kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Энергияның өзгеруімен жүретін химиялық реакциялар»

Нажмите, чтобы узнать подробности

Элементтердің өз ара байланысы эндотермиялық және экзотермиялық реакциялар атты тақырыбына сабақ өткізілді.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Энергияның өзгеруімен жүретін химиялық реакциялар»»

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 8.2C

Химиялық реакциядағы энергиямен танысу

(3 с.)


Мектеп: Алматы облысы Іле ауданы «№ 24 лицей» к.м.м

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: А.Б.Сатыханова

Сынып: 8

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Экзотермиялық және эндотермиялық реакциялар.

4 зертханалық тәжірибе «Энергияның өзгеруімен жүретін химиялық реакциялар»

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

8.3.1.3 -экзотермиялық реакциялар жылу бөле жүретінін, ал эндотермиялық реакциялар жылу сіңіре жүретінін білу

8.3.1.4 –әртүрлі жанғыш заттардың қоршаған ортаға әсер ету салдарын түсіну


Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар экзотермиялық реакциялар жылу бөле жүретінін, ал эндотермиялық реакциялар жылу сіңіре жүретінін біледі. Әртүрлі жанғыш заттардың қоршаған ортаға әсер ету салдарын түсінеді.

Оқушылардың басым бөлігі эндотермиялық және экзотермиялық реакция теңдеулерін ажыратады, жазып тенестіреді

Оқушылардың кейбіреуі: Әртүрлі жанғыш заттардың қоршаған ортаға әсер ету салдарын саралайды

Бағалау критерийі

Эндотермиялық және экзотермиялық реакция теңдеулерін ажыратады, жазып тенестіреді.

Әртүрлі жанғыш заттардың қоршаған ортаға әсер ету салдарын саралайды

Тілдік мақсаттар


Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер.

Жылу эффекті

Экзотермиялық реакциялар

Эндотермиялық реакциялар

Термохимиялық реакциялар

Диалог жүргізу арқылы ширату жаттығуларын орындау:

Жылу бөле жүретін реакция - ... .       реакция деп аталады.

Жылу сіңіріле жүретін реакция - ..... реакция деп аталады.

Реакцияның жылу эффекті көрсетілген химиялық реакциялар ....деп аталады.

Құндылықтарға баулу




«Мәңгілік ел» жалпыұлттық идеясының құндылықтары: ұлттық қауіпсіздік және еліміздің бүкіләлемдік, өңірлік мәселелерді шешуге жаһандық тұрғыдан қатысуы. Қоршаған ортаны қорғау, елін жерін сүйетін ұрпақ тәрбиелеу

Пәнаралық байланыс

Физика, экология

Алдыңғы білім


Химия 7 сынып. Жану реакциясы

Экзотермиялық, эндотермиялық реакцияларға қатысты жануды біледі, жану кезінде жылу бөлетінін біледі

Сабақбарысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері


Ресурстар

Сабақтың басы

3 мин

Ұйымдастыру

- оқушылардың зейінін сабаққа шоғырландыру;

- оқушылармен бірге сабақ мақсаттарын/ОМ анықтау;

- оқушыларды «Пазл» әдісі арқылы 3 топқа бөлу

І топ: Жану

ІІ топ: Жарық

ІІІ топ: Жылу


Оқулық

Кескін қағаздар

Сабақтың ортасы

2 мин















15 мин









3 мин























15 мин











«Серпілген сауал» әдісі арқылы өткен материалдардан алған білімдерін еске түсіру және оқушыларды жаңа білім алуға белсендіру

Сұрақтар:

  1. Жану реакциясы деген не?

  2. Жану реациясында түзілетін өнімдер?

  3. Жанатын заттар деген не?

  4. Заттар жану үшін не қажет?

  5. Меншікті жану жылуы деген не?


(ҚБ) «Шапалақ» әдісі


Жаңа такырыпты түсіну.

Мағынаны тану. Оқушылар берілген мәтінмен танысады.

