Просмотр содержимого документа
«Фалес теоремасы Геометрия 8 сынып»
Сыныбы: 8 «д» Геометрия
Сабақ тақырыбы: Фалес теоремасы
Сабақ мақсаты:
Білімділік: Фалес теоремасының тұжырымдамасын білу, дәлелдей алу, алған білімді есеп шығаруда қолдана білу. Кесіндіні циркуль мен сызғыштың көмегімен тең кесінділерге бөле білу.
Дамытушылық: Оқушылардың ой өрісін, жазу, есте сақтау, сызбамен жұмыс істеу қабілеттерін, математикалық тіл байлығын дамыту.
Қолданылатын технология: дамыта оқыту технологиясы
Сабақтың барысы:
1.Ұйымдастыру кезеңі.
Амандасу, түгендеу. Оқушылардың назарын аударту.
2.Өткен сабақты бойынша қайталау. (Тірек сызбалар арқылы сөйлеу)
Төртбұрыш туралы ақпарат беру
Төртбұрыш түрлерінің анықтамаларын тұжырымдау
Тіктөртбұрыш және квадрат пішімдерін қозау арқылы параллелограмм және робм пішінін жасау.
Осы кескіндерді пайдалана отырып қай фигуралардың периметрлері тең екенін дәлелдеу
3. Сергіту сәті: берілген сөзжұмбақты шешу арқылы жаңа сабақтың тақырыбын шығару
Геометрия - ол геометриялық ...-лардың қасиеттері жөніндегі ғылым. (Фигура)
Үшбұрыштың төбесін қарсы жатқан қабырғаларының ортасымен қосатын кесінді? (Медиана)
Барлық қабырғалары тең үшбұрыш? (Теңқабырғалы)
Бұрышты қақ бөлетін сауле? (Биссектриса)
Бұрыш өлшейтін құрал? (Транспортир)
Оқушылар қатар бойынша Фалестің өмір жөлы мен еңбегі туралы оқып, өз түсініктерін қысқаша баяндайды.
4. Жаңа білімді меңгерту: Фалес теоремасы.
Теорема: Егер бұрыштың қабырғалары қиып өтетін параллель түзулер оның бір қабырғасынан тең кесінділер қиып түсеетін болса, онда ол түзулер бұрыштың екінші қабырғасынан да тең кесінділер қиып өтеді.