kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Төртбұрыштар мен үшбұрыштардың аудандары

Нажмите, чтобы узнать подробности

Қысқа мерзімді жоспар

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Аудан

Күні:

Мектеп: Текелі қаласы №4 ОМ

 Мұғалімнің аты-жөні: Сабит Кулшат

Сынып: 8

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Төртбұрыштар мен үшбұрыштардың аудандары

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

8.1.3.11. Параллелограмның, ромбтың ауданы формулаларын қорытып шығару және қолдану

Сабақтың мақсаты

  1. параллелограмның, ромбтың ауданы формулаларын есеп шығаруда қолдану.
  2. параллелограмның, ромбтың ауданы формулаларын салыстыру.
  3. параллелограмның, ромбтың ауданы формулаларын тұжырымдау.

Бағалау критерийі

  • параллелограмм ауданы формуласын айқындайды;
  • ромб ауданы формуласын қорытып шығарады;
  • параллелограмның, ромбтың ауданы формулаларын есеп шығаруда қолданады.

Тілдік мақсаттар

 

Оқытудың пәндік және тілдік мақсаты:

Оқушылар:

  • параллелограмм ауданы формуласын түсіндіреді;
  • ромб ауданы формуласын түсіндіреді;
  • аудан формулаларын тұжырымдайды.

Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: паралллелограмм, ромб, аудан, диагональ, биіктік, бұрыш синусы, параллелограмм табаны, ромб қабырғалары, т.с.с.

Диалогтер мен жазу үшін қолданылатын тіркестер: параллелограмм ауданы … тең.

… қабырғасы мен биіктігінің көбейтіндісіне тең.

Параллелограмм ауданы … формуласымен есептеледі.

Ромб ауданы … көбейтіндісіне тең.

Құндылықтарға баулу

Оқушыларды  шығармашылық қабілеттерін дамыту, «Мәңгілік ел» (жалпыға бірдей еңбек қоғамы) құндылықтарына баулу.

Пәнаралық байланыс

Информатика (алгоритм)

Алдыңғы білім

Көпбұрыш ауданының анықтамасы мен қасиеттері, тең шамалас және тең құрамдас  фигуралардың анықтамалары

 

 

 

 

 

 

 

Сабақ барысы

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Төртбұрыштар мен үшбұрыштардың аудандары»

Қысқа мерзімді жоспар

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Аудан

Күні:


Мектеп: Текелі қаласы №4 ОМ

Мұғалімнің аты-жөні: Сабит Кулшат

Сынып: 8


Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Төртбұрыштар мен үшбұрыштардың аудандары

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

8.1.3.11. Параллелограмның, ромбтың ауданы формулаларын қорытып шығару және қолдану

Сабақтың мақсаты

  1. параллелограмның, ромбтың ауданы формулаларын есеп шығаруда қолдану.

  2. параллелограмның, ромбтың ауданы формулаларын салыстыру.

  3. параллелограмның, ромбтың ауданы формулаларын тұжырымдау.

Бағалау критерийі

  • параллелограмм ауданы формуласын айқындайды;

  • ромб ауданы формуласын қорытып шығарады;

  • параллелограмның, ромбтың ауданы формулаларын есеп шығаруда қолданады.

Тілдік мақсаттар


Оқытудың пәндік және тілдік мақсаты:

Оқушылар:

  • параллелограмм ауданы формуласын түсіндіреді;

  • ромб ауданы формуласын түсіндіреді;

  • аудан формулаларын тұжырымдайды.

Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: паралллелограмм, ромб, аудан, диагональ, биіктік, бұрыш синусы, параллелограмм табаны, ромб қабырғалары, т.с.с.

Диалогтер мен жазу үшін қолданылатын тіркестер: параллелограмм ауданы … тең.

… қабырғасы мен биіктігінің көбейтіндісіне тең.

Параллелограмм ауданы … формуласымен есептеледі.

Ромб ауданы … көбейтіндісіне тең.

Құндылықтарға баулу

Оқушыларды шығармашылық қабілеттерін дамыту, «Мәңгілік ел» (жалпыға бірдей еңбек қоғамы) құндылықтарына баулу.

Пәнаралық байланыс

Информатика (алгоритм)

Алдыңғы білім

Көпбұрыш ауданының анықтамасы мен қасиеттері, тең шамалас және тең құрамдас фигуралардың анықтамалары












Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері


Ресурстар

Сабақтың басы


Оқушылармен амандасу

Жағымды психологиялық ахуал тудыру («Мен қандаймын?» әдісі арқылы оқушылардың мінез-құлқын анықтау)

Үй тапсырмасын тексеру: «Сынып көмегі» әдісі арқылы кез-келген оқушыдан сұралады. Есепті шығара білмеген, не түсінбеген оқушы өзіне «көмекші» таңдау арқылы түсінуге тырысады.

Топқа бөліну. «Қағаз қиындылары» әдісі арқылы (параллелограмм, ромб, тіктөртбұрыш) топқа бөлу.

«Тосын сұрақтар» әдісі арқылы оқу мақсаттары мен бағалау критерийлерін оқушылармен бірге анықтау.

  1. Алға қойған (өмірлік) мақсаттарыңыз қандай?

  2. Бүгінгі сабағымыздың мақсаты ұандай деп ойлайлайсыздар?

