Сынып: 6 «а». Күні: 7 қараша 2016жыл
Сабактың тақырыбы: Атомдар мен молекулалар.Жай және күрделі заттар
Сабақтың мақсаты: Оқушылар атомдар мен молекулалар,заттың құрылысын, қасиеттерін, жіктелуін сипаттауға,бірі бірімен салыстыруға үйренеді. Сабақ барысында оқушылардың ғылыми – танымдық белсенділігін және сыни ойлауын арттыру.
Күтілетін нәтиже:
1.Атомдар,молекулалар,жай және күрделі заттар туралы мәліметтерді анықтайды,талдайды
2.Жай және күрделі заттардың қасиеттеріндегі ерекшіліктеріне тұжырымдама жасайды, дәлелдейді.
3.Химиялық модельдерді қолдана отырып,жай заттар мен күрделі заттарды тәжірибе арқылы салыстырып, жасайды.
4.Теориялық білімдерін практика жүзінде қолдана білуге және алған білімді тиянақтауға дағдыланады
Сабақтың типі: Жаңа сабақты меңгерту
Сабақтың әдісі: «Домино» ойыны,«Ойлан,жұптас,бөліс», сократтық кеңес, сергіту сәті, «Атомдар,молекулалар»,кестелер,тапсырмалар
Сабақты ұйымдастыру формасы: жұптық,топтық
Дереккөздер; «Химик анықтамалығы
Интернет Wikipedia,youtube сайты.
Құрал-жабдықтар:Интерактивті тақта,стикерлер,мәтіндік парақшалар,балық суреттері,смайликтер,жулдызшалар.модельдер,темір,кремний,көміртек
Ұйымдастыру
Оқушылармен амандасу, түгелдеу, сабаққа даярлығын қадағалау.
Оқушыларды топқа бөлу.
Оқушыларға үлестірме тапсырмалар үлестіріледі, тапсырмадағы жауабы бойынша жұпқа бөлінеді. (үлестірме тапсырмада өткен сабақ бойынша сұрақтар құрастырылған
5-7 минут
Тренинг «Амандасу»
«Домино»ойын түрінде.Сұрақтар мен жауаптар бір-бірімен жұптасады.
1.Физикалық денелерді құрайтын нәрсе? (зат)
2.Заттардың бір-бірінен айырмашылығын көрсететін белгілер? (қасиеттері)
3.Құрамына кіретін заттардың бөлшектері микроскоп арқылы да көрінбейтін қоспа?
(біртекті)
4.Шынының балқуы қай құбылысқа жатады? (физикалық)
5.Темірдің тат басуы қандай құбылысқа жатады? (химиялық)
6. Заттарды, олардың қасиеттерін, басқа заттарға айналып түрленуін қарастыратын пән. (химия)
7.Нәтижесінде белгілі заттардан басқа заттар түзілетін құбылыстар.
(Химиялық құбылыстар)
Әр түрлі түсті шарларымен топқа бөлінеді
1 топ қара
2 топ қызыл
3 топ ақ
Мұғалім өз сөзімен Бұларды атомдар және молекулалар деп атайды деп тақтаға тақырыпты шығарады ( слайд)
“Естігенімді ұмытамын,
көргенімді есте сақтаймын,
ақыл - оймен істегенімді түсінемін” деген сөздермен сабағымызды бастаймыз.Топ ережелерін сақтаймыз.
*Ұйымшыл болу
*Бір-бірінің пікірін тыңдау
*Кезекпен сөйлеу
*Бір-бірін кемсітпеу
*Өз ойын ортаға салу,көмектесу
*Уақытты тиімді пайдалану
*Белсенді болу
Оқушылар түрлі түсті стикерлердегі сұрақтарға жауабын іздеп табады
Тақырыбы: Атомдар мен молекулалар.Жай және күрделі заттар
Атомдар мен молекулалар.Жай және күрделі заттар оқулықтағы мәліметпен салыстырып, дәптерге түртіп алыңдар. «Білім шыңына жету»1 топқа тапсырма: Әр топқа балық суреті беріледі:Балықтың қаңқасына жаңа мәліметтерді жазады. Атомдар, молекулалар, жай заттар мен күрделі заттарға мысалдар келтіреді.
