kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

8сынып геометрия

Нажмите, чтобы узнать подробности

саттілік 8сынып геометрия сабағына арналған

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«8сынып геометрия»

Сабақ жоспарлау үлгісі


Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:

8.1А Көпбұрыштар. Төртбұрыштарды зерттеу

Мектеп: Ұзынкөл ЖОББМ

Күні:22.09.2020

Мұғалімнің аты-жөні: Кеңесова Г.А

Сынып: 8

Қатысқандар: 10

Қатыспағандар:0

Сабақтың тақырыбы

Параллелограмм, ромб, тіктөртбұрыш, шаршы және олардың қасиеттері мен белгілері

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

8.1.1.3 параллелограмм анықтамасын білу;

8.1.1.4 параллелограмм қасиеттерін қорытып шығару және қолдану.

Сабақтың мақсаты

  1. Параллелограмм анықтамасын біледі, қасиеттерін қасиеттерін қорытып шығарады;

  2. Параллелограмм қасиеттерін қолданып, есептер шығарады;

  3. Сызбадағы шартты белгілері бойынша параллелограмның қасиеттеріне есептер шығарады.

Бағалау критерийі

  • Параллелограмм анықтамасын анықтайды.

  • Параллелограммның қасиеттерін қорытып шығарады.

  • Параллелограмм қасиеттерін қолданып есептер шығарады.

Тілдік мақсаттар


Оқытудың пәндік және тілдік мақсаты: параллелограмм анықтамасын айтады. Параллелограмм қасиеттерін қорытып, тұжырымдайды. Параллелограмм қасиеттерін қолданып, есептер шығарады.

Диалогқа қажетті тіркестер:

Міндетті шешу үшін біз пайдаландық.

Деректерді бейнелі көрсету үшін қолдануға болады.

Егер ... , онда ол параллелограмм болады.


Осы тақырыпқа қатысты терминдерді үш тілде меңгереді, қазақ, орыс, ағылшын тіліндегі әдебиеттердегі материалдарды меңгере алады.

Құндылықтарға баулу



Болашаққа бағдар: Рухани жаңғырудың 6 негізгі бағыты - бәсекеге қабілеттілік, прагматизм, білімнің салтанат құруы, сананың ашықтығы, Туған жер бағдарламасы, латын әліпбиіне көшу, «100 жаңа оқулық» аясында патриоттыққа тәрбиелеу

Пәнаралық байланыс

Геометрия, тұрмыста қолдана алу

Алдыңғы білім


көпбұрыш, дөңес көпбұрыш, көпбұрыш элементтері анықтамаларын біледі. Көпбұрыштың ішкі бұрыштарының қосындыларының және сыртқы бұрыштарының қосындыларының формуларын қорытып шығарады



Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері


Ресурстар

Сабақтың басы

(8 мин)

«Жүректен-жүрекке» оқушыларды жылы жүзбен қарсы алу, амандасу, жылы лебіздер айту.


Белсенді оқу әдісі: «Ыстық орындық» оқушылардың өткен сабақта не білгенін, нені үйренгендігін білу мақсатында қолданамын. Бір оқушы алға шығып өз пікірін айтып және тақырып бойынша сұрақтарға жауап береді.


  1. Көпбұрыш дегеніміз ...

  2. Дөңес көпбұрыш дегеніміз ...

  3. Көпбұрыш элементтері анықтамалары ...

  4. Көпбұрыш ішкі бұрыштарының қосындыларының формулалары.

Саралау тәсілі: Жіктеу (оқытудың болжалды міндетіне сәйкес топқа бөлу)

Көпбұрыш сыртқы бұрыштарының қосындыларының формулалары. «Қима қағаздар» Қима қағаз таңдату арқылы топқа бөлу.

1-топ:Қабырға

2-топ:Диагональ

3-топ: Төртбұрыш




Түрлі-түсті қима қағаздар


Сабақтың ортасы

(27 мин)

Жұптық жұмыс

  • Саралау тәсілі: Диалог және қолдау көрсету

Кейбір оқушыларға тапсырманы орындау барысында жан-жақты әрі нақты көмек қажет болады.


