Сабақтың тақырыбы: Тірі ағзалардың әсерінен топырақтың пайда болуы.
Сабақтың мақсаты:Тірі ағзалардың әсерінен топырақтың пайда болу жолын біледі,маңызын түсінеді.
Күтілетін нәтиже:
-топырақтың пайда болу жолдарын біледі ; - топырақ пен тірі ағзалардың байланысын түсінеді.
-топырақ құнарлылығы ұғымын түсінеді ; - өз бетімен жұмыс істеуге дағдаланады.
Түйінді идея: Ең құнарлы топырақ-қара шіріндіге бай топырақ.
Сабақтың мазмұны
Уақы
ты
Мұғалімнің әрекеті
Оқушының әрекеті
бағалау
ресурстар
3
Оқушылармен амандасады.
Тренинг «Мен сізді таныстырғым келеді.»
Оқушылар шаттық шеңберінде тұрып бір-біріне тілек айтады.
Интерактивті тақта,гүлдер
7
Уақыт шеңбері.Барлығы орындықта шеңбер құрып отырады.Талқылауға түгел қатысуы керек.
Үй тапсырмасы бойынша бір-біріне сұрақ қояды,жауап береді.
3 шапалақ
2'
Топқа бөлу.Капитан ойыны арқылы.
Оқушылар 2 топқа топтасады.
5'
Қызығушылықты ояту.Ассиоциация жасауға тапсырма береді.
Топырақты құрайтын факторлар Ассиоциация жасайды.
Бағдаршам
арқылы
Плакат,
маркер
8'
Түртіп алу әдісі.Оқулықтан жаңа сабақтың мәтінін өздері оқып меңгереді.
У-маған таныс
+-мен үшін жаңа
- -мен білетін түсінікке сәйкес емес
Оқушылар мәнінді оқи отырып:
Өз бетінше оқып,мәтінді жұпта,топта талқылау.
Бағдаршам арқалы бағалау
Оқулық,
Парақша,
5
Жауапсыз қалған сұрақтарға жауап беру.
3 бағандағы ақпаратты талдау,толықтыру.
Өз ойларын айтады.
5
10 сұрақ.Мұғалім бір оқушыны таңдап алады.Негізгі сөздің өзін пайдаланбастан әрбір сөзді түсіндіреді.
Оқушылар негізгі сөзді табуға тырысады.
3 шапалақ
парақша
5
Ойлан.Жұптас.Бөліс.Топырықтың құнарлылығын қалай сақтап қалуға болады?
Оқушылар ойланып сұраққа жауап береді.
Отшашу
АКТ
3
Эссе. «Топырақтың маңызы»
Эссе жазады.
2 жұлдыз, 1 тілек
2
Бағалау. Өзін-өзі бағалау,кластастардың бағалауы,мұғалімнің бағалауы
Оқушылар өзін-өзі,кластастарын бағалайды
Плакат,
стикер