kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Атомның құрамы және құрылысы. Изотоптар

Нажмите, чтобы узнать подробности

 

                                                      Short-term lesson plan

Күні/Date: 21.11.18ж

Мұғалімнің аты/Teacher name:

Давлетбаева Жамиля

Сынып/ Grade: 7

Present/Қатысқандар:

Absent/Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы/ Lesson Topic

Атомның құрамы және құрылысы. Изотоптар

Оқыту мақсаты/

learning objectives

7.1.2.5 -протон, электрон, нейтронды және олардың атомдағы орналасу тәртібін, массасын зарядын білу

7.1.2.6 -алғашқы 20 элементтің атом құрылысы (p+, n0, e-) мен атом ядросының құрамын білу;

7.1.2.7 -изотоп түсінігін білу

Сабақтың мақсаттары/ Lesson objectives

Барлық оқушылар: Атом құрылысы мен құрамын біледі

Көпшілік оқушылар: Протон, нейтрон, электронның орналасу тәртібін  зарядын анықтай отырып элементтерді атай алады

Кейбір оқушылар: Элемент атомдарының  изотоптарынның массасы мен таралуын біле отырып орташа атомдық массасын есептеп таба алады.

Жетістік критерилері/

Success criteria

  • Элементтерді  металл  және  бейметалдарға

ажыратады.

  • Атом құрамындағы ұсақ бөлшектерді көрсетеді.
  • Изотоп ұғымын сипаттайды.
  • Элементтердің әр түрлі изотоптарына мысал

келтіреді.

  • Элементті анықтап, оның бөлшектерінің атаулары

және саны туралы толық сипаттама береді.

Тілдік мақсаттар/Language objectives

- Пәнге қатысты лексика мен терминология:

атом, молекула, элемент, протон, нейтрон, электрон, нуклон

-Диалогқа/жазылымға қажетті  тіркестер:

  • Атомнан кем кез келген бөлшек.,. немесе. бола алады
  • Екі немесе одан көп атомдар. түзу үшін біріге алады
  • протон және нейтрон. және электрон …. массалары

Атом ортасында . тұратын … болады

Құндылықтар/ Values 

«Мәңгілік Ел» жалпыұлттық идеясының білім беру мазмұны арқылы жүзеге асырылуы

Пәнаралық байланыстар/ Intersubjective communications

 physics, chemistry, environmental

АКТ қолдану дағдылары/ICT usage skills

Interactive board, video watching, online game

Алдыңғы білімдер/ Previous learning

Химиялық элементтер және олардың таңбалары

                                                   

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Атомның құрамы және құрылысы. Изотоптар»

Short-term lesson plan

Күні/Date: 21.11.18ж

Мұғалімнің аты/Teacher name:

Давлетбаева Жамиля

Сынып/ Grade: 7

Present/Қатысқандар:

Absent/Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы/ Lesson Topic

Атомның құрамы және құрылысы. Изотоптар

Оқыту мақсаты/

learning objectives

7.1.2.5 -протон, электрон, нейтронды және олардың атомдағы орналасу тәртібін, массасын зарядын білу

7.1.2.6 -алғашқы 20 элементтің атом құрылысы (p+, n0, e-) мен атом ядросының құрамын білу;

7.1.2.7 -изотоп түсінігін білу

Сабақтың мақсаттары/ Lesson objectives

Барлық оқушылар: Атом құрылысы мен құрамын біледі

Көпшілік оқушылар: Протон, нейтрон, электронның орналасу тәртібін зарядын анықтай отырып элементтерді атай алады

Кейбір оқушылар: Элемент атомдарының изотоптарынның массасы мен таралуын біле отырып орташа атомдық массасын есептеп таба алады.

Жетістік критерилері/

Success criteria

  • Элементтерді металл және бейметалдарға

ажыратады.

  • Атом құрамындағы ұсақ бөлшектерді көрсетеді.

  • Изотоп ұғымын сипаттайды.

  • Элементтердің әр түрлі изотоптарына мысал

келтіреді.

  • Элементті анықтап, оның бөлшектерінің атаулары

және саны туралы толық сипаттама береді.

Тілдік мақсаттар/Language objectives

- Пәнге қатысты лексика мен терминология:

атом, молекула, элемент, протон, нейтрон, электрон, нуклон

-Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер:

  • Атомнан кем кез келген бөлшек ..., ... немесе ... бола алады

  • Екі немесе одан көп атомдар ... түзу үшін біріге алады

  • протон және нейтрон ... және электрон ….. массалары

Атом ортасында ... тұратын … болады

Құндылықтар/ Values

«Мәңгілік Ел» жалпыұлттық идеясының білім беру мазмұны арқылы жүзеге асырылуы

Пәнаралық байланыстар/ Intersubjective communications

physics, chemistry, environmental



АКТ қолдану дағдылары/ICT usage skills

Interactive board, video watching, online game

Алдыңғы білімдер/ Previous learning

Химиялық элементтер және олардың таңбалары

Сабақтың барысы

Planned timings

Planned activities

Resources

Тhe beginning of the lesson

2+3min

















1.Ұйымдастыру кезеңі: Сәлемдесу. Түгендеу.