Белсенді оқу әдісі: «Конверттегі сұрақ»

Ақпаратпен жұмыс істеу дағдыларын дамыту. Әрбір жұпқа өзінікі болатындай етіп, бірнеше конверт дайындалады. Әрқайсысына екі минут береміз: оқушы стикерде атын және жауабын жазады; екі минут өткен соң конверт келесі жұпқа беріледі, осылай тақырыпты ашқанша барлығы жауап береді. Стикерлерді жинап, сынып белгілі бір сұрақтың қаншалықты дұрыс болғанын талқылайды.(Жаңа сабақты оқып, танысып, дәлелдейді.)

Бағалау критерийі: Білім алушы

  • Параллелограмм анықтамасын анықтайды.

Ойлау дағдыларының деңгейі: Білу және түсіну.

Параллелограмм ережесі:

Қарама-қарсы қабырғалары қос-қостан параллель болатын төртбұрыш параллелограмм деп аталады.


Параллелограмның бір төбесінен қарсы жатқан қабырғасына түсірілген перпендикуляр оның биіктігі деп, ал биіктігі түсірілген қабырға табаны деп аталады.

Параллелограмның мынадай үш қасиеті бар:

  1. Параллелограмның қарсы жатқан бұрыштары тең;

  2. Параллелограмның диагональдары қиылысу нүктесінде тең екі бөлікке бөлінеді.

  3. Параллелограмның бір қабырғасына іргелес бұрыштарының қосындысы 1800-қа тең.



ҚБ: Сыйлық «+» жетістігі, «-» жетілдіру қажет.


Топтық жұмыс

Бағалау критерийі: Білім алушы

  • Параллелограмм анықтамасын анықтайды.

  • Параллелограммның қасиеттерін қорытып шығарады.

  • Параллелограмм қасиеттерін қолданып есептер шығарады.


Ойлау дағдыларының деңгейі: Білу және түсіну, қолдану


Саралау тәсілі: Тапсырма (Оқушылардың қажеттіліктеріне қарай (көмек керек пе, әлде күрделі тапсырмалар беру керек пе) түрлі кестелерді немесе жаттығулар мен тапсырмаларды жасау).


1-тапсырма (Т)

Белсенді оқу «Сәйкестендір» әдісі арқылы төртбұрыш түрлерін анықтамаларымен сәйкестіндіріп, атауларын жазу керек. Алдыңғы тақырыппен байланыстыра отырып, алған білімдерін нығайту.










сыбайлас қабырғалары өзара тең тіктөртбұрышты

барлық бұрыштары тік болатын параллелограмм

қарама-қарсы қабырғалары қос-қостан параллель болатын төртбұрыш

барлық қабырғалары тең параллелограмм


Дескриптор: Білім алушы

  • төртбұрыштар анықтамасын анықтайды;

  • төртбұрыш түрлерін ажыратады;

  • төртбұрыш атауларын жазады.


ҚБ: Бағдаршам түстері бойынша бағалау


2-тапсырма:Оқулықпен жұмыс.

Есептер шығару:

№ 1 (1)


Берілгені: MNFK параллелограмм

MK 12,4 дм

MN (MK 0,8) дм


Табу керек: PMNFK



Шешуі: PMNFK 2(MNMK)

MN 12,4  0,8  11,6 дм

PMNFK 2(12,4  11,6)  2  24  48дм

Жауабы: 48 дм




№ 2 (1)

Берілгені:АВСДпараллелограмм


PАВСД 18,4дм


АВ  3дм

Табу керек: АД

Р  2( АВ АД ) 18,4  2(3 АД )

9,2  3 АД.

АД 6,2 Жауабы: 6,2 дм

№ 3 (1)

Берілгені: АВСД параллелограмм

РАВСД  24см

АДАВ, АД АВ 4

Табу керек: АВ , АД


Шешуі: АВ=x деп белгілейік

АД=x+4

Р  2( АВ АД )

24  2(х х  4)

12  2х  4

2х  8

х  4

Жауабы: АВ  4см, АД  8см


Дескриптор: Білім алушы

-параллелограммның қабырғаларын айнымалы арқылы өрнектейді;

- параллелограмм қабырғаларының қасиеттерін қолданады;

-параллелограммның периметрін өрнектейді.