  3. Сабақ мақсатына жету үшін не істеуіміз керек?

Презентация

Сабақтың ортасы


Жаңа тақырыпты меңгерту. Топқа параллелограмм және ромб ауданы жайлы мәлімет беріледі.

(Т)

«Балық қаңқасы» әдісі арқылы оқушылар берілген мәтіннен түсінгенін постерге жазады. Кездейсоқ таңдау арқылы оқушы қорғайды.

ҚБ: «Екі жұлдыз, бір тілек» арқылы оқушылар бір-бірінің жұмысын бағалайды.

«Сөйлесетін топ» әдісі арқылы оқушылар есепті топта талқылау арқылы, ақылдаса орындайды. Жауабы кез-келген оқушыдан сұралады.

(Т) 1-тапсырма:

Дескриптор:

1) боялған бөлік фигурасын анықтайды ;

2) аудан формуласын қолданады.

ҚБ: «Бұрыштар» әдісі арқылы жұптар бірлесе орындаған жауаптарының қасына барады.

«X пен Y» кері байланысы. Оқушылардан X неліктен Y мысалы болатындығын сұралады.

Неліктен сіз осы жауапты таңдадыңыз?

«Досыңа қоңырау шал» әдісі арқылы оқушылар әр деңгейде жұптасып, не өз жұбын таңдап, келесі тапсырманы орындайды.

(Ж) 2-тапсырма.

S=2,4 м², a=1,5м, h=?

S=11,7 дм², h=2,6дм, a=?

Қандай фигураның ауданы?

Дескриптор:

  1. Аудан формулаларын қолданады

  2. Биіктікті есептейді;

  3. Фигураның қабырғасын табады;

  4. Қандай фигура екенін анықтайды.

ҚБ: «ТӨДК» әдісі арқылы оқушылар бірін бірі бағалайды. Толықтырады, өзгертеді, дамытады, күрделендіреді.

«Қазына іздеу жолында» әдісі арқылы әр оқушыға жеке тапсырма беріледі. Есепті тапқан оқушы қазынаға ие болады.

(Ө) 3-тапсырма.

Параллелограмм ауданы формуласымен анықталатынын дәлелдеңіз.

Дескриптор:

  1. Параллелграмм диагоналдарын жүргізеді;

  2. Диагоналдар арасындағы бұрышты анықтайды;

  3. Үшбұрыш ауданын есептейді;

  4. Формуланы қорытып шығарады.

ҚБ: «Егер 5 минутыңыз болса, ...» оқушылар тағы уақыт берілсе, жұмысты қалай жақсартатынын айтады. Өз-өздерін бағалайды.



http://expert.atamura.kz/kz/books/490#page/99











































https://bilimland.kz/kk/courses/math-kz/geometriya/planimetriya/tortburyshtar/lesson/tik-tortburyshtyng-parallelogramnyng-zhane-trapecziyanyng-audany























http://atamura.kz



Сабақтың соңы


(М) Қорытынды

Элективті тест. Мұғалім алдын ала әрбір оқушыға A, В, С, D, Е арқылы белгіленген түстері сәйкес ақ, сары, көк, қызыл, жасыл стикерді таратады. Әрбір сұрақты қойғаннан кейін 20сек. кідіріп, сыныптан тест жауабына сәйкес әріпті көтерулерін сұрайды. Өзін-өзі және бірін-бірі бағалауды жүзеге асыру үшін дұрыс немесе дұрыс емес жауаптарды диалог құру арқылы талқылайды

Үй тапсырмасы: әр оқушыға деңгейлік тапсырмалар

Рефлексия

«Миынның суретін сал» әдісі. Оқушылар мидың суретін дəптерге салады да, оны сабақ кезінде меңгерген білімдерін білдіретін сөздермен толтырады.

https://itest.kz/kz/exam_test?test_id=405340867


Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?

Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау


Диалог және қолдау көрсету

Кейбір оқушыларға тапсырманы орындау барысында жан-жақты әрі нақты көмек қажет болады.

Жіктеу

Оқытудың болжалды міндетіне қарай топ құрады. (Талаптары әртүрлі оқушылар)

Қорытынды

Барлық оқушылар бір тапсырманы орындаса да олардың нәтижелері әртүрлі болады.

«Екі жұлдыз, бір тілек» арқылы оқушылар бір-бірінің жұмысын бағалайды.

«Бұрыштар» әдісі арқылы жұптар бірлесе орындаған жауаптарының қасына барады.

«ТӨДК» әдісі арқылы оқушылар бірін бірі бағалайды. Толықтырады, өзгертеді, дамытады, күрделендіреді.

«Егер 5 минутыңыз болса, ...» оқушылар тағы уақыт берілсе, жұмысты қалай жақсартатынын айтады. Өз-өздерін бағалайды.

Жағымды психологиялық ахуал тудыру (Мен қандаймын?)

«Бұрыштар» әдісінде сыныпта еркін қимылдар жасайды

Сабақ бойынша рефлексия


Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма?

Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен?

Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз.


Жалпы бағалау


Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:


2:


Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:


2:


Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?


Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Геометрия

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 8 класс

Скачать
Төртбұрыштар мен үшбұрыштардың аудандары

Автор: Саби Кулшат

Дата: 24.12.2018

Номер свидетельства: 492392
