kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Еріген заттың массалық үлесі

Нажмите, чтобы узнать подробности

Определине массовой  доли растворенных веществ 

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Еріген заттың массалық үлесі»



Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 8.3С Ерітінді мен ерігіштік

Күні:6.03.2019ж

Сынып: 8


Мектеп: Казталов ауданы Қараөзен мектеп-лицейі


Мұғалімнің аты-жөні: Мухамбетова Н.М


Қатысқандар саны: 14 Қатыспағандар саны:






Сабақтың тақырыбы

Еріген заттың массалық үлесі

Осы сабақта

қол жеткізілетін

оқу мақсаттары

8.3.4.5 – еріген заттың массалық үлесі бойынша және ерітіндінің белгілі массасы бойынша еріген заттың массасын есептеу.


Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар: Еріген заттың массалық үлесі мен ерітіндінің белгілі массасы бойынша еріген заттың массасын есептеу алгоритмін түсінеді. Оқушылардың басым бөлігі: Берілген тапсырмалардағы ерітінді мен еріген заттың массалары бойынша еріткіштің массасын, массалық үлесін есептейді.

Кейбір оқушылар: Ерітіндідегі еріген заттың массалық үлесін анықтауды түсініп, оны күнделікті өмірде қолдана алады, есептің шартына қарай түрлендіре алады, ерітіндіні араластыруға арналған есептерді шығарады.

Бағалау критерийі

Ерітіндідегі еріген заттың массалық үлесін есептеуді түсінеді. Берілген тапсырмалардағы ерітінді мен еріген заттың массалары бойынша еріткіштің массасын, массалық үлесін есептей алады.

Тілдік мақсаттар


Пәнге қатысты лексика мен терминология:

Еріген зат, массалық үлес, омега, пайыздық құрам, ерітінді,еріткіш, тексеру, есептеу,


Негізгі сөз тіркестері: еріген заттың массалық үлесі

Сыныптағы диалог

Ерітінді құрамына … және … кіреді

Сұйық және концентрлі ерітінді

Құндылықтарға баулу

Өмір бойы білім алу, сыйластық,

жұмыс барысында бір-біріне құрметпен қарау.


Пәнаралық байланыс

Физика, математика

Алдыңғы білім


8.3.4.1.-8.3.4.3 7.1В. зат күйінің өзгерісі
7.2В. Қарапайым химиялық реакциялар 
7.3C. ерітінді және ерігіштік
7.3А. Химиялық элемент пен қосылыстар


Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығулар


Ресурстар

Сабақтың басы



0-3минут







4-8минут

I.Ұйымдастыру бөлімі. 1.Оқушылармен амандасу 2.Оқушыларды түгендеу Білу Үй тапсырмасына шолу: әр топ өтілген тақырып бойынша өзара сұрақтар қойып,жауаптарын толықтырады.

Қызығушылықты ояту. Суретте пайызы көрсетілген сүт және қаймақ қорапшаларын көрсетіп, сұрақтар қойылады. Сұрақ:1.Қораптың сыртындағы сандар қандай ақпарат береді?

Күтілетін жауап: көрсетілген пайыздар құрамындағы майдың пайызын көрсетеді.

Оқушыларға көрсетілген пайыздарды құрамындағы майдың концентрациясын меңзейтінін түсіндіреді.

.
















Интерактивті тақта

Презентациядағы сурет



Сабақтың ортасы


8-15 минут



































16-26 минут





















16-26 минут















27-30 минут













31-37 минут























Оқушылармен әңгімелесу барысында сабақтың тақырыбын шығарып,оқу мақсаттары жарияланады. Түсіну - №1тапсырма:«Джигсо» тәсілін пайдалану арқылы мәтінмен, ресурспен жұмыс. (Оқушылар берілген ресурстар және оқулықтағы мәтінмен танысып, топта талқылап, басқа топтарға түсіндіреді) 7 мин/ Қ/б: «бағдаршам» әдісі. Ерітіндінің маңызды сипаттамасы – ерітіндідегі еріген заттың массалық үлесі немесе концентрациясы. Ол еріткіштегі еріген заттың салыстырмалы құрамын көрсетеді. Ерітіндінің масса немесе көлем бірлігіндегі заттың массамен немесе зат мөлшерін көрсететін шама ерітінді концентрациясы(С) деп аталады.Егер ерітіндідегі еріген заттың мөлшері көп болса , ерітінді концентрлі, ал аз болса- сұйық деп аталады.Еріген заттың массалық үлесі - ерітінді массасына еріген зат массасының қатынасы. Массалық үлесі % өлшенеді :

W = [m (еріген зат)/m(ерітінді)] x100%, мұндағы

W – еріген заттың массалық үлесі

m (еріген зат) – еріген зат массасы (г, кг)

m (ерітінді) – ерітіндімассасы (г, кг)

Ерітінді массасын төмендегі формуламен есептейді:

m(ерітінді)=Vp

m(ерітінді)=m(ерігензат) +m(су)

V – ерітінді көлемі (мл, л, м3)

p – ерітінді тығыздығы(г/мл, г/л, кг/м)

Жаңа сабақ мазмұны ашылады

Қолдану - «Жұптас, ойлан, бөліс»әдісі -(оқушылар көршілерімен жұптасып, ойланып, талқылай отырып есептейді,тақтаға жазады) (10 мин) Есеп №1 1 топ тапсырмасы- 30 г тұзды 70 г суда ерітті. Ерітіндідегі еріген тұздың массалық үлесін есептеңіз.