ҚБ: «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі арқылы оқушылар бір-бірінің жұмысын бағалайды.



Сергіту сәті. «Денеміз параллель қозғалады». Денемүшелерін бүгінгі тақырыппен байланыстырып жаттығулар жасату арқылы, ой-өрістерін тереңдету.



Жұптық жұмыс

Саралау тәсілі: Қарқын

(Кейбір оқушылар басқаларына қарағанда жылдам жұмыс істейді).


Белсенді оқу әдісі: «Суреттер: не болды?» арқылы есте сақтау қабілеттерін арттыра отырып, берілген суреттер бойынша, есептердің шешімін табу.

4-тапсырма


А B

1) 2) А 4см B

1100


?

C D C D т/к: AD-?

A B

3)


700

т/к: ∟BDC-?

C D

Дескриптор: Білім алушы

  • 1-қасиеті бойынша, параллелограммның бұрышын табады.

  • 2-қасиеті бойынша, параллелограмм диагоналін есептейді.

  • 3-қасиеті бойынша, параллелограммның ішкі бұрышын табады.


ҚБ: «Егер 5 минутыңыз болса, ...» оқушылар тағы уақыт берілсе, жұмысты қалай жақсартатынын айтады. Өз-өздерін бағалайды

«Параллелограмм анықтамасы мен

параллелограмм қасиеттерін қорытып шығару» тақырыбында ақпарат









































«Төртбұрыш ережелерін сәйкестендіру» үлестірмелі материал



















үлестірме материал

















түрлі-түсті дөңгелек қималар


кеспе қағаздар

https://bilimland.kz/ru




















8сынып оқулығын пайдалана отырып есептер шығарады



























Суреттерін сызып даптерге жазып есептеп отырады

























































«Ойланып, суретке жауап береміз!» тақырыбындағы слайд








Қалыптастырушы бағалауға арналған тапсырмалар жинағы Геометрия 8-сынып

Сабақтың соңы

(5 мин)

Сабақты бекіту

Рефлексия. Оқушылар келесі сөйлемдерді толықтырады:

  • Мен білдім…

  • Қызықты болды…

  • Қиындықтудырды…

  • Мен тапсырманыорындадым…

  • Мен енді…

  • Сабақтан мен неалдым…


Үйге тапсырма:№4 №5,№7(2)



Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?

Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік

техникасын сақтау


«Дереккөздер»

Кейбір оқушылар басқа сыныптастарына қарағанда анағұрлым күрделі дереккөздерімен жұмыс істей алады

«Диалог және қолдау көрсету»

Кейбір оқушыларға тапсырманы орындау барысында жан-жақты әрі нақты көмек қажет болады.

«Қорытынды»

Барлық оқушылар бір тапсырманы орындаса да олардың нәтижелері әртүрлі болады.


Белсенді оқу әдістері: «Ыстық орындық», «Конверттегі сұрақ»

Сабақ мақсатына жету үшін бағалау критерийлерін жүзеге асырамын, БК сәйкес тапсырма дайындаймын, тапсырмаға сәйкес дескриптор дайындаймын.

Қалыптастырушы бағалау әдістерін қолданамын

Бағдаршам түстерімен жасаған жұмыстарына қарай бағалау

«Екі жұлдыз, бір тілек» арқылы оқушылар бір-бірінің жұмысын бағалайды.

«Бұрыштар» әдісі арқылы жұптар бірлесе орындаған жауаптарының қасына барады.

«Егер 5 минутыңыз болса, ...» оқушылар тағы уақыт берілсе, жұмысты қалай жақсартатынын айтады. Өз-өздерін бағалайды.

«Жүректен-жүрекке» оқушыларды жылы жүзбен қарсы алу, амандасу, жылы лебіздер айту арқылы көңіл-күйлерін көтеру.






Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Геометрия

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 8 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
8сынып геометрия

Автор: Кеңесова Гүлжихан Амандыққызы

Дата: 15.02.2022

Номер свидетельства: 600268