1.Басы :Сабақтың тақырыбы жазылады2.Қабырғаның жоғарғы жағына Ұғымдар жазылады.(Атом,молекула,жай зат,күрделі зат,химиялық қосылыстар.)Барлық заттар жай және күрделі болып бөлінеді.
2.Төменгі бөлігіне түсініктер жазылады.Жай заттар бір ғана атом түрінен тұрады,күрделі заттар атомдардың бірнеше түрінен тұрады.Атомдар бірігіп молекула түзеді.Жай затта да екі атомнан тұратын молекула түзеді. Атом -заттың химиялық жолмен бөлінбейтін ең ұсақ бөлшегі.Молекула- заттың құрамы мен қасиетін сақтайтын ең кіші бөлшегі.
2.Молекулалар элементтен тұрады. (атомды Ломоносов солай деп атаған)
3. Бөлшектер – молекула және атом үнемі қозғалыста болады.
4.Жай заттың молекулалары бірдей атомдардан, ал күрделі заттың молекулалары әр түрлі атомдардан тұрады.
Сергіту сәті: Атомдар Молекулалар ойын тақтада тапсырма беріледі.Жай және күрделі заттарды анықтаМәтінмен жұмыс. Жай және күрделі заттарды теріп жазып, жікте. Жазира үй жинап, тазалағанды ұнатады. Бүгін де анасынан үйренгені бойынша алдымен ізбес суын әзірлеп бөлме қабырғасының ластанған жерлерін әктеді. Еденді хлор қосылған сумен жуып алды. Онан соң тамақ қамына кірісті. Алма қосылған тәтті бәліш дайындауды ойлады да қамырдың құрамына ас содасын, тұз, қант, май қосты. Ендігі кезекте салат дайындауды ойға алды. Қараса, үйде сірке қышқылы жоқ екен, жүгіріп дүкенге барды. Күн жаңбыр еді. Абайсызда сүрініп кетіп, темірге аяғын соғып, жарақаттап алды. Үйге келген соң алдымен қолын жылы сумен, артынан спиртпен жуды да, жараға иод жағып таңып тастады. Аяғының ауырғанына қарамастан айна алдына келіп күміс сырға, сақинасын тағып үсті-басын ретке келтірді. Туыстарын тәтті бәлішпен қарсы алатыны есіне түсіп жүзіне күлкі үйірілді. Жай заттар: хлор,темір,иод,күміс,Күрделі заттар:сірке қышқылы, ізбес суы,тұз,қант,су,спирт.
1.Берілген заттарды кестеге +, - белгісімен толтырыңдар
1-кесте
Заттар және олардың сипаттамалары
Жай заттар
Күрделі заттар
Атомдардың бірдей түрінен құралады
Атомдардың әр түрінен құралады
Химиялық жолмен бөлінбейді
Химиялық жолмен бөлінеді
Мысалдар:
Сутек
Оттек
Магний
Күкірт
Темір
Мыс
Мысалдар:
Су
Ас тұзы
Қант
Марганцовка
Магнийдің оттекпен қосылысы
Темірдің күкіртпен қосылысы
Мыстың оттекпен қосылысы
Мәтінді оқып, жұптасып және топтасып талдайды.Ортаға идеяларын айтып қорытындылап, басқа топтардын алдында берген тапсырманы қорғайды. Атомдар,молекулалар, жай және күрделі заттар құрылысындағы ерекшелік, қасиеттерін толық сипаттап кестеге толтырып алады, мәлімет айтады. Дәптерлеріне жазып талдайды.
Оқушылар жеке,жұптасып топпен бірігіп орындайды.Тақтаға топпен бірігіп қорғайды.
Оқушылар топпен бірігіп модельдерді құрастырады.
Қорытынды. Бағалау. 5 минут
«Сократтық әңгіме» әдісі арқылы
Сократтық әңгіме әдісі арқылы әр топтан бір оқушыдан 3 оқушы ортаға шығады, топтың барлық оқушылары жаңа тақырып бойыншаосы оқушыларға сұрақтар қойылады:
Атом деген не?
Молекула деген не?
Жай және күрделі зат деген не?
Топтар бір-бірін қолпаштау арқылы бағалайды.
«Бармақтар» арқылы сабақты меңгеруін бағалайды