Берілген тапсырмалар бойынша (ТТТ) «Таныс, түсін, талда» әдісі арқылы топтық жұмыс жасап постер қорғау.


І топ: Жану: Экзотермиялық реакиялар

ІІ топ: Жарық: Эндотермиялық реакциялар

ІІІ топ: Жылу: Жанудың басталуы, тоқтату шаралары

«ТТТ » тәсілі бойынша талдайды


(ҚБ) «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі


1 - тапсырма «Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі

Топтағы оқушылар бір-біріне көмектесе отырып сұрақтарға жауап іздеп, тапсырманы орындайды. Бұл бірлікке шақырады.


Берілген реакциялардағы термохимиялық теңдеулерден қайсысы экзотермиялық екенін анықтап, реакция теңдеуін теңестіріңдер:

А) НСl + NaOH = NaCl + H2O + Q

B) H2O = H2 + O2  - Q

C) N2+H2 = NH3 + Q

D) CaCO3 = CaO + CO2 - Q

 


Дескриптор Білім алушы


  • экзотермиялық реакциялар жылу бөле жүретінін, ал эндотермиялық реакциялар жылу сіңіре жүретінін біледі

  • реакцияны теңестіреді


(ҚБ) «Смайликтер» әдісі


4 зертханалық тәжірибе «Энергияның өзгеруімен жүретін химиялық реакциялар»

(ЖЖ) «Жеке жұмыс» әдісі арқылы оқушылар зертханалық жұмыс жүргізеді.

Оқушыларға техника қауіпсіздік ережесін қайталай отырып, жұмыстың мақсатын айқындау.

Жұмыс нәтижесін дәптерге жазу, кесте ретінде толтыру.



Жұмыс барысы

Байқалатын құбылыс

Қорытынды

1




2




3




4





Дескриптор Білім алушы


- техника қауіпсізідігінің ережесін сақтай отырып жұмысты жүргізеді

- эндотермиялық және экзотермиялық реакцияны ажыратады, реакцияны жазып, тенестіреді

- қорытынды жасай алады


(ҚБ) «ҚҚҚ » әдісі

























Оқулық, стикер, маркер

















Үлестірме лер



































Оқулық.

Зертханалық құралдар (натрий карбонаты, сұйылтылған сірке қышқылы, калий хлориді, лмион қышқылы, натрий гидрокарбонаты, магний, сұйылтылған күкірт қышқылы, сынауықтар, сынауықтарға арналған тұрғы )



Сабақтың соңы

2 мин

Үйге тапсырма §22, 87-90 бет оқу



Кері байланыс БББ кестесі

Б (Мен не білемін?)

Б (Мен не білдім?)

Б (Менің не білгім келеді?)












Саралаусіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?

БағалауСіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау



Саралау тапсырмаларды іріктеуді, белгілі бір оқушыдан күтілетін нәтижені, оқушыға жеке қолдау көрсетуде, оқу материалы мен ресурстарды оқушылардың жеке қабілеттерін ескере отырып әзірлеуді қамтуы мүмкін (Гарднер бойынша көптік зият теориясы).

Уақытты тиімді пайдалана отырып, саралауды сабақтың кез келген кезеңінде қолдануға болады.

Бұл бөлімде оқушылардың сабақ кезінде нені үйренгендерін бағалау үшін қолданатын әдіс-тәсілдерді жазыңыз.


Денсаулық сақтау технологиялары.

Сабақта сергіту жаттығуларымен белсенді жұмыс түрлерін қолдану.

Осы сабақта қолданылатын

Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары



Сабақ бойынша рефлексия


Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болдыма?

Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме?Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз?Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен?

Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз.


Жалпы бағалау



Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:


2:


Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:


2:


Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?






















Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Химия

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 8 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
Энергияның өзгеруімен жүретін химиялық реакциялар»

Автор: Сатыханова Асель

Дата: 27.11.2018

Номер свидетельства: 487781