2 топ тапсырмасы- 75 г суда 25 г қант ерітті. Ерітіндідегі еріген қанттың массалық үлесін есептеңіз.

3 топ тапсырмасы-2 ас қасық қантты( 1 ас қасықта 20г қант болады) 250 г шайда еріткендегі қанттың массалық үлесін есептеңдер.

Дескриптор: Білім алушы:

  • Есептің берілгенін жазады

  • еріген заттың массалық үлесін есептейді

Есеп № 2

1 топ тапсырмасы - Массалық үлесі 20% -тік 120 г ерітінді дайындау үшін қанша грамм тұз және су алу керек?

2 топ тапсырмасы – Массалық үлесі 10% ,массасы 175г ерітіндідегі еріген зат пен еріткіштің массаларын есептеңдер.

3 топ тапсырмасы-20%-ды 200г иод ерітіндісі мен 15%-ды 300 г иод ерітіндісін араластырғанда алынған ерітіндінің массалық үлесін есептеңдер..

Дескриптор: Білім алушы:

  • еріген заттың, еріткіштің массасын табудың формуласын жазады

  • еріген заттың массасын есептейді

  • еріткіштің массасын есептейді

  • еріген заттың ,ерітіндінің жалпы массасын есептейді

қ/б: Өзара бағалау



Талдау- Әр топ есеп шығару алгоритмін құрастырады . Дескриптор:тақырып бойынша алған білімдеріне ,дағдыларына сүйеніп, есептің осы түрін шығарудың алгоритмін жазады. Алгоритм:

1. есеп шартын жазу (берілгені, табу керек)

2. ерітіндінің массасын есептеу

3. формула бойынша еріген заттың массалық үлесін есептеу. Қ.Б- мұғалімнің мадақтауы

Жинақтау - «Кім білгір» әдісі Мақсаты: Жинақталған мәліметтер бойынша есеп құрастырады және тұрмыста пайдаланылатын ерітінділерге мысалдар келтіреді. Бүгінгі сабақты тұжырымдайды

1 және 2топтарға тапсырма- Күнделікті өмірде қандай ерітінділерді қолданамыз? Мысалдар келтіріңдер.

3 топ тапсырмасы- Алдарыңызда сірке суы мен дәрілік заттары бар құтылар берілді. Затбелгісінде ерітінді аты мен пайыздық құрамы келтірілген. Осы мәліметтерді пайдаланып есеп құрастырыңдар.

Дескриптор

1. мысалдар келтіреді

2. Есеп құрастырады

Қ.Б- мұғалімнің мадақтауы







Оқулықпен жұмыс,

А-4 қағазы



































Таратпа қағаздар

Интерактивті тақта

































есеп шығару алгоритмі
























Сабақтың соңы







38-40 минут











Үйге тапсырма беру: (тақырыптың соңындағы тапсырмаларды орындау)

Рефлексия


  • Егер сабақтағы тапсырмаларды орындауды қиындықтар туындамаса, сабақ ұнаса - қызыл түсті колбаны;

  • Егер тапсырмаларды орындау қиын болса, дегенмен де дұрыс жауап беруге тырысқан болсаң – көк түсті колбаны;

  • Егер тапсырмаларды өз бетіңмен орындауда қиындық туса, мұғалім тарапынан қосымша көмек қажет болса – жасыл түсті колбаны таңдаймыз.










Жасыл,сары, қызыл түсті колбалар

Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілетіжоғарыоқушыларғақандайміндетқоюдыжоспарлапотырсыз?

Бағалау – оқушылардыңматериалдымеңгерудеңгейінқалайтексерудіжоспарлайсыз?

Денсаулықжәнеқауіпсіздіктехникасыныңсақталуы


Оқушыларға сабақтың тақырыбын өз бетімен зерттеу жүргізу арқылы түсінуге мүмкіндік беру. Қабілеті жоғары оқушыларға топтық жұмысты орындауда алдын ала дайындалған тапсырмалар беріледі.


Жұптың жұмысын бағалау бірін-бірі бағалау арқылы жүзеге асырылады, жұптың жұмысын бағалауда көрші жұптың оқушылары олардың жұмыстарын өз жұмыстарымен салыстыра отырып, өз тапсырмаларының орындалуында қателіктер немесе қиындықтар туындаған жағдайда түзетулер енгізуге мүмкіндік алады.


Топтық жұмыста топтар бірін-бірі бағалау жүргізу арқылы топ жұмыстарына, топтың мүшелерінің жеке жұмыстарына баға береді.


