Сабақтың мақсаты: Жұмыстыбайланыстыра отырып, қуат ұғымын түсіндіру
2. Күш пен жұмыстың орындалу барысындағы қуат жөнінде оқушылардың ой-өрісін даиыту
3. Адамгершілік пен жауапкершілікке тәрбилей отырып басқа оқушылардың ойын құрметтей білуге тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: аралас сабақ.
Әдіс-тәсіл құралдары: жеке дара жұмыс; сұрақ-жауап есептер шығару, физикалық диктант
Сабақтың барысы: Ұйымдастыру (оқушыларды түгендеу) сабаққа ынталандыру.
Үй жұмысын тексеру: Физикалық диктант
Жұмыс деген не?
Жұмыстың белгіленуі-
Жұмысты анықтаудың негізгі формулалары—
СИ жүйесінде жұмыс бірлігі қалай аталады?—
Қандай жағдайда жұмыс істелді деп айтуға болмайды?----
7кДж— Дж
1,6Дж --- кДж
Дене орын ауыстырғандағы күштің атқарған жұмысы-----
Дене қозғалыста болып, оған күш әсер етпесе , онда механикалық жұмыс істеле ме?------
Дененің қозғалу бағытындағы әрекет ететін күштің механикалық жұмысы күшке және жолға ------ пропорционал.
Жаңа сабақ: Балалар сендермен біз қозғалағанда және күш жұмсағанда жұмыс істейтіндеріңді өткен сабақта білдіңдер.Енді сендер тезірек қимылдаған баладан, баяу қимылдаған баланың іс әрекетінен нені байқайсыңдар?(оқушылар ойларын тыңдау) Жол жүрдіңдер, орын ауыстырдыңдар, күш жұмсадыңдар, яғни жұмыс істедіңдер. Осы жұмысты атқару барысында сендер шаршадыңдар, яғни сендер Қуат өндірдіңдер.
Жұмыстың орындалу жылдамдығын сипаттайтын шама қуат деп аталады. Формуласы: Ν=А/t Өлшем бірлігі: Ватт 1ВтВт/1с
Ағылшын ғалымы Джеймс Уаттың құрметіне Ватт деп аталады. 1кВт=1000Вт3Вт 1мВт=0,001Вт=10-3Вт 1мкВт=0,000001Вт=10-6Вт
Оқушылармен бірге кітаптағы мысал (Егер плотинадан су 25м биіктіктен құлап ағатын болса, су ағынының қуаты қандай? Судың әр минуттағы шығыны 120м3)талқылау
Бекіту : Есептер шығару:
Берілгені:
Си
Формула
Шешуі:
m=50кг
һ=30м
t=10мин
600с
Ν =А/t
А= Ν *t
mg
Ғ=50*9,8=490Н
А=490*30=14700Дж
Ν=14700:600=24,5Вт
Ν?
Ж: 24,5Вт
1)
2) Көлемі 500 кг/м3 болатын денені 10м биіктікке лақтырғанда өндірілетін қуатты анықта.
3) Өндірген қуаты 10кВт болатын дене 1сағатта 18метр биіктікке лақтырылған дененің көлемін анықтаңдар.
4) Массасы 0,86 кг дене 120 см жерге орын ауыстырды. Осы дененің 24 сағат ішінде өндіретін қуаты неге тең болады?
Қорытындылау: Қуат ұғымы неліктен енгізілген?
Қуат дегеніміз не?
Қуатты қалай есептеуге болады?
Үй жұмысы: §64. 36-жаттығу
Бағалау:
2) Көлемі 500кг/м3 болатын денені 10м биіктікке лақтырғанда өндірілетін қуатты анықта.
3) Өндірген қуаты 10кВт болатын дене 1сағатта 18метр биіктікке лақтырылған дененің көлемін анықтаңдар.
4) Массасы 0,86 кг дене 120 см жерге орын ауыстырды. Осы дененің 24 сағат ішінде өндіретін қуаты
неге тең болады?
Көлемі 0,3м3 болатты 10м биіктікке көтерген кездегі атқарылған жұмысты анықтаңдар.
2) Биіктігі 20 м сарқырамадан 3 минутта 60м3 су құлап ағады. Су ағынының қуаты қандай?
3) Қуаты 700 Вт локомотив бірқалыпты қозғалып 350м аралықты 30секундта өтеді. Оның тарту күші қандай?
4) Жалпы массасы 50т реактивті ұшақты ұшқыш Жермен салыстырғанда 350м/с жылдамдықпен басқарып келеді. Ұшақтың кинетикалық энергиясы қандай?
5) Массасы 10 г оқ винтовка ұңғысынан 800 м/с жылдамдықпен шығады. Оның кинетикалық энергиясы қандай?
6) Қуаты 700 кВт болатын дененің 1 сағатта атқарған жұмысын есептеңдер.