Құпия зат әдісі. Күн жүйесі және атом құрамы сурет


Оқушыларға затты көрсетіңіз. Олардан оның не екенін және сабақпен қалай байланысқанын сұраймын.



Топқа бөлу (құрылымдалған түрде топ басшысын анықтап қалған топ мүшелерін 1,2,3 санақ арққылы топқа бөлу)

1. Элемент неген не?

2. Атом деген не?

3. Молекула деген не?

1-топ. Протондар
2-топ. Электрондар
3-топ. Нейтрондар

interactive board, handouts, colored pencils,

The Middle of the lesson



7+13 min



Видеокөрсетілім: Bilim land

(ТЖ)№1 тапсырма

Берілген суретті зерделей отырып, қандай элементтердің атом құрылысы көрсетілгенін анықтап, химиялық элементтердің таңбаларын және бөлшектердің атын және белгіленуін жазыңыз.

АВС



Бөлшектің белгісі

Бөлшектің атауы

Таңбасы










А ____ (химиялық элементтің таңбасы)

В ____ (химиялық элементтің таңбасы)

С____(химиялық элементтің таңбасы)

Дескриптор Білім алушы

− суреттен атом құрылысы бойынша элементті анықтайды;

− элементтің таңбасын көрсетеді;

− бөлшектің атын атайды;

− бөлшектің таңбасын көрсетеді.

ҚБ «өзара бағалау» әдісі арқылы бір-бірін бағалады



«Химиялық диктант» (Ж)

2 тапсырма

Суретте сутектің изотоптары: протий, дейтерий және тритий берілген.



Протий Дейтерий Тритий

(а) Бір химиялық элементтің изотоптары арасындағы ұқсастықты көрсетіңіз

_________________________________________________________________________________________________________________________________________

(b) Бір химиялық элементтің изотоптары арасында қандай айырмашылықты көрсетіңіз

_______________________________________________

(с) «Изотоп» ұғымы анықтамасын тұжырымдаңыз.

Изотоптар ________________________________бірдей,

бірақ,______________________________________________________ түрі.

Дескриптор Білім алушы

- бір химиялық элементтің изотоптары арасындағы ортақ белгіні көрсетеді;

- бір химиялық элементтің изотоптары арасындағы

айырмашылықты көрсетеді;

- изотоптардың анықтамасын құрастырады.

ҚБ «Бас бармақ» әдісі арқылы бірін-бірі бағалайды

https://learningapps.org/display?v=pawnrm8ik18

https://twig-bilim.kz/en/film/global-warming

The End of the lesson



2+3 min









Сұрақтар




Менің сабақтағы көңіл күійм. Сәйкес смайликті дөгелекте

Бүгінгі тақырыпта кен туралы не білдім


Кеннен металдарды алу үдерісін сипаттауда не қиын болды


Қандай бағытта жұмыс жүргізу қажет


Үйге тапсырма. Неге дейтерийлі суды D2O ауыр су деп атайды? Қосымша әдебиетті пайдалана отырып, “Жеңіл және ауыр судың қасиеттерін салыстыру” атты хабарлама дайындап көр.

Таратпа қағаздар

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы


презентация, бейнекөрініс туралы ұғымдарын күнделікті өмірмен байланыстырады,

-топтағы жұмысты дұрыс ұйымдастырады,

- «Жарық жұлдыз» әдісі арқылы оқушылардың түсінбеген сұрақтарына жауап береді.


Динамикалық үзіліс: (гимнастика) шаршаудың алдын алу үшін барлық оқушыларға орындату


Сабақ бойынша рефлексия


Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауапберіңіз.

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба?



Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?



Жеткізбесе, неліктен?




Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?



Сабақ тың уақыттық кезеңдері сақталды ма?


Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?


Жалпы баға


Сабақтың жақсы өткенекі аспектісі (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)?

1:


2:


Сабақты жақсартуға не ықпалетеалады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)?

1:


2:


Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?










Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Химия

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 7 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
Атомның құрамы және құрылысы. Изотоптар

Автор: Давлетбаева Жамиля Оразбайқызы

Дата: 28.05.2019

Номер свидетельства: 512482
