....... жайлы білгім келеді.

3.Мен ........... білемін


Үйге тапсырма:Физикалық және химиялық құбылыстар.Тақырыпты оқу.



Стикерлер











Слайд



Саралау –Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз?

Сіз басқаларға қарағанда қабілетті жоғары оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?


Бағалау –Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық

және қауіпсіздік техникасын

сақтау

Әртүрлі деңгейдегі оқушыларды түгел қамту үшін “жеңілден күрделіге қарай” бағытталған топтық тапсырмалар арқылы жұмыс жасай отырып, қолдау көрсету.

Төмендегі тізімнен физикалық және химиялық құбылыстарды кестеге

бөліп жаз: судың булануы, жапырақтың шіруі, бұлттың түзілуі,

күміс заттардың қараюы, темірді тот басуы, электр шамындағы

қыл сымның қызаруы, табадағы тамақтың күюі, жұмыртқаның шіруі,

шаштың

ағаруы, бенгаль шырағының жануы.


Физикалық

химиялық




⃰Оқушылардың сабақ басындағы ауызша және жазбаша сұрақтарының жауаптарын бақылай отырып смайликтермен бағалау.

*Жеке бақылау жүргізеді.

*Оқушылар өзара бақылайды.

Сабақтың басында сыныпта ынтымақтастық «Бауырсақ» әдісі бойынша ынтымақтастық атмосферасын қалыптастырдым

3 тапсырма жұптық жұмыс кезінде техника қауіпсіздік ережелерін қайталап отыру



Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары /оқу мақсаттары дұрыс қойылғанба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткіздіме? Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілдіме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталдыма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?




Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралыда, оқу туралыда ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?






Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Химия

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 7 класс

Скачать
Физикалық және химиялық құбылыстар.

Автор: Але Казима

Дата: 15.11.2018

Номер свидетельства: 485780