Бірегейлік және сындарлық оқушылардың оқулықтан алған деректерді өңдеу кезінде қолданатын әдіс-тәсілдері арқылы байқалады. Жұптасып және топта жұмыс, сондай-ақ бір - бірімен және мұғаліммен жұмысты талқылау, басқалар пікірін құрметтеуді және бір-бірімен және мұғаліммен тиісті үлгіде араласу қасиетін дамытуы керек. Құралдарды пайдалану, химикаттармен жұмыс істеу және нұсқаулықты дәл сақтау оқушының сау және қоршаған ортаға назар аудару туралы сезімін дамытып басқалармен жұмыс істеген жағдайда кейбір шамада қауіпсіздік шараларын сақтауда жауаптылығын көрсетеді.

Рефлексия

Сабақ мақсаты/зерттеу мақсаты дұрыс қойылды ма? Бүгін оқушылар нені үйренді? Менің жоспарлаған дифференциациям жақсы жұмыс істеді ме? Берілген уақытты тиімді, дұрыс пайдалана алдым ба? Менің жоспарым бойынша қандай өзгерістер болды және неге?

Сабақ бойынша ой жүгірту үшін бос бағананы пайдалану керек. Сол жақтағы бағанадан сабақ туралы анағұрлым маңызды сұрақтарға жауап беру керек.

Сабақ мақсатына жетті. Сабақ мақсаттары дұрыс қойылды деп ойлаймын. Оқушылар өткен тақырыптың теориясымен байланыстыра отырып, сабақ мазмұнын өз беттерімен ашу мақсатында жұмыстана білді. Берілген уақыт тиімді пайдалана білді. Дифференциация тапсырмаларды ұйымдастыруда қиындықтар туындады.

Жалпыбаға



Сабақтыңжақсыөткенекіаспектісі (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)?

1:Сынып оқушыларының өз бетімен зерттеу жүргізуі;


2:Топтағы топ мүшелерінің барлығының да көшбасшы болуға ат салысуы, ұтымды жауап беру,

сыни тұрғысынан жауап беруі ұтымды болды;


Сабақтыжақсартуға не ықпалетеалады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)?

1: дифференциациялық тапсырмаларды үнемі қолдануды дағдыландыру;


2:бағалауды жүргізгенде жеке оқушы қабілетін де үнемі ескере отырып бағалау жүргізу;


Сабақбарысындасыныптуралынемесежекелегеноқушылардыңжетістік/қиындықтарытуралыненібілдім, келесісабақтарда неге көңілбөлуқажет?

Сынып оқушылары өз беттерімен тапсырмаларды орындау қабілеттерін көрсете білді, сынып оқушылары көшбасшылық қабілеттерін қай тапсырмада да көрсетіп отырды, сынып атмосферасын қалыптастыра алды. Келесі сабақтарда дифференциациялық тапсырмалардың ауқымды болуына назар аудару және жекелеген оқушының қабілетін анықтайтын тапсырмалардың көлемін арттыру;











Бағалау

Түрлі –түсті жалауша арқылы бағалау









Есеп 1

1 топ тапсырмасы- 30 г тұзды 70 г суда ерітті. Ерітіндідегі еріген тұздың массалық үлесін есептеңіз.

Дескриптор: Білім алушы:

  • Есептің берілгенін жазады

  • еріген заттың массалық үлесін есептейді


Есеп 1

2 топ тапсырмасы- 75 г суда 25 г қант ерітті. Ерітіндідегі еріген қанттың массалық үлесін есептеңіз.

Дескриптор: Білім алушы:

  • Есептің берілгенін жазады

  • еріген заттың массалық үлесін есептейді


Есеп 1

3 топ тапсырмасы-2 ас қасық қантты( 1 ас қасықта 20г қант болады) 250 г шайда еріткендегі қанттың массалық үлесін есептеңдер.

Дескриптор: Білім алушы:

  • Есептің берілгенін жазады

  • еріген заттың массалық үлесін есептейді





Есеп № 2

1 топ тапсырмасы - Массалық үлесі 20% -тік 120 г ерітінді дайындау үшін қанша грамм тұз және су алу керек?

Дескриптор: Білім алушы:

  • еріген заттың, еріткіштің массасын табудың формуласын жазады

  • еріген заттың массасын есептейді


Есеп № 2

2 топ тапсырмасы – Массалық үлесі 10% ,массасы 175г ерітіндідегі еріген зат пен еріткіштің массаларын есептеңдер.

Дескриптор: Білім алушы:

  • еріген заттың, еріткіштің массасын табудың формуласын жазады

  • еріген заттың массасын есептейді


Есеп № 2

3 топ тапсырмасы-20%-ды 200г иод ерітіндісі мен 15%-ды 300 г иод ерітіндісін араластырғанда алынған ерітіндінің массалық үлесін есептеңдер..

Дескриптор: Білім алушы:

  • еріген заттың, еріткіштің массасын табудың формуласын жазады

  • еріген заттың массасын есептейді

  • еріткіштің массасын есептейді

  • еріген заттың ,ерітіндінің жалпы массасын есептейді






































Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Химия

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 8 класс

Скачать
Еріген заттың массалық үлесі

Автор: Мухамбетова Назипа Муратхановна

Дата: 08.06.2019

Номер свидетельства: 513